Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.06.2012, 02:34:50
piticul96 piticul96 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2012
Mesaje: 3
Implicit Israel-poporul ales

Am si eu o nelamurire.Va rog sa nu va suparati pe mine,sunt nou aici,si nu stiu cum/unde sa postez.De asemenea,nu am terminat de citit Biblia,am doar 15 ani,insa din cate am citit pana acum,mi-a sarit un lucru in evidenta.Va rog sa nu va suparati pe mine ca intreb un lucru asa de banal dar,pur si simplu nu am avut altundeva unde sa intreb.
Am observat in Biblie ca Dumnezeu le-a spus in dese randuri Israelitilor ca sunt poporul ales,si ca vor fi cel mai apropriat popor de el,daca vor face in toata deplinatatea faptului ce spune El.Asa cum este mentionat des in Biblie,toti suntem egali in fata Domnului.De ce Dumnezeu spune despre Israeliti ca ii iubeste cel mai mult ? Mi se pare o discriminare,nicidecum ca ar fi toti egali.Inca odata imi cer scuze pentru postarea aceasta aiurea,dar as vrea sa lamuresc asta pentru mine.Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.06.2012, 08:37:31
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Unii oameni sunt constienti ca umbla in prezenta lui Dumnezeu, altii se incred in tot felul de inchipuiri desarte, iar restul sunt indiferenti fata de El. Ivrei a carui radacina este „ever” inseamna parte. Aceasta parte a oamenilor care are constiinta existentei Sale, este mai apropiata de Dumnezeu, pentru ca ea raspunde la apelul lui Dumnezeu la comuniunea cu Sine, are o relatie personala cu El prin credinta, relatie ce se reflecta in relatiile cu cei din jur.

Last edited by ioanna; 03.06.2012 at 08:39:56.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.06.2012, 14:22:09
piticul96 piticul96 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2012
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Unii oameni sunt constienti ca umbla in prezenta lui Dumnezeu, altii se incred in tot felul de inchipuiri desarte, iar restul sunt indiferenti fata de El. Ivrei a carui radacina este „ever” inseamna parte. Aceasta parte a oamenilor care are constiinta existentei Sale, este mai apropiata de Dumnezeu, pentru ca ea raspunde la apelul lui Dumnezeu la comuniunea cu Sine, are o relatie personala cu El prin credinta, relatie ce se reflecta in relatiile cu cei din jur.
Multumesc,acum mi-ai clarificat totul :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.06.2012, 15:49:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piticul96 Vezi mesajul
Multumesc,acum mi-ai clarificat totul :)
Ce trebuie tu sa intelegi e urmatorul lucru: Dumnezeu nu i-a abandonat niciodata pe oameni, a pastrat(si pastreaza) mereu legatura cu creatia. Prima data a lasat oamenilor o candela- mintea si natura drept carte pe care mintea sa o citeasca. Prin contemplatia naturala, oamenii ar fi trebuit sa ajunga la ideea unui unic Dumnezeu si la o morala bazata pe ratiune, mergand pe linia realizarii adevaratei lor umanitati. Deoarece multi au cazut in inchipuiri desarte si patimi, indepartandu-se de descoperirea lui Dumnezeu, acesta a intins o mana oamenilor si le-a mai dat o candela, ca sa-i lumineze si anume revelatia veche. De aceea a l-a ales pe Avraam, care a crezut in El, ca mijloc pentru implinirea unui tel mai inalt, pentru ca Dumnezeu lucreaza prin oameni. Avraam si urmasii sai au fost meniti sa-i inspire pe ceilalti , sa-i lumineze, sa-i invete prin exemplul lor personal sa atinga maretia interpersonala si spirituala de care sunt capabili, sa devina si ei popoare ale lui Dumnezeu (Isaia 42:6,7). Legea veche a contribuit la un mod superior de intelegere a moralitatii si a relatiei cu Dumnezeu si cu semenii, insa cu timpul a devenit sufocata de numeroase datini, care au transformat omul intr-un sclav al observantelor rituale si juridice pe care le executa de frica stapanului (Dumnezeu). Legea veche ne-a fost insa restaurata prin Insusi Cuvantul Lui Dumnezeu coborat ontologic in randul comunitatii umane-Iisus Hristos, in sensul ca i-a reformat radacina, modul de gandire al oamenilor: "Legea a fost dată prin Moise, harul sii adevarul prin Iisus Hristos" (Ioan 1:17), deci Dumnezeu le-a dat oamenilor inca o candela: revelatia noua, iar apoi Biserica , care e incheierea revelatiei noi si pastratoare a tezaurului revelat, precum si puterea Duhului Sfant. Dumnezeu nu doreste un sclav,nu vrea extazul unui rob fascinat de puterea ce i-a varat pe veci frica in oase, ci vrea ca omul sa se apropie de El printr-o dragoste libera si prin El de ceilalti oameni.

