Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.11.2005, 14:45:13
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruP


Merci de primire.

Modul in care pun eu problema pare a fi evident diferit de al tau, cel putin in cazul anumitor aspecte. Nu vad de ce in a nu recunoaste parerea unui alt utilizator autoproclamata drept invatatura de credinta a Mantuitorului nostru Iisus Hristos si a Bisericii, ma face automat suspect (ca sa nu zic vinovat) de "intentii deloc crestinesti".

Ceea ce vroiam eu sa zic (si se pare ca n-am reusit sa transmit suficient de diplomat) e ca fara a face rabat de la poruncile evanghelice de iubire a aproapelui etc. (in care cred si catolicii deopotriva cu noi), nu e cazul sa ne lansam in sforaitoare declarii pro-ecumenice, doar pe baza unor efuziuni personale.
Nu aveti de ce sa-mi multumiti, pentru ca eu nu v-am primit deloc. Nici nu aveam cum!? Cred ca eu trebuie sa-va multumesc pentru intelegere si rabdare, cu adevarat crestinesti! Chiar cum ati facut? Ceea ce vroiati sa spuneti si ati reusit cu suficienta diplomatie, ati spus!
Nu este vorba de declaratii pro-ecumenice, nu de alta dar singurul CRESTIN ORTODOX ADEVARAT CARE EXISTA nu-i decat DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS! A Caruia este slava, cinstea si inchinaciunea, a Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.

Este drept ca nici macar nu v-am mai suspectat. Imi cer iertare! :)
De fapt pentru mine nu este nici o problema! Adevarul este evident si ceea ce am exersat eu a fost sa il accept, sa il inteleg, si sa-l traiesc! Adica a marturisi ceea ce crezi, si in acelasi timp de a crede ceea ce traiesti! Ori este evident ca adevarul este unul singur,nu este deci aici problema ci in modul cum intelege fiecare persoana sa aceeada la acesta, si sa il recunoasca, sa il accepte,sa-l asimileze si chiar sa-i reziste! Din cauza aceasta apar de fapt pseudo-probelmele. Parerile fiecaruia dintre noi, nu sunt decat niste umbre in calea luminii Adevarului lui Dumnezeu! Dar de ce sa ucidem harul si acela putin cum este, cu prea mult intuneric?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.11.2005, 15:00:15
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruP

Sunt nascut ortodox, dar sunt inca "tanar" in credinta (de vreo doi ani) - asta pt. a te scuti de anumite presupuneri.
Eu credeam ca aprecierile personale nu-si au locul in discutii publice ci doar "debate"-uri legate de ideile persoanelor cu pricina.

PS: Nu exista "ortodocs", forma de singular e "ortodox" cea de plural "ortodocsi" (cu "sh", forumul nu suporta diacritice).
Nu fac presupuneri niciodata (formulez ipoteze doar! dar nu in speta de fata sau in spete asemanatoare!)!
Parerea mea este ca esti ceva mai matur! Ajuta-ma sa inteleg exact ceea ce ai vrut sa comunici, eventual cu exemple "..eu credeam ca aprecierile personale nu-si au locul in discutii publice, ci doar in dezbaterile legate de ideile persoanelor cu pricina."

Pai este cam acelasi lucru!

Este posibil sa fi scris ortodocs? Nu prea cred poate ortodox! Mesajele mele au si greseli, , omit litere, sau pur si simplu dactilografiez o litera in locul celeilalte! n cu b de exemplu! Cunosc forma corecta de plural pentru ortodox! sh fonetic?
Multumesc!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.11.2005, 15:07:20
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
ceva despre Miercurea Cenusii, a carei data reprezinta intrarea in postul Craciunului (14 nov.), care se suprapune peste o serie de "naravuri" pagane, precrestine!
Aici este vorba de mai multe lucruri distincte: Miercurea Cenusii, intrarea in Postul Craciunului, intrarea in Postul Pastelui, Sarbatoarea Tuturor Sfintilor, Pomenirea tuturor credinciosilor raposati...
Vedeti am incurcat postul inceputul Postului Pastelui cu Postul Craciunului! Si am aflat multe lucruri interesante si folositoare! Mai vreau! Nadajduiesc ca ceea ce am afirmat eu despre Miercurea Cenusii nu este deloc gresit! Stiti de ce eu am pus-o toamna? Din cauza griu-lui, a culorii, pentru mine noiembrie are culoarea gri si ochii de ceata!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.11.2005, 15:58:55
AlexandruP AlexandruP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Parerea mea este ca esti ceva mai matur! Ajuta-ma sa inteleg exact ceea ce ai vrut sa comunici, eventual cu exemple "..eu credeam ca aprecierile personale nu-si au locul in discutii publice, ci doar in dezbaterile legate de ideile persoanelor cu pricina."

