Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.10.2012, 20:16:00
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Exact. Ca fost practicant de arte marțiale, vă pot spune că nu e vorba despre niciun fel de "energii mistice". Corpul uman are, să zicem, 80 de kg.

Prima problemă este să punem cât mai mult din aceste 80 de kg în spatele loviturii (adică o problemă de tehnică).

A doua problemă este să lovim cu viteză suficientă (din nou o problemă de tehnică și antrenament).

Dacă am rezolvat mulțumitor primele două probleme, un calcul matematic și formula mv2/2 ne vor arăta că suntem capabili să dezvoltăm o energie cinetică substanțială, mult peste cea necesară pentru a sparge câteva cărămizi.

Rămâne problema suprafeței cu care lovim (în termeni mai simpli, să nu ne spargem și oasele odată cu cărămida). Din acest punct de vedere, anatomia ne învață că oasele sunt niște lucruri foarte tari.

Mai rămâne ca prin antrenament să condiționăm țesuturile moi (piele, tendoane) și să dezvoltăm niște calusuri pe suprafața de lovire și voila ! avem capacitatea "paranormală" de a sparge cărămizi cu mâna. Și toate acestea fără concursul îngerilor căzuți - cu excepția situației în care lovim strâmb, ne julim la mână și ne scapă o înjurătură de dumnezei sau grijanie.


Aveți aici un articol al unui excelent instructor de Karate din care rezultă că practicarea artelor marțiale nu este dependentă de credința în energii mistice: http://www.24fightingchickens.com/2005/10/11/ki/
iar pt intarirea oaselor exersam cu zona cu care spargem(''sabia palmei'' cum se spune la mine la sala) in diverse chestii. astfel apar microfracturi, in procesul de reparare a acestor lovituri se intareste osul.

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-aproape toti marii "maestrii" de arte martiale se folosesc de anumite energii,de concentare ,meditatii etc
-ca fost practicant de arte martiale pot sa zic ca arte martiale amplifica mania,ego-ul si alte chestii de genul asta
-si la urma urmei care este scopul sa spargi caramizi sau mai stiu eu ce ? ca atunci cand te ataca cineva sa -l distrugi,sa-l omori poate ?
-cum zicea si Ioan Vladuca noi crestinii ne rugam lui Dumnezeu si Maicii Domnului ca sa ne apere de primejdii si de tot felul de agresori,nu trebuie sa ne bazam doar pe fortele noastre,sa zicem ca las ca eu am practicat arte martiale si daca vine ala si se da la mine ii trag una de vede el.
in threadul asta e vorba CUM sparg si rup diverse lucruri, nu de implicatiile etice ale artelor martiale. Putem sa discutam si despre asta.

Daca imi este permisa o mica gluma, in privinta apararii de primejdii era o secventa dintr-un
film SF care mi-a ramas in minte.

Proteus: The Emperor protects...
Pythol: And having a loaded *bolter never hurt, either.

*bolter= o arma de calibru mare(erau soldati..., poveste lunga)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.10.2012, 20:34:48
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-aproape toti marii "maestrii" de arte martiale se folosesc de anumite energii,de concentare ,meditatii etc
Dacă prin energie vă referiți la energia pe care o dezvoltă corpul uman (cinetică, emoțională, etc.), iar prin concentrare vă referiți la concentrarea normală și necesară pentru a realiza un anumit scop, aveți dreptate. Dacă vă referiți la tot felul de bau-bau-ri mistico paranormale, nu aveți dreptate.


Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-ca fost practicant de arte martiale pot sa zic ca arte martiale amplifica mania,ego-ul si alte chestii de genul asta
M-am întrebat, citind cele de mai sus, cum poate un fost practicant să gândească așa ? Dar apoi am citi în continuare:

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
,nu trebuie sa ne bazam doar pe fortele noastre,sa zicem ca las ca eu am practicat arte martiale si daca vine ala si se da la mine ii trag una de vede el.
Ei, și acum am înțeles. Vedeți, dacă asta a fost atitudinea și motivația cu care ați practicat, nu e de mirare că ați ajuns la mânie, ego hipertrofiat și altele asemenea.