Sfantul Nicolae Velimirovici spunea:
Citat:
Cand un om care nu este crestin se intoarce catre natura, sa o citeasca si sa o talcuiasca, are lumina unei singure candele: mintea; cand un evreu se indreapta catre natura, sa o citeasca si sa o talcuiasca, are lumina a doua candele: mintea si revelatia veche; dar cand un cresin se indreapta catre natura, sa o citeasca si sa o talcuiasca, are lumina a cinci candele: mintea, revelatia veche, revelatia noua, Biserica si puterea Duhului Sfant. Cine, asadar, vede mai bine: cel cu o lumina, cel cu doua sau cel cu cinci ? Fara indoiala ca toti pot citi cate ceva, dar nici vorba ca cel cu cinci luminari va vedea mai limpede si mai departe decat ceilalti doi.
[quote]

<FONT face=Verdana>Cand unui om care merge la lumina a cinci candele si se sting toate cinci, se gaseste intr-un intuneric cu mult mai mare decat unul care merge la lumina unei singure candele care i se stinge. Cand doi oameni se gasesesc in acelasi intuneric, mai negru e intunericul pentru ochii celui care vine dintr-o lumina mai mare. Cei care merg la lumina doar a unei singure candele si merg cu inima curata si cu minte neintunecata, pot razbi prin valea intunecoasa a acestei lumi spre lumina cea mare a lui

Last edited by ioanna; 03.06.2012 at 16:23:08.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.06.2012, 17:44:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sfantul Nicolae Velimirovici spunea:
"Cand un om care nu este crestin se intoarce catre natura, sa o citeasca si sa o talcuiasca, are lumina unei singure candele: mintea; cand un evreu se indreapta catre natura, sa o citeasca si sa o talcuiasca, are lumina a doua candele: mintea si revelatia veche; dar cand un cresin se indreapta catre natura, sa o citeasca si sa o talcuiasca, are lumina a cinci candele: mintea, revelatia veche, revelatia noua, Biserica si puterea Duhului Sfant. Cine, asadar, vede mai bine: cel cu o lumina, cel cu doua sau cel cu cinci ? Fara indoiala ca toti pot citi cate ceva, dar nici vorba ca cel cu cinci luminari va vedea mai limpede si mai departe decat ceilalti doi.

