Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 09.08.2021, 22:05:52
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
O alta divada ca nu intelegeti sensual cuvintelor. Profan = necredincios
Profan poate să însemne și neinițiat în context neinițiat în ”profunzimi”, ești profesor de română, suntem la un colocviu aci ?
N-ai văzut că și Eminescu folosea licențe poetice, ce nu pot să mă joc cu cuvintele puțin ?

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Domne' da chiar nu poti mai profund? Elitele tin de nivelul gloatelor. Cu cat sunt mai proaste cu atat mai inapti conducatorii.
Eu vorbesc la nivelul la care văd în România, până și politician=elită mi se pare un abuz și o fraudă, USR marea speranță are în partid politicieni care au câștigat funcții electorale (nu simpli aplaudaci), având doar studii liceale, sau cu facultăți dubioase particulare, sau care n-au terminat cu promoția lor și au înghețat un an sau au repetat.

USR e votată chipurile, conform presei ”quality” de absolvenți de facultate, cu salarii peste medie, cu poziții de top în management, să înțeleg că astfel de specimene a scremut elita acestor votanți, dacă aplic principiul ”elita puțin mai sus decât gloata votantă” ?

Astea sunt elitele ?

Am mai spus-o că cei mai ticăloși, cei mai mincinoși, cei mai vânzători care și-ar vinde până și părinții (deci n-au o problemă să vândă cetățenii pe care nu dau doi bani și să-i abandoneze), cei mai slugarnici către marile puteri, cei mai vicleni care știu să mituiască presa să le cânte osanale și care cumpără grupuri de facebook câștigă în România, ce elită e asta, o elită demonică școlită în îndoctrinare, prostire, asta e o contra elită care frânează dezvoltarea României în fiecare domeniu.


Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Identitatea este comuna in tipologie. Ca este Hristos prezent asta e o alta discutie.
Păi spunea că suntem una în Hristos în acel citat, nu că se dizolvă specificul.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Hai ca imi pierd timpul cu lalaiala
Tu ești neștiutor sau te prefaci, ne iei de proști pe forum, nici măcar nu ai absolvit facultatea și te umfli în piept pe aici, uite despre ce vorbesc:

https://www.zf.ro/business-internati...-zara-10878590

Guvernul din Bangladesh ia în considerare să mărească salariul minim pe economie de 38 de dolari pe lună după ce 1.000 de muncitoare au murit sub dărămături într-o fabrică de textile care lucra și pentru Zara

Guvernul din Bangladesh ia în considerare să mărească salariul minim pe economie în valoare de 38 de dolari pe lună, adică sub 2 dolari pe zi lucrătoare

Nu există sclavie modernă ?

Uite ce a zis Anca Dragu când era ministru finanțelor în Guvernul Cioloș, acum e președintele Senatului :

Ministrul finanțelor: Salariul minim nu crește la 1.200 lei. În Brazilia sau India săracii lucrează și pe doi lei

https://www.zf.ro/banci-si-asigurari...i-lei-14911030

Ea a dat exemplul statelor BRICS, care cuprind Brazilia, Rusia, India, China și Africa de Sud, unde locuitorii „sunt săraci și mulți și toți știu să facă câte ceva pe doi lei, fac ceva ce românul nu mai face de ceva vreme“. Astfel, salariul minim nu va crește de la 1 ianuarie, întrucât guvernul nu poate realiza estimarea impactului asupra economiei într-un timp așa scurt, astfel că majorarea nu este cuprinsă în proiectul de buget pentru anul viitor.

Deci munciți bă pe bani puțini că așa fac și Indienii, după tipa asta.

Neoliberalism = exploatare
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.08.2021 at 01:15:25.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 09.08.2021, 23:09:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
O alta divada ca nu intelegeti sensual cuvintelor. Profan = necredincios
Profan mai are un inteles, care e si cel mai cunoscut, nestiutor intr-un domeniu, ageamiu. Daca te uitai cateva secunde pe dex vedeai ca era primul punct.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.08.2021, 13:39:24
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Profan mai are un inteles, care e si cel mai cunoscut, nestiutor intr-un domeniu, ageamiu. Daca te uitai cateva secunde pe dex vedeai ca era primul punct.
Gresit. Antonimul cuvantului profan este sacru, nu cunoscator. Ati auzit presupun expresia "sacrum et profanum"? Provine din latinescul profanus avand ca sinonim defanatus si inseamna defaimator, ireverentios.

