Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2008, 17:57:03
ghibi79 ghibi79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2008
Mesaje: 1
Implicit

eu si sotul meu am trait in concubinaj 8 ani, ne-am casatorit de noua luni.totul parea perfect, ne intelegeam foarte bine, acum o luna mi-a spus ca are pe altcineva de 8 luni si s-a mutat cu ea. eu il iubesc enorm de mult, vreau sa pot sa-mi refac casnicia, el nu vrea sa bage divort dar nici acasa nu vine. ce pot sa fac? am trimis acatiste la 2 manastiri, am pus acatiste la mai multe biserici, ma rog in fiecare zi si merg la biserica in fiecare zi si ma rog . eu am incredere ca Dumnezeu nu ma va lasa. ajutati-ma cu un sfat va rog, sunt disperata.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2008, 18:37:44
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne miluieste , multa suferinta pe pamantul asta ... trebuie rugaciune si iarasi rugaciune ... si sa lasati totul numai in seama lui Dumnezeu ... toate trec si se vindeca , iar noi trebuie sa ramanem in dragostea Lui ... daca va voi Domnul il va intoarce , iar daca nu inseamna ca asta este mai bine ...

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2008, 18:50:21
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghibi79
eu si sotul meu am trait in concubinaj 8 ani, ne-am casatorit de noua luni.totul parea perfect, ne intelegeam foarte bine, acum o luna mi-a spus ca are pe altcineva de 8 luni si s-a mutat cu ea. eu il iubesc enorm de mult, vreau sa pot sa-mi refac casnicia, el nu vrea sa bage divort dar nici acasa nu vine. ce pot sa fac? am trimis acatiste la 2 manastiri, am pus acatiste la mai multe biserici, ma rog in fiecare zi si merg la biserica in fiecare zi si ma rog . eu am incredere ca Dumnezeu nu ma va lasa. ajutati-ma cu un sfat va rog, sunt disperata.
Of of..
Nu stiu ce se petrece cu casniciile astea. Cunosc multe cupluri stau citiva ani in concobinaj si apoi se casatoresc si in scurt timp se despart. Nu ai ce face las sa decurga lucrurile cum o vrea Domnul. Tu ai grija de tine si nu forta nota dragoste cu forta nu se poate Domnul stie mai bine. Iti da rau ca sa ajungi la bine poate asa a fost sa fie, ar fi mai greu daca ati avea copii.Stii cum spunea mama mea"nu fugi dupa caruta care nu te asteapta"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2008, 21:43:42
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

stii ceva ghibi79 ? daca spui ca nici divort nu vrea,,,,dupa parerea mea se va intoarce la tine ca mieluselu,,,te sfatuiesc sa nu incetezi cu rugaciunea,Domnul sa va ajute.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.04.2009, 17:16:29
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

sa nu disperi.multi care traiau in concubinaj si s-au casatorit au avut de intampinat foarte multe probleme,spre deosebire de perioada in care traiau in concubinaj.de ce acest lucru?pentru ca diavolul ii lasa in pace inainte si cand au vazut ca s-au casatorit si au facut voia lui Dumnezeu,diavolul a inceput sa-i ispiteasca.roaga-te lui Dumnezeu cu credinta iar Dumnezeu iti va ajuta tie si ai rabdare pentru ca este doar o incercare.ma voi ruga pentru tine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.04.2009, 12:19:44
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Casatoria este luptata cel mai mult de diavol, caci acesta este locul in care se formeaza viitorii crestini.

Teorie este simpla, practica insa extrem de grea. Nu spun nimic, ci ii las pe cei mai mari sa spuna cele ale lor. Foloseste'te de cartile despre viata de familie, in ele vei gasi cuvinte ale sfintilor care te vor folosi.

Citeste [COLOR=darkred]"Viata de familie"[/COLOR][COLOR=black], a Cuviosului Paisie Aghioritul.[/COLOR]
In aceasta sunt multe exemple grele din familii si multe intoarcere, rugaciuni cu lacrimi, caderi si bucurii ale intoarcerii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.05.2009, 12:44:28
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghibi79 Vezi mesajul
eu si sotul meu am trait in concubinaj 8 ani, ne-am casatorit de noua luni.totul parea perfect, ne intelegeam foarte bine, acum o luna mi-a spus ca are pe altcineva de 8 luni si s-a mutat cu ea. eu il iubesc enorm de mult, vreau sa pot sa-mi refac casnicia, el nu vrea sa bage divort dar nici acasa nu vine. ce pot sa fac? am trimis acatiste la 2 manastiri, am pus acatiste la mai multe biserici, ma rog in fiecare zi si merg la biserica in fiecare zi si ma rog . eu am incredere ca Dumnezeu nu ma va lasa. ajutati-ma cu un sfat va rog, sunt disperata.
In fiecare cuplu exista greseli care sunt admise tacit de catre ambii parteneri si mai exista greseli INADMISIBILE, care produc rupturi ireversibile.In casnicia ta, ADULTERUL in cadrul carui tip de greseala se incadreaza????
Sa presupunem ca intr-o buna zi se va intoarce la tine. Te cunosti suficient de bine incat sa poti spune 100% cu mana pe inima, ca vei avea puterea sa il ierti ptr adulter?????
Exista posibilitatea ca el sa revina, dar sa fie mult mai rece si distant, intr-un cuvant sa nu mai fie acelasi barbat de care te-ai indragostit si alaturi de care ai decis sa iti petreci restul vietii. Ai putea convietui in aceste conditii langa un barbat care se va comporta ca un strain??
O alta varianta ar fi aceea ca el sa se intoarca umil, cerand iertare, bland ca un mielusel.Esti sigura ca nu ii vei reprosa niciodata ratacirea?? Nu te va obseda gandul ca o data ce a fost posibil sa te insele, povestea se poate repeta???
Eu cred ca situatia este mult mai complexa decat vorbele pe care le asternem noi intr-un forum...si mai cred ca, cel mai bine ar fi sa te rogi la Bunul Dumnezeu, nu pentru intoarcerea lui, ci sa iti daruiasca ceea ce este de FOLOS PENTRU TINE
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.05.2009, 22:24:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu avem voie sa iubim pe nimeni mai mult ca pe Dumnezeu. Omul zilelor noastre greseste idolatrizand un alt om. De asemenea este scris: ,,Blestemat este cel ce-si pune nadejdea in om."

Un om cazut intre talharii patimilor trebuie privit mai intai de toate cu mila. Iarta tot si roaga-te pentru mantuirea ta si Dumnezeu va face ce va crede de cuviinta. Daca il iubesti, poti sa te rogi si pentru mantuirea lui. Nu te ruga pentru nimic special, ci numai sa se faca voia lui Dumnezeu.

Dumnezeu ne trimite si incercari pentru a ne spori credinta. Spovedanie, post, rugaciune si nadejde in Dumnezeu. Alunga deznadejdea, caci este de la cel rau. Roaga-te cu inima curata si asteapta vointa lui Dumnezeu, caci spunem in rugaciune:,,Faca-se voia Ta."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2010, 19:34:30
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit sfat

Vad ca esti credincioasa. Eu cred ca daca il apropiai de Dumnezeu si de biserica, nu se ajungea pana aici. Poate este cale de intoarcere printr-un prieten comun si atunci nu- l mai scapa, ia-l la biserica. Femeia credincioasa il face si pe barbatul necredincios, credincios, iar barbatul credincios face din femeia necredincioasa, o credincioasa. Credinta multa si rabdare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2010, 21:52:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghibi79 Vezi mesajul
eu si sotul meu am trait in concubinaj 8 ani, ne-am casatorit de noua luni.totul parea perfect, ne intelegeam foarte bine, acum o luna mi-a spus ca are pe altcineva de 8 luni si s-a mutat cu ea. eu il iubesc enorm de mult, vreau sa pot sa-mi refac casnicia, el nu vrea sa bage divort dar nici acasa nu vine. ce pot sa fac? am trimis acatiste la 2 manastiri, am pus acatiste la mai multe biserici, ma rog in fiecare zi si merg la biserica in fiecare zi si ma rog . eu am incredere ca Dumnezeu nu ma va lasa. ajutati-ma cu un sfat va rog, sunt disperata.
Deci "s-a cuplat" imediat inainte de casatorie sau imediat dupa?

L-ai intrebat care au fost motivele lui?
De ce s-a mai casatorit cu tine atunci?

Dar de divortat de ce nu vrea?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
va rog ajutati-ma cu un sfat anonim30 Generalitati 4 23.12.2011 15:58:32
Va rog sa ma ajutati cu un sfat Eliana Nunta 44 04.05.2010 17:37:29
ajutati cu un sfat! iuda Umanitare 1 24.06.2007 00:23:22
Va rog sa ma ajutati cu un sfat iliecata2003 Generalitati 33 06.09.2006 13:51:07