Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.09.2013, 11:52:55
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cum sa nu crezi ca exista un sigur Dumnezeu, cand in Biblie si in Coran e exemplu scrie clar ca exista UN SINGUR Dumnezeu.
În primul rând dumnezeul din biblie în nici un caz nu este la fel cu cel din coran.
Al doilea rând, alea sunt doar 2 religii ce ai enumerat tu, ce faci cu restul de mii și mii?
Și nu uita că în trecut religiile de tip politeiste erau mai populare decât cele monoteiste.
Oricum, credința e dată de locul unde te naști, perioada, și tradiția din familie. Dacă erai prin anul 3000 î.h.r., pe unde îi acum egiptul actual, credeai în Ra, Isis, Sekmet, sau într-un trib prin Africa, ziceai că vulcanul de lăngă este dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Cand ma refer la relige, nu ma refer la cunostintele despre Dumnezeu. Cand ma refer la religie, ma refer la marile diferente care au aparut intre religii. De unde pana unde, cand la ineput de drum, cand ne-au invatat apostolii despre Hristos si Dumnezeu era o singura mare religie. De ce separarea asta?
Pentru că de-a lungul istoriei au fost persoane ca și tine de exemplu care nu au fost de acord cu anumite lucruri din învățături, și practic și-au făcut versiunea lor modificată. Însă nu este cazul pentru toate dogmele. Cele mai multe din ele nu au de a face cu nimic cu altele, sunt total diferite.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.09.2013, 15:19:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Haha, tipa e total inculta religios, pardon, adica ateista, ca si tine, doar ca ii e frica sa recunoasca asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.09.2013, 15:24:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Dacă erai prin anul 3000 î.h.r., pe unde îi acum egiptul actual, credeai în Ra, Isis, Sekmet, sau într-un trib prin Africa, ziceai că vulcanul de lăngă este dumnezeu.
î.h.r = Inainte de HRistos? Interesant.

Ce e foarte amuzant la atei este ca desi pot sa ne zica multe lucruri despre ce era prin lume cu 2-3 milenii si mai bine inainte de nasterea lui Hristos, prin perioada 0-100 devin agnostici vizavi de Cel care a intemeiat crestinismul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.09.2013, 17:05:40
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, tipa e total inculta religios, pardon, adica ateista, ca si tine, doar ca ii e frica sa recunoasca asta.
Ce oroare !!! Tipa nu stie mai nimic despre ceea ce nu exista !! Cum e posibil asa ceva ?

Tu daca crezi o prostie, o nebunie, pe toti ceilalti din jurul tau care nu cred ii consideri nebuni.

Poti sa crezi ce vrei, dar nu-i sminti pe altii cu credinta ta. E doar a ta.


Si in plus , nu crezi ca era potrivita o atitudine mai crestina fata de un novice ?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.09.2013, 17:51:27
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Haha, tipa e total inculta religios, pardon, adica ateista, ca si tine, doar ca ii e frica sa recunoasca asta.
În majoritatea cazurilor este exact invers, cu cât citești mai mult cu atât te trezești la realitate.

Poate ai să râzi, dar eu am devenit ateu tocmai pentru că am citit biblia. Dacă eram ignorant în privința religiei, și nu deschideam biblia niciodată eram ca și cea mai mare parte din cei 85% de ortodoxi din țara asta, „ortodox din tradiție”.
Să definesc un pic acest termen scos din dos:

„ortodox din tradiție” - persoană care se declară creștin-ortodox când este întrebat de ce religie aparține; la recensământ, la interviuri, la completarea diferitelor formulare din birocrație etc; însă nu practică, nu merge la biserică aproape deloc, poate odată maxim două ori pe an (paște?botez?nuntă?), nu cunoaște nimic din învățături.
Cine îndrăznește să zică că nu este adevărat, că poporul român este practicant al ortodoxiei, că România este o țară creștină se minte pe el însuși. Poporul român este creștin, însă doar la statistici și în acte.

Cât despre cei care nu fac parte din categoria „ortodoxi din tradiție”, cea mai mare parte sunt oameni care deja au o vârstă înaintată, și care au fost crescuți/îndoctrinați cu frică de dumnezeu. Nu înseamnă neapărat că, cunosc învățăturile însă merg la biserică și fac toate cele pentru că așa au fost „programați” de mici copii.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
î.h.r = Inainte de HRistos? Interesant.

Ce e foarte amuzant la atei este ca desi pot sa ne zica multe lucruri despre ce era prin lume cu 2-3 milenii si mai bine inainte de nasterea lui Hristos, prin perioada 0-100 devin agnostici vizavi de Cel care a intemeiat crestinismul.
Ce legătură are ateismul cu aia? Orice om care are acces la curent sau un amărât de ziar știe de existența piramidelor, bineînțeles că se știu multe despre ce s-a întâmplat 2-3 milenii înainte de hristos pentru că sunt dovezi arheologice și istorice.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.09.2013, 18:01:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Ce oroare !!! Tipa nu stie mai nimic despre ceea ce nu exista !! Cum e posibil asa ceva ?
Si uite asa, dintr-o fraza, userul nostru bobocel a rezolvat o problema care bantuie omenirea de la inceputuri si pana in prezent.
Genial!