Se mai poate folosi cu sensul larg de neinitiat in tainele spirituale si ezoterice. Si isi pierde total sensul istoric daca ii atribuim o comprehensiune atat de larga ca necunoscator sau ageamiu. Dar sigur la romani merge, ca noi am crescut cu ciorba si tocanita, la noi toate sunt sinonime. Eu nu ma uit ca dvs repede in dex online, eu chiar studiez etimologia.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 10.08.2021, 13:43:45
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Profan poate să însemne și neinițiat în context neinițiat în ”profunzimi”, ești profesor de română, suntem la un colocviu aci ?
N-ai văzut că și Eminescu folosea licențe poetice, ce nu pot să mă joc cu cuvintele puțin ?
Sigur ca va puteti juca cu cuvintele, asta daca intelegeti sensul lor.
Si daca tot doriti sa folositi un antonim la profund acela este superficial, nu neinitiat. Neinitiat in "profunzimi", serios? :)))) cat de tare!
Dvs auziti cum suna? "Neinitiat in profunzime" - efectiv am o criza de ras:)))))
Eu sunt profund in gandire dvs superficial in gandire. Dar daca tineti cu tot dinadinsul sa aveti dreptate atunci asa o sa va ramana porecla "neintitiatul in profunzime":))) e cu adevarat profanata aceasta expresie.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 10.08.2021, 13:57:17
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Citat:
Profan mai are un inteles, care e si cel mai cunoscut, nestiutor intr-un domeniu, ageamiu. Daca te uitai cateva secunde pe dex vedeai ca era primul punct.
Gresit. Antonimul cuvantului profan este sacru, nu cunoscator. Ati auzit presupun expresia "sacrum et profanum"? Provine din latinescul profanus avand ca sinonim defanatus si inseamna defaimator, ireverentios.

Se mai poate folosi cu sensul larg de neinitiat in tainele spirituale si ezoterice. Si isi pierde total sensul istoric daca ii atribuim o comprehensiune atat de larga ca necunoscator sau ageamiu. Dar sigur la romani merge, ca noi am crescut cu ciorba si tocanita, la noi toate sunt sinonime. Eu nu ma uit ca dvs repede in dex online, eu chiar studiez etimologia.
Ai ”studiat” eretimologia si ai bagat profanarea in pufani.

Profan vine in mod evident de la profitul fanilor pariori care tin cu echipa pe care qau pariat si daca nu castiga iata de acolo tot circul prin care se profaneaza urechile cu bun simt.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #116  
Vechi 10.08.2021, 14:01:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Citat:
Profan poate să însemne și neinițiat în context neinițiat în ”profunzimi”, ești profesor de română, suntem la un colocviu aci ?
N-ai văzut că și Eminescu folosea licențe poetice, ce nu pot să mă joc cu cuvintele puțin ?
Sigur ca va puteti juca cu cuvintele, asta daca intelegeti sensul lor.
Si daca tot doriti sa folositi un antonim la profund acela este superficial, nu neinitiat. Neinitiat in "profunzimi", serios? :)))) cat de tare!
Dvs auziti cum suna? "Neinitiat in profunzime" - efectiv am o criza de ras:)))))
Eu sunt profund in gandire dvs superficial in gandire. Dar daca tineti cu tot dinadinsul sa aveti dreptate atunci asa o sa va ramana porecla "neintitiatul in profunzime":))) e cu adevarat profanata aceasta expresie.
In mod evident un neinitiat in profunzimi este un tanar feciorelnic. Deci iata ca razi degeaba daca razi de asa ceva caci un astfel de om chiar este un tip foarte tare!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #117  
Vechi 10.08.2021, 15:38:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Sigur ca va puteti juca cu cuvintele, asta daca intelegeti sensul lor.
Păi și ce dai meditații virtuale de uz scriitoricesc, tu înțelegi ce înseamnă stil liber freestyle chiar și în scris ?

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Se mai poate folosi cu sensul larg de neinitiat in tainele spirituale si ezoterice. Si isi pierde total sensul istoric daca ii atribuim o comprehensiune atat de larga ca necunoscator sau ageamiu. Dar sigur la romani merge, ca noi am crescut cu ciorba si tocanita, la noi toate sunt sinonime. Eu nu ma uit ca dvs repede in dex online, eu chiar studiez etimologia.
Se folosește termenul profan așa, doar că tu vrei să percepi doar un sens și atât, adică scriitorii care se joacă cu neologismele sunt niște proști sau analfabeți funcțional că nu folosesc un sens al unui cuvânt cum vrei tu.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Neinitiat in "profunzimi", serios? :)))) cat de tare!
Dvs auziti cum suna? "Neinitiat in profunzime" - efectiv am o criza de ras:)))))
Păi de aia am pus profunzimi între ghilimele că ce e profunzime pentru tine, nu e pentru mine, deci profunzimile tale pe care le-am văzut scrise până acum de la existența ta pe forum nu mă interesează și prefer să rămân profan față de școala ta filosofică.

