Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.09.2009, 19:51:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Draga Sergiu,
Am eu necazurile mele nu mai la ,,contre' si expresii bine ,, slefuite" nu-mi sta capul.
Da, poate am fost dura, dar atunci cand plange inima in tine vorbesti concret, adica la obiect, si mie mi s-a parut ca nu intelegi.Daca te-ai suparat, te rog sa ma ierti, .....pana la urma suntem crestini.
Te-am iertat, dar explica-mi ce se intampla si ce fel de carte deschide preotul. Si de ce este crestineste sa faca asa ceva? Eu aveam alte impresii.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.09.2009, 00:19:05
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'De-o fi una, de-o fi alta/ Ce e scris si pt. noi/ Bucurosi le-om duce toate...'

Daca ne-ar fi fost de vreun folos a cunoaste viitorul, atunci probabil ca Bunul Dumnezeu ni l-ar fi descoperit deja, fiecaruia dintre noi, ne-ar fi facut pe toti clarvazatori. Dar asa, nu ne este de nici un folos a ne sti dinainte viitorul (decat, poate, in unele situatii exceptionale etc, depinde), vorba lui Mircea Cel Batran (in raspunsul dat sultanului turc Baiazid), din 'Scrisoarea a 3-a' a lui Mihai Eminescu: "De-o fi una, de-o fi alta/ Ce e scris si pentru noi/ Bucurosi le-om duce toate/ De e pace, de-i razboi."
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.09.2009, 04:33:05
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit !!!!!!!!

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Te-am iertat, dar explica-mi ce se intampla si ce fel de carte deschide preotul. Si de ce este crestineste sa faca asa ceva? Eu aveam alte impresii.
Dar de unde toata nebunia asta?Am zis eu ca se deschid cartile?(indiferent de felul lor).Daca urmarim pe forum, eu nu am spus niciodata asa ceva, si nici nu am sa spun pentru ca aceasta practica e mare pacat si mare neghiobie.
Deci domnule Sergiu, fiti mai atent cand afirmati un lucru, eu o consider mare jicnire , si fiti mai atent cui dati mesaje, poate ne incurcati.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.09.2009, 11:44:53
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Eu unul cred ca nu trebuie sa umblam dupa diverse revelari de la parinti vazatori cu duhul. Daca Dumnezeu a ascuns de noi viitorul stia El de ce a facut-o si inseamna ca asa trebuie sa ramana!
Auzisem de la o cunostinta despre un preot care "deschidea cartea", se duceau sa se programeze la el oamenii cu luni inainte si se facea o slujba speciala pe dupa miezul noptii si se deschidea cartea si se spunea persoanei probabil ce o asteapta. Din cate stiu si imi dau seama aceasta practica este total anticrestina si nu pot sa-mi dau seama cum putea fi practicata de catre un preot intr-o biserica ortodoxa. Evident ca fiecare din noi e curios cu privire la viitor dar mi se pare o neascultare sa vrei cu tot dinadinsul sa stii ce urmeaza..
Deci trebuie sa avem mare grija sa ramanem pe cat posibil in practica ortodoxa zic eu...
Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Draga Sergiu,

