Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2012, 21:33:04
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Povesti de Craciun - reale si inchipuite

Deschid acest topic cu gandul de a impartasi cele mai frumoase povesti de Craciun - reale sau inchipuite, cunoscute sau mai putin cunoscute. Nu mai este atat de mult pana la Craciun, acum intram in post.

Imi doresc ca acest topic sa fie prilej de desfatare si de bucurie.

O sa incep eu cu o poveste mai putin cunoscuta, pe care am citit-o in cartea "Povestile reginei Maria", aparuta la Curtea Veche. Ma gandeam sa o rezum din memorie, dar vad ca este postata deja pe internet.

Iata deci o poveste regala de Craciun:

"Poveste de Crăciun
O să vă istorisesc astăzi o poveste foarte stranie, o poveste de Crăciun!
E vorba de un puț părăsit, adânc și tainic, care se afla în mijlocul unei păduri mari și întunecoase.
Nimeni nu știa de ce puțul era acolo, nici cine îl făcuse, nici cât de vechi era.
Țăranii din împrejurimi se temeau grozav, căci din el se auzeau ieșind vaiete, gemete și câteodată niște ciocănituri ca și când cineva ar fi bătut în ghizduri.
Credința tuturora era că un suflet stă robit în adâncimea-i din care nu putea scăpa....

Continuarea aici: http://atelier.liternet.ro/articol/1...-Romaniei.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.11.2012, 23:02:07
alecsander_van_doom alecsander_van_doom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2011
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Lumina lumii este Hritos Domnul

Multumim pentru povestioara, Harul Domnului nostru IIsus Hristos sa fie cu tine si cu toti cei ce citesc aceste randuri.

Povestiti si spuneti la toti cati veti avea ocazia, cat de bun si milostiv e Domnul, ca si sufletele lor sa creada si noi sa ne folosim, ca putin este timpul.

Doamne ajuta.

iertare daca am deranjat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2012, 23:21:18
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsander_van_doom Vezi mesajul
Multumim pentru povestioara, Harul Domnului nostru IIsus Hristos sa fie cu tine si cu toti cei ce citesc aceste randuri.

Povestiti si spuneti la toti cati veti avea ocazia, cat de bun si milostiv e Domnul, ca si sufletele lor sa creada si noi sa ne folosim, ca putin este timpul.

Doamne ajuta.

iertare daca am deranjat.
Doamne ajuta! sa dea Domnul sa se intample cum spuneti!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2012, 21:04:32
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Acum, profitand ca nu a inceput inca postul, va propun o poveste de Craciun mai ... culinara si foarte hazlie! S-ar putea ca unora sa le cada insa mai greu la stomac...

Pravoslavnicul si slaninele
B. Delavrancea


Era odată un biet creștin sărac și c-o droaie de copii mărunți. Toată avuția lui era gura femeii și a copiilor, care țipau de fitece. Guri flămînde, și pace bună !
Bietul creștin, ce făcu, ce drese, s-alese de sfântul crăciun c-un porc gras. Crăciun fără porc, Paște fără ouă roșii și nuntă fără lăutari nu intră în capul românului.
La Ignat vru să taie porcul. Dar cu cine ? Muierea lui era cu mîinile legate. Un’ s-o lase copiii ? Copiii, ca copii mărunți, se adunaseră împrejurul ei, și cel mai mic sugea mereu ce mai avea de stors din țîțele ei slabe.
Se suci românul, se învîrti, dar n-avu cu cine tâia porcul.
Nevoia îl făcu să se gândească la vecin, un vecin ciudat de tot. Bătrân, singur cuc, uscat, ducând o viață de pravoslavnic, de pusnic, de sfînt în toată legea, bombănînd toată ziulica Viața Sfinților părinți.

Continuarea aici: http://ro.wikisource.org/wiki/Pravos...sl%C4%83ninele
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2012, 21:35:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Acum, profitand ca nu a inceput inca postul, va propun o poveste de Craciun mai ... culinara si foarte hazlie! S-ar putea ca unora sa le cada insa mai greu la stomac...

