Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1571  
Vechi 14.03.2011, 23:10:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Adevarul, in opinia dumneavoastra, si mai ales atunci cand discutam despre o problema in care Mantuitorul si Scriptura se exprima clar, este de mai multe grade ? Adevarat, mai adevarat, nu chiar adevarat, ba chiar adevarat etc. ?!
Am folosit "chiar" ca sa nu sune prea dur pentru Adriana, in sensul nu e adevarat ce spui. :)
  #1572  
Vechi 15.03.2011, 00:41:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar Adriana a spus ca a cunoscut un caz, penticostalii nu au spus asa ceva. .
Uite, mai spun si eu ca am auzit limbi cunoscute. Si chiar contemporane, nu numai vechi.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Voi nu cunoasteti deosebirea duhurilor, cea mai importanta preocupare in ortodoxie.
Eu m-as bucura sa fie asta cea mai importanta preocupare, dar cand este vorba de a deosebi, ortodocsii au doar o singura varianta: toate-s de la satan.
Daca vrei deschidem un topic despre deosebirea duhurilor sa vedem cam cum se deosebesc duhurile. E ceva munca. E usor sa zici ca toate is de la satan si sa nu-ti mai bati capul, dar e mai greu sa incepi sa le separi cu responsabilitate.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1573  
Vechi 15.03.2011, 21:20:13
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Uite, mai spun si eu ca am auzit limbi cunoscute. Si chiar contemporane, nu numai vechi.



Eu m-as bucura sa fie asta cea mai importanta preocupare, dar cand este vorba de a deosebi, ortodocsii au doar o singura varianta: toate-s de la satan.
Daca vrei deschidem un topic despre deosebirea duhurilor sa vedem cam cum se deosebesc duhurile. E ceva munca. E usor sa zici ca toate is de la satan si sa nu-ti mai bati capul, dar e mai greu sa incepi sa le separi cu responsabilitate.
Cum se face pentru a deschide un topic? Poate ca ar fi interesant sa lamurim si acest subiect: cum se deosebesc duhurile. Nu cred ca este nimeni rau intentionat, dimpotriva.
  #1574  
Vechi 15.03.2011, 21:46:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sunteti sigur ca Sfantul Vasile cel Mare vorbea de recasatorirea la DIVORTATI? Sau el vorbea de de fapt la recasatorirea la VADUVI? Caz in care nu este pacat pentru ca adulter se face doar cat timp celalalt este in viata.

Crezul contine mai multe dogme, foarte bine, iar referitor la Botez spune ca se face spre iertarea pacatelor. Iar Sfantul Ioan Gura de Aur invata ca un copil nu are pacate si ca nu pentru spalarea pacatelor s-ar face botezul la copil, desi in Crezul marturisim Botezul spre iertarea pacatelor, asa cum l-a instituit de fapt Domnul. Cine apoi a introdus ideea ca de fapt copilul ar avea pacatul originar, adamic? A devenit aceasta idee dogma sau nu? Pentru ca dogma nu poate fi modificata ci este un Adevar de credinta mereu valabil, ori daca pe vremea Sf. Ioan Gura de Aur s-a spus ca nu au pacate copiii, inseamna ca ideea pacatului originar cu care s-ar naste copiii este doar o parere, si nicidecum dogma.

