Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.07.2008, 15:25:31
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Nu mai fiti asa de tematori pana si de ingeri.
noi suntem fiinte de sine statatoare, si ingerii la fel si demonii la fel.
ei ne pot duar influenta, nu si poseda!!!
Influenta fie a ingerilor fie a demonilor o simtim si le putem fie accepta fie inlatura. Nu e greu deloc!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.07.2008, 17:34:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)euftalia.un inger cazut,adica un diavol e ca un caine in legatoare,daca nu intri in zona lui de influenta nu te musca,altfel???
Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.07.2008, 13:51:02
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

AsA este, deci sa ignoram raul, sa il recunoastem atat cat este necesar ca sa ne ferim de el. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 03.08.2008, 20:56:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Diavolul si bolile

Ma aflam in chilia parintelui in Kallisia. Vorbeam despre sanatate si el incerca sa-mi explice ca bolile se datoreaza actiunilor demonice, adica pacatelor.

Pentru a ma ajuta sa-l inteleg, mi-a povestit urmatoarele: Intr-o zi m-a vizitat in chilia mea o doamna cu totul deznadajduita, ce era in primejdie sa moara din pricina supararii sale. Cauza era sotul sau, care suferea foarte tare de astma, dupa cum mi-a spus, iar ei ii parea foarte rau de el, insa nu-l putea ajuta si asta o necajea. Eu insa am vazut alte lucruri, asa ca i-am spus: "Te voi ajuta, insa tu primesti sa faci ce-ti voi spune?". Mi-a raspuns: "Voi face tot ce-mi spuneti". Atunci i-am zis: "Pleaca acum si mergi acasa. Sa intri pe la intrarea principala, sa te duci in camera unde se afla sotul tau bolnav. Sa stai putin cu el si sa fii atenta la ce va face. Apoi sa te ridici si sa-i spui: "Vreau sa lipsesc o ora, sa merg dupa cumparaturi". Tu insa nu vei merge dupa cumparaturi, ci vei da ocol casei si vei intra, prin dos, in bucataria de langa odaia bolnavului. Fii insa cu bagare de seama sa nu te observe. Sa stai in bucatarie aproximativ o ora si sa asculti ce face. Dupa o ora, sa iesi prin dos, sa dai iar ocol casei si sa intri prin intrarea principala in odaia lui. Sa fii iar atenta ce va face, indata ce te va fi vazut".

Doamna a facut precum i-am spus. A doua zi a venit din nou. Am intrebat-o: "Ce s-a intamplat?". Mi-a raspuns: "Indata ce am intrat pe usa din fata in camera sotului meu, a inceput sa tuseasca tare, sa scuipe pe jos si sa se planga ca nu-l iubesc, ca nu mi-e mila deloc de el si ca-l las singur sa sufere. Dupa catva timp i-am spus ca voi iesi la cumparaturi cam o ora. Iar tuse si jeluiri. Cand am intrat in bucatarie, am remarcat ca in camera sotului meu era liniste deplina. A trecut o ora si m-am intors langa el. Indata ce am deschis usa si m-a vazut a reinceput sa tuseasca si sa se planga zicandu-mi ca in lipsa mea a suferit foarte tare, a tusit, a strigat dupa ajutor si putin a lipsit sa nu moara singur".

Am intrebat-o: "Acum ai inteles ce se intampla?". Mi-a raspuns: "Nu mai inteleg nimic si nu mai stiu ce sa cred". I-am spus: "Atunci iti voi explica eu. Sotul tau are in el un demon. L-am vazut in clipa in care ai venit ieri. Demonul i-a adus astma si prin astma sotului tau vrea sa-ti vina tie de hac. Tu, fiindca esti foarte sensibila si milostiva, vazandu-l ca sufera si se plange intr-una ca nu-ti pasa de el, te topesti de suparare. El insa nu se supara. Tuseste si scuipa si ti se plange numai cand esti langa el, fiindca pe tine te are in vedere. Indata ce pleci si nu te vede, se linisteste".

Doamna m-a privit si, incet-incet, a inteles ce se intampla. I-am spus ce sa faca ca sa invinga demonul si sa scape si ea si sotul ei. M-a ascultat si acum situatia e mult mai buna.

M-au impresionat foarte tare, pe de o parte viclenia criminala a demonului, iar pe de alta parte, clarviziunea Parintelui si interventia sa tamaduitoare. Mirat, l-am intrebat: "Cuvioase, astma aceea era psihologica, adica inchipuita?". Parintele mi-a raspuns: "Nu, era astma adevarata, organica, insa provenea de la demon, care o folosea ca pe o arma criminala, impotriva acelei femei".

