Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.11.2008, 20:05:12
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Din moment ce cunoasteti ce se va intampla in anii urmatori, plus faptul ca va veni dupa cipuire o seceta si o foamente cum n-a mai fost nici in timpul lui Ilie, cum aveti de gand sa va pregatiti? Este oare demn de urmat exemplul lui Iosif care talcuind visul faraonului cu cele 7 vaci grase si 7 slabe, a adunat prisosul celor 7 ani imbelsugati pentru a avea ce sa manance in cei 7 ani de seceta si foamete? Poate ca noi, cu ajutorul lui Dumnezeu vom rezista un timp cu verdeturi si radacini(daca le vom gasi si pe-alea), dar ce vom face cu copii nostri?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 19.11.2008, 23:13:55
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Este clar ca trebuie sa ne pregatim de acum prin tinerea posturilor,mai deasa spovedanie,mai deasa impartasire cu Dumnezeu,mai multa dorinta de rugaciune,prin trairea unei vieti cit mai simple,sa traim ca si cum n-am avea nimic,iar daca am avea ceva,precum in Zorba grecul la final...sau cum spunea costel,Domnul a dat,Domnul a luat,fie numele Domnului binecuvintat! Trebuie sa ne obisnuim sa petreacem cit mai mult timp cu copiii nostri si cit mai putin in fata televizorului,sa-i ducem cit mai des la Biserica,sa le vorbin de Dumnezeu,sint convins ca si ei pot minca de post,depinde si de virsta...sa nu uitam, copiii sfintului domnitor Brinconeanu au ales cu multa demnitate moartea.
Eu nu cred ca trebuie sa facem rezerve,va gasi Dumnezeu o modalitate pentru fiecare din noi sa trecem prin clipele acelea.Pe cei mai slabi,mai sovaitori si care ar putea ceda la implant( inclusiv copiii )...s-ar putea sa-i ia mai repede la Dinsul,pe ceilalti care vor sa-l marturiseasca pe Hristos Adevarul pina la capat,le va da mucenicie...
Oricum vom arata precum cersetorii,vagabonzii,ridiculizati de multi...fara case,masini,servicii,doar cu hainele de pe noi ...dar si cu Dumnezeu in suflet si in vesnicie.Ne-or arunca unii mai milosi ceva mincare,dar nu cred ca fripturi si prajituri...
M-am inclus si pe mine aici,sperind sa apuc timpurile acestea si sa fiu aproape de familia mea ( eu zic ca 20-30 de ani o mai ducem,ce e mai mult de atit cred ca va fi grozavie cu orori...reptilienii vor fi peste tot )
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #123  
Vechi 20.11.2008, 09:51:05
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Da vsovi, asta e o relitate pe care multi o ignora si o privesc cu dispret sau artificial, ca n-o fi chiar asa de rau si alte minciuni. Si cand te gandesti ca nici un munti nu mai poti sa ajungi ca sa te retragi undeva, ca nu ai bani de bilet. Dar ce zic eu retragere in munti, ca chiar daca am ajunge in munti, acolo ce faci? Cu ce te hranesti? Cu coaja si conuri amare de brad? Sau cu ierburi amare? Apa este de baut, ca sunt rauri, dar ce te faci cu mancarea? Dar cu frigul? Dar cu ispitele de tot felul? Hmm, eu cred ca noi ne aflam inca in visare de prea multa bunastare si confort, dar cand ne va fi foame si frig, cand ni se va face rau si vom tanji amarnic dupa un pesmete, deabia atunci vom vedea adevarata fata a incercarii noastre, si atunci se vor lupta nevoile cu noi si ne vor indemna sa ne inseriam si noi cu microcipul minunat!
of cata dreptate ai dar trebuie sa ramanem tari si sa ne gandim mereu la Domnul nostru care s-a jertfit pentru noi!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 20.11.2008, 09:53:08
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Din moment ce cunoasteti ce se va intampla in anii urmatori, plus faptul ca va veni dupa cipuire o seceta si o foamente cum n-a mai fost nici in timpul lui Ilie, cum aveti de gand sa va pregatiti? Este oare demn de urmat exemplul lui Iosif care talcuind visul faraonului cu cele 7 vaci grase si 7 slabe, a adunat prisosul celor 7 ani imbelsugati pentru a avea ce sa manance in cei 7 ani de seceta si foamete? Poate ca noi, cu ajutorul lui Dumnezeu vom rezista un timp cu verdeturi si radacini(daca le vom gasi si pe-alea), dar ce vom face cu copii nostri?
nu mai facem copii....:) ne abtinem ca Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa se insoare /marite.A zis "Cresteti si va inmultiti,populati Pamantul"...pai bine da sunt destui oameni pe Pamant :)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 20.11.2008, 10:14:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Din moment ce cunoasteti ce se va intampla in anii urmatori, plus faptul ca va veni dupa cipuire o seceta si o foamente cum n-a mai fost nici in timpul lui Ilie, cum aveti de gand sa va pregatiti? Este oare demn de urmat exemplul lui Iosif care talcuind visul faraonului cu cele 7 vaci grase si 7 slabe, a adunat prisosul celor 7 ani imbelsugati pentru a avea ce sa manance in cei 7 ani de seceta si foamete? Poate ca noi, cu ajutorul lui Dumnezeu vom rezista un timp cu verdeturi si radacini(daca le vom gasi si pe-alea), dar ce vom face cu copii nostri?

