Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.12.2007, 19:32:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Majoritatea bolilor trupesti sunt datorate patimilor noastre. Imbuibarea, alcoolul, tutunul, poluarea si alte cele sunt ale noastre greseli si pacate. Atata timp cat ne imbacsim sufletul si trupul, boala si moartea crunta nu va cruta pe nimeni, inclusiv pe cei mici care duc tarele si fara de legile parintilor, a omului in general.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.09.2014, 07:53:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit este o modă, cel putin în vest

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Multa lume pur si simplu nu vor sa stea conectati la tot felul de tuburi si fire sau tinuti in stare drogata numai pentru ca medicina a avansat asa de mult. Am auzit multa lume, si sunt de acord cu ei, ca vor sa fie lasati in pace sa moara linistiti in casa lor, asta in cazul in care nu se mai poate face nimic altceva decit transformarea lor intr-o leguma in vre-un spital pe timp nelimitat.

Sper ca nimeni sa nu ajunga in situatia asta
Doamne fereste, iar cind o fi sa fie, ( ca o sa fie) sa dea Dumnezeu sa fie scurt si fara prea multa suferinta, ....inima
Din păcate când ajungi în situatia asta nu mai poti lua o decizie, si hotărăsc altii pentru tine. Am văzut cazuri când din egoism pe care îl numesc iubire cei apropiati îsi condamnă consoartele la luni si ani de zile în spital, refuzând să accepte realitatea că aceea persoană este mentinută artificial în viată, care numai viată nu este...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.09.2014, 08:39:15
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Din păcate când ajungi în situatia asta nu mai poti lua o decizie, si hotărăsc altii pentru tine. Am văzut cazuri când din egoism pe care îl numesc iubire cei apropiati îsi condamnă consoartele la luni si ani de zile în spital, refuzând să accepte realitatea că aceea persoană este mentinută artificial în viată, care numai viată nu este...
Este o diferenta morala intre "a nu pune pe aparate" si "a decupla de la aparate pe cineva, odata pus". Pe scurt, e diferenta dintre o neinterventie si o actiune: oprirea interventiei.
Desi nici prima, nici cea de a doua nu reprezinta eutanasie, totusi cea de a doua impune, dupa parerea mea, un mult mai mare grad de dificultate morala.

Diferentierea aceasta are mare importanta practica, fiindca, in iuresul dat de agravarea starii de sanatate a cuiva, prea adesea cineva care ar fi dorit sa moara acasa, intre ai lui, este luat pe sus de medici, ambulantieri, asistenti, paramedici, pompieri si dus la spital "pentru investigatii", pentru "stabilizare" sau pentru "supraveghere medicala continua". Nimeni dintre acestia nu iti spune "Domnule/domnisoara/doamna, il ducem la spital ca sa-l punem pe aparate, sa-l zapacim de cap, sa moara acolo". Ca, daca ti-ar spune, ai pricepe mult mai devreme despre ce ei vorba si ai putea sa te opui eficient. Ajuns acolo, o echipa il intubeaza, alta il sondeaza, altii instaleaza linii venoase, monitoare, ventilatie asistata, etc. Dupa o ora, daca nu cumva dupa o jumatate de zi, familia obtine dreptul la vizita. Si vede cum, deja, victima este intubata, sondata, sedata, etc. Ruda lor devine "pacientul 52 748". Bun. Ce faci ? Mai este usor sa te zbati sa-l scoti de acolo ? Daca perseverezi, esti pus in fata unui teanc de hartii de semnat. Trebuie sa semnezi acolo, ca TU ceri ca pacientul sa fie externat in ciuda recomandarilor corpului medical. Ca ai luat cunostinta ca ar putea muri in ambulanta, in drum spre casa. Ca totul este pe raspunderea TA. Intrebare: mai iti este usor sa faci asta in buna constiinta ? Daca inca nu iti tremura pixul in mana, te gandesti ca nu esti singura ruda. Mai este X, care e de parere ca sa ramana la spital. "Unde ar fi mai bine ingrijit, decat la spital ?". Insisti sa-l duci acasa, esti Ghita contra. Esti chiar mai rau, urmaresti ceva. De fapt, cui ar ramanea casa daca ar muri ? Vrei sa moara mai repede. Relatiile cu ruda respectiva nu au fost line in timpul vietii victimei, e de prevazut inrautatirea lor dupa aceea. Odata, ti se va aminti de semnaturile astea. Ai facut scandal sa fie luat din spital, desi stiai ca va muri. Semnezi urmatorul text: "cer si insist sa fie externat, desi stiu ca va muri"?

Ce este de facut ?
Mai intai, ar fi bine sa se schimbe mentalitatea de tip "lugu-lugu" cu care este inconjurat fiecare la apusul vietii, ascunzandu-i-se faptul esential ca e vorba de apusul vietii. Noi nu stim exact ce ne va aduce viata, dar stim sigur ca, la capatul ei, vom muri. Toti, fara exceptie, vom muri. Curand. Mai curand decat am vrea. Inteleg ca cineva sa se teama de un eveniment improbabil, neprevazut, necunoscut. Dar ce sens are sa te temi de un eveniment a carui probabilitate este 1 ? In realitatea de pe teren, muribunzii sunt descurajati sa isi priveasca moartea in fata si sa ia ultimele masuri. Medicii evita sa spuna ceva limpede. Rudele musamalizeaza realitatea, chipurile ca sa-i "menajeze" pe cei dragi. Vrea acela sa-si faca testamentul ? "Hai, draga, doar nu mori maine". Preotul nu este chemat, ca nu cumva acela "sa fie traumatizat". Adica sa isi dea seama ce se petrece. In rarele situatii cand e chemat, ajunge in fata unui penitent sedat, daca nu cumva in coma, incapabil sa spuna ceva, incapabil sa ia o decizie pentru "sfarsit crestinesc vietii noastre". Sa duci cuiva portocale la spital, e privit, de toti, ca lucru normal, dar sa duci Preasfantul Sacrament nu mai e normal.

Si mentalitatea celor care au, totusi, posibilitatea sa intrezareasca sfaristul lasa de dorit. Momentul ultimelor pregatiri e amanat prea mult, adesea din superstitii care nu au legatura cu crestinismul. Toti ar trebui sa lasam dispozitii clare. Prima data cand am vazut ceva ca o carte de vizita, frumos desenata si destinata a fi pusa in portofel, cu inscriptia "I am catholic. In emergency, please call a priest" am ras. Azi, mi se pare cel mai logic lucru din lume. Pe urma, toate rudele care e de asteptat sa te asiste trebuie informate daca ai dorinta de a nu fi dus la spital, iar acest lucru trebuie sa le fie repetat periodic, ca nu cumva sa creada ca e un simplu capriciu preagonic. In sfarsit, un act scris in aceasta privinta, usor de gasit, lasat, de exemplu, in buletin ar putea ajuta. Ca si un pandantiv cu "do not resuscitate" purtat la piept.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #34  
Vechi 30.09.2014, 07:10:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Multumesc Mihnea, pentru răspuns. Ai punctat foarte bine aspectele, poate si pentru că esti medic si stii cum functionează din interior sistemul medical.

Cu un singur lucru nu sunt de acord, acela din final cu pandativul pe care să scrie "do not resuscitate". Cunosc persoane care au supravietuit cu succes unei astfel de interventii si au trăit bine mersi ani de zile după aceea, fără niciun fel de spitalizare. De aceea nu cred că este o idee bună cu pandativul ăsta. Plus ca unde mai pui că la gât cei mai multi dintre noi poartă cruciulite. Nu mai e loc de pandative. :) În fine, să lăsăm medicilor optiunea de a interveni, dar trebuie găsită cumva o modalitate etică de a nu mentine pe aparate o legumă umană, numai pentru a pretinde că asa trăieste.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.09.2014, 07:49:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cu un singur lucru nu sunt de acord, acela din final cu pandativul pe care să scrie "do not resuscitate". Cunosc persoane care au supravietuit cu succes unei astfel de interventii si au trăit bine mersi ani de zile după aceea, fără niciun fel de spitalizare.
Se afla intr-una din urmatoarele situatii:
-au avut un noroc chior, fiindca medicul (sau alta persoana calificata) era acolo. De exemplu, au avut un stop cardiac in timpul unei operatii si tocmai atunci anestezistul nu era la fumat, ci la capul operatului, cu ochii pe monitor.
-resuscitarea nu a fost, de fapt, necesara. Moartea clinica nu a avut loc. In asemenea cazuri, nu putem vorbi de "resuscitare".
-a fost vorba de o situatie exceptionala, precum inec (in apa rece) sau sau electrocutie (traznet, etc), cand creierul poate rezista minute si chiar zeci de minute.

