Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 22.08.2008, 21:22:33
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Nu stiu daca mi-e frica de moarte dar imieste frica de frica de moarte!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 24.08.2008, 22:17:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
Nu mie frica de moarte, dar nu-mi place ce ar urma dupa pentru mine...
Acesta este un semn bun pentru tine ! Inseamna ca sufletul se-ngrijeste de cele ce-or urma si atunci si mintea va purcede spre cele cu adevarat folositoare. Ai un fond bun, un fond ce va trebui sa-l fructifici intru cele cu adevarat bune si cu folos. De fapt este dorinta ,momentan, ascunsa, spre pocainta.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 24.08.2008, 23:11:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de s_snape
Nu mie frica de moarte, dar nu-mi place ce ar urma dupa pentru mine...
Acesta este un semn bun pentru tine ! Inseamna ca sufletul se-ngrijeste de cele ce-or urma si atunci si mintea va purcede spre cele cu adevarat folositoare. Ai un fond bun, un fond ce va trebui sa-l fructifici intru cele cu adevarat bune si cu folos. De fapt este dorinta ,momentan, ascunsa, spre pocainta.
"Nu te nadajdui, suflete al meu, in bogatia cea trecataoare sau in adunarea cea nedreapta, ca toate acestea nu stii cui le vei lasa, ci striga :Miluieste-ma , Hristoase Dumnezeule, pe mine pacatosul. MILUIESTE-MA, DUMNEZEULE, MILUIESTE-MA. Nu nadajdui, suflete al meu, in sanatatea trupeasca cea trecatoare, nici in frumusetea cea degrab trecatoare, ca vezi cum si cei puternici si cei tineri mor; ci striga : Miluieste-ma, Hristoase Dumnezeule, pe mine nevrednicul. "( din Canon de Pocainta Catre Domnul Iisus Hristos).
Reply With Quote
  #134  
Vechi 25.08.2008, 03:17:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca v-am mai spus, am visat odata ca muream... si mi-aduc aminte ca tare frica mi-a fost si n-am fost in stare decat sa strig din tot sufletul "Hristoase, nu ma lasa!".
Reply With Quote
  #135  
Vechi 25.08.2008, 13:05:15
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Imi este frica si nu-mi este. Cateodata simt ca da. Am avut o experienta acum o luna cu ocazia unui concediu. Eram in avion, acesta a avut probleme si numai eu stiu ce gandeam, daca mai gandeam. Sg lucru de care-mi parea rau si nu eram impacata si ma certam in gand cu Doamne Doamne era acela ca erau si copiii cu mine si nu intelegeam de ce si ei. Culmea este ca pt prima data isi luasera cate-o jucarie de plus in avion. Nu-mi veneau in minte decat imaginile din diverse filme in care se gaseau resturi de jucarii. Deci atunci mi-a fost tare frica. Pana si copiilor le-a fost frica. Daca as fi fost doar eu, as dori sa cred ca as fi fost mai impacata cu mine in momentul acela. Oricum dupa aceea mi-am cerut iertare Domnului pt ca ma suparasem, si inca mai cer.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 25.08.2008, 16:36:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Cand Avva Arsenie era aproape de a muri, au vazut pe el fratii plangand si au zis lui: Cu adevarat, si tu te temi, parinte? Si a zis lor: Cu adevarat, frica cea de acum, ce este cu mine in ceasul acesta, cu mine este de cand m-am facut calugar."
Reply With Quote
  #137  
Vechi 25.08.2008, 19:12:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Scriitorii din Filocalia descriu astfel aceasta lucrare a demonilor la iesirea sufletului: "Cand sufletul iese din trup, vrajmasul da navala asupra lui, razboindu-l si ocarandu-l cu îndrazneala si facandu-se însotitor amarnic si înfricosator al lui pentru cele ce a gresit. Dar atunci se poate vedea cum sufletul iubitor de Durnnezeu si preacredincios, chiar daca a fost mai înainte adeseori ranit de pacate, nu se sperie de navalirile si amenintarile aceluia, ci se întareste si mai mult întru Domnul si zboara plin de bucurie, înconjurat de sfintele Puteri care îl conduc si, înconjurat ca de un zid de luminile credintei, striga cu mai multa îndrazneala duhului viclean: "Ce este mie si tie, înstrainatule de Dumnezeu? Nu ai stapanire peste mine, caci Hristos, Fiul lui Dumnezeu, are stapanire peste mine si peste toti. Lui I-am pacatuit, Lui îi vom raspunde, avand cinstita Lui cruce zalog al milostivirii Lui fata de noi si al mantuirii de la El". Alungand astfel de la sine duhurile însingurarii, care nu se unesc în iubire cu el, ci îl împing din afara în pustiul singuratatii, sufletul doritor de comuniunea cu Hristos si ajutat la aceasta de apropierea iubitoare a îngerilor buni, continua: "Iar tu fugi departe de mine, pierzatorule, caci nimic nu este tie si slujitorilor lui Hristos". Zicand sufletul acestea cu îndrazneala, diavolul întoarce spatele tanguindu-se cu glas mare, neputand sa stea împotriva numelui lui Hristos. Iar sufletul aflandu-se deasupra, zboara asupra vrajmasului, palmuindu-l ca pasarea oxipterix (repede zburatoare) pe corb. Dupa aceasta, e dus cu veselie de dum- nezeiestii îngeri la locurile hotarate lui". (Ioan Carpatiul, Una suta capete de mangaiere, cap. 25; Filoc. rom. IV, p. 271-272.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 11.11.2008, 21:29:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Fiecare om trebuie sa isi traiasca viata,sa treaca prin etapele vietii ,oricarui om ai e frica ,dupa moarte ar trebui sa le fie frica multora ce o sa se intample pentru ca vei da socoteala pentru faptele tale.Si eu si multi altii ne temem de moarte pentru ca ne vom desparti de cei dragi,de familie si este infiorator.Dar noi trebuie sa gandim pozitiv.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 12.11.2008, 21:25:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Fiecare om trebuie sa isi traiasca viata,sa treaca prin etapele vietii ,oricarui om ai e frica ,dupa moarte ar trebui sa le fie frica multora ce o sa se intample pentru ca vei da socoteala pentru faptele tale.Si eu si multi altii ne temem de moarte pentru ca ne vom desparti de cei dragi,de familie si este infiorator.Dar noi trebuie sa gandim pozitiv.
Alin draga, pai gandirea pozitiva, este tocmai legatura continua cu Dumnezeu si credinta cea dreapta Ortodoxa si continua grija fata de sufletul nostru, nemuritor, traitor intru vesnicie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 12.11.2008, 22:05:45
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit parere

Mie frica de moarte ptr stiu sigur ca ma va gasii nepregatita si ptr ca cel cu cornite ma poate insela atunci in ultima clipa....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
Frica de moarte T-Bone Generalitati 55 15.03.2011 19:59:51
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52