În fond, și artele marțiale respectă un principiu similar atâtor alte activități și preocupări umane; cu ce vi, cu aia pleci. Sau, după cum spune o maximă din domeniul IT: GIGO (garbage in, garbage out).
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.10.2012, 21:13:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
M-am întrebat, citind cele de mai sus, cum poate un fost practicant să gândească așa ? Dar apoi am citi în continuare:
Ei, și acum am înțeles. Vedeți, dacă asta a fost atitudinea și motivația cu care ați practicat, nu e de mirare că ați ajuns la mânie, ego hipertrofiat și altele asemenea.
Eu m-am intrebat ce stil a practicat, sincer.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.10.2012, 21:18:48
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
oameni buni, stati un pic, energie demonica si toate cele, dar nu asta a intrebat.
A intrebat cum poate un om sa sparga caramizi cu mana, sau omoare animale cu pumnul. Nu reiki, nu vodoo, nu aiureli. E vorba de o mana tare, forta si precizie dobandita prin ani de antrenament. Atat.
S-ar putea sa fi intrebat cum puteau sa omoare tauri fara sa ii atinga, ca se poate si asa.
In cazul artelor martiale daca nu are legatura cu religia orientala poate fi si doar un sport. La fel si la yoga cand se fac doar pozitiile respective e mai mult gimnastica. Si la reiki, la gradele 1 si 2 nu aveau aceleasi capacitati ca cei de la gradul maestru. Dar si in cazul artelor martiale unii pot ajunge la alte nivele, chiar mai spun unii maestrii de dezvoltare acelei energii, chi.
Eu am dat un exemplu, cand artele martiale sunt impletite cu spiritualitatea budista, din viata Cuv. Paisie Aghioritul.

Citez:
"Odată a venit în Sfântul Munte și umbla pe la mănăstiri un tânăr în vârstă de șaisprezece-șaptesprezece ani, pe care îl chema Gheorgaki. La vârsta de trei ani fusese dus de părinții lui la o mănăstire budistă din Tibet, înaintase mult în yoga și ajunsese un vrăjitor desăvârșit putând să cheme pe oricare diavol voia. Purta centura neagra și știa foarte bine karate. Cu puterea satanei făcea tot felul de demonstrații care pricinuiau uimire. Lovea cu mâna pietre mari și le sfărâma ca pe niște nuci. Putea să citească și cărți închise. Spărgea alune în palmă, arunca cojile, iar miezul rămânea lipit de mână.
Gheorgaki, vrând să-și arate puterea, și-a concentrat privirea spre o piatră mare care era la distanță și a făcut-o bucăți. Atunci Starețul a făcut semnul crucii pe o piatră mică și i-a spus să o spargă și pe aceea. El s-a concentrat, și-a făcut vrăjile lui, dar nu a reușit să o spargă. Văzând aceasta, a început să tremure, iar puterile demonice pe care credea că le stăpânea, neputând sparge piatra, s-au întors împotriva lui și l-au aruncat cu putere în cealaltă parte a răului. Starețul a mers și l-a găsit într-o stare jalnică."
Pana la urma s-a lepadat de "puteri" si s-a botezat.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.10.2012, 21:30:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
S-ar putea sa fi intrebat cum puteau sa omoare tauri fara sa ii atinga, ca se poate si asa.
In cazul artelor martiale daca nu are legatura cu religia orientala poate fi si doar un sport. La fel si la yoga cand se fac doar pozitiile respective e mai mult gimnastica. Si la reiki, la gradele 1 si 2 nu aveau aceleasi capacitati ca cei de la gradul maestru. Dar si in cazul artelor martiale unii pot ajunge la alte nivele, chiar mai spun unii maestrii de dezvoltare acelei energii, chi.
Eu am dat un exemplu, cand artele martiale sunt impletite cu spiritualitatea budista, din viata Cuv. Paisie Aghioritul.

Citez:
"Odată a venit în Sfântul Munte și umbla pe la mănăstiri un tânăr în vârstă de șaisprezece-șaptesprezece ani, pe care îl chema Gheorgaki. La vârsta de trei ani fusese dus de părinții lui la o mănăstire budistă din Tibet, înaintase mult în yoga și ajunsese un vrăjitor desăvârșit putând să cheme pe oricare diavol voia. Purta centura neagra și știa foarte bine karate. Cu puterea satanei făcea tot felul de demonstrații care pricinuiau uimire. Lovea cu mâna pietre mari și le sfărâma ca pe niște nuci. Putea să citească și cărți închise. Spărgea alune în palmă, arunca cojile, iar miezul rămânea lipit de mână.
Gheorgaki, vrând să-și arate puterea, și-a concentrat privirea spre o piatră mare care era la distanță și a făcut-o bucăți. Atunci Starețul a făcut semnul crucii pe o piatră mică și i-a spus să o spargă și pe aceea. El s-a concentrat, și-a făcut vrăjile lui, dar nu a reușit să o spargă. Văzând aceasta, a început să tremure, iar puterile demonice pe care credea că le stăpânea, neputând sparge piatra, s-au întors împotriva lui și l-au aruncat cu putere în cealaltă parte a răului. Starețul a mers și l-a găsit într-o stare jalnică."
Pana la urma s-a lepadat de "puteri" si s-a botezat.
Haideți să ne lămurim: acest gen de "energii", spart pietre cu privirea și altele asemenea NU EXISTĂ. Sunt povești de adormit copii.

