Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.07.2012, 13:01:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eugen, ce scrii tu e si ilar dar si tragic (pentru tine). De ce nu vrei sa asculti de sfatul intelept pe care ti l-a dat duhovnicul, sa scrii mai putin conceptiile tale si sa asculti de sfinti? In multe cazuri tu expui doar conceptiile tale ...

Cunosc cate ceva despre tine... ratacirea evolutionismului teist...
Nu este vorba de conceptiile personale. Sunt in asentimentul urmatorilor teologi ortodocsi in ceea ce priveste viziunea evolutionismului teist:
TEOLOGIE ORTODOXĂ ȘI ȘTIINȚĂ:
PUHALO Lazăr, IPS, Dovada lucrurilor nevăzute. Ortodoxia și fizica modernă, trad. Corina Stavinschi, Doina Ionescu. București: XXI Eonul Dogmatic, 2005.
ICĂ Ioan, Pr., Alexandros Kalomiros, Andrei Kuraev, Doru Costache, Sfinții Părinți despre originile și destinul cosmosului și omului. Sibiu: Deisis, 2003.
KALOMIROS Alexandros, Dr., De la Facere la Apocalipsa, București: Lumea credinței, 2005.
LUCA al Crimeei, Sfântul, Puterea inimii, trad. Savga Evdochia, Bucuresti: Sophia, 2010.
NESTERUK Alexei, Light from the East: Theology Science and the Eastern Orthodox Tradition, Minneapolis: Fortress Press, 2003.
NESTERUK Alexei, Universul in comuniune, trad. Mihai-Silviu Chirilă. București: Curtea Veche, 2009.
PUHALO Lazăr, IPS, Caile Ortodoxiei Contemporane, trad. Mihnea Gafita. Cluj-Napoca: Eikon, 2006.
PUHALO Lazăr, IPS, Sufletul, trupul si moartea, trad. Fabia Anton. Cluj-Napoca: Eikon, 2005.
PUHALO Lazăr, IPS, Teologia vie in ortodoxie, trad. Fabia Anton. Cluj-Napoca: Eikon, 2005.
MOORE Lazarus, Arhimadrit, Sfantul Serafim de Sarov. O biografie spirituala, trad. Paul Balan, Bucuresti: Agapis, 2002.
NELLAS Panayotis, Omul - animal îndumnezeit. Perspective pentru o antologie ortodoxă, trad. diac. Ioan I. Ica jr. Sibiu: Deisis, 2002.
FIRCA Iova, Cosmologia biblică și teoriile științifice. București: Anastasia, 1998.
LEMENI Adrian, Repere patristice în dialogul dintre teologie și știință. București: IBMBOR, 2007.
LEMENI Adrian, Sensul eshatologic al creației. București: Asab, 2010.
LEMENI Adrian, Teologie ortodoxa și știință. București: IBMBOR, 2007.

ARTICOLE:
CIRA Călin Emilian, “Teoria evoluției și creștinismul. Sunt ele incompatibile?”, Revista Tabor, anul V, nr. 8, noiembrie, pg. 34-38, 2011.


In ceea ce priveste evolutionismul teist in alte scrieri recomand:
RELIGIE ȘI ȘTIINȚĂ:
ALEXANDER Denis, Creation and Evolution: Do We Have to Choose?. Oxford: Monarch , 2008.
ALEXANDER Denis, Ronald L. Numbers, Biology and Ideology from Descartes to Dawkins, Chicago: University of Chicago Press, 2010.
COLLINS Francis, DNA and the Revolution in Personalized Medicine, London: HarperCollins, 2010.
COLLINS Francis, The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief. New York: Free Press, 2006.
HICK John, Noua frontiera a religiei și științei, trad. Alexandru Anghel. București: Herald, 2012.
McGRATH Alister, Dawkins' God: Genes, Memes, and the Meaning of Life. New Jersey: Wiley-Blackwell, 2004.
McGRATH Alister, Why God Won't Go Away: Engaging with the New Atheism. London: SPCK, 2011.


Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Suntem din acelasi oras, imi poti scrie pe privat ce preot ai, ii cunosc si eu macar din auzite in Brasov, poate ne si intalnim.
Catalin eu nu ma ascund... nu am de ce sa o fac. Incerc sa ma raportez la constiinta mea (si la Sfintii Parinti) in tot ceea ce fac.