Pai este cam acelasi lucru!

Este posibil sa fi scris ortodocs? Nu prea cred poate ortodox! Mesajele mele au si greseli, , omit litere, sau pur si simplu dactilografiez o litera in locul celeilalte! n cu b de exemplu! Cunosc forma corecta de plural pentru ortodox! sh fonetic?
Multumesc!
Nu cred ca mai sunt necesare explicatii suplimentare - subscriu la ceea ce ziceti dvs. cu "Parerile fiecaruia dintre noi, nu sunt decat niste umbre in calea luminii Adevarului Lui Dumnezeu! Dar de ce sa ucidem harul si acela putin cum este, cu prea mult intuneric?" (cu eventuala inlocuire a lui "ucidem" cu "indepartam" ;)).

Si citandu-va iar, sa dea "DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS A Caruia este slava, cinstea si inchinaciunea, a Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor" sa ne apropiem cat mai mult de acest Adevar fiecare dintre noi. Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2006, 15:31:10
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Este adevarat, Bisericile noastre sint surori, asa ne place sa spunem, dar asta e si trist, pentru ca de fapt sintem Una singura si adevarata Biserica a Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos, dar pe care neajunsurile firii omenesti a despatit-o si acum ne doare.
Cand vedem acum cat de greu e sa repari ceea ce o data a fost stricat, cand Intaistatatorii Bisericilor noastre se simt neputinciosi a indrepta o strambatate de veacuri si va mai trece timp pana vor putea sa o faca, nu mai poti adauga la durerea asta si pe aceea de a supara pe fratii nostri. Mai bine sa lasam Dragostea, mostenirea cea mai de pret lasata se Domnul nostru, sa ne incalzesca.
In vremea acestui mileniu de grea departare desigur ca s-au accentuat diferentele culturale si de gandire, dar au fost momente si frumoase, de apropiere, in care Bisericile s-au sprijinit si au fost solidare in fata unor amenintari.
Sa ascultam deci pe fiecare, si pe cei cu conceptii mai dogmatice, nu e nici un rau in asta, dar si o discutie despre catolici fara macar un catolic de fata nu ar avea miez :-)

Cu dragoste
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2006, 13:47:04
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Este adevarat, Bisericile noastre sint surori, asa ne place sa spunem, dar asta e si trist, pentru ca de fapt sintem Una singura si adevarata Biserica a Domnului si Dumnezeului nostru Iisus Hristos, dar pe care neajunsurile firii omenesti a despatit-o si acum ne doare.
Cand vedem acum cat de greu e sa repari ceea ce o data a fost stricat, cand Intaistatatorii Bisericilor noastre se simt neputinciosi a indrepta o strambatate de veacuri si va mai trece timp pana vor putea sa o faca, nu mai poti adauga la durerea asta si pe aceea de a supara pe fratii nostri. Mai bine sa lasam Dragostea, mostenirea cea mai de pret lasata se Domnul nostru, sa ne incalzesca.
In vremea acestui mileniu de grea departare desigur ca s-au accentuat diferentele culturale si de gandire, dar au fost momente si frumoase, de apropiere, in care Bisericile s-au sprijinit si au fost solidare in fata unor amenintari.
Sa ascultam deci pe fiecare, si pe cei cu conceptii mai dogmatice, nu e nici un rau in asta, dar si o discutie despre catolici fara macar un catolic de fata nu ar avea miez :-)

Cu dragoste
Pai daca zici ca dragostea te incalzeste si ca de fapt suntem madulare al Bisericii Lui Hristos, unde-i despartirea?
Neputinta reala o reprezinta imposibilitatea intelegerii
Tainei Fiintei Sfintei Treimi, a comuniunii de credinta, vointa, fapta, energie ale celor Trei Persoane Sfinte, Ale Unuia Sfant Dumnezeu, Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Cuvantul Intrupat Al Lui Dumnezeu, si Duhul Sfant Dumnezeu, A carora este slava in veci!