Dacă mai râdem puțin nu-i bai, ne mai destindem.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Eu sunt profund in gandire dvs superficial in gandire. Dar daca tineti cu tot dinadinsul sa aveti dreptate atunci asa o sa va ramana porecla "neintitiatul in profunzime":))) e cu adevarat profanata aceasta expresie.
Și porecla ta cum o să fie scurtul în bandă, necreativul, pasta corectoare a internetului, grămăticul, omul plat, îngrăditul în text, tânărul mușcat de lebădă ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.08.2021 at 15:44:12.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 10.08.2021, 16:19:21
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 395
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Este o contradictie in spusele duhovnicului (sau in ale tale?).
Sunt surprins de remarca (duhovnicu)lui ca vaccinul nu are legatura cu medicina si i-as intelege afirmatia(sunt curios de argumentele lui) insa numai daca se considera ca vaccinul, virusul si restrictiile sunt doar un pretext de a determina lumea sa accepte sa aiba asupra lor permanent un..."pasaport" digital(semnul fiarei) care sa fie oricand detectat de sistemul de detectie pus la punct si pozitionat la toate intrarile unde vor avea acces doar cei vaccinati. Cum sa nu fie nicio legatura? E o legatura consecutiva foarte stransa; nu se poate demara introducerea semnului fiarei (pentru eliminarea restrictiilor de acces) fara vaccin.

18. Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a și fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
19. Iar aceasta este judecata, că Lumina a venit în lume și oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.(In3,18-19)


Din versetele de mai sus se intelege clar (dpmdv) ca si Dumnezeu cerceteaza cu aceasta ocazie cu ce au ramas oamenii din invatatura lui Iisus Hristos si, in functie de rezultat, apoi vor veni (sau nu) vremuri mai mult sau mai putin "apocaliptice".
Am spus ca semnul fiarei nu are legatura cu medicina si nici cu niciun vaccin. Daca vrei poti veni in Constanta sa vorbesti cu el, faci intalnire cu el, iti deschide mintile La orice conversatie, orice indoiala e desfacuta... Si vorbeste calm.

Daca luam sub alta forma logic, si metaforic, semnul fiarei" ar fi BANUL, pentru ca fara bani omul nu face nimic in lumea Asta, fara bani nu ai mancare, fara bani nu platesti chiria, fara bani nu poti calatori in strainatate, culmea ca multi intra in frica pierderii banului, nu stiu ce aduce ziua de maine. Asta ar fi ochiul dracului, banului. Un semn tot intr-un fel. Dar da, semnul Din Apocalipsa e cel legat de mana dreapta si frunte atat, vaccinurile nu pot fi asa, nu e logic.

Eu inchei subiectul cu vaccinu anti-covid!!!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #119  
Vechi 11.08.2021, 14:15:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am spus ca semnul fiarei nu are legatura cu medicina si nici cu niciun vaccin. Daca vrei poti veni in Constanta sa vorbesti cu el, faci intalnire cu el, iti deschide mintile La orice conversatie, orice indoiala e desfacuta... Si vorbeste calm.

Daca luam sub alta forma logic, si metaforic, semnul fiarei" ar fi BANUL, pentru ca fara bani omul nu face nimic in lumea Asta, fara bani nu ai mancare, fara bani nu platesti chiria, fara bani nu poti calatori in strainatate, culmea ca multi intra in frica pierderii banului, nu stiu ce aduce ziua de maine. Asta ar fi ochiul dracului, banului. Un semn tot intr-un fel. Dar da, semnul Din Apocalipsa e cel legat de mana dreapta si frunte atat, vaccinurile nu pot fi asa, nu e logic.

Eu inchei subiectul cu vaccinu anti-covid!!!
Da daca are?.. legatura. In UK a inceput pecetluirea si prigoana.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #120  
Vechi 29.08.2021, 19:14:34
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi și ce dai meditații virtuale de uz scriitoricesc, tu înțelegi ce înseamnă stil liber freestyle chiar și în scris ?



Se folosește termenul profan așa, doar că tu vrei să percepi doar un sens și atât, adică scriitorii care se joacă cu neologismele sunt niște proști sau analfabeți funcțional că nu folosesc un sens al unui cuvânt cum vrei tu.



Păi de aia am pus profunzimi între ghilimele că ce e profunzime pentru tine, nu e pentru mine, deci profunzimile tale pe care le-am văzut scrise până acum de la existența ta pe forum nu mă interesează și prefer să rămân profan față de școala ta filosofică.

Dacă mai râdem puțin nu-i bai, ne mai destindem.



Și porecla ta cum o să fie scurtul în bandă, necreativul, pasta corectoare a internetului, grămăticul, omul plat, îngrăditul în text, tânărul mușcat de lebădă ?
Dvs ati zis ca aveti o gandire profana nu profunda. Chiar daca atribuiti sensul de neinitiat intr-un domeniu cuvantului profan in sintagma "gandire profana" nu are un inteles logic pentru ca este absurd sa spui "gandire neintiata". Iar singurul inteles logic este gandire atee, laica precum am specificat-necredincios. Deci in speta intelesul semantic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare