Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 27.04.2011, 20:41:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demeter Vezi mesajul
de vina sa fie oare ... femeile ... ?????
Prin intrebarea ta inteleg ca aduci o invinuire lui Dumnezeu? Femeia a fost creata pentru a fi ajutor barbatului, nu barbatul pentru femeie...
Reply With Quote
  #122  
Vechi 27.04.2011, 21:01:07
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sebastian1988 Vezi mesajul
O sa incerc sa continui aici ceea ce am inceput pe celalalt topic pt. ca nu prea are legatura (sa are... ma rog).
Pe celalalt topic doream sa aflu niste lamuriri teologice (pt. mine deoarece m-am apucat de studiat Biblia) cu privire la homosexualitate si la modul in care se raporteaza lumea crestina la ea.
Aceste 2 subiecte (gay-ii si religia) nu m-au interesat niciodata deoarece am considerat ca fiecare face ce vrea; asta pana acum.
Acum ceva timp am aflat ca fratele meu este gay si de cand am aflat asta s-au intamplat mai multe lucruri cu mine.
Vreau sa precizez ca noi am primit o educatie laica sau atee (ai mei nu sunt casatoriti in biserica si noi nu suntem botezati, datorita faptului ca tata era in militie inainte de 89 si nu avea voie sau ceva de genu` si ma rog.. ai mei nu prea au treaba cu religia, singurele chestii le mai auzeam de la bunica) dar fratele meu totusi a tatonat cu credinta o perioada cand era mic, se mai ruga dar mama ii spunea sa nu piarda vremea cu prostii si mai bine sa invete :) deci intr-un fel nu e vina noastra.
Problemele mele sunt:
1.relatia cu fratele meu s-a schimbat ( in sensul ca am devenit mai distant de el, il vad cu alti ochi acum)
2.incerc sa inteleg chestia asta, sa ma documentez si sa il inteleg si pe el.
3.incerc sa inteleg si dpdv crestinesc treaba asta citind biblia (chestie care m-a apropiat de credinta intr-un fel)
Si problema cea mai mare e cu ai mei pt. ca problema lui o sa imi cutremure familia, deoarece desi ai mei nu sunt religiosi sunt foarte rai si duri si in ruptul capului nu vor accepta (mai ales tata) asa ceva, nici nu ma pot gandi pana acolo; mai ales ca el a fost copilu` preferat, mai studios, etc. io nu, cu alte cuvinte ai mei si-au pus bazele in el.
Ceea ce s-a schimbat cu mine asa cum am spus pe langa rel cu el, problema lui m-a facut sa descopar religia si pe Dumnezeu, si simt ca am o misiune, ca Dumnezeu mi-a aratat mie asta sa previn ceva sau sa-l schimb pe el. In fine, sunt niste chestii in mine pe care tre` sa le pun cap la cap, sa le inteleg si sunt foarte derutat si de asta am si scris aici si pe celalalt topic.
sa nu iti condamni niciodata fratele..accepta-l asa cum este...roaga-te pentru ai tai si vor fi bine...Dumnezeu face minuni...
Reply With Quote
  #123  
Vechi 27.04.2011, 22:25:17
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Prin intrebarea ta inteleg ca aduci o invinuire lui Dumnezeu? Femeia a fost creata pentru a fi ajutor barbatului, nu barbatul pentru femeie...
Cu observatia, offtopic, ca femeia este egala cu barbatul. Crestinismul e prima credinta, dintre cele mai mari ale lumii, care a proclamat acest lucru.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #124  
Vechi 30.04.2011, 17:59:36
Evagrie Evagrie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2011
Mesaje: 8
Implicit Complicat

Homosexualitatea este o tema dificila pentru crestinism, deoarece aici se intra in contradictie Sf.Scriptura cu cercetarile medicale.

Eu am simtit ca imi plac baieti inca de la 12-13 ani, insa nu ma deranjea aceasta mult, deoarece in clasa fetele se jucau cu fetele si baietii cu baietii. Era ceva normal.
Pe la 17 ani unii colegi de la liceu deja prieteneau cu unele fete, insa pe mine nu ma atrageau, poate din cauza ca pentru mine era mult mai importanta relatia cu Dumnezeu, caci deja de 2 ani eram paraclisier la parohie.

Tot atunci am intrat la Seminar Teologic, unde peste 2 ani m-am indragostit de un baiat.
Nu, nu! stingeti-va imaginatia, nici nu va ganditi la ceva rau, era doar o dragoste, o prietenie foarte stransa. Eu nu constientizam ca aceasta este o dragoste, ci vedeam mai degraba in mine o calitate de a tine mult la prieteni, de a avea grija de ei.

In spatiul inchis al Seminarului evident ca puteam lupta usor cu gandurile. Orice gand care mi-ar zice ca as fi homosexual il ucideam si il smulgeam din radacina. Eu planificam sa ma casatoresc cu o fata exemplara, tot din Seminar sau din ASCOR.