In toate celelalte cazuri resuscitarea nu are sens. Rezultatul este o leguma umana, care poate servi numai pentru prelevare de organe. In special cand e vorba de cineva aflat in stadiul terminal al unei boli incurabile, masurile eroice nu au sens. Chiar daca pot prelungi viata cateva zile, nu pot da viata zilelor...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.10.2014, 08:01:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se afla intr-una din urmatoarele situatii:
-au avut un noroc chior, fiindca medicul (sau alta persoana calificata) era acolo. De exemplu, au avut un stop cardiac in timpul unei operatii si tocmai atunci anestezistul nu era la fumat, ci la capul operatului, cu ochii pe monitor.
Da, una din persoane a avut un stop cardiac în timpul unei operat›ii pe cord. Si medicul principal a resuscitat-o. Era privită ca un fel de trofeu, medicul era foarte mândru că reusise să o readucă la viată. Operatia a fost si ea reusita, bineînteles. Iar prietena mea a mai trăit 20+ ani, până de curând când în urma unei infectii si a spitalizării prelungite (nn. "pusă pe aparate") corpul ei a cedat după cca 1 an.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.10.2014, 09:39:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar daca pot prelungi viata cateva zile, nu pot da viata zilelor...
Ori medicul care privește inginerește omul a vorbit ori catolicul rece.
Că nu m-am prins: Dumnezeu unde-i în ecuația citată de mine?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.10.2014, 13:33:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ia uite cum se mai reactiveaza mesaje mai vechi!
In toata lumea se discuta si se voteaza legi legate direct sau indirect de eutanasie.
Este un subiect la moda, ca sa spun asa.
Dar este si un subiect extrem de delicat, pentru ca vorbim de vieti de oameni si de Dumnezeu.
La fel si cu permisele pentru donarea de organe.
Eu am mari probleme in a decide in astfel de probleme. Pentru ca inseamna pur si simplu sa te pui in locul lui Dumnezeu.

Si citind mesaje de pe acest fir eu nu reusesc sa inteleg cum de unii pot sa gandeasca atat de contradictoriu. Adica sunt pentru eutanasie si doresc sa decida dreptul la viata sau la moarte, dar cand vine vorba sa te ajute medicul sa ai un copil, acolo brusc se schimba treaba. Ca si cum nu este vorba in toate cazurile de vieti de oameni, ci numai la embrioni. Oamenii adulti, batrani, bolnavi, la ei nu mai e vorba de vieti.

Dar sa-mi spun pe scurt parerea:

1. Cristi - ma sochezi si tu. Dar te rog sa te gandesti putin ca sunt atatia oameni care nu beau, nu fumeaza, nu iau droguri, nu se imbuiba si nu desfraneaza si totusi se imbolnavesc. Si atatia copii mici care nu intra in aceste categorii si nu au nici o vina!
Gandeste-te numai cati oameni s-au descoperit acum, dupa zeci de ani, bolnavi de hepatite de toate felurile din cauza de nesterilizare a instrumentelor medicale, sau a lipsei de higiena in diverse situatii. Este vina lor?
Sau cate boli genetice existe si boli a caror cauze inca nu s-au descoperit.
Sa ne rugam la Dumnezeu sa ne fereasca.
Din fericire exista tot mai multe posibilitati de vindecare a bolilor si prelungire a vietii.