eu shti ce am de gand? sa-mi pun ghivece cu flori, cu ceapa, cu usturoi, cu ciuperci, prin bloc, pe balcon, chiar vie ash sadi sau lami shi smochini shi portocali, dar spunea un sfant, unuia care se temea foarte de vremurile alea, i-a spus ca nu trebuie sa-shi adune ca va primi cele necesare de la vecinul sau.... iar Domnul nu-i va lasa pe credincioshi Sai... "au doara" nu este El Facatorul Cerului shi al Pamantului, shi al tuturor celor vazute shi nevazute... dar nu te ashtepta sa faca minuni pentru tine, ca s-ar putea chiar sa faca shi te vei sminti... "intru Mine", ca ala rau mereu face minuni shi semne, ca sa-i urmez sfatul lui ala plin de orgie distractiva, asha dupa chipul lui sherpilian sau reptilozaur, ori ingeresc ca se da shi sfant, regele ala al fariseilor shi saducheilor... bine starnit de dansatoarele sfidatoare.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 20.11.2008, 10:24:39
LLee LLee is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2008
Locație: Romania, Galati
Mesaje: 3
Implicit Lee

Credeti ca mie imi era rau degeaba ?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 20.11.2008, 17:00:35
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Sa ne rugam la Dumnezeu ca macar unul dintre noi, cei de pe acest forum, sa reziste si sa treaca cu bine peste aceasta mare incercare, daca va fi sa ne prinda in viata. Este infiorator de greu sa rezisti cand iti vezi copiii sau nepotii ca iti cer de mancare si nu inteleg de ce nu le dai. Eu, de exemplu, nu ma gandesc la mine (imi cer iertare pentru acesta lauda) dar ma gandesc cu groaza la ce va fi cu cei din jurul meu. Ar fi o nefericire mai mare decat durerile iadului sa-i vad ca accepta semnul satanei pentru ca ar insemna sa vad cu ochii mei cum le mor sufletele. Doamne apara-ne si pazeste-ne si intareste-ne Doamne in credinta si poarta-ne Doamne pe bratele Tale in zilele acelea caci numai cu puterea Ta si cu mila Ta putem trece peste asa nemernicie.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 20.11.2008, 17:09:45
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Iata ce spune Sfantul Efrem Sirul despre posibilitatile care le avem:



Insa putini vor fi atunci cei ce vor voi sa asculte si sa creada în propovaduirea Proorocilor. Iar aceasta o va face Mantuitorul ca sa-Si arate negraita Sa iubire de oameni, ca niciodata nu voieste moartea pacatosului și a necuratului, ci voieste ca toti sa se mantuiasca; ca nici în vremea aceea nu va lasa neamul omenesc fara de propovaduire, ca fara de raspuns sa fie toti la judecata. Deci, multi din Sfinti, cati se vor afla atunci, la venirea spurcatului Antihrist, vor varsa rauri de lacrimi, cu suspine, catre Dumnezeu Cel Sfant, ca sa se mantuiasca de balaur si, cu mare sarguinta[COLOR=red], vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde.[/COLOR] Si isi vor presara pamant si tarana pe capetele lor, rugandu-se noaptea si ziua, cu multa smerenie. Si li se va darui lor aceasta, de la Dumnezeul Cel Sfant, si-i va povatui pe dansii Darul Duhului Sfant in locuri hotarate, si se vor mantui[COLOR=red], fiind ascunsi in gauri si in pesteri,[/COLOR] nevazand semnele si infricosarile lui antihrist. Caci celor ce au cunostinta, cu usurinta le va fi cunoscuta venirea lui. Iar celor ce isi au mintea de-a pururea la lucruri lumesti și iubesc cele pământesti, nu le va fi cunoscută venirea acestuia. Caci, cel ce de-a pururea este legat cu lucruri lumesti, macar daca ar si auzi, tot nu crede, ba il si uraste pe cel ce i-ar spune despre venirea lui Antihrist. Pentru aceasta Sfintii se intaresc in credinta spre a scapa, ca toata invaluirea si grijile vietii acesteia le-au lepadat.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 20.11.2008, 17:57:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

n-ai subliniat bine:

trebuia sa subliniezi asha:

"cu mare sarguinta[COLOR=red], vor fugi în pustietati, in munti si in pesteri, cu frica se vor ascunde"[/COLOR]
[COLOR=#ff0000][/COLOR]
[COLOR=black]ca sper ca itzi dai seama ca e vorba de frica de Dumnezeu ca sa nu intre in ispita...[/COLOR]

shi mai jos:
si se vor mantui[COLOR=red], fiind ascunsi in gauri si in pesteri,[/COLOR] nevazand semnele si infricosarile lui antihrist.

deci nu e vorba de indemn la fuga prin cotloane, prin boschetzi sau mari shi ape sau muntzi ci fuga shi ieshirea din ispita shi sargintza shi frica de Dumnezeu... ca o mai mare sarguintza... caci aceshtia vor vedea mult mai clar chipul spurcat al antichristului shi infricosharile lui... probabil va aduce infricosharile iadului pe capul nostru.... cineshtie cum va fi, dar CLD vorbeste ca vor fugii pacatoshii shi se vor ascunde shi vor zice muntzilor sa cada peste ei shi mormintelor shi mortzilor sa iasa ca sa intre ei fiind infricoshatzi de mania Domnului shi de samnele sale cele sfinte, nu alea pierzatoare ala echipei de scamatori shi iluzionishti....

deci nu e ushor nici sa stai shi nici sa fugi....
Reply With Quote
  #130  
Vechi 20.11.2008, 18:25:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Tatuaje?

Citat:
În prealabil postat de Iustin44 Vezi mesajul
Iata ce spune Sf Lavrentie de la Cernigov:
Antihrist va fi foarte învãtat si va cunoaste toate vicleniile satanicesti si va face multe minuni false si semne amãgitoare. Pe el îl vor vedea toti si îl va auzi lumea întreagã (prin televiziune, radio, etc. ). Pe oamenii sãi el îi va stampila cu semnul sãu. Însã pe adevãratii crestini, care i se vor opune, are sã-i urascã cu urã mare. Atunci va începe ultima si cea mai mare prigoanã a crestinilor care vor refuza stampila satanei (semnul 666).
"Pe oamenii sai ii va STAMPILA cu semnul sau". Sa fie aici vorba de tatuaje anume facute, nu doar de frumusete si pentru ca e modern?!? Vom vedea, caci exista si tatuje si chipuri.
Poate ca unii se vor opune chipurilor, dar unui "simplu" tatuaj "inofensiv", facut artistic, poate nu. Caci viclenia e mare. Steaua in cinci colturi e f uzitata.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dispute teologice publice ioanna Iudaismul 3 14.03.2012 19:07:07
Noi marturii supuse dreptei judecati Lucian_craciunescu Teologie si Stiinta 2 21.01.2012 16:08:20
Inca un thread despre cipurile RFID implantate Delirul Generalitati 19 13.10.2010 17:37:53
cipurile si lumea crestina v.LIVIU.v Generalitati 1 22.03.2010 22:19:38
Scolile publice italiene raman fara cruci coralina Stiri, actualitati, anunturi 42 09.11.2009 11:11:05