Cand unui om care merge la lumina a cinci candele i se sting toate cinci, se gaseste intr-un intuneric cu mult mai mare decat unul care merge la lumina unei singure candele care i se stinge. Cand doi oameni se gasesesc in acelasi intuneric, mai negru e intunericul pentru ochii celui care vine dintr-o lumina mai mare. Cei care merg la lumina doar a unei singure candele, si merg cu inima curata si cu minte neintunecata, pot razbi prin valea intunecoasa a acestei lumi spre lumina cea mare a lui Dumnezeu; dar mai usor pot strabate cei al caror drum e luminat de un sfesnic cu cinci lumini. Iar daca cei care merg cu o candela sunt fara cuvant de aparare, daca se abat din cale si se pierd in intuneric, ce cuvant de aparare inaintea lui Dumnezeu vor avea cei carora Dumnezeu le-a dat cinci lumini, daca ei se abat din cale si se pierd in intuneric ? Cu adevarat, intre toti oamenii de pe pamant, cea mai mare raspundere inaintea lui Dumnezeu o poarta cel ce se numeste pe sine crestin."
sursa:http://www.crestinortodox.ro/sarbato...lii-71609.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.06.2012, 18:28:31
AmIsraelJai AmIsraelJai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.06.2012
Mesaje: 1
Implicit salut!

Israel a fost si va fi poporul ales al Bunul Dumnezeu,dar si noi crestinii sunt poporul Sau ales dupa Legea cea Noua cei care urmam invatatrile Mantuitorului nostru Iisus Hristos iar cine crede in Mantuitorul Iisus Hristos face parte din poporul ales si din Legea cea Noua,Legea Desavarsirii,Legea Harului.Unii dispretuiesc pe Israel poporul Bunului Dumnezeu spre pieirea lor,dar mai cu seama fiin vorba de Israel poporul ales care multe neamuri au incercat sa.l distruga dar nu au reusit pentru ca Bunul Dumnezeu si Fiul Sau Iisus Hristos is Duhul Sfant era cu ei.Iti dau cateva pasaje din Sfanta Biblie din Vechiul Testament care ne arata clar ca Bunul Dumnezeueste cu poporul Sau de la inceput si pana in veac.Amin.,,Căci așa zice Domnul Savaot: "Pentru slava Sa, El m-a trimis la neamurile care v-au jefuit pe voi; căci cel care se atinge de voi se atinge de lumina ochiului Lui!,,(Zaharia2:12).

,,Așa zice Domnul despre toți vecinii mei cei răi, care năpădesc asupra părții pe care El a dat-o de moștenire poporului Său Israel: "Iată, îi voi smulge din țara lor și casa lui Iuda o voi înlătura din mijlocul lor.
15. Dar după ce îi voi smulge, iarăși ,i voi întoarce și-i voi milui și voi aduce pe fiecare la țarina sa și la ogorul său. ,,(Ieremia 12:14-15).

Reintoarcerea poporului evreu in Israel inca din 1800 dupa ce au fost imprastiati prin toate popoarele este unua din profetiile implinite.

..Și voi fi găsit de voi, zice Domnul, și vă voi întoarce din robie și vă voi strânge din toate popoarele și din toate locurile, de pe unde v-am izgonit, zice Domnul, și vă voi întoarce din locul de unde v-am dus.,,(Ieremeia 29-14).

,,După aceea zi: Așa grăiește Domnul Dumnezeu: Vă voi aduna de prin popoare și vă voi întoarce de prin țările unde sunteți risipiți și vă voi da pământul lui Israel.,,(Iezechiel 11:17).

,,Iată, ii voi aduce din țara cea de la miazănoapte și-i voi aduna de la marginile pământului. Orbul și șchiopul, cea însărcinată și cea care naște vor fi împreună cu ei; se va întoarce aici mare mulțime.,,(Ieremia 31:8).Amin.

Uita.te si la videoul acesta dupa canalul meu si la altele.


