Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2012, 11:49:02
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Cine a citit din cartea asta?

Cartea 'Labirintul codependentei - drumul spre relatii interumane sanatoase -Dr. Frank Minirth, Dr. Robert Hemfelt, Dr. Paul Meier' am citit-o la recomandarea unui grup de suport la care mergeam ( Alcolicii anonimi ) desi este aparuta in America are niste invataturi destul de bune , cartea este recomandata de duhovnic si Maica Siluana dar totusi am dubii desprea ea, si as vrea sa stiu daca este in concordanta cu invataturile noastre ortodoxe, cartea are 2 parti eu am citit-o numai pe prima.


Rezumat:
Autorii ne pun in fata, prin aceasta carte atât de apreciata, problema controlului asupra vietilor noastre - sunt deciziile si relatiile noastre intr-adevar libere sau suntem mânati de forte mult mai puternice decât ratiunea si vointa noastra, forte pe care de cele mai multe ori le ignoram sau chiar le negam? Altfel spus, suntem sau nu „codependenti“? Codependenta este definita ca „dependenta de anumite persoane, comportamente sau obiecte; nereusita de a-ti controla sentimentele, compensata prin controlul exercitat asupra oamenilor, obiectelor sau evenimentelor exterioare. Pentru codependenti, controlul sau lipsa acestuia este elementul central al fiecarui aspect al vietii lor. Codependenta se poate manifesta si ca dependenta fata de o alta persoana. In acest caz, persoana afectata este atât de captivata de celalalt, incât sentimentul identitatii personale - al sinelui - este grav diminuat, inabusit, aproape eliminat de personalitatea si problemele celuilalt.“
Persoanele codependente par a se comporta, spun autorii, „ca un aspirator care a luat-o razna“, absorbind nu numai alte persoane, ci si substante chimice (alcool sau droguri, in primul rând) ori lucruri (bani, mâncare, sexualitate, munca), straduindu-se mereu sa-si umple golul afectiv. Pacientii tratati de autori au descris aceasta stare in felul urmator: „trec prin viata fara nici un tel si ma simt de parca as fi gaura din mijlocul gogoaaei. Ceva lipseste inlauntrul meu.“ Cartea este structurata in cinci parti. Prima parte ne ajuta sa intelegem ce este codependenta, cum se manifesta ea si care sânt consecintele ei distructive. In partea a doua sunt analizate cauzele codependentei: nevoile afective neimplinite, copilaria pierduta si dorinta obsesiva de a repara trecutul. In partea a treia a cartii sunt discutati factorii care ii inchid pe codependenti in cercul de fier al nefericirii: efectul bulgarelui de zapada, faza de negare si furia. Apoi, in partea a patra, este analizata influenta codependentei asupra relatiilor si modalitatea de a opri masinaria distrugatoare care macina mintea codependentului. In fine, in partea a cincea, cititorul este condus pas cu pas pe treptele, uneori dificile, alteori inaltatoare, care duc la vindecare.


Last edited by Marcel_Ionut; 28.02.2013 at 11:25:24.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine vrea sa aiva arsa cartea pacatelor: Cartea lui Iosif tamplarul spre_rasarit Generalitati 1 29.12.2011 13:04:00
Cartea de istorie vs Cartea Vietii cornel cornel Intrebari utilizatori 0 18.01.2011 16:01:21
Cine a citit "Vanga" de Krasimira Stoianova? Adriana Cluj Generalitati 10 19.10.2010 14:43:59