Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.05.2009, 13:29:33
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daca ai sa intelegi sensul cuvintelor, aceasta este o comunicare. Dar daca ai sa intelegi si sensul tacerilor, aceasta este o comuniune.
Minunat cuvant Marius! Pur si simplu, m-i-n-u-n-a-t!!! Mi-a bucurat inima, multumesc!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.05.2009, 16:06:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel care tace este pentru omul de azi expresia omului lipsit de raspuns. Mai indraznet spus, e chipul omului prost, neinformat.

Se spune ca e indicat sa tipi, sa argumentezi, sa te justifici, ... ca sa reusesti, sa ai rezolvari.

Cred ca atunci cand va invata omul sa asculte, sa faca ascultare, va cunoaste si importanta tacerii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.05.2009, 18:05:18
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Părintele Iuatin Pârvu spunea
[SIZE=3]"[COLOR=darkred]Trebuie să știi când să taci și când să vorbești"[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3]"Dacă nu ai trăire ortodoxă nici să nu îndrăznești să spui ceva[/SIZE].Dar chiar și atunci când ai mai puțin și te temi să nu pierzi dreapta credință,îți dă Dumnezeu și putere și înțelepciune să mărturisești și curaj și spirit de jertfă,cel mai important este să fii acolo,pe calea cea strâmtă"
Cuvintele parintelui sunt adevarate. Dupa marimea scrisului inteleg ca nu esti de acord cu ce am spus eu. Nici nu am aceasta pretentie. Am exprimat doar convingerea mea. Eu m-am referit la cuvant, nu la clevetire.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.05.2009, 18:15:34
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Este o mare diferenta intre cuvant si rostire. Tacerea nu presupune absenta cuvantului, ci dimpotriva.
Este adevarat dar tacerea poate fi asimilata si locului unde si-a ascuns slujitorul banutul primit de la stapan si pe care i l-a dat intact la intoarcere, drept pentru care a fost numit "sluga netregnica". Nu sint adeptul clevetirii dar nici al tacerii. Trebuie sa existe un echilibru. Tacerea poate sa presupna prezenta cuvantului dar poate sa ascunda si absenta cuvantului.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.05.2009, 20:53:10
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Cuvintele parintelui sunt adevarate. Dupa marimea scrisului inteleg ca nu esti de acord cu ce am spus eu. Nici nu am aceasta pretentie. Am exprimat doar convingerea mea. Eu m-am referit la cuvant, nu la clevetire.
Nicidecum Adrian! Este doar un alt punct de vedere.Am scris ceva mai mare căci m-am regăsit în aceste cuvine și poate...pentrucă în acele zile ar fi trebuit să dau niște replici la o provocare și am ales să tac.
Îți citesc cu interes postările.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.05.2009, 22:04:10
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nicidecum Adrian! Este doar un alt punct de vedere.Am scris ceva mai mare căci m-am regăsit în aceste cuvine și poate...pentrucă în acele zile ar fi trebuit să dau niște replici la o provocare și am ales să tac.
Îți citesc cu interes postările.

Ma bucur si iti multumesc, Dorina
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2009, 07:32:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Tacerea are rostul ei la momentul ei.
Dar cum s-ar fi raspandit invatatura in lume doar prin tacere?
Adrian010155,ai spus ceva intelept: trebuie sa existe echilibru!

Citat:
Părintele Iuatin Pârvu spunea
"Trebuie să știi când să taci și când să vorbești"
-perfect de acord!

Citat:
Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, de a avea curajul sa schimb ceea ce pot si de a face diferenta intre cele doua.
- e valabil si in acest caz.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.05.2009, 13:13:29
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciuni pe malul lacului, Sf Nicolae Velimirovici

Un cuvant minunat!

XII
[...]
"Ah, daca macar ati sti cat e de mare dulceata si largimea si taria cand ajungi la capatul tuturor povestirilor, acolo unde incep istorisirile si acolo unde ele se sfarsesc. Acolo unde limba tace si unde totul se spune dintr-o suflare!
Cat de plictisitoare devin atunci toate indelungile si obositoarele povestiri ale creaturilor! Cu adevarat ele sunt tot atat de plictisitoare ca pentru cel obisnuit sa vada fulgerul si caruia ii spui povestiri despre fulger.
Primeste-ma in Tine, o Unule Nascut Fiule, asa incat sa pot fi unul cu Tine asa precum am fost inainte de creatie si de Cadere.
Fie ca lunga si plictisitoarea mea poveste despre Tine sa se sfarseasca cu vederea Ta, fie si de o clipa. Fie sa moara inselarea mea in privinta Ta, care m-ar putea face sa cred ca sunt ceva fara de Tine, ca sunt altceva inafara Ta.
Urechile-mi sunt pline de povesti. Ochii mei nu mai cauta sa vada nimic inafara de Tine, esenta mea, Cel plin de povestiri. "
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.05.2009, 16:08:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Este adevarat dar tacerea poate fi asimilata si locului unde si-a ascuns slujitorul banutul primit de la stapan si pe care i l-a dat intact la intoarcere, drept pentru care a fost numit "sluga netregnica".
Asocierea mi se pare nepotrivită. Ceea ce a făcut slujitorul cu talantul este ignoranță, lipsă de credință, de nădejde, de pricepere spirituală. Nu văd nicio legătură cu tăcerea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.05.2009, 16:12:45
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb La mulți ani !

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cel care tace este pentru omul de azi expresia omului lipsit de raspuns. Mai indraznet spus, e chipul omului prost, neinformat.

Se spune ca e indicat sa tipi, sa argumentezi, sa te justifici, ... ca sa reusesti, sa ai rezolvari.

Cred ca atunci cand va invata omul sa asculte, sa faca ascultare, va cunoaste si importanta tacerii.
La mulți ani, Costel! Sfinții Împărați să vă apere toate cele duhovnicești !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tacerea .pacat sau virtute ? maria55 Generalitati 62 26.03.2012 16:17:48
Tacerea monahului lucianelu Intrebari utilizatori 2 20.01.2011 10:10:48