Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 23.06.2015, 22:34:30
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Intr-adevar, am verificat acum. Creta a fost intre anii 1211-1669, sub stapanire venetiana catolica. Si astfel se confirma ipoteza mea.
  #512  
Vechi 23.06.2015, 23:33:21
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mulțumesc, MihailC.

E foarte interesant. Câteva nedumeriri:

Mai sunt situații în care sufletul unui sfânt să fie reprezentat în acastă manieră ? Am impresia că este un fel de anti-tip al icoanelor Maicii Domnului cu Pruncul.

Doi: deși sfinții, în icoană, nu au aureolă, observ că atât sufletul Maicii Domnului, cât și trupul ei neînsuflețit sunt aureolate.

Trei: interesant că, în icoana Adormirii, nu apare doar Sf. Francis, ci și Sf. Dominic.
Încep de la coadă la cap...

Francisc și Dominic nu sunt în icoana Adormirii ci îi sunt complementari. Orice sfânt poate fi zugrăvit în felul acela contemplând din flancuri evenimentul teologic în semnificația lui eshatologică, veșnică. Lucrarea lui Ritzos este mai elaborată decât marea majoritate a reprezentărilor "Adormirii" din motive întemeiate, dar deja ar fi prea mult să intru în detalii.

E alegerea iconarului dacă-i împodobește pe toți cu aureole, sau vrea să scoată în evidență latria tuturor față de Hristos și hyperdulia cu care este cinstită Maica Domnului inclusiv de sfinți și îngeri de toate rangurile. Ambele opțiuni sunt corecte.

Mai sunt ipostazieri asemănătoare, dar izolate și cu semnul întrebării aplicat nevăzut pe ele. Cum e cea din imaginea de mai jos:



Ai observat bine, dar nu e atât un anti-tip cât o nuanță hristologică de mare subtilitate care răspunde la întrebarea: de s-a făcut Dumnezeu om?
Pentru ca să-l facă pe om dumnezeu prin har.
Sau cu alte cuvinte: Maica Domnului i-a dăruit lui Hristos omenitatea născându-L în timp și purtându-L în brațe pe Însuși Creatorul ei, iar Hristos îi dăruiește dumnezeirea născând-o în veșnicie și purtând-o în brațe pe însăși Maica Lui.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 24.06.2015 at 04:33:13.
  #513  
Vechi 24.06.2015, 07:53:36
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Am gasit asta despre influenta catolicismului in Creta in acel timp.

During the Venetian occupation which lasted until 1669, the ecclesiastical situation in Crete changed once more. The Venetians sent away the Orthodox prelates of the island, re-organised the church according to the Latin model and sought to convert the orthodox Cretan people to Roman Catholicism.

http://christiansincrete.org/history/
  #514  
Vechi 24.06.2015, 08:09:26
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Sa nu-l uitam si pe El Greco, nascut in Creta in timp ce se afla sub stapanire venetiana si influentat puternic in stilul sau pictural de renasterea italiana si de stilul venetian.
Odata ajuns in Spania, El Greco se va converti la catolicism.
Daca punem la socoteala si asta cred ca ne putem face o impresie mai clara despre influenta catolica in Creta in cei aproape 500 de ani cat a fost sub venetieni.
  #515  
Vechi 24.06.2015, 08:26:46
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Foarte interesante informatiile despre Creta sub ocupatie venetiană. Multumim, Bogdan.
  #516  
Vechi 24.06.2015, 09:54:17
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-deci concluzia e clara: acei pictori influentati de papistasi,de erezia catolica au pictat niste eretici in Biserica cu aureola de sfinti,ereticul Francisc de Assisi [inselat de demoni]...asa cum a facut si p Boca, a pictat 2 eretici: ereticul Francisc de Assisi si ereticul Ulfila.

-deci noi ortodocsii ar trebui sa tinem cont de ceea ce zice Sfantul Ignatie Briancianinov:

"In pustnicie, au ajuns, asemenea lui Malpas, la cea mai vartoasa inselare demonica Francisc de Assisi, Ignatiu de Loyola si alti nevoitori ai latinilor (Dupa caderea Bisericii de Apus de la cea din Rasarit), recunoscuti de ei ca sfinti. €œAtunci cand Francisc a fost rapit la cer€ spune scriitorul Vietii acestuia, “Dumnezeu Tatal, vazandu-l, S-a intrebat, fiind pentru o clipa in nedumerire: cui sa dea intaietate, Fiului Sau Celui dupa fire, sau fiului dupa har €“ Francisc€. Ce poate fi mai cumplit, mai had decat aceasta hula, ce poate fi mai intristator decat aceasta amagire !"