Citat:
Tu daca crezi o prostie, o nebunie, pe toti ceilalti din jurul tau care nu cred ii consideri nebuni.
Pe de alta parte, daca tu ai numi gravitatia prostie, nebunie, nu inseamna ca ar inceta sa existe, nici macar pentru tine. Dar poti sa incerci. Recomand test, inaltime medie spre mare.

Citat:
Poti sa crezi ce vrei, dar nu-i sminti pe altii cu credinta ta. E doar a ta.
Da, vad ca esti un exemplu tare bun in acest sens.

Citat:
Si in plus , nu crezi ca era potrivita o atitudine mai crestina fata de un novice ?
Fiecaruia dupa masura lui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.09.2013, 18:02:03
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Zaharia,

Doar citind Biblia nu poti sa devi ateu. Biblia e prea abstracta si prea interpretabila ca sa-ti dovedeasca clar ca nu exista Dumnezeu. Adica, ca sa fiu consistent cu mine insumi, nu iti ofera destule dovezi.

Poti deveni insa ateu cand observi ca un copil nevinovat ca Ionut moare muscat de caini, cand criminalii si hotii o duc foarte bine, cand cei cinstiti sunt saraci si cei corupti sunt bogati, cand vezi hoarde de preoti care fac slujbe doar de dragul banilor, etc.


Sa nu -mi spuna cineva ca "necunoscute sunt caile Domnului" pentru ca eu o sa echivalez imediat aceasta afirmatie cu "lucrurile se desfasoara in Univers intr-o maniera aleatoare".

Si in plus, noi pretindem ca stim ca Dumenzeu este cel mai drept, cel mai milostiv, atotputernic, etc. Si atunci ?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.09.2013, 18:05:22
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si uite asa, dintr-o fraza, userul nostru bobocel a rezolvat o problema care bantuie omenirea de la inceputuri si pana in prezent.
Genial!

Pe de alta parte, daca tu ai numi gravitatia prostie, nebunie, nu inseamna ca ar inceta sa existe, nici macar pentru tine. Dar poti sa incerci. Recomand test, inaltime medie spre mare.

Da, vad ca esti un exemplu tare bun in acest sens.

Fiecaruia dupa masura lui.
De unde ai scos tu ca sunt bobocel . Pe cand scriam eu in paginile acestui forum probabil ca tu erai inca pe bancile scolii (asta daca nu acumva ai doar 4 clase, ceea ce nu-i exclus).
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.09.2013, 18:10:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
În majoritatea cazurilor este exact invers, cu cât citești mai mult cu atât te trezești la realitate.
Depinde ce citesti. Depinde cum definesti realitatea.

Citat:
Poate ai să râzi, dar eu am devenit ateu tocmai pentru că am citit biblia.
Daca acelasi experiment da rezultate diferite, nu este exclus ca laborantul sa fi facut o greseala fatala.

Citat:
Dacă eram ignorant în privința religiei, și nu deschideam biblia niciodată eram ca și cea mai mare parte din cei 85% de ortodoxi din țara asta, „ortodox din tradiție”.
Diferenta mare nu este.
Ori nu o citesti si nu stii mare lucru, ori o citesti si tot nu pricepi mare lucru ..tot pe acolo.

Citat:
Cât despre cei care nu fac parte din categoria „ortodoxi din tradiție”, cea mai mare parte sunt oameni care deja au o vârstă înaintată, și care au fost crescuți/îndoctrinați cu frică de dumnezeu. Nu înseamnă neapărat că, cunosc învățăturile însă merg la biserică și fac toate cele pentru că așa au fost „programați” de mici copii.
Daca ai vrut sa demonstrezi ca ateul poate fi superificial, cu idei preconcepute, felicitari, ai reusit!

Citat:
Ce legătură are ateismul cu aia? Orice om care are acces la curent sau un amărât de ziar știe de existența piramidelor, bineînțeles că se știu multe despre ce s-a întâmplat 2-3 milenii înainte de hristos pentru că sunt dovezi arheologice și istorice.
Faptul ca exista piramide nu valideaza automat restul speculatiilor despre ele, desi sunt unele acceptate ca "realitate istorica".
Si vad ca tot nu oferi o explicatie pentru golul de memorie al tovarasilor tai de propaganda din sec. I in contextul crestinismul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.09.2013, 18:11:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
De unde ai scos tu ca sunt bobocel . Pe cand scriam eu in paginile acestui forum probabil ca tu erai inca pe bancile scolii (asta daca nu acumva ai doar 4 clase, ceea ce nu-i exclus).
Caz in care se vede ca pentru unii timpul trece cam degeaba.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
credinta, religie

Thread Tools
Moduri de afișare