2. Mirela tu esti pentru eutanasie? Asa se intelege.
3. A lasa un om sa moara (a nu intereveni sa-l ajuti) si/sau a-l deconecta de la aparate este la fel de rau si se cheama eutanasie si a te pune in locul lui Dumnezeu.
Da, este cumplit de greu pentru cei apropiati sa ia decizii. Este tot ca si cum te-ai pune in locul lui Dumnezeu. Eu am trecut prin asta. Si ramai traumatizat pe viata, pentru ca nici o data n-ai sa stii/afli daca decizia ta a fost corecta si daca nu cumva a-i impins (mai repede) la moarte pe cineva (drag).

Nu stiu daca se procedeaza chiar asa cum descrie Mihnea cu bolnavul, dar este normnal ca trebuie sa faci totul pentru cel aflat in suferinta. Si acasa este foarte greu, mai ales daca nu esti cadru medical.

Pentru mine problema cea mai grea este ca nu poti stii niciodata cu adevarat corectitudinea unui diagnostic si sansele omului. Caci se intampla si minuni.
Cate cazuri nu am citit de oameni care si-au revenit la morga, sau si-au revenit din coma si sunt bine merci! Cate erori medicale nu exista!
Pai poti sa te incumeti cu mana pe cuget si/sau pe Biblie sa spui ca omul va muri maine si sa-i iei dreptul la viata? Daca Dumnezeu decide altfel?

Si fiecare om si organism este altfel. Pe unii ii poate salva o interventie (o operatie sau cine stie ce tratamente), pe altii poate duce la moarte (le dezechilibreaza total organismul). Si psihic oamenii sunt diferiti. Unii isi fac zeci de operatii (ca le trebuie sau nu), altii nu suporta nici o injectie.

Cine poate da garantii ca un anume tratament sau act medical este 100% optimal? Nimeni in afara de Dumnezeu.

Stiu, sunt tot mai multe voci si chiar in majoritate, nu stiu in tara cum gandeste lumea, care cer sa poata omul sa decida cand vrea sa moara. Chiar si pentru copii se cere acest drept.
Nu mai vorbesc de ajutorul pentru sinucidere.
Si cei din jur sunt pusi in niste situatii cumplite, traumatizante, fie ca trebuie ei sa ia decizia, sau sa accepte sinuciderea.

Iar pentru anumite probleme si mai ales modul in care un cadru medical trebuie sa se comporte cu un pacient caruia trebuie sa-i spuna un adevar crud, eu va recomand sa cititi cartile lui Elisabeth Kübler-Ross.
Unele cred ca au fost traduse si in romaneste.

Da, toti murim candva. Dar nu stim nici cand, nici cum si conteaza cum o facem si cum suntem tratati. De aceea s-a inventat o noua ramura a medicinii (imi scapa acum termenul), care ajuta oamenii sa moara in mod demn si sa traiasca atat cat le da Dumnezeu in demnitate si seninatate.
Iar apropiatii trebuie si ei tratati omeneste si chiar pregatiti si insotiti psihologic pe acest drum.

Si apropos - eu asa as dori sa se faca si pentru animale (ma refer la moarte demna) si nu imediat omorate.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.10.2014, 15:09:16
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Ce bine ca in Romania nu e cazul ca familia bolnavului sa-si puna astfel de probleme, cum ar fi decuplarea sau nu a aparatelor, ori acordul pentru eutanasiere in cazul bolilor chinuitoare si incurabile, ori altele de genul acesta.
Aici si mai ales la Brasov nu avem dileme de acest fel. Daca ai zile de la Dumnezeu supravietuiesti in urma accidentelor sau interventiilor chirurgicale. Nu te pune nimeni la aparate si nici vorba sa ti se puna in fata o asemenea decizie de luat. Aici ori mori, ori traiesti. Punct. Fara fitze, fara aparate... fara vreme uneori.
Si poate ca e mai bine asa. Suntem scutiti de a lua decizii gresite legate de viata si moarte. Suntem cu totul la mana medicilor si in mana lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.10.2014, 16:47:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Nu, Sophia. Eu sunt pentru "dreptul de a muri linistit acasa" si care nu inseamna eutanasie. Vezi ca a spus si Mihnea mai sus.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 23:11:59
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 13:14:14