Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.02.2009, 15:39:44
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
una e invatatura Bisericii si alta e un sfat, o parere spusa la un moment dat, chiar de Sf Ioan Gura de Aur
Mersi pentru raspuns. Am tot ce-mi trebuie ca sa inteleg situatia. Ma opresc aici cu comentatul pe acest subiect.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.02.2009, 16:46:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi plac evenimentele in care oamenii nu ies din firesc. Un om beat nu e pentru mine expresia omului umplut de bucuria ca doi tineri s-au casatorit. Dimpotriva, exprima omul imbatat de sine - a baut peste masura. Stiu, se tot spune: lasa ma sa bea, ca o singura data se marita fata. Ca si cand omul nu s-ar putea bucura altfel.

Cat despre muzica, eu sincer prefer sa fie prezenta. Detest personajele care se dau drept lautari si vedetele care pun "placa". Imi place lautarul care canta din inima, care canta pentru ca vede ca ma bucur. Nu-si pune problema cat mai este pana la sarmale, pana cand se da darul... ca sa plece.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.08.2015, 17:19:38
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Cu bautul excesiv nici eu nu-s de acord. Problema e ca la noi oamenii vin sa manance si sa bea pana la refuz. Cu muzica nu am nimic impotriva dar depinde de muzicieni...daca-i de prost gust, nu!
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.08.2015, 11:21:53
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din pacate astazi de multe ori se uita cel mai important aspect atunci când doi tineri decid sa se casatoreasca, si anume sa existe sentimente autentice de iubire si sa-si doreasca cu adevarat sa fie impreuna toata viata, prin întemeierea unei familii crestin-ortodoxe.

De multe ori in mod evident gresit nunta si petrecerea cu aceasta ocazie este privita mai mult ca o obligatie sociala si nu asa cum ar trebui sa fie privita- ca un prilej de manifestare a bucuriei cu ocazia casatoriei.

O petrecere reusita de nunta se poate realiza si fara toalete foarte scumpe, si fara pretentii la daruri foarte mari, si fara mancaruri sau bauturi extravagante!
Daca de exemplul este o formatie care sa cante bine (si muzica de petrecere, si muzica mai romantica stil blues ), o mancare gustoasa (precum cele specific moldovenesti) si un pahar de vin bun (de Husi , Cotnari sau Odobesti), atunci poate iesi o petrecere de nunta frumoasa, fara fite si extravagante!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.09.2015, 21:49:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Exemple de muzica si atmosfera de nunta reusite

https://youtu.be/DPUM7U20ess (nunta ca la Moldova, Chisinau)

https://youtu.be/b93e5el0uog (nunta la Soroca, Moldova)

https://youtu.be/sgd6yIkwURY (nunta la Husi formatia "Trandafir de la Moldova")
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.09.2015, 22:47:59
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Am vazut o stire cu o tânără familie de musulmani, din Turcia.
În loc de petrecere de nuntă au dat de mâncare refugiatilor.
Ei însisi (mirii) au servit mâncarea. Frumos si luminos gest!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.11.2015, 11:12:58
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

Onorati mirele si mireasa, beti ce vreti si mancati ce vreti si cat vreti cat timp va pastrati bunul simt si nu deranjati evenimentul, dansati cu bucurie, petreceti cu decenta si respect fata de miri si nu va mai inchideti singuri mintea in dogme religioase.

Ah, si nu tineti mirii pana tarziu la petrecere, pentru ca ei sunt dornici de noaptea nuntii cat mai degraba.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ruprea tainei casatoriei lungu9 Nunta 15 27.12.2012 06:15:00
Sfanta Taina a Cununiei anagnoste Intrebari utilizatori 15 14.04.2012 16:05:20
Petrecerea Sfintelor Pasti caliyo Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 10.04.2011 16:51:27
Taina Cununiei - Casatoria multiscan Intrebari utilizatori 0 18.08.2010 22:08:06
Dupa cat timp se poate face nunta? AlainaRai Nunta 2 23.01.2010 19:06:00