Despre cum se fac minunile - am citit tot felul de povestioare dar pe mine nu m-au convins pentru ca, cel care stabileste care minune a fost de la diavol si care de la Dumnezeu, de unde stie ca la randul lui nu este si el inselat de diavol? Minunile se pot cunoaste doar prin credinta, asa cum in timpul lui Iisus unii vedeau minunile si ziceau ca vin de la Dumnezeu iar Iisus este Mesia, pe cand altii vedeau aceleasi minuni si ziceau ca vin de la Satana. Primii era "prostimea" credincioasa, iar cei din urma erau fariseii si invatatorii, cei care trebuiau sa decida daca o minune este de la Dumnezeu sau nu, si iata ca tocmai ei se inselau pentru simplul fapt ca nu aveau credinta. Asa ca, in recunoasterea minunilor, credinta in Iisus este cheia, cine crede in Iisus nu este lasat de acesta sa piara inselat de cel rau. Cum insa credinta omului nu se poate masura, in povestioarele cu pricina nu dau amanuntul cel mai important: cat era credinta omului de mare...
La noi trei sunt maxim posibile indiferent daca partenerii au decedat.
Botezul nu e doar pentru ieratarea pacatelor, de fapt bebelusul nici nu are pacate proprii. Prin Botez se sterge pacatul adamic, apoi pacatele stramosilor. De asemenea, se primeste harul si ingerul pazitor.
Toti avem pacatul adamic, de aceea Adam a primit moartea. De aceea s-a intrupat Mantuitorul, nimeni nu se putea mantui din cauza pacatului adamic. In rest de ce trebuie sa ne intereseze filozofia neoprotestantilor, cand avem ceea ce spun sfintii.

Legat de minuni, nu este deloc asa, cum ca daca cineva crede in Iisus nu e amagit de diavol. Dimpotriva, calugarii de exemplu sunt mai incercati de vrajmasul. Dar asta am mai discutat cu tine. Scrie ca Arie se ruga foarte mult, postea. Putem citi mai multe despre minuni si inselari in Limonariu, intamplari din primul mileniu: http://saraca.orthodoxphotos.com/bib.../limonariu.htm
  #1575  
Vechi 15.03.2011, 21:49:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Uite, mai spun si eu ca am auzit limbi cunoscute. Si chiar contemporane, nu numai vechi.

Eu m-as bucura sa fie asta cea mai importanta preocupare, dar cand este vorba de a deosebi, ortodocsii au doar o singura varianta: toate-s de la satan.
Daca vrei deschidem un topic despre deosebirea duhurilor sa vedem cam cum se deosebesc duhurile. E ceva munca. E usor sa zici ca toate is de la satan si sa nu-ti mai bati capul, dar e mai greu sa incepi sa le separi cu responsabilitate.
Nicidecum, dimpotriva, neoprotestantii spun ca toate sunt de la vrajmasul, pentru ca ei nu au minuni. Iar despre penticostali nu doar ortodocsii spun ca sunt posedari, ci chiar si unii din alte culte neoprotestante.
Noi stim sigur ca e asa, doar incercam sa aratam si penticostalilor, sa ii ajutam. Am dat si ceva practic, repetarea rugaciunii inimii in timpul sedintelor. Si am dat si un exemplu din alta religie.
Mai multe despre minuni si inselari in scurtele povestiri din Limonariul dat lui Adriana.
  #1576  
Vechi 15.03.2011, 22:17:47
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Daca nu se inteleg limbile zici ca-s de la satan ca nu se inteleg, daca se inteleg, tot de acolo, ca e medium. Sa nu cumva sa zici ca ar fi de la Dumnezeu, ca n-ai mai fi tu insuti. Cum sa calci pe tine in asemenea hal? :))

Oricum , oamenilor cu astfel de idei nu prea ai ce sa le povestesti. Oricate dovezi le-ai aduce ei o stiu pe a lor: "satana!"

Nu te-ai gandit si tu ca satan nu spune rugaciuni si nu Il lauda pe Dumnezeu? Satan, prin definitie si cu toata fiinta, este contra lui Dumnezeu si-L uraste.

Si care ar fi "dovezile" mentionate de tine, Doriana?

Nu uita ca si satana se poate preface in inger de lumina. Sunt doar cateva aspecte pe care nu le suporta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #1577  
Vechi 15.03.2011, 23:37:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cum se face pentru a deschide un topic?
Pagina principala, alegi sectiunea, apoi ai in stanga sus "New topic".