Catalin te invit cu acesta ocazie la o cafea in oras ca sa ne cunoastem personal. Nu sunt adeptul disputelor sau polemicilor. Avem viziuni diferinte in ceea ce priveste anumite aspecte ale ortodoxiei, dar asta nu implica faptul ca ostilitatea, rivalitatea, invidia trebuie sa preia "controlul". Departe de mine dorinta de a critica persoana ta, chiar daca nu sunt de acord cu multe idei pe care le sustii... toti suntem pacatosi... ca persoana nu sunt cu nimic mai bun decat tine sau decat altcineva. Hristos Iisus ne tine... fara El nu putem face nimic.

Nadajudiesc in harul, mila si dragostea lui Dumenzeu ca intalnire noastra va avea efecte benefice in primul rand pentru mantuirea noastra dar nu exclusiv.

Daca accepti oferta, te rog sa imi scri un email cand ai timp disponibil pentru a da curs invitatiei. Voi face tot posibilul (si in ceea ce priveste progarmul personal) ca intalnirea noastra sa aiba loc cat mai curand... intrucat nu doresc ca prin actiunile mele de pe acest forum sa iti provoc tristete sau neplaceri inutile.

Cu aceasta ocazie imi prezint scuze si te rog sa ma ierti daca te-am suparat. Nu am intentionat acest lucru insa sunt constient ca postarile mele la adresa afirmatiilor tale pot fi interpretate cu conotatie personala.

In ceea ce priveste preotii din Brasov cu care colaborez din punct de vedere al actitivitatii teologice mentionez:
Pr. Nicolae Mosoiu
Pr. Ioan Horia Ranga
Numele parintelui duhovnic actual il vei afla la intalnire. Iti post spune ca in formarea mea duhovnicul Pr. Gheorghe Grindu a avut un rol extrem de important. (Domul sa il cinsteasca alaturi de Sfintii Sai).

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.

Last edited by Eugen7; 26.07.2012 at 13:10:06.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.07.2012, 14:52:44
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Daca ei arata la fel ca oamenii cum e? Sistemul nostru solar e foarte tanar in comparatie cu alte sisteme solare din galaxia noastra. Nu mai vorbesc de alte galaxii care sunt mult mai vechi. Mai citeste si altceva in afara de biblie.,,,,,,
Chiar vaticanul a recunoscut posibilitatea existentei vietii extraterestre.
1. A arata la fel cu cineva nu înseamna a fi unul si acelasi. Aparentele înseala adeseori.
2. Cât despre vîrsta sistemului solar precum si alte "certitudini" de scurta durata (ca doar stiinta omeneasca este ceva foarte "dinamic": ce este valabil astazi, mâine va fi depasit...), înainte de a crede tot ce se lanseaza, prefer sa mai astept, mai ales ca am alte prioritati.
3. Vaticanul nu este o referinta.

Citat:
Ce scrie in Biblie nu e neaparat de luat ca atare. E o carte in care se prezinta niste povesti, intamplari, nu spun ca nu ar fi bine ce e acolo, desi sunt si chestii imorale, multe
Mai bine ar fi sa ne abtinem de la a comenta despre ceva de care habar n'avem.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 26.07.2012, 17:22:01
Christian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Aerodina lenticulara

OZN=aerodina lenticulara construita (si patentata parca ) de Henri Coanda. Macheta și schițele aerodinei zac, uitate, în Muzeul Tehnic "Dimitrie Leonida”, de lângă Parcul Carol, din Capitală.
Extraterestri? Dar cu pacatele noastre cum e? Sa ne vedem de noi si de pacatele noastre si civilizatiile extraterestre sa-si vada de treaba lor ca sunt convins ca daca exista au destule pe cap :P
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 26.07.2012, 20:23:30
apophis apophis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.05.2012
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 261
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
1. A arata la fel cu cineva nu înseamna a fi unul si acelasi. Aparentele înseala adeseori.
2. Cât despre vîrsta sistemului solar precum si alte "certitudini" de scurta durata (ca doar stiinta omeneasca este ceva foarte "dinamic": ce este valabil astazi, mâine va fi depasit...), înainte de a crede tot ce se lanseaza, prefer sa mai astept, mai ales ca am alte prioritati.
3. Vaticanul nu este o referinta.

Mai bine ar fi sa ne abtinem de la a comenta despre ceva de care habar n'avem.
Un sfat bun, abtine-te!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 26.07.2012, 21:14:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de apophis Vezi mesajul
Un sfat bun, abtine-te!

Sfatul ar fi bun daca ar veni de la cineva in cunostinta de cauza ori tu..
Reply With Quote
  #46  
Vechi 26.07.2012, 21:17:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Christian Vezi mesajul
OZN=aerodina lenticulara construita (si patentata parca ) de Henri Coanda. Macheta și schițele aerodinei zac, uitate, în Muzeul Tehnic "Dimitrie Leonida”, de lângă Parcul Carol, din Capitală.
Se pare ca nu e un mod f. eficient de propulsie din moment ce nu avem aparate zburatoare pe acest principiu.

