Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.07.2007, 20:52:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"INVATA-VOI PE CEI FARADELEGE CAILE TALE SI CEI NECREDINCIOSI LA TINE SE VOR INTOARCE, IZBAVESTE-MA DE VARSAREA SINGELUI, DUMNEZEULE, DUMNEZEUL MANTUIRII MELE " (Psalmul 50). "CRED INTRU UNUL DUMNEZEU, TATAL ATOTSTIITORUL, FACATORUL CERULUI SI AL PAMANTULUI, VAZUTELOR TUTUROR SI NEVAZUTELOR. . ."( Crezul-Simbolul Credintei).
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.07.2007, 21:41:45
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
BIBLIA ARE TOATE RASPUNSURILE
problema e ca de-a lungul istoriei tot mai multe "raspunsuri" s-au dovedit a fi false...
CARE RASPUNSURI SAU DOVEDIT FALSE IN BIBLIE CA EU NU STIU DE ELE DACA VREI SPUNEMILE SI MIE.



NU MA REFEREAM LA TINE CRISTIBOSS56 IMI CER SCUZE.



Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.07.2007, 15:57:31
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

oare ai uitat de pamantul plat ? si in jurul caruia se roteste soarele ?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 18.07.2007, 22:18:04
catalin_sem catalin_sem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vlad79
Buna ziua la toata lumea,
Am cateva nelamuriri legate de existenta lui Dumnezeu. As vrea sa "aud" argumente pro si contra referitoare la acest fapt. Mai mult o serie de contradictii care apar in Biblie, care ma fac sa ma intreb asupra veridicitatii faptelor.

Am sa incep cu ce mi se pare a fi o contradictie, puteti sa ma contraziceti daca nu am dreptate:
Din primele pagini in Biblie se vorbeste despre Adam si Eva ca fiind primii oameni creati de Dumnezeu, apoi povestea cu sarpele si izgonirea lor din Rai si nasterea lui Cain si Abel, omorarea lui Abel. Apoi Cain a plecat in tara Nod la rasarit de Eden si s-a casatorit.
Intrebarea mea e daca Adam si Eva au fost primii oameni creati de Dumnezeu in Eden cine erau ceilalti oameni din tara Nod de care se vorbeste in Biblie? Tot oameni creati de Dumnezeu? De ce au fost creati in tara Nod si nu in Eden? Pana la urma cine a fost primul?


Si mai am cateva nelamuriri dar sa le lasam pe mai tarziu, deocamdata atat.
Salut!am sa incerc sa te lamuresc despre existenta lui Dumnezeu.In dogmatica ortodoxa exista niste argumente cu privire la existenta lui Dumnezeu si am vazut ca nu vrei argumente bazate pe credinta...bun...unul din aceste argumente dogmatice este argumentul Cosmologic.Argumentul cosmologic este cel mai vechi argument fiind cunoscut si in filozofia greaca.Astfel Aristotel spunea ca,,Dumnezeu care nu este vazut de nimeni,Se vadeste in lucrurile Sale."Dar mai apare si in Vechiul testamen la psalmi 18,1.Dar si in epoca moderna ,filozoful Voltaire spunea ca ,,Universul ma incurca si nu pot gandi macar ca poate EXISTA CEAS FARA CEASORNICAR"La fel si filozoful Leibnniz foloseste acest argument plecand de la constatarea ca toate lucrurile din lume se conditioneaza reciproc,fapt pentru care ratiunea noastra postuleaza o cauza neconditionata,absoluta,care este DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 20.07.2007, 21:06:49
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
BIBLIA ARE TOATE RASPUNSURILE
problema e ca de-a lungul istoriei tot mai multe "raspunsuri" s-au dovedit a fi false...
ASTA DOAR IN IMAGINATIA TA SE INTIMPLA . TOCMAI CA S-AU DOVEDIT ADEVARATE.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.07.2007, 14:46:53
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

2 posturi mai sus dadusem exemplu :|
sau s-a dovedit ca pamantul chiar e plat si soarele se rotest in jurul lui ? ;)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.07.2007, 14:55:01
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Aia era biserica catolica din cate stiam, macs.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.07.2007, 16:17:33
legionar legionar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 14
Implicit

va obositi degeaba,Dumnezeu ne`a dat un mare iluminat se ne ne invete pe Petre Tutea care spunea ca daca adevarul este unic si transcendent in esenta lui sediul lui nu este nici in stiinta nici in filosofie si nici in arta.
asadar toti ateii trebuie sa inteleaga ca un crestin ortodox fie ea o baba murdara pe picioare care se roaga in fata unei icoane nu se concentreaza asupra argumentarii rationale al adevarului ci il traiesc pur si simplu, asa a aparut sectarismul din cauze nepracticarii credintei.
intr`adevar multi intelectuali , multi savanti traiesc o neliniste metafizica in privinta existentei divine, dar nu au forma pura a sinceritatii lui.
Intr`un cuvant cautati`l pe Dumnezeu cu inima si Il veti gasi.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 23.07.2007, 23:37:36
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
oare ai uitat de pamantul plat ? si in jurul caruia se roteste soarele ?
DIN PUNCT DE VEDERE SPIRITUAL PAMANTUL ESTE IN CENTRUL UNIVERSULUI.OAMENII ASTA VEDEAU IN TRECUT PENTRU CA VEDEAU MAI MULT IN SPIRITUAL DECAT IN PLAN FIZIC.IAR IN BIBLIE NU SCRIE CA PAMANTUL ESTE PLAT.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 25.11.2007, 00:06:54
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Eu cred ca aparitia omului este o taina si in taina aceasta e o taina suprema - spune Sfantul Grigorie de Nyssa: "Nu se poate sa fi fost candva cand n-a fost nimic." Nu se poate... Unii oameni de stiinta spun ca n-a fost nimic si a aparut din nimic; nu se poate sa fi fost candva cand n-a fost nimic; ori Acest care a fost totdeauna, care a fost fara inceput, n-are cauza. Toate au o cauza: de la Acela sunt; in Acela sunt cauzele tuturor, deci trebuie sa fie perfect, trebuie sa fie desavarsit, trebuie sa fie constient, trebuie sa fie deasupra legilor, trebuie sa fie Absolutul, de nesupus legilor.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista dumnezeu? alexdu Generalitati 118 17.01.2011 13:02:21
Dumnezeu, exista sau nu? Rodica50 Intrebari utilizatori 0 19.11.2010 20:11:56
Dumnezeu exista sofia_78 Generalitati 34 05.03.2010 22:57:48