Imi pare rau de faptul ca tu nu esti inca,, prizat'' in credinta.Tu crezi ca preotii vazatori deschid Psaltirea, etc.Mai ai multe de invatat cum avem toti, dar nu te baga ca musca-n lapte(stiu ca e o replica demodata dar ti se potriveste)
Am o varsta, si sa ma ierte membrii forumului, dar nu mai pot astepta pana ce se mai limpezeste cineva la minte si ...merge pe drumul cel bun.Daca nu cunosti,de ce comentezi?
Sa ma ierti crestine, eu spun tot ce am pe suflet, poate de aceea am pierdut in viata, si sa stii ca astept raspunsul tau, poate esti un om de buna credinta!
Citat:
În prealabil postat de lavinia40 Vezi mesajul
Dar de unde toata nebunia asta?Am zis eu ca se deschid cartile?(indiferent de felul lor).Daca urmarim pe forum, eu nu am spus niciodata asa ceva, si nici nu am sa spun pentru ca aceasta practica e mare pacat si mare neghiobie.
Deci domnule Sergiu, fiti mai atent cand afirmati un lucru, eu o consider mare jicnire , si fiti mai atent cui dati mesaje, poate ne incurcati.
Ai mai sus toate 3 mesaje. Eu am spus o chestie, tu ai contrazis-o, mai si aruncand ca "nu sunt prizat in credinta" si ca "ma bag ca musca in lapte". Dupa care din mesajul al treilea reiese ca esti de acord cu ce am scris in primul mesaj. Si atunci de ce ai scris acele chestii in mesajul al doilea? Nu esti consecventa.
PS Inainte sa asumi ca toti de pe aici sunt copii sau pusti da click pe numele persoanei, du-te la pagina personala si vei vedea acolo varsta. In general a face asumatii despre cineva fara a-l cunoaste este....un pic aiurea.
"nu mai pot astepta pana ce se mai limpezeste cineva la minte si ...merge pe drumul cel bun.Daca nu cunosti,de ce comentezi?" - este extrem de aiurea acest pasaj. Eu te iert dar tu vei continua sa jignesti persoane in continuare! Din astia ca tine i-au taiat limba si mana Sfantului Maxim Marturisitorul - nu au incercat sa inteleaga ce le spunea ci au dat cu sapa direct! Puteai sa citesti mesajele mele celelalte pe acest forum si vedeai macar daca sunt verde in comparatie cu tine (in termeni absoluti cred ca suntem ambii). Acum intreaba-ma ce inseamna termeni absoluti...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 18.09.2009 at 11:53:48.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.09.2009, 00:07:57
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit

Lavinia cand dai cu mucii in fasole ar fi bine sa ai bunul simt si sa-ti ceri scuze...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.01.2010, 00:42:46
targovetul targovetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Mesaje: 2
Thumbs up Pr.Munteanu de care ziceti

Citat:
În prealabil postat de BogdanF Vezi mesajul
Pe Parintele de langa Piatra Neamt il cheama Munteanu parca si se zice ca e vazator cu duhul. Mai mult de atat nu stiu.
Pr.Munteanu de care ziceti:
Daca e vazator cu duhul de ce s-a despartit de sotie si are amanta romano-catolica cu nr masina NT-ADA...si altele prin Bacau city ?
De ce nu s-a ingrijit de femeia si baiatul sau ?
De ce prosteste lumea cu fundatii de binefacere ca sa cumpere inca o vila ca cea de la fosta statistica P.Neamt sau sa ridice inca una la Preluca ?
Rusine fie-va, cei ce propuneti astfel de oameni inselatori ! Nimic nu ascultati la Sf.Biserica vreti minuni numai si vedenii...vai de noi !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.01.2010, 00:50:11
targovetul targovetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emma90 Vezi mesajul
Daca vrei informatii despre pr Munteanu de la Savinesti,cauta ma.Il cunosc foarte bine.
Ce inseamna a cunoste bine ?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.03.2011, 13:06:08
simona861 simona861 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Am fost si eu la Parintele Munteanu, si mi-a spus unele lucruri adevarate pe care nu avea de unde sa le stie. Eu cred ca acest Parinte este cu har,cine la cunoscut vorbeste numai de bine de el. Sfaturile pe care el le-a dat multor oameni au fost bune. A mai fost cineva la el si sa adeverit ceea ce el a spus?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.08.2013, 16:23:23
ssinona ssinona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2013
Mesaje: 2
Implicit pentru parintele din savinesti

Citat:
În prealabil postat de emma90 Vezi mesajul
Daca vrei informatii despre pr Munteanu de la Savinesti,cauta ma.Il cunosc foarte bine.
spune-mi te rog cum pot ajunge la el cat mai repede am mare nevoie adresa mea de email e ssinona@yahoo.com
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.08.2013, 16:26:33
ssinona ssinona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2013
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ssinona Vezi mesajul
spune-mi te rog cum pot ajunge la el cat mai repede am mare nevoie adresa mea de email e ssinona@yahoo.com
lasa-mi datele pe email pentru ca il verific des multumesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duhovnic vazator cu duhul doareu Intamplari adevarate 53 18.11.2013 21:14:56
Duhovnici vazatori cu duhul! Legionarul Generalitati 11 17.01.2011 17:37:20
Botezul cu Duhul Sfant !!! petrut-angel Secte si culte 33 25.10.2010 19:02:33
duhul lumesc Ioana-Andreea Generalitati 2 17.07.2010 01:18:20
Duhul Evanghelic iosif Despre Sfanta Scriptura 45 28.09.2007 20:25:56