Iar patentul, cred ca a expirat de mult.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.07.2012, 21:22:17
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Inainte , oamenii nu aveau multe cunostiinte astronomice si puteau confunda usor cometele cu "norisori de foc".
Dupa vorbele tale , ar fi trebuit sa ne invadeze pamantul (si sa il colonizeze) de acum mii de ani. De ce nu au facut-o pana acum ? Daca extraterestii ar fi vizitat pentru prima data pamantul in vremurile antice ... astazi ar fi trebuit sa dam mana cu ei.
Unele studii arata ca sunt sanse foarte mici sa existe viata in Univers.
Cu toate ca Nasa , descopera noi exoplanete si noi galaxii... asta NU inseamna ca exista si viata pe ele. Si planeta Venus , pare sa fie o planta "locuibila" insa conditiile de viata sunt inexistente.
Pentru mai multe lamuriri : http://www.stiintasitehnica.com/cat-...pamant_70.html

Asta ma intreb si eu, de ce nu au facut-o pana acum.

Exact, daca au venit din vremurile antice, trebuiau sa dea deja mana cu noi si sa comunicam deschis.

Articolul din linkul d-voastra este bun si demonstreaza inca o data faptul ca Dumnezeu a facut pamantul si i-a creat conditii in asa fel incat sa poata sustine forme de viata, a creat oamenii ca fiinte superioare celorlalte fiinte cu un anumit scop. Daca existau si alte forme de viata pe alte planete s-ar fi precizat acest lucru.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 26.07.2012, 21:23:51
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Uite de exemplu aici la min 0 : 32 : 30 , grecul spune :"Cel descris in Vechiul Testament nu e Dumnezeu, ci un extraterestru in carne si oase despre care strabunii nostri au crezut ca e Dumnezeu"

http://www.youtube.com/watch?v=vgJ7-R4Zpbk

Exista si cealalta afirmatie in film, exact cum am scris-o eu dar nu o mai caut.Trebuie sa ma credeti pe cuvant.
Ce gogomanii, vizionatul documentarului este atunci o pura pierdere de timp!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.07.2012, 21:38:19
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Stimabila Laura, astfel de afirmatii tendetioase nu sunt demne de Adevar, Constiinta... Ortodoxie.
Autorul articolului (Claudiu Balan) ce se vrea a fi "ortodox" este departe de valorile ortodoxiei mentionate mai sus:
http://ortodoxiatinerilor.ro/credint...ortodoxie.html

Pentru ca ati precizat NASA, va invit sa cititi ce spune NASA conform referintei indicate, evident cu totul altceva (Nu ofer traducere pentru ca trebuie sa puna mana pe carte cei ce mint).

A denatura Adevarul este treaba satanofililor, a satanomorfilor, a satanodulilor...

Rusine minicinosilor care rastalmacesc afirmatiile NASA. Cu se se deosebesc ei de ereticii care schimba sensul Sfintelor Scripturi? Cu nimic...

Asadar sa cautam: Pocainta, smerenie, sinceritate. Hristos este Adevarul si nu minciuna. Stim cine este tatal minciunii...


http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/as.../961107a3.html
"The Question
(Submitted November 07, 1996)

Why is Earth the only planet that has a ozone layer? How come Earth is the only planet with life and water?

The Answer
First of all, keep in mind that ours may not be the only solar system out there, so who knows if the Earth is the only planet with life (or an ozone layer). Ozone is a molecule with just three Oxygen atoms. It is created when UV light reacts with oxygen gas, which has two Oxygen atoms. UV light also destroys ozone, so you need just the right mix of UV light and oxygen to get an ozone layer. Again, maybe there are some planets in other solar systems that have the right mix.

The Earth is not the only planet with water--Mars and Venus both have water in their atmosphere (in fact, there is a lot of water in our solar system, for example comets are basically dusty ice balls) but it has the most liquid water because the temperature on Earth is mostly above freezing and below water's boiling point. To get life, you need just the right mix of materials, like carbon, oxygen, water, etc. You also need the right temperatures for life... most other planets are too hot or too cold. Finally, you need an atmosphere that would protect any life from radiation. In the case of the Earth, the ozone layer protects us from the Sun's UV light. Life is pretty improbable because all of these things have to come together.

Andy Ptak and the Ask an Astrophysicist team

Questions on this topic are no longer responded to by the "Ask an Astrophysicist" service. See http://imagine.gsfc.nasa.gov/docs/as...stronomer.html for help on other astronomy Q&A services."