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nicidecum, dimpotriva, neoprotestantii spun ca toate sunt de la vrajmasul, pentru ca ei nu au minuni..
Well, e prima data cand aud ca np nu au minuni. Pana acum am fost acuzati ca umblam prea mult dupa ele.

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si care ar fi "dovezile" mentionate de tine, Doriana?

Nu uita ca si satana se poate preface in inger de lumina.
Ce zici tu, Lacramioara, mai are rost sa-ti arat care sunt minunile daca din start esti pregatita sa spui ca sunt facute de ingeri de lumina?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1578  
Vechi 16.03.2011, 00:54:40
biancaalexa biancaalexa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 23
Implicit

Eu cand am fost mai mica mama sa botezat la ei a fost bolnava (din pacate a murit)si atunci o matusa de a mea ,si un prieten de a lui unchii de al meu au prostit o cu pocainta asta a lor
si a trecut la religia lor in speranta ca se va vindeca dar nu a fost asa .
Si am inceput si eu sa merg la pocaiti prin tabere si etc si intr o seara i-au apucat vorbitul in limbi ,nu intelegeam nimic din ce ziceau ,inca m-au si speriat cand i am auzit nu stiam ce au patit :))) .bine ca am scapat de ei ,nu am sa mai merg la ei niciodata .
  #1579  
Vechi 16.03.2011, 12:40:28
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Botezul nu e doar pentru ieratarea pacatelor, de fapt bebelusul nici nu are pacate proprii. Prin Botez se sterge pacatul adamic, apoi pacatele stramosilor. De asemenea, se primeste harul si ingerul pazitor.
Daca botezul ar sterge pacatul adamic atunci toti cei care s-au botezat ar trebui sa nu mai pacatuiasca . Spre exemplu pe un copil nu trebuie sa il inveti sa minta, va minti singur si asta datorita naturii sale pacatoase.
Insa tu faci o confuzie, omul nu mosteneste pacatul lui adam ci natura pacatoasa ceea ce e cu totul altceva. Faptul ca atunci cand ne nastem mostenim natura pacatoasa ne face sa pacatuim si asta e ceea ce ne condamna, nicidecum faptul ca adam a pacatuit.
Ce legatura au pacatele stramosilor? Biblia spune clar ca fiecare va fi judecat pe baza pacatelor lui nu in functie de pacatele stramosilor.In Ieremia 31 si Iezechiel 18 apare foarte clar conturata aceasta idee:
"În zilele acelea nu vor mai zice: "Părinții au mâncat aguridă și copiilor li s-au strepezit dinții".
Ci fiecare va muri pentru fărădelegea sa; cine va mânca aguridă, aceluia i se vor strepezi dinții." (Ieremia 31)

"Sufletul care păcătuiește va muri. Fiul nu va purta nedreptatea tatălui, și tatăl nu va purta nedreptatea fiului. Celui drept i se va socoti dreptatea sa, iar celui rău, răutatea sa." (Iezechiel 18)

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti avem pacatul adamic, de aceea Adam a primit moartea. De aceea s-a intrupat Mantuitorul, nimeni nu se putea mantui din cauza pacatului adamic. In rest de ce trebuie sa ne intereseze filozofia neoprotestantilor, cand avem ceea ce spun sfintii.
Nimeni nu se putea mantui din cauza ca pacatuia, nu din cauza ca adam a pacatuit. Adam a fost poarta de intrare a pacatului in lume dar noi suntem judecati din cauza pacatelor care le facem nu din cauza pacatului pe care l-a facut adam. In schimb suferim consecintele pacatului lui Adam, ne nastem cu o natura pacatoasa.
  #1580  
Vechi 16.03.2011, 12:51:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Well, e prima data cand aud ca np nu au minuni. Pana acum am fost acuzati ca umblam prea mult dupa ele.
Dar numai asta spun neoprotestantii, probabil nu si penticostalii. Penticostalii sunt ceva mia parte, ceilalti neoprotestanti nu ajung sa se implice in paranormal, ocultism.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10