Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2007, 12:44:21
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

adica piesele armonizate pt cor mixt sau de voci egale nu-si au locul in biserica?de ce? unde scrie?nu toata lumea stie sa cante muzica psaltica, desi multi ar vrea.mie imi place f mult muzica psaltica, dar in aceeasi masura imi plac si piesele armonizate pt ca pe acelea le pot canta, desi stiu si putina psaltica.(vocea mea nu a putut niciodata acele inflexiuni secifice muzicii psaltice)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.02.2007, 12:22:55
laurabv_21 laurabv_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Mesaje: 10
Implicit

dragi mei . eu cant intr-un cor mixt in biserica... si este superb credeti-ma .. muzica bizantina.. se canta in biserica mea... nu va imaginati.. cum se aude .. un sfinte dumnezeule sau un milueste-ma dumnezeule cantat de un cor mixt... ai inpresia ca esti in rai.. cand auzi asa ceva...muzica nu isi pierde din valoare dinpotriva...e o placere sa asculti..si chiar te duce cu gandul la cer.. la ingeri la domnul nostru Iisus hristos
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2007, 15:01:58
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurabv_21
dragi mei . eu cant intr-un cor mixt in biserica... si este superb credeti-ma .. muzica bizantina.. se canta in biserica mea... nu va imaginati.. cum se aude .. un sfinte dumnezeule sau un milueste-ma dumnezeule cantat de un cor mixt... ai inpresia ca esti in rai.. cand auzi asa ceva...muzica nu isi pierde din valoare dinpotriva...e o placere sa asculti..si chiar te duce cu gandul la cer.. la ingeri la domnul nostru Iisus hristos
Laura, la ce Biserica in Brasov? (desi aproape toate au coruri frumoase!)
As vrea sa stiu, daca se poate...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.02.2007, 12:30:49
laurabv_21 laurabv_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Citat:
În prealabil postat de laurabv_21
dragi mei . eu cant intr-un cor mixt in biserica... si este superb credeti-ma .. muzica bizantina.. se canta in biserica mea... nu va imaginati.. cum se aude .. un sfinte dumnezeule sau un milueste-ma dumnezeule cantat de un cor mixt... ai inpresia ca esti in rai.. cand auzi asa ceva...muzica nu isi pierde din valoare dinpotriva...e o placere sa asculti..si chiar te duce cu gandul la cer.. la ingeri la domnul nostru Iisus hristos
Laura, la ce Biserica in Brasov? (desi aproape toate au coruri frumoase!)
As vrea sa stiu, daca se poate...
nu toate corurile au calitate ... eu cant in corul biserici petru si pavel.. dac esati din brasov ..si ai studi muzicale... ma poti contacta.. am dat un anunt...e la inceput acest cor..dar suna foarte bine
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.02.2007, 19:13:44
laurabv_21 laurabv_21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurabv_21
Citat:
În prealabil postat de Juli
Citat:
În prealabil postat de laurabv_21
dragi mei . eu cant intr-un cor mixt in biserica... si este superb credeti-ma .. muzica bizantina.. se canta in biserica mea... nu va imaginati.. cum se aude .. un sfinte dumnezeule sau un milueste-ma dumnezeule cantat de un cor mixt... ai inpresia ca esti in rai.. cand auzi asa ceva...muzica nu isi pierde din valoare dinpotriva...e o placere sa asculti..si chiar te duce cu gandul la cer.. la ingeri la domnul nostru Iisus hristos
Laura, la ce Biserica in Brasov? (desi aproape toate au coruri frumoase!)
As vrea sa stiu, daca se poate...
nu toate corurile au calitate ... eu cant in corul biserici petru si pavel.. dac esati din brasov ..si ai studi muzicale... ma poti contacta.. am dat un anunt...e la inceput acest cor..dar suna foarte bine
MUZICA CARE SE CANTA IN BISERICILE DIN ARDEAL NU ESTE REFACUTA.. DE NUSTIU CINE.. ESTE MUZICA ORIGINALA.. NICOLAE LUNGU ..ETC.. ASTA SE CANTA...CREDETI-MA PE CUVANT
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cultul penticostal rafael12345 Intrebari utilizatori 46 23.01.2014 11:07:13
Cultul crestin baptist sebislider Intrebari utilizatori 243 29.01.2013 00:13:47
Toaca in cultul crestin costel Generalitati 8 05.07.2012 18:01:05
Cum intelegeti cultul ortodox ? STEPHAN Spiritualitatea ortodoxa 10 11.06.2012 18:13:39
Despre cultul mortilor strajeru Secte si culte 0 26.11.2007 02:33:22