Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 30.12.2012, 20:27:24
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Completare - pentru domnul MihaiG

Cum se explică, totuși, eternitatea iadului?
Cred că, așa cum spunea și Pr. Stăniloae, se explică prin preștiința lui Dumnezeu. Dumnezeu, pur și simplu, știe că unele dintre creaturile Sale vor persista în veșnicie în starea de iad, de neiubire și întuneric spiritual.
În Mt25, se arată clar faptul că Împărăția lui Dumnezeu ne este pregătită nouă de la întemeierea lumii, iar iadul este "pregătit diavolului și îngerilor lui".
Dumnezeu Cel omniscient știe că diavolul va rămâne veșnic în alegerea răului.

O noapte liniștită și an nou fericit!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #112  
Vechi 30.12.2012, 20:35:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cum se explică, totuși, eternitatea iadului?
Cred că, așa cum spunea și Pr. Stăniloae, se explică prin preștiința lui Dumnezeu. Dumnezeu, pur și simplu, știe că unele dintre creaturile Sale vor persista în veșnicie în starea de iad, de neiubire și întuneric spiritual.
În Mt25, se arată clar faptul că Împărăția lui Dumnezeu ne este pregătită nouă de la întemeierea lumii, iar iadul este "pregătit diavolului și îngerilor lui".
Dumnezeu Cel omniscient știe că diavolul va rămâne veșnic în alegerea răului.

O noapte liniștită și an nou fericit!
as vrea sa te intreb ceva.OK, Dumnezeu a stiut de la inceput ce se v-a intampla cu creaturile sale, ca Lucifer v-a cadea, ca Adam si Eva vor manca din pomul oprit, si totusi i-a ceeat, atat pe Lucifer cat si pe om stiind de la inceput ca vor gresi. DE CE? Poti sa-mi raspunzi? Eu NU a gasit raspunsul la acesta intrebare.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 30.12.2012, 20:36:23
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Mulțumesc!

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Frumos cuvânt, Laura. Cred că-i va merge la inimă (dar și la minte) și fratelui MihaiG.
Vă mulțumesc mult pentru aprecieri!
Citesc cu multă bucurie toate mesajele dvs, al căror conținut este de o deosebită profunzime teologică și duhovnicească, în stilul vrednicului de pomenire părinte Constantin Galeriu!

Dumnezeu să vă dăruiască un an nou plin de bucurii duhovnicești!

Cu deosebită prețuire,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #114  
Vechi 30.12.2012, 20:37:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cum se explică, totuși, eternitatea iadului?
Cred că, așa cum spunea și Pr. Stăniloae, se explică prin preștiința lui Dumnezeu. Dumnezeu, pur și simplu, știe că unele dintre creaturile Sale vor persista în veșnicie în starea de iad, de neiubire și întuneric spiritual.
În Mt25, se arată clar faptul că Împărăția lui Dumnezeu ne este pregătită nouă de la întemeierea lumii, iar iadul este "pregătit diavolului și îngerilor lui".
Dumnezeu Cel omniscient știe că diavolul va rămâne veșnic în alegerea răului.

O noapte liniștită și an nou fericit!
La care creaturi te referi ? Cu diavolul sunt deacord , dar cu omul . . . !
Sa nu uitam ca diavolul are puteri mult mai mari ca noi , deci lupta dintre noi si diavol este din start inegala , dar tot atat de adevarat ca Dumnezeu "limiteaza" influenta diavolului asupra noastra , si cu toate acestea el este momentan ispititorul si vinovatul principal .
Cred ca prea simplificat ai explicat , si ar trebui insistat asupra ultimei idei :<<Împărăția lui Dumnezeu ne este pregătită nouă de la întemeierea lumii, iar iadul este "pregătit diavolului și îngerilor lui">>.
Se cam bat lucrurile cap in cap , adica aruncam o idee , si apoi fugim fara explicatii si dezbateri aprofundate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 30.12.2012, 20:56:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Despre rai si iad

Vedeti parerea unuia care a ajuns acolo si explicatiile foarte interesante, concentrat totul in citeva minute....dar aceste minute sunt foarte lamuritoare!!