Vai de cei ce isi bazeaza credinta ortodoxa pe altceva decat viata intru Hristos Iisus (atat cea duhovniceasca cat si cea biolologica), in Sfanta Sa Biserica, in Sfintele Taine, conform Sfintilor Parinti.
Doar pentru acesti oameni orbiti de ignoranta este o problema faptul alte forme de viata bilogica exista in Univers. Este adevarat ca pana in prezent nu au fost descoperite decat forme de viata biologica primara, bacterii... dar ce vor face acesti farisei hristici daca se vor descoperi forme de viata biologica pe alte planete in univers? Evident ca se vor supara pe Dumnezeu ca nu creaza cum vor ei (ca pamantul nu e in centul universului, ca zilele creatiei nu au 24 de ore, ca speciile nu au fost create toate in zilele creatiei etc)... in loc sa se smereasca si sa cunoasca ca omul este ceea ce este doar datorita lui Hristos Iisus si Sfintei Sale Biserici, Sfintelor Taine. Omul este cununa creatiei numai si numai datorita lui Hristos Iisus si numai si numai intru el. Fara Hristos Iisus omul este nimic... nici macar animal... ci praf si cenunsa.

Asadar sa luam aminte fratilor ortodocsi (si nu numai)... tinta inimii noastre, tinta vietii noastre sa nu fie nimic altceva in afara de Iisus Hristos, sa nu ne poticnim in nimic nici din cer nici ce pe pamant.

Va rog sa imi iertati tonul mai aprig... si imi cer scuze pentru eventualele neplaceri provocate ca urmare a acestui fapt, insa sunt indignat de faptul ca ortodocsii isi cauta justificarea creditei, existentei lor in creatie si nu in Creator, nu in prototipul uman: Iisus Hristos, al carui chip suntem... si se lasa "impiedicati" de orice descoperire a modului de functionare a creatiei si a vietii biologice, utitand ca toate sunt create de Dumnezeu iar stiinta este data omului tot de Dumnezeu ca sa il ajute in contemplarea Creatiei.

"Cerurile spun slava lui Dumnezeu" (Psalmi) pentru ca "Doamne toate TU cu intelepciune le-ai facut pe toate" (Psalmi). Si atunci de ce va poticniti unde nu trebuie din moment ce toata creatia slaveste (prin existenta) pe Dumnezeu... inclusiv alte forme de viata din univers.
Va este teama cumva ca exista vreo alta creatura "superioara omului" daca Evanghelia spune clar ca Hristos Iisus este cununa creatiei caci "intru El si pentru El au fost facute toate cele din cer si cele de pe pamant"?

Asadar sa luam aminte. Domnul Iisus Hristos sa ne daruiasca har si pace.
Nu a denaturat adevarul si nu a mintit, ce a spus este in rezumat exact ce scrie in articol.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.07.2012, 21:49:34
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eugen, ce scrii tu e si ilar dar si tragic (pentru tine). De ce nu vrei sa asculti de sfatul intelept pe care ti l-a dat duhovnicul, sa scrii mai putin conceptiile tale si sa asculti de sfinti? In multe cazuri tu expui doar conceptiile tale, conceptii gresite luate din new-age si ecumenism. Nu neg, majoritatea invataturilor tale sunt corecte, dar si Arie avea 99% din inavaturi corecte. Nu e doar acest mesaj, si de catolici spui ca sunt la fel, putem sa ne inchinam la sfintii lor, adica dreapta credinta sau erezia e tot la fel, putem sa acceptam si erezia.
Cunosc cate ceva despre tine, si ti-am scris mai demult pe privat. Te-am intrebat de ce ai participat la congresul anual al ocultistilor, aia nu erau asatanofili? E adevarat, ai participat cu ratacirea evolutionismului teist pe care ai preluat-o din new-age/ecumenism, dar si aci e un lucru rau, nu doar ca tu crezi in ea, dar o si propovaduiesti in conferinte ca e invatatura ortodoxa.
Suntem din acelasi oras, imi poti scrie pe privat ce preot ai, ii cunosc si eu macar din auzite in Brasov, poate ne si intalnim.
Evolutionismul teist si creationismul e acelasi lucru? De ce este rau evolutionismul teist?

Last edited by TunsDiana; 26.07.2012 at 22:09:29.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 16:53:47
Chip-urile in scoli UNNOOM Stiri, actualitati, anunturi 47 29.11.2012 11:01:53
Psb-urile si filocaliile in word antiecumenism Resurse ortodoxe on-line 4 09.10.2010 13:40:16
Pareri si sugestii elenavioletacocos Generalitati 8 22.12.2009 14:55:04