Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.09.2008, 02:40:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, dar despre caramida Sf. Spiridon scrie in "raportul" Sf. Sinod ecumenic de la Niceea? Sau demonstratia e consemnata aparte de hotararile sinodului, si ne parvine prin Sfanta Traditie? Am inceput sa negam Sfanta Traditie?
Nu cred ca e cazul sa ne inspiram de la colegii nostri protestati si neo-. Sa nu exageram, deci.

Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.09.2008, 04:09:51
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Nu Anca, eu cred foarte intens in Sf Traditie si cred ca este cea mai desavirsita lucrare a Mingiietorului insa sub acest paravan pot apare infiltrari necurate,povesti minciuni, legende cu scopul de a slabi credinta si cred ca asa zisa palmuire este una din ele

Cind ajungi in punctul de a te manifesta ca un sfint esti deja cu un picior in rai, cunosti OMUL si il intelegi pe acesti.. ARIE vezi cit de divizata este fiinta lui inca neevoluata spre Dumnezeu si ca urmare nu MAI AI CUM SA TE SUPERI PE EL, cu atit mai mult sa-l iei la bataie.

Dar aceasta istorie cade bine la batausi si cei iuti la minie si cum nu ducem lipsa de asa ceva, povestea devine foarte populara
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.09.2008, 08:47:33
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema cu Arie este ca stia ca invatatura lui este E R E Z I E C U R A T A, insa din mandrie nu dorea sa renunte la ea. Cam asa este si cazul mitropolitului apostat Nicolae. De aceea am zis ca o pereche de palme aplicate poate l-ar izbavi de toti demonii care lucreaza inlauntrul lui si l-ar face sa se trezeasca la realitate. Si, oricum, din punctul meu de vedere este un caterisit (cf. Canonului 45 al Sfintilor Apostoli). Si, atunci, legat de perechea de palme luata de Arie, de unde crezi ca se stie, frate Cozia? Din vreo legenda? Nu. Tot din scrierile Sfintilor Parinti. Si acestea NU AU CUM SA FIE LEGENDE. Sau dupa tine, frate, aceste scrieri au si devenit legende? Iertare.

Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!

Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.09.2008, 09:13:23
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Andrei,palma data de Sfantul Nicolae lui Arie nu este o poveste.Sfanta traditie,care cuprinde vietile sfintilor,hotararile sinoadelor ecumenice,acatistele,consemneaza acest lucru.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.09.2008, 11:28:35
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cozia a scris:
Citat:
Nu Anca, eu cred foarte intens in Sf Traditie si cred ca este cea mai desavirsita lucrare a Mingiietorului insa sub acest paravan pot apare infiltrari necurate,povesti minciuni, legende cu scopul de a slabi credinta si cred ca asa zisa palmuire este una din ele

Cind ajungi in punctul de a te manifesta ca un sfint esti deja cu un picior in rai, cunosti OMUL si il intelegi pe acesti.. ARIE vezi cit de divizata este fiinta lui inca neevoluata spre Dumnezeu si ca urmare nu MAI AI CUM SA TE SUPERI PE EL, cu atit mai mult sa-l iei la bataie.

Dar aceasta istorie cade bine la batausi si cei iuti la minie si cum nu ducem lipsa de asa ceva, povestea devine foarte populara

-------------

...Veti cunoaste Adevarul si Adevarul va va face liberi
Frate Andrei,

Acel "paravan" al "infiltrarilor necurate" presupus de fratia ta in Sfanta Traditie seamana, daca stau bine sa ma gandesc, seamana perfect cu cenzura asupra a ceea ce se considera astazi ca ar fi "politically corectless". Te rog din tot sufletul, arunca toate presupunerile tale cat colo, cand este vorba de scrierile Sfintilor Parinti/Sfanta Traditie. Ia-le ca atare cum sunt scrise, fara sa "presupui" nimic. Tot ce presupui cu mintea ta ca ar fi incorect sau doar o legenda in Sfanta Traditie vine de la vrajmasul, de la nalucirile cu care acesta iti "alimenteaza" gandirea. Iar daca ai fi ceva mai smerit in gandire, nu ai mai discuta in mintea ta cu astfel de ganduri satanicesti. Iertare!


Razvan

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.09.2008, 11:33:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, sa nu incepem sa suflam in iaurt...
Ori crezi in Sfanta Traditie, (si eu cred ca tu crezi in ea); ori e paravan.
Am intalnit de destule ori parerea ca cel induhovnicit trebuie sa adopte o pasivitate totala; cu pasivitatea insa nu se poat apara credinta.
Nu cred ca aceste "palme" sunt pentru a statua un exemplu si ca gestul poate fi urmat. Stii de multe palme data de atunci in Biserica? Cred ca nu. Lumea intelege totusi acest lucru.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 29.09.2008, 11:48:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Andrei,

In fond, Domnul ti-a oferit liberul arbitru inca de la nastere sa poti alege sa fii ori un binecredincios ori, Doamne fereste, un rau credincios [eretic]. Iar daca tu ii aperi pe "simplii catolici" [eretici si ei prin credinta lor] care distribuie ajutoare catre saracii lumii si sa crezi in existenta "paravanelor" din Sfanta Traditie, incepi sa aluneci cu pasi repezi spre erezie. Iar gandul imi spune ca nu prea mai am ce discuta cu fratia ta, caci orice ti-as spune o tii mereu una si buna pe a ta: erezia.
Iertare!

Razvan
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 29.09.2008, 14:45:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Nicolae i-a dat o palma lui Arie dar nu tare , nu din ura ci din iubire .
Ca doar si Arie stia blandetea Sfantului si acest fapta era menita sa il faca pe Arie sa isi puna intrebari ca adica sa isi dea seama de erezia in care petrecea.
Nu este adevarat ca IPS Nicolae e ca Arie - comparatia nu are ce cauta aici.
Arie a murit de moarte cumplita iar mitropolitul Nicolae cum se vede e un om foarte bland si smerit si iubitor de altii si nu are nimic.
Deci daca ar fi fost asa grav pe cat se spune patea si mitropolitul Nicolae la fel cum a patit Arie.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 29.09.2008, 15:53:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mihaile, ce spun Sfintii despre impartasirea cu cei care nu sunt ortodocsi?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 29.09.2008, 16:48:31
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frate Mihaile,

Ai auzit cumva de blandetea lupului imbracat in piele de oaie? Ceva de genul acesta este "smerenia" aparenta, trufasa a APOSTATULUI NICOLAE [gandul imi spune sa nu-l mai recunosc de ierarh, caci conform Canonului 45 al Sfintilor Apostoli acest Nicolae trebuia CATERISIT pentru erezia lui]. Oare ce blandete ii impinge pe credinciosii banateni sa-si caute duhovnici intre preotii Bisericii Ortodoxe Sarbe, dupa cum afirma Parintele Iulian de la Schitul romanesc Prodromu de la Sfantul Munte Athos ?! Poate blandetea diavolului, caci blandetea dumnezeiasca i-ar atrage irezistibil catre ea, nu i-ar respinge, precum face "blandetea" lui Nicolae, fost mitropolit al Banatului...
Iertare!

Razvan
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 08:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 21:34:00
Mitropolitul Dosoftei camy_d Generalitati 0 10.03.2011 17:57:03
Mitropolitul Calinic al Dristrei Ducutu Biserica Ortodoxa Romana 0 12.04.2010 09:38:43
Mitropolitul Ardealului s-a stins din viata Tudor Stiri, actualitati, anunturi 1 31.08.2005 23:35:16