Konstantinos Yannitsiotis - Langa Parintele Porfirie
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.08.2008, 17:29:15
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tino
Dragii mei, cred ca preotii care se preocupa de aceste cazuri fac foarte mult rau. Sa ma explic. Bolile mentale nu se deosebesc chiar asa usor de posesii. Exista cazuri de delir pe diferite teme religioase, in care bolnavii reactioneaza prin cuvinte si actiuni cu amprenta religioasa - si totusi nu sunt cazuri de posesie.Deasemenea ar trebui sa sti ca bolnavii mental pot realiza actiuni care contravin instinctului de conservare (se pot automutilare sau autoflagelare). Nici macar nu e nevoie sa fi bolnav mental pentru a face astfel de actiuni. (poate doar dezechilibrat psihic)EX> fanatici religiosi care se autoflageleaza pentru a primi eliberarea de pacate , incercari de suicid din disperare, etc. Tocmai de aceia acesti indivizi( asazisii posedati)ar trebui lasati pe seama doctorilor. De multe ari interventiile de natura religioasa nu fac decat sa agraveze delirul mistic. Preotii si calugarii care fac asta ar trebui sa analizeze la rece rezultatele lor (cate cazuri au ,,vindecat,,)iar daca balanta nu se inclina in sens pozitiv atunci sa renunte numaidecat la aceste interventii. Nota> bolnavii psihici au perioade de revenire si perioade de recadere mai ales daca nu urmeaza un tratament, tocmai de aceea ,,vindecarea,, nu inseamna ameliorare ci presupune disparitia definitiva a manifestarilor.Prin urmare daca acestea nu au disparut atunci nu avem o vindecare iar preotii respectivi sunt pacaliti crezand ca ameliorarea se datoreaza slujbelor si prelungesc astfel aceasta ,,pendulare,, a bolnavului care este astfel privat de ajutorul specializat de care are nevoie.
Mi se pare ca ai multa dreptate in ceea ce ai spus.
Sunt patita in acest domeniu.
medicii cunosc mai bine bolile psihice. asta nu inseamna ca nu sunt si medici slabi sau preoti cu har. Preotii cu medicii se completeaza unii pe altii. sunt de la Dumnezeu amandoua categoriile.
Tulburarile psihice sunt de regula de la creier si te poti spreia degeaba ca ai fi posedat! intri in panica si mai mare si este trist, groaznic , este foarte greu sa convingi bolnavul respectiv ca nu este posedat. de frica se comporta ca si cum ar fi.
deci mare grija, apelati si la medic.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.12.2008, 08:59:29
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sunt si multi medici care stiu ca boala apare intai la nivel energetic sau la nivelul sufletului,mai bine zis,iar abia mai apoi se manifesta in corp.
Cu aceste posedari este cam acelasi lucru:cand sufletul este bolnav,vulnerabil,aceste entitati malefice tind sa se prinda de el si sa il posede.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.12.2008, 10:56:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Modernitatea refuza supranaturalul. Omul modern s-a legat la ochi pentru a nu mai vedea nimic din lucrarea lui Dumnezeu. A incetat sa mai creada in lucrurile de dincolo de valul tras peste vederea sa. Asa ca poate spune in voie: nu exista diavol, nu exista lucrare demonica asupra omului. Astfel, diavolul a reusit un lucru maret: ne-a facut sa credem ca el e o gluma, o poveste. Urmarea e fireasca - daca el nu exista, nu exista nici Dumnezeu.
Ceea ce doresc sa scot in evidenta prin aceasta postare, e ca nu putem reduce vindecarea tuturor bolilor doar la medic. Daca totul ar sta in medic, ar trebui sa renuntam la Sfintele Taine.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.12.2008, 12:00:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Modernitatea refuza supranaturalul pe fonul intaririi patimei mandriei , a unei mandri ce face ca slava omeneasca sa duca la convingerea a atotputerniciei omului, a indumnezeririi lui. Acolo unde in multe cazuri , medicina s-a dovedit neputincioasa, minunile Sfintilor Doctori fara de arginti , au invins orice bariera a neputintei omenesti , iar participarea la Sf.Maslu s-a dovedit benefica in multe cazuri, unde medicina pur si simplu nu mai avea metode de tratare. Dar, asa cum am mai spus la un topic, oare medicina acolo unde amelioreaza boala, o poate face fara Voia lui Dumnezeu? Cu siguranta ca nu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.12.2008, 22:05:11
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Modernitatea refuza supranaturalul pe fonul intaririi patimei mandriei , a unei mandri ce face ca slava omeneasca sa duca la convingerea a atotputerniciei omului, a indumnezeririi lui. Acolo unde in multe cazuri , medicina s-a dovedit neputincioasa, minunile Sfintilor Doctori fara de arginti , au invins orice bariera a neputintei omenesti , iar participarea la Sf.Maslu s-a dovedit benefica in multe cazuri, unde medicina pur si simplu nu mai avea metode de tratare. Dar, asa cum am mai spus la un topic, oare medicina acolo unde amelioreaza boala, o poate face fara Voia lui Dumnezeu? Cu siguranta ca nu.
Eu nu prea as crede ca medicina e neputincioasa. Ia sa se duca cineva cu un picior rupt la Sf Maslu sa vedem daca i se vindeca, sau unul cu o infectie acuta sau cu encefalita sa vedem cat mai traieste fara tratament. Lucrurile nu sunt chiar atat de simple.Mai cititi si mai aflati cate ceva despre medicina, sa vedeti ca mii de ani de cercetare nu au fost de prisos.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 10.12.2008, 12:43:29
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Eu nu prea as crede ca medicina e neputincioasa. Ia sa se duca cineva cu un picior rupt la Sf Maslu sa vedem daca i se vindeca, sau unul cu o infectie acuta sau cu encefalita sa vedem cat mai traieste fara tratament. Lucrurile nu sunt chiar atat de simple.Mai cititi si mai aflati cate ceva despre medicina, sa vedeti ca mii de ani de cercetare nu au fost de prisos.
Nu cred ca ai inteles bine ce vroia sa zica.
Nu trebuie sa excludem rolul medicinei. Dar exista cazuri in care medicina este neputincioasa, iar cele cazuri se rezolva in biserica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pat de ingrijire pentru bolnavi mtudor Umanitare 8 07.01.2014 18:01:29
Bolnavi(nebuni) sau posedati? quasar Tinuta in Biserica 14 29.05.2012 11:14:08
Rugaciune pentru cei bolnavi(de la Iisus Hristos) tigerAvalo9 Rugaciuni 5 25.01.2009 19:21:31
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 08:02:35
Rugaciune pentru oameni bolnavi gabistgato Secte si culte 3 28.06.2007 23:53:45