Este drept ca la intelegerea Tainei Sfintei Treimi, cat de cat, palida umbra si asemanare se ridica doar sfintii si Prea Sfanta Fecioara Maria! Spuneam intr-un topic pe acest forum, ca adevaratele genii pe care le-a cunoscut omenirea sunt Iisus Hristos, Apostolii si Sfintii Parinti! Sfintii si proorocii sunt genii!
Si daca stam sa ne gandim ca in succesiune harica diaconii, preotii si arhiereii, episcopii, inclusiv intai-statatorii sfintelor Biserici sunt urmasii acestora (urmasii apostolilor!), atunci devine clar ca neputinta de a indrepta, rau de care vorbesti, ca de altfel raul in general, raul de orice fel este nu a celor care savarsesc fapte abominabile, cat mai ales a celor care nu savarsesc nimic, dar cultiva ignoranta, prostia, barfa, critica, cochetaria ieftina si de proasta calitate, in general mica perversitate a cugetului, ca surse ale unor rele mai mari! Si mai ales acesti mici si multi, insignifianti pacatosi, ca o caracteristica definitorie a tuturor acestora,
vad paiul din ochii altora, nu barna din ochii lor, si asta-i duce la definitiva neputinta, nicidecum la intelegerea Tainei Sfintei Treimi, adica la transfigurare! Unde Dragoste dumnezeiasca si sfintenie nu e, neputinta e!

Post Scriptum! Si nici macar prea multa dogma nu trebuie! Mai degraba fapta, fara profit miselesc (adica fara ipocrizie, slava desarta!-ca-i dracesc "paiu"! acesta.)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.03.2006, 10:56:35
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Sunt atat de diferite Bisericile noastre incat ai zice ca nu au fost niciodata una.Dar daca ne rugam la acelasi dumenzeu la Iisus Hristos ,atunci suntem frati.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.03.2006, 14:26:23
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Maria, as vrea sa stiu ce alte slujbe se mai oficiaza in bisericile catolice, in afara de Liturghia duminicala. De exemplu, in bisericile ortodoxe se mai oficiaza Utrenia, Vecernica, Maslul, Acatistul etc.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.04.2006, 08:54:43
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Maria, as vrea sa stiu ce alte slujbe se mai oficiaza in bisericile catolice, in afara de Liturghia duminicala. De exemplu, in bisericile ortodoxe se mai oficiaza Utrenia, Vecernica, Maslul, Acatistul etc.
In bisericile catolice, sunt Liturghiii in fiecare zi (preotul catolic este dator sa celebreze zilnic Liturghia).
In afara Liturghiei, credinciosii mai participa in comun la diferite rugaciuni (prezenta peotului nu este obligatorie, decat in anumite momente): Rozariul, Litanii, Adoratie la Preasfantul Sacrament, Calea Crucii...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.07.2006, 10:56:39
irinuca irinuca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2006
Mesaje: 3
Implicit

nu vreau sa par rautacioasa desi stiu ca imi asum acest risc, continui sa las acest msg...sper ca nu va deranja pe nimeni...trageti voi singuri concluziile...si daca aveti vreo urma de indoiala va rog sa citi cartea Pr Arsenie Papacioc " Singur Ortodoxia"..cartea se gaseste pe net si nici nu iti ia mult timp ca sa citesti....eu pun aici doar un extras din ea:
.Sfinţia voastră, care sunt cauzele apariţiilor schismelor şi ereziilor? Pentru că se invocă motive sociale, politice, geografice, istorice, că n-au fost la Sinoade etc.




arhimandrit Arsenie: Diavolul îndeamnă tainic inimile celor ce au concepţii amestecate privind adevărul mîntuitor; acesta este motivul principal.

Motivele sociale, politice sunt puse ca să momească, să spună că tu nu eşti cu istoria. E vorba de Adevăr ! Nu-i vorba de timp, de istorie.

S-au rupt după sute de de ani! Şi nu s-au rupt oricum, va să zică cu interes; această stare de măreţie, de mîndrie a Romei să fie mai deasupra decît Constantinopolul. Suprema valoare e Adevărul!