Pravoslavnicul si slaninele
B. Delavrancea

Continuarea aici: http://ro.wikisource.org/wiki/Pravos...sl%C4%83ninele
Mi-a plăcut povestioara, faină tare, haha !!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2012, 22:30:28
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Mi-a plăcut povestioara, faină tare, haha !!
Ma bucur ca ti-a placut, Mirela!
Oricine poate posta povestioare adevarate sau nascocite, culte sau populare, cu specificul Craciunului. Dar e bine sa lasam si piese de rezistenta la finalul postului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.11.2012, 13:11:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumim, glykys!

Mie mi-a placut mult povestea Reginei Maria. Am inteles ca a aparut pe piata volumul ei de povestiri de Craciun, dar costa cam mult.
Ea a mai scris, dar nu stiu pe unde au ajuns lucrarile ei (nuvele, povestiri, nu stiu exact ce sunt). Ar fi frumos sa fie adunate intr-un volum sau doua...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2012, 22:28:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumim, glykys!

Mie mi-a placut mult povestea Reginei Maria. Am inteles ca a aparut pe piata volumul ei de povestiri de Craciun, dar costa cam mult.
Ea a mai scris, dar nu stiu pe unde au ajuns lucrarile ei (nuvele, povestiri, nu stiu exact ce sunt). Ar fi frumos sa fie adunate intr-un volum sau doua...
Sophia, cartea este aceasta si este 30 lei la reducere - http://www.elefant.ro/carti/biografi...Fc6V3godsTwATw

Isi merita banii, are ilustratii cu familia regala, hartie de buna calitate, coperti groase...

Observ ca prin anticariate erau candva niste carti mai vechi cu povesti de-ale ei - http://www.okazii.ro/recomandate/577...r.com/okaziiro

Altfel, sunt Insemnarile zilnice si Povestea vietii mele, traduse in romaneste.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2012, 23:06:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Poveste de Craciun !

Sub cetina verde de brad, aroma de Craciun, sub fulgii care-n pace cad, si rugaciuni ne spun, un mic copil cu ochii mari, statea si astepta, privind in zare undeva, privirea ii sclipea, un biet copil cu soare-n ochi cu buze rosii tremurande, ce astepta cuminte foc, minuni de nu stiu unde ! Dar zarea alba larga e, si frigul se-nteteste, in jurul lui doar vantul sec in soapte povesteste. Iar fulgii mici si jucausi ii canta un colind, sunt ingeri firavi ce danseaza in hora se tot prind, dar copilasul este trist, caci nimeni nu-i cu el, doar un catel prin nea fugind, il bucura nitel. Pe micul chip prea abatut, cu bucle ca de aur, ce-n ochi, mici indoieli ascund, si-n suflet un tezaur , un gand umbreste a lui chip, copil nascut din vise, avand in suflet aripi largi spre zbor mereu deschise, dar singur e, cine sa-i spuna, ca astazi e Craciun, ca-n iarna asta chiar de-i singur un Mos este pe drum ? Si-atunci trimite Doamne ingeri, in ochi inlacrimati, si fa iubirea sa incalzeasca pe cei infrigurati, nici un copil sa nu stea singur in seara de Craciun, asculta-mi rugamintea Doamne si fa minuni acum ! Si da-i raspuns la intrebari, unui micut copil, sa simta cum un Mos Craciun pe geam intra tiptil, si bucuria sa-i sclipeasca in ochii inocenti, macar un vis sa -nlocuiasca acei parinti absenti !


Mi-a placut putin poezia asta,insa prea pune accentul pe Mos...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2012, 00:53:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poveste de Craciun !

Sub cetina verde de brad, aroma de Craciun, sub fulgii care-n pace cad, si rugaciuni ne spun, un mic copil cu ochii mari, statea si astepta, privind in zare undeva, privirea ii sclipea, un biet copil cu soare-n ochi cu buze rosii tremurande, ce astepta cuminte foc, minuni de nu stiu unde ! Dar zarea alba larga e, si frigul se-nteteste, in jurul lui doar vantul sec in soapte povesteste. Iar fulgii mici si jucausi ii canta un colind, sunt ingeri firavi ce danseaza in hora se tot prind, dar copilasul este trist, caci nimeni nu-i cu el, doar un catel prin nea fugind, il bucura nitel. Pe micul chip prea abatut, cu bucle ca de aur, ce-n ochi, mici indoieli ascund, si-n suflet un tezaur , un gand umbreste a lui chip, copil nascut din vise, avand in suflet aripi largi spre zbor mereu deschise, dar singur e, cine sa-i spuna, ca astazi e Craciun, ca-n iarna asta chiar de-i singur un Mos este pe drum ? Si-atunci trimite Doamne ingeri, in ochi inlacrimati, si fa iubirea sa incalzeasca pe cei infrigurati, nici un copil sa nu stea singur in seara de Craciun, asculta-mi rugamintea Doamne si fa minuni acum ! Si da-i raspuns la intrebari, unui micut copil, sa simta cum un Mos Craciun pe geam intra tiptil, si bucuria sa-i sclipeasca in ochii inocenti, macar un vis sa -nlocuiasca acei parinti absenti !