Uite aici sunt niște băieți care dau 1 milion de dolari oricui poate sparge pietre cu privirea: http://www.randi.org/site/index.php/...lenge-faq.html

Ați înțeles ? POVEȘTI. Chiar și postarea din deschiderea acestui thread conține o asemenea poveste, și anume cea cu omorâtul a 50 de tauri cu mâna goală. În realitate, este vorba despre Mas Oyama, care a luptat cu 47 de tauri (nu cu 50); dintre care a omorât doar 4 (nu 50), taurii erau priponiți, nu liberi, și așa mai departe.

Last edited by MihaiG; 30.10.2012 at 21:39:49.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.09.2013, 00:10:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.teologie.net/2013/07/29/t...e-si-necreate/
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.11.2015, 16:48:19
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

Am fost practicant activ de Reiki si radiestezie! Va rog urmariti clipul de mai jos, l-am creat special ca semnal de alarma pentru TOTI care fac, au facut sau vor sa faca asa ceva.

Mare atentie la toate practicile oculte si credintele false care iti pot afecta intr-un mod extrem de grav viata.

Mare atentie la Reiki, radiestezie si ocultism. Am fost acolo, cu efecte dezastruoase asupra vietii personale:

https://www.youtube.com/watch?v=AyiI3lGdiGQ
Reply With Quote
  #48  
Vechi 08.11.2015, 09:47:45
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Orice sistem de gandire (inclusiv cele de natura spirituala), care stimuleaza miscarile mintii in fenomenologic, avand la baza pofte ale egoului dupa diverse forme si inchipuiri este mai mult sau mai putin primejdios.

Pentru ca aceste sisteme de gandire (constructii conceptuale religioase sau de alta natura - ex. sci fi) nu sunt centrate pe rezolvarea cauzei profunde a bolii omului (necunoasterea naturii esentiale a realitatii) ci pe vanarea de forme. Un eu care cauta un alt statut si alte experiente, care nu intelege natura experientelor simple pe care le are in prezent, nu le apreciaza valoarea.

Inclusiv crestinismul este la fel de periculos din aceasta perspectiva. Poate crea dezechilibre psihice, inadaptare, alienare in anumiti indivizi care decid sa urmeze "intocmai/ad literam" anumite forme de asceza sau care au inclinatia sa vada "demoni" in tot ceea ce nu le confirma propria viziune despre lume. Din aceasta perspectiva, crestinul "echilibrat" este fortat sa faca concesii de la multe principii doctrinare.

-------

Senzatia de mandrie este un efect psihologic reflex atunci cand eul crede ca a facut ceva bun - aceasta nu depinde daca esti crestin, reikist, budist, om politic sau orice altceva. Este parte integrala a modului in care functionam.

Cineva poate fi mandru ca a invatat taine ale reiki, altcineva ca a invatat taine din Pateric, Coran sau tehnici de programare C++. Toate aceste mandrii au aceeasi natura.

Un prim pas important este sa incepem sa observam si sa ne observam cu impartialitate.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 08.11.2015 at 09:54:06.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.11.2015, 22:56:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Un prim pas important este sa incepem sa observam si sa ne observam cu impartialitate.
Usor de zis dar chiar si tu esti dovada vie ca e greu de pus in practica.
Fara un arbitru obiectiv - care nu poti fi tu insuti, e greu de spus daca te apropii macar de scopul asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre milostenie Adrianna Morala Crestina 37 13.08.2013 08:46:49
Intrebare despre Dumnezeu cred_cu_adevarat Generalitati 2 24.06.2012 02:01:13
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
Despre muzica...o intrebare. tigerAvalo9 Generalitati 17 30.04.2010 12:04:16
intrebare despre Athos simo_78 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 20.08.2008 15:53:31