http://www.youtube.com/watch?v=hLQL4...7&feature=plcp

Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2012, 09:12:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piticul96 Vezi mesajul
Am si eu o nelamurire.Va rog sa nu va suparati pe mine,sunt nou aici,si nu stiu cum/unde sa postez.De asemenea,nu am terminat de citit Biblia,am doar 15 ani,insa din cate am citit pana acum,mi-a sarit un lucru in evidenta.Va rog sa nu va suparati pe mine ca intreb un lucru asa de banal dar,pur si simplu nu am avut altundeva unde sa intreb.
Am observat in Biblie ca Dumnezeu le-a spus in dese randuri Israelitilor ca sunt poporul ales,si ca vor fi cel mai apropriat popor de el,daca vor face in toata deplinatatea faptului ce spune El.Asa cum este mentionat des in Biblie,toti suntem egali in fata Domnului.De ce Dumnezeu spune despre Israeliti ca ii iubeste cel mai mult ? Mi se pare o discriminare,nicidecum ca ar fi toti egali.Inca odata imi cer scuze pentru postarea aceasta aiurea,dar as vrea sa lamuresc asta pentru mine.Multumesc anticipat.
Tinere, 'popor ales' nu inseamna neaparat ca e de 'bine', Dumnezeu poate alege un popor pentru scopuri, numai de EL stiute.
Mai pe intelesul tuturora : intocmai cum dulgherul isi alege rindeaua potrivita ca sa dea fata lemnului...de salcam.

Citeste Biblia pana la capat si vei intelege.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 03.06.2012 at 09:37:16.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2012, 14:21:21
piticul96 piticul96 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2012
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Tinere, 'popor ales' nu inseamna neaparat ca e de 'bine', Dumnezeu poate alege un popor pentru scopuri, numai de EL stiute.
Mai pe intelesul tuturora : intocmai cum dulgherul isi alege rindeaua potrivita ca sa dea fata lemnului...de salcam.

Citeste Biblia pana la capat si vei intelege.
Sigur,citesc zilnic,dar parea ca este de bine,pentru ca spunea ca ii iubeste cel mai mult.In fine,multumesc mult :D Sunt sigur ca daca citesc pana la sfarsit voi intelege.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.06.2012, 00:05:23
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Tinere, 'popor ales' nu inseamna neaparat ca e de 'bine', Dumnezeu poate alege un popor pentru scopuri, numai de EL stiute.
Mai pe intelesul tuturora : intocmai cum dulgherul isi alege rindeaua potrivita ca sa dea fata lemnului...de salcam.

Citeste Biblia pana la capat si vei intelege.
Aveti dreptate, aceasta idee am regasit-o si in cartea marelui filosof Nae Ionescu: Chestiunea evreiasca si raspunsul unui ortodox din anii ’30.

"Evreii sunt poporul ales. Despre aceasta, conform credintei lor, nu trebuie sa depuna marturie doar evreii, ci si crestinii. Sunt poporul ales pentru ca au fost primii cu care Dumnezeu si-a luat un angajament fata de oameni, situatie de care evreii sunt perfect constienti. Ca popor ales, inseamna fara indoiala ca li s-a rezervat o anumita functie; cu alte cuvinte, evreii nu au fost alesi din cauza unui anumit lucru, ci in vederea unui anumit lucru, daca nu cumva pentru un scop bine determinat."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.06.2012, 10:26:37
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Vechiul Testament ne prezinta poporul israel ca fiind poporul ales de Dumnezeu, insa, intrebarea se pune: Israelul este si astazi poporul ales al lui Dumnezeu? Daca astazi, mantuirea se obtine numai prin credinta in Domnul Iisus Hristos si avand in vedere ca cetatenii statului Israel de astazi in marea lor majoritate nu cred in Hristos, pe ce baza ar avea Israelul, astazi, statutul de popor ales? adica Domnul s-a exprimat destul de clar cand a spus ca Imparatia va fi luata de la poporul evreu si data celor care vor aduce roadele cuvenite - (Mat.21:43)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre poporul Khazar Evreulcelales Generalitati 36 23.07.2013 18:17:00
Poporul Ales este superior inclusiv ontologic. Theodor_de_Mopsuestia Iudaismul 48 28.02.2013 11:28:57
Poporul ales. Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 13 23.01.2012 14:22:13
Stalin si poporul rus... Florin-Ionut Arta bisericeasca in general 9 27.08.2011 10:03:33
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40