Last edited by cristirg; 24.06.2015 at 09:57:48.
  #517  
Vechi 24.06.2015, 10:24:10
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Cristirg, pentru Ignatiu de Loyola nici eu nu am vreo simpatie. Cine citeste exercitiile spirituale isi da seama ca omul avea o inchipuire bogata. Isi numara si isi contabiliza lacrimile si chiar sughiturile si ce se afla acolo e psihologism pur, mie asa mi se pare.
In privinta lui Francisc de Assisi, si eu m-am smintit cand am citit randurile citate de tine din sf Ignatie Briancianinov, dar trebuie sa spunem urmatoarele: ca au existat multe scrieri despre viata sf Francisc, multe din ele pline de falsuri. Din cate stiu, ucenicul sau, sf Bonaventura a scris singura biografie acceptata si considerata normativa a sf Francisc. M-am uitat pe acea biografie si nu am gasit nicaieri citatul legat de Dumnezeu Tatal si de intaietatea acordata Fiului sau lui Francisc. Citatul poate sa fie o inventie a unei fantezii prea bogate a vreunui exaltat. Ca si pe vremea lui Francisc erau destui exaltati dornici sa-l idolatrizeze. Dar repet, Bonaventura a inlaturat celelalte biografii ale lui Francisc ca fiind pline de falsuri si inchipuiri si a scris singura biografie normativa a sf Francisc.
Bonaventura a fost ucenicul lui Francisc.
  #518  
Vechi 24.06.2015, 11:04:41
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Pe mine personal m-a impresionat la Francisc de Assisi iubirea lui fata de orice creatura a Domnului, oricat de umila ar fi fost. Mila lui m-a impresionat. De exemplu Francisc a ingrijit leprosi. I-a ingrijit cu multa compasiune si abnegatie. Ei bine, eu ca ortodox, nu ma vad in stare sa fac asta. Eu personal imi plec capul inaintea unui astfel de comportament. Nu stiu daca este sau nu sfant. Asta numai Dumnezeu stie. Dar ma inclin in fata compasiunii sale fata de orice faptura suferinda.
  #519  
Vechi 24.06.2015, 12:27:10
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

sa nu uitam ca acelasi Sfant Ignatie Briancianinov,care a spus ca Francisc de Assisi se afla in inselare demonica,a mai spus si ca inselat este cel ce este sigur ca nu e in inselare.
ca sunt persoane (si chiar foarte multe) pe care nu-i odihneste duhul Parintelui Arsenie-foarte bine! Parintele nu e canonizat,deci n-au decat sa nu-l cinsteasca.dar de aici si pana la a tine mortis sa i se demonstreze marea inselare in care se afla,e cale lunga. pana la urma,unei persoane care a trait o minune datorita rugaciunilor sale (cunosc numeroase cazuri) poate oricine sa-i aduca dovezi despre inselarea sa,ca tot nu va crede (evident,aici se pune si problema fanaticilor care apar la tv).

pe mine ma deranjeaza faptul ca toata lumea vorbeste despre Parintele,cunosc persoane care s-ar supara foc daca ar auzi pe cineva gen cristirg vorbind despre Parintele,in schimb,daca ii intrebi cine a fost Parintele Iustin,Parintele Cleopa,Parintele Teofil casca ochii cat cepele.
  #520  
Vechi 24.06.2015, 12:54:39
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.188
Implicit

bogdan81: motivul pentru care am postat cele două exemple n-a fost acela de a justifica mixajul sinaxarelor în ortodoxie. Dincolo de valoarea incontestabilă a iconarilor cretani, cred că lucrările lor arătate mai sus sunt compromisuri eșuate tematic. Prezența celor două personaje sanctificate în apusul postschismatic pe post de complementare la icoana Adormirii Maicii Domnului nu se poate justifica altfel decât ca un act de politețe față de stăpânirea epocii. Deși, analizând modul cum a gândit Ritzos iconostasul acela, cred că mai degrabă a vrut să evite inserarea apusenilor în Deisis, lipindu-i artificial de o pericopă din registrul praznicelor.

Iar plasarea lui Francisc de Assisi în interior la Theotokos e și mai discutabilă, fiindcă vorbim despre expresia vizuală a unei dogme nu de un eveniment unde te poți mișca mai liber în planul secundar cu variabilele. Singurul îndreptățit oarecum să fie zugrăvit așa, în anumite situații doar, este Sfântul Chiril al Alexandriei cel care a aprofundat și argumentat ca nimeni altul theotokia Maicii Domnului, luptându-se din răsputeri ca să o impună ca dogmă împotriva susținătorilor lui Nestorie.
Dar la câte madonne cu pruncul importate din apus tronează în bisericile și casele credincioșilor ortodocși de astăzi, să-l critici pe Tsafouris pe detalii tematice este chiar chițibușerie exagerată.

În fine, ideea era că n-a inventat părintele Arsenie Boca coada la prună, pictând doi apuseni de după schismă în soboare de sfinți ortodocși. Am văzut în prea multe biserici din Ardeal, ortodoxe evident, tablouri cu Anton de Padova și nimeni nu sare ca mămăliga supraîncălzită că un "eretic" are parte de spațiu privilegiat în nartex, candelă și dispozitiv de îngenunchiere confortabilă cu suport pentru cartea de rugăciuni. Și, bineînțeles, nelipsita cutie metalică destinată colectării "darurilor benevole".
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 24.06.2015 at 12:58:34.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31