http://www.youtube.com/watch?v=qd_6l...&feature=share
__________________
Reply With Quote
  #116  
Vechi 01.01.2013, 02:34:14
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Poate că aceste mărturii ne vor mai... trezi la realitate pe toți:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/tin...oarea-copiilor
Celor hipersensibili nu le este recomandat link-ul de mai sus...
La multi ani, Laura!
http://siluanathonitul.wordpress.com...-lui-dumnezeu/
Reply With Quote
  #117  
Vechi 01.01.2013, 04:44:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cum se explică, totuși, eternitatea iadului?
Cred că, așa cum spunea și Pr. Stăniloae, se explică prin preștiința lui Dumnezeu. Dumnezeu, pur și simplu, știe că unele dintre creaturile Sale vor persista în veșnicie în starea de iad, de neiubire și întuneric spiritual.
În Mt25, se arată clar faptul că Împărăția lui Dumnezeu ne este pregătită nouă de la întemeierea lumii, iar iadul este "pregătit diavolului și îngerilor lui".
Dumnezeu Cel omniscient știe că diavolul va rămâne veșnic în alegerea răului.

O noapte liniștită și an nou fericit!
as vrea sa te intreb ceva.OK, Dumnezeu a stiut de la inceput ce se v-a intampla cu creaturile sale, ca Lucifer v-a cadea, ca Adam si Eva vor manca din pomul oprit, si totusi i-a ceeat, atat pe Lucifer cat si pe om stiind de la inceput ca vor gresi. DE CE? Poti sa-mi raspunzi? Eu NU a gasit raspunsul la acesta intrebare.
@Laura
Eternitatea iadului se explica la fel ca eternitatea Imparatiei lui Dumnezeu, dar in opozitie; un diavol anume nu va ramane vesnic in alegerea raului si se va mantui si el, dar nu toti deodata, asa ca totdeauna(vesnic, daca vrei) vor fi "la post" diavoli care sa aleaga raul.
@Stefan
I-a creat pe toti stiind ca vor cadea(10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;(Rom3,10)) , pentru ca El vrea ca omul sa vrea sa se intoarca la El in cunostinta de cauza, nu vrea sa-l "fabrice" pe om ca un robot care sa fie programat sa spuna Evanghelia.
Pentru ca Duhul Sfant Se salasluieste doar acolo unde este primit, Dumnezeu vrea ca omul SA VREA SA-L PRIMEASCA pe Duhul Sfant ca Acesta sa propovaduiasca prin el Evanghelia.

17. Toata darea cea buna si tot darul desavarsit de sus este pogorandu-se de la Parintele luminilor.(Iac1,17a)

Deci omul nu este in stare sa iubeasca decat prin lucrarea de Sus a Duhului Sfant.

Un An Nou 2013 Fericit!

Last edited by Demetrius; 01.01.2013 at 04:53:27.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 02.01.2013, 21:41:23
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Mulțumesc mult!

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
La mulți ani, domnule profesor!
Dumnezeu să vă dăruiască un an nou plin de bucurii alături de toți cei dragi! Vă mulțumesc mult și sunt profund impresionată de faptul că v-ați gândit la mine chiar în noaptea de anul nou.
Link-ul este deosebit de interesant. Să ne ajute Dumnezeu pe toți să urmăm în viața noastră sfaturile atât de profunde și actuale ale Sfântului Siluan Athonitul, "apostolul vremii noastre"!

La mulți și binecuvântați ani tuturor!

Observ că mi-au scris mai multe persoane, voi reveni.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #119  
Vechi 02.01.2013, 22:16:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Beteleemul

Este locul care m-a impresionat cel mai mult in TARA SFINTA ,chiar si decit mormintul Invierii Domnului ....si m-am intrebat de ce??...raspunsul pe care mi l-am dat este ca a veniin trup din preafrumosul rai in conditii austere pentru mintuirea omului este mult mai greu ,sa lasi minunatul rai pnentru tot ce IL astepta pe pamint.Pe cind sa pleci din asta lume era mult mai bine si mai fericit pentru Mintuitoruol nostru ,dupa ce a trecut prin jertfa crucii.
__________________
Reply With Quote
  #120  
Vechi 04.01.2013, 02:09:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Este locul care m-a impresionat cel mai mult in TARA SFINTA .
Pe mine m-a "impresionat" exprimarea lui M.D. , care deschide acest thread cu un cuvant de "suflet" , si trage o concluzie uluitoare !
Iata ce spune :"
Prin circumstantele Nasterii Mantuitorului, Dumnezeu a facut misto de materialismul nostru."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Bun venit in Postul Nasterii Domnului ! marcel3 Stiri, actualitati, anunturi 0 14.11.2010 19:09:48
Cuvinte la praznicul Nasterii Domnului ... mihai anton Craciunul - Nasterea Domnului 0 16.04.2010 00:55:12
Icoana Nasterii Domnului + cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 11 29.12.2008 04:42:21