Sfinţia voastră, Enciclica Patriarhilor Ortodocşi de la 1848 - care este un răspuns la o chemare a Papei să vină ortodocşii la Biserica Catolică - condamnă papistăşia ca erezie în special datorită învăţăturii Filioque; la fel şi Părintele Iustin Popovici spune despre romano-catolicism că este o erezie, ca şi despre protestantism. Ce părere aveţi?

arhimandrit Arsenie: Nu ne pronunţăm pentru că repetăm lucrurile…

Pentru că au ieşit din răspunderea canonică, respectiv dogmatică, au modificat cu filioque Crezul: spun că Sfîntul Duh purcede şi de la Fiul cînd, e limpede, spune Mîntuitorul: "de la Tatăl purcede"[5]; nu spune: şi de la Mine. Mai întîi de toate, este o problemă de dogmă, deci cum pot să spun eu altfel, cînd s-a stabilit cu jertfe mari Adevărul.

Apoi au început să adauge primatul papal, să adauge infaibilitatea papală, să adauge indulgenţele, să adauge purgatoriul; fac Liturghia cu azime, nu cu pîine dospită, care este legea Mîntuitorului, El a făcut artos, nu a făcut azimă; Imaculata Fecioară iarăşi este o mare greşeală: că s-a născut Maica Domnului fără păcat.

Şi pe urmă, au băgat un lucru foarte grav, care se strecoară, dar este foarte grav din punct de vedere strategic şi din punct de vedere al luptei: "Scopul scuză mijloacele" - te omor că aşa spune religia mea; exact cum spune în Talmud: "Dacă vezi un creştin pe margine de prăpastie, dă-i vînt înăuntru."; este o obligaţie religioasă la ei.

Ei nici n-au Proscomidie. S-a pus problema că noi, ortodocşii, avem cultul morţilor.

Acuma, ce facem cu morţii?

Noi avem cultul morţilor, avem Proscomidie, unde îi pomenim cu mare evlavie, mult timp, îi punem în Potir, în sîngele lui Hristos: "…şi iartă, Doamne, păcatele celor ce s-au pomenit aici"; va să zică tot Hristos îi iartă prin Liturghiile pe care le facem, asta poate salva morţii.

Păcatele nu le poate ierta decît Hristos; El este singurul care poate să ierte păcatele.

Ei au creat purgatoriul să dea un răspuns la întrebarea ce facem cu morţii şi, într-o formă raţională, ard acolo cît ard pentru păcatele pe care le-au făcut şi automat se mîntuie; ei, nu-i aşa!

Apoi mi-a schimbat Sfînta Cruce, forma Sfintei Cruci, care este motivată, Sfînta Treime: Tatăl, Fiul şi Sfîntul Duh; îşi fac crucea altfel: cu toată mîna şi de la stînga la dreapta numai ca să fie altfel decît a fost, ceea ce înseamnă o ambiţie şi, din punct de vedere strategic considerat, aducînd o noutate, mai repede îţi faci prozeliţi.

Crucea este un lucru care are o semnificatie la noi, Sfînta Treime: toată înălţimea, toată lăţimea şi toată adîncimea; ei nu se gîndeau la o semnificaţie, pentru că nu-i nimic fără o semnificaţie în Biserica noastră.

Trist este că ei au început de-o bucată de vreme să fie cu totul conştienţi că au dreptate şi îşi motivează dreptatea; mistifică adevărurile istorice.

Au avut şi Papi: Papa Martin la Sinodul VI Ecumenic, Ipolit, de asemenea, Patriarh la Roma - au fost mucenici, deci au motive să rămînă în Ortodoxie, în Adevărul iniţial. Ortodoxia nu este un titlu, este un Adevăr!

Acest Iustin Popovici nu cruţa nimic şi nu făcea diferenţe prea mari de termeni de exprimare cînd este vorba de Adevăr pentru că Mîntuitorul a spus: "o iotă, o cirtă dacă schimbaţi"[6], nu vă veţi putea mîntui, "mic se va chema în Împărăţie"[7]; adică nu se va putea mîntui. Ceea ce înseamnă că acest mic, care este de fapt mare, este ceea ce fac ei.
ma iertati dc am suparat pe cineva
Doamne miluieste!



Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sectiune separata pentru concursuri - rog admin. sophia Reguli generale de utilizare a forumului 2 02.12.2012 21:42:30
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
A PARASIT ACEASTA LUME ! + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 82 06.08.2007 13:53:58
DE CE SUFERIM IN ACEASTA VIATA ? cristiboss56 Generalitati 28 01.07.2007 23:58:55