Dupa absolvirea Seminarului, am plecat la facultatea de Teologie Pastorala. Deja aveam 21 de ani, insa nu m-am indragostit de nici o fata. Si ma gandeam ca este bine asa, caci studiile au prioritatea.
Dar aparuse o fata asa cum imi doream, cuminte, simpatica si cum ne place sa spunem "cu frica de Dumnezeu". Ma intelegeam de minune cu ea. Ne plimbam deseori, petreceam mult timp impreuna. Observasem ca ea s-a indragostit.... insa eu nu intelegeam un lucru firesc. De ce oare colegii mei sunt gata sa se culce poate chiar cu orice fata simpatica, iar eu nu am aceasta atractie?
Ea imi placea, insa doar la nivel rational. Eu nu doream nimic mai mult de la ea decat o prietenie.
Insa! la facultate erau multi baieti care imi placeau la nivel sentimental, langa care aveam poate chiar si unele emotii.

Cei 6 ani de teologie intensiva ma ajutau sa resping gandurile rele. Imi ziceam ca nu sunt gay si ca este o uraciunea de a se culca un un baiat.
Contrar acestor ganduri, eu nu vroiam sa am relatii sexuale cu vreo fata.

Imi ziceam ca nu pot sa fiu homosexual deoarece sunt crescut in familie crestina, traditionala. De la 15 ani sunt educat in parohie. Nu am fost abuzat sau agresat in copilarie.

Au trecut 8 ani si eu nu m-am indragostit de nici o fata. Si n-am avut interes fața de nici o fată, dar am fost indragostit de 3 ori in baieti.

Eu il iubesc pe Dumnezeu si ii multumesc pentru ca ma iubeste si are grija față de mine.

Poate ca imi vezi zice ca am cazut in patima, dar va voi spune ca nu m-am sarutat cu nici un baiat pana la 26 de ani - varsta la care toti baietii deja cel putin o data reusesc sa se indragosteasca de vreo fata.

Am cunoscuti care au simtit demult ca au atractii fața de baieti, dar s-au casatorit cu fete, in speranta ca "se vor indrapta" sau ca le va trece aceasta "patima". Si acum ei imi zic ca au scarba si dezgust cand au relatii sexuale cu sotia. Iar faptul ca nu sunt indragostiti de sotiile lor, se rasfrange asupra realtiilor familiare.

Ei s-au amagit, eu nu vreau sa ma mint pe mine, pe cei apropiati ai mei si pe Dumnezeu. Deja m-am acceptat asa cum sunt si sunt sigur ca Dumnezeu are un plan si cu mine.

Multi prieteni de-ai mei gay si lesbiene s-au departat de Biserica, deoarece Biserica se lupta cu ei si nu-i accepta asa cum sunt. Nu, nu cer eu acceptarea casatoriilor, dar asa vrea macar ca Biserica sa-i accepte asa cum sunt.
"Esti gay ? Bun! esti la evidenta lui Dumnezeu"

Si acum sunt martor al unei nedreprati.
Apostolul Pavel zice catre Corinteni (6, 10-11): "Nu va amagiti: Nici desfrânatii, nici închinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomitii, nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu."

Malahienii sunt cei care fac sex de dragul sexului si nu pentru nastere de copii, adica cei care utilizeaza contraceptivele (prezervative, pastile).
Biserica stie ca 99% din enoriasi utilizeaza contraceptivele, insa nu se lupta contra acestui pacat, nu iese sa scandeze anularea comercializarii contraceptivelor, caci si preotii le utilizeaza (unii utilizeaza "calendarul sotiei", crezand ca scap de pacat, insa in fond utilizarea calendarului are scop final - sex fara copii)

Biserica recunoaste ca utilizarea contraceptivelor este pacat. Insa nu se lupta contra lui.
De ce oare nu se poate si cu homosexualii. Da! pacatosi! dar sa vina la biserica, sa participe in rand cu alti pacatosi la slujba.

Cand eram mic, la gradinita educatoare il batea pe colegul meu ca era stangaci. Mereu cand incerca sa manance sau sa deseneze cu stanga era lovit peste mana. Ea credea ca il va trata si ca va fi "ca toata lumea". Ea considera ca fiecare om alege cu care mana sa manance.
Colegul meu a crescut, nu se deosebeste practic de nimic de restul lumii, este doar stangaci.

Sebastian, accepta-l pe fratele tau asa cum este. Nu incerca sa-l tratezi. Sa-i fii cel mai apropiat, cel caruia ii va putea spune orice problema, orice necaz. El va avea nevoie in primul rand de sustinere morala.

Fiind respinsi de familie, de prieteni, de Biserica, de societate unii gay isi pun capat zilelor.

Problema cu care te confrunti este relatata intr-un film - "Prayers for Bobby" cu Sigourney Weaver in rolul principal.
Tema clasica: Intr-o familie traditionala crestina cu 2 baieti si 2 fete cel mai mic baiat este gay. Mama (Sigourney Weaver) dupa ce afla depune maximum de efort pentru a-si salva fiul: ii face cunostinta cu fetele, l-a inscris in scoala duminicala, ore cu psihiatru, rugaciuni necontenite. Insa cu cat mai tare vrea sa-l ajute cu atat mai tare il respinge.

Last edited by Evagrie; 30.04.2011 at 18:17:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare