Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.10.2009, 13:00:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit De ce doar trei invieri?

Tinand seama ca maine facem pomenirea invierii tanarului din Nain, m-am tot intrebat de ce Mantuitorul a savarsit doar trei invieri: invierea fiicei lui Iair, a tanarului din Nain si a lui Lazar? (nu luam in discutie invierea lui Hristos) Si astazi am gasit o explicatie: invierea fiicei lui Iair, ce era abia o copila, ar putea preinchipui ridicarea din starea de pacat a celui care abia a cazut din har, fiindca a inceput sa comita pacatul. Invierea tanarului din Nain ar putea insemna ridicarea (invierea) din pacat a celui care s-a imprietenit serios cu pacatul, iar invierea lui Lazar ar insemna invierea celui care a cazut definitiv sub povara pacatului, devenind ca si mort sufleteste.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2009, 13:14:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Tinand seama ca maine facem pomenirea invierii tanarului din Nain, m-am tot intrebat de ce Mantuitorul a savarsit doar trei invieri: invierea fiicei lui Iair, a tanarului din Nain si a lui Lazar? (nu luam in discutie invierea lui Hristos) Si astazi am gasit o explicatie: invierea fiicei lui Iair, ce era abia o copila, ar putea preinchipui ridicarea din starea de pacat a celui care abia a cazut din har, fiindca a inceput sa comita pacatul. Invierea tanarului din Nain ar putea insemna ridicarea (invierea) din pacat a celui care s-a imprietenit serios cu pacatul, iar invierea lui Lazar ar insemna invierea celui care a cazut definitiv sub povara pacatului, devenind ca si mort sufleteste.
"Si sunt inca si multe altele cate a facut Iisus, care, daca s-ar fi scris cu de-amanuntul, cred ca lumea aceasta n-ar cuprinde cartile ce s-ar fi scris".

Poate ca a inviat mai multi oameni, dar noua ne-au ramas doar acestea trei invieri celebre. De altfel, e frumoasa argumentatia ta. As mai adauga si eu, tot ca un climax, ca fata lui Iair de abia murise, tanarul din Nain era dus la groapa, iar Lazar era deja ingropat si mirosea. Iata o predica frumoasa pentru duminica aceasta:
http://www.predici.cnet.ro/arhive/1524/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2009, 14:04:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Tinand seama ca maine facem pomenirea invierii tanarului din Nain, m-am tot intrebat de ce Mantuitorul a savarsit doar trei invieri: invierea fiicei lui Iair, a tanarului din Nain si a lui Lazar? (nu luam in discutie invierea lui Hristos) Si astazi am gasit o explicatie: invierea fiicei lui Iair, ce era abia o copila, ar putea preinchipui ridicarea din starea de pacat a celui care abia a cazut din har, fiindca a inceput sa comita pacatul. Invierea tanarului din Nain ar putea insemna ridicarea (invierea) din pacat a celui care s-a imprietenit serios cu pacatul, iar invierea lui Lazar ar insemna invierea celui care a cazut definitiv sub povara pacatului, devenind ca si mort sufleteste.
Stai putin ca asta este speculatie totala. Nu este nici cel mai mic indiciu in Sf Evanghelie despre starea sufleteasca a celor trei inviati. Si apoi nu poti sa faci o corelatie intre varsta unei persoane si masurea si implicarea ei in pacat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.10.2009, 17:09:22
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Orice a făcut Hristos, a fost spre inteleptirea oamenilor. Nimic nu a facut care sa nu semnifice ceva anume!
Prin aceste invieri savarsite de El, am putea sa mai intelegem:
Botezul este MOARTEA CU HRISTOS SI INVIEREA CU HRISTOS! Evident, ereticii spun ca numai cei peste 33 de ani trebuie sa se boteze. Nu e deloc asa. Hristos a desavarsit toate varstele, a fost si copil, a fost si tanar, a fost si de 30 de ani. Asadar, oricine voieste sa moara pentru pacat si sa fie inviat de Mantuitorul Iisus Hristos, fie ca este copil, tanaar sau mai in varsta, venind la Hristos, primeste invierea din pacatele de pana atunci, daca vine cu constiinta curata.

O a doua reprezentare este: fie ca omul nu a ajuns la maturitate, fie ca este deja matur, sau este mai mare, este acelasi inaintea Lui Hristos ca oricare dintre fratii sai. Pe toti ii primeste la fel Hristos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.10.2009, 19:20:35
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Daca Mantuitorul a facut doar trei invieri a fost din cauza necredintei oamenilor. Scrie in Noul Testament: "Si din cauza necredintei lor nu a putut face minuni acolo". Si oamenii trebuie sa coopereze cu Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.10.2009, 20:10:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Tinand seama ca maine facem pomenirea invierii tanarului din Nain, m-am tot intrebat de ce Mantuitorul a savarsit doar trei invieri: invierea fiicei lui Iair, a tanarului din Nain si a lui Lazar? (nu luam in discutie invierea lui Hristos) Si astazi am gasit o explicatie: invierea fiicei lui Iair, ce era abia o copila, ar putea preinchipui ridicarea din starea de pacat a celui care abia a cazut din har, fiindca a inceput sa comita pacatul. Invierea tanarului din Nain ar putea insemna ridicarea (invierea) din pacat a celui care s-a imprietenit serios cu pacatul, iar invierea lui Lazar ar insemna invierea celui care a cazut definitiv sub povara pacatului, devenind ca si mort sufleteste.
interesanta talcuirea ta. chiar pare f logica. nu m-am gandit niciodata la asta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.10.2009, 21:19:37
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Tinand seama ca maine facem pomenirea invierii tanarului din Nain, m-am tot intrebat de ce Mantuitorul a savarsit doar trei invieri: invierea fiicei lui Iair, a tanarului din Nain si a lui Lazar? (nu luam in discutie invierea lui Hristos) Si astazi am gasit o explicatie: invierea fiicei lui Iair, ce era abia o copila, ar putea preinchipui ridicarea din starea de pacat a celui care abia a cazut din har, fiindca a inceput sa comita pacatul. Invierea tanarului din Nain ar putea insemna ridicarea (invierea) din pacat a celui care s-a imprietenit serios cu pacatul, iar invierea lui Lazar ar insemna invierea celui care a cazut definitiv sub povara pacatului, devenind ca si mort sufleteste.
Frate, nu vreau sa-ti imput tie ceva in mod special dar ma folosesc de acest prilej(bine ridicata mingea la fileu , ca sa zic asa !) pt. a evidentia o greseala arhifrecventa facuta de multi ,,bineintentionati" liberschimbisti . Folosesc acest mod de exprimare si calificative deoarece asta este realitatea : cei mai multi isi dau cu parerea care de regula nu este fondata ci este doar asa ...o impresie ,o credulitate sau o idee de moment si nici decum lucru bine fondat si oficializat de vreun corifeu al ortoodxiei. Asa se exlica de ce lumea vede vietuirea in Hristos fiecare in felul lui si ignora canoanele de care habar nu au; asa se explica dece fiecare il marturiseste pe Hristos cum ii vine si nu cum a lasat Hristos ,pt. ca nu cunosc cu asevarat Scriptuta; asa se explica modul particular de a intelege rostul familiei crestine,dupa puterea intelegerii fiecaruia,si nu dupa ceea ce ne-au lasat sf.parinti in canoane.Si asa se intimpla mai cu toate subiectele serioase puse in discutie.De aceea am spus ori de cite ori am avut posibilitatea : nu orice nalucire mentala de a noastra este si asertiune veridic statuata in biserica si pe care sa o supunem discutiei spre folosul tuturor.
De obicei ,cei mai multi se fring de pareri afective nereale defapt, se asociaza spontan cu alti afectivi si parernici si o dau in fluviu cu aiureli. Gresit, destul de gresit pt. ca atunci scopul religios ,teologic, se pierde raminid doar ,,folosul" birfei ...pe care unii ,,batrini" conversanti o numesc socializare. Pai de cind a ajuns birfa socializare?Asta este dorinta nemarturisita a userilor si nu de a da o tinuta ,,distinsa" si folositoare topicului !
Si asta se intimpla ,cum am mai spus-o de fiecare data, cu oameni cititi si cu pretentii ...ca sa ne fie inselarea mai amara !
Revenind : fratilor si surorilor, extrem de putine sunt pericopele evanghelice atit de simple si doar in cheie literara facila incit noi pasantii culti sa le intelegem cu de la noi putere. Toate acestea sunt talmacite de sfinti parinti ,deja talmacite,si nu le putem acum discuta si analiza decit facind pomenirea unui sf. parinte consacrat . Altminteri totul este nebunie.
Tie de exemplu, de unde ti-a venit in minte talmacirea aceasta , la cine ai citit-o , ce este aiureala asta ,de unde aceste asocieri ...
Nu stiu ,pe mine unu nu ma mai surprinda asemenea postari deoarece ... acesta este forumul . Lucrurile serioase nu de aici se invata . Putine sunt lucrurile riguroase ca substanta si atitudine postate aici !
Si culmea este ca dupa ce unu arunca piatra in apa se gasesc destui care sa inceapa pe margine sa decida ca este dreapta aruncarea !
Am insa curiozitatea sa vad pina unde va merge subiectul acestui topic si asa zisele contributii ,,benefice" !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.10.2009, 21:57:52
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din toate invierile trebuie sa retinem un lucru: ridicarea omului din nefiresc, adica din moarte. Mi-a placut aceasta talcuire, caci ea scoate in evidenta ca indiferent de stadiul in care se afla omul in pacat, poate primi vindecare: fie ca este la inceputul relatiei cu pacatul, fie ca a adancit aceasta relatie, fie ca ca pacatul il face pe om sa locuiasca in morminte. Varstele amintite - fiica lui Iair, tanarul din Nain si Lazar, pot fi privite si din acest punct de vedere. Oare sa nu ne spuna nimic faptul ca acestia nu erau toti de o varsta?

Talcuirea am intalnit-o la parintele profesor univ. dr. Petre Semen. Daca veti citi mai multe lucrari ale acestui parinte, veti vedea ca nu este strain de duhul Sfintilor Parinti, nu e scolastic. Asa ca, domnule Zaharia, nu mai faceti afirmatii gratuite atunci cand nu e cazul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.10.2009, 22:29:07
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Tinand seama ca maine facem pomenirea invierii tanarului din Nain, m-am tot intrebat de ce Mantuitorul a savarsit doar trei invieri: invierea fiicei lui Iair, a tanarului din Nain si a lui Lazar? (nu luam in discutie invierea lui Hristos) Si astazi am gasit o explicatie: invierea fiicei lui Iair, ce era abia o copila, ar putea preinchipui ridicarea din starea de pacat a celui care abia a cazut din har, fiindca a inceput sa comita pacatul. Invierea tanarului din Nain ar putea insemna ridicarea (invierea) din pacat a celui care s-a imprietenit serios cu pacatul, iar invierea lui Lazar ar insemna invierea celui care a cazut definitiv sub povara pacatului, devenind ca si mort sufleteste.
Si mie mi se pare ca interpretarea aceasta este aiurea, te rog nu o lua personal.
Mai evident mi se pare faptul ca cineva s-a rugat fierbinte lui Iisus pentru acele persoane, ceea ce-mi da si mie speranta si putere sa ma rog pentru cei pe care-i iubesc.

(Nu stim despre pacatele lui Lazar, eu chiar cred ca era un om extraordinar, nu unul mort sufleteste!)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.10.2009, 22:44:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Se pare ca nu am fost inteles. Eu nu am luat in discutie persoanele inviate, ci varsta lor. Sigur, pentru unii pare o speculatie dar nu este asa. Oare de ce Manatuitorul nu a inviat trei persoane de aceeasi varsta? Daca vom merge pe un astfel de rationament, nu vom mai vedea nimic tainic in lucruri. Sa fie o intamplare ca dupa ce Mantuitorul a inmultit painile in pustie, au ramas 12 cosuri cu faramituri? Sigur nu. Sfantul Maxim Marturisitorul da o explicatie acestei cifre. Sa fie o intamplare ca erau doar 2 pesti si cinci paini? Si aici avem interpretare la Sfintii Parinti. Astfel, eu nu vad nimic intamplator in faptul ca cei trei sunt de varste diferite.

Last edited by costel; 17.10.2009 at 23:07:58.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
inviere

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria in trei delia31 Nunta 42 08.09.2012 19:44:13
Despre cele 2 invieri grasu77 Secte si culte 7 25.03.2012 10:19:29
Obiceiurile necrestine din ziua Sf. Invieri. SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 14 24.04.2011 23:01:30
Trei pastori Rodica50 Intrebari utilizatori 0 28.11.2010 08:11:09
Trei zile la Sihastrie OmuBun Pelerinaje la locuri Sfinte 2 15.10.2010 22:48:46