Mi-a placut putin poezia asta,insa prea pune accentul pe Mos...
Multumim de poezie, Yasmina!
Imi amintesc ca Delavrancea si Bratescu-Voinesti au niste povesti despre Craciunul unor copii sarmani...
Iar prin decembrie am de gand sa postez si o poveste care nu are nimic fictiv in ea, desi se numeste "Aproape interviu cu Mos Craciun" de par. Necula de la Sibiu, din volumul "Ogorul cu ingeri".

Acum as vrea insa sa incep sa postez o alta poveste din acel volum, o poveste adevarata despre un Craciun din perioada dominatiei rusesti, care i-a fost relatata autorului.

Se numeste "Amanarea - puterea Euharistiei"


"Era iarna lui o mie noua sute… La Riga ningea cu fulgi mari, cât palma copilului din vecini. Și albi, atât de albi, încât zăpada din anul acela era cea mai albă dintre toate zăpezile. Mai albă chiar decât hârtia pe care Hans încerca să însăileze scrisoarea lui de dragoste către Eliseea, fata rusoaică ce-și afla casa doar la câteva grădini mai spre pădure. Noaptea cuprinse ușor satul Volna când izbucni prăpădul. De sus, de jos (de sub pământ), dinspre perdeaua de arțari puternici, aduși demult, tocmai de departe, clocotul războiului năucise liniștea așezării. Hans uită biletul neterminat, alergând să afle ce vaiet izbucnise de pretutindeni…


Trupele ruse intraseră peste satul acela și-apoi peste toată țara, ca un tăvălug din cele grele. Nici o șansă pentru mica gardă republicană ce se-ncopciase să apere bucata de pământ primitor care le era patrie. În Volna arseseră aproape tot. Rămăsese întreagă, ca prin minune, numai biserica ortodoxă, căci cea lutherană, în care nu odată-și aflase ostoire sufletească, arsese până în temelii. Ridicați de undeva, din sudul Imperiului, soldații gălbejiți, cu ochii hirsuți, păreau să nu aibă nici un Dumnezeu. Loviseră pe toată lumea și sărăciseră satul în numai câteva clipe, ca o haită flămândă. E drept că ofițerii încercaseră să-i liniștească, dar părea că ei - i-a spus Eliseea - nici nu înțelegeau prea bine limba rusă.


Dar faptul că Ivan Ilici, tatăl Eliseei, ajunsese primar era singurul lucru bun. În rest, estonienii - aveau și câțiva lituanieni -, fură de-a dreptul înrobiți la a deszăpezi drumurile largi care urcau spre capitală. Oricât ar părea de incredibil, de câteva zile, odată cu ninsoarea curgeau sute, mii de soldați încât Hans gândi că populația țării era de-acum depășită de soldați, iar plugurile, singurele lor pluguri, se topeau în numărul mare de puști și mitraliere. Clopotele, date jos din turle - fără deosebire - și topite erau de-acum bronz în tunurile ce își înălțau căscătura gurii spre cerul ce nu-și mai oprea zăpada…


Refuzase, desigur, să facă parte dintre voluntarii Imperiului..."


Continuarea aici - http://www.agnos.ro/blog/2008/07/03/amanarea/
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 20:01:38
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 15:47:22
Reale sau ?? Thor01 Generalitati 21 15.06.2011 20:56:45
Povesti de iubire Laurentiu Generalitati 119 05.03.2009 21:50:41
Povesti (1) silverstar Generalitati 6 10.01.2007 00:11:55