Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.04.2008, 08:43:39
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sotul meu, dupa ce a discutat cu protestanti (probabil), vine sa-mi spuna ca nu intelege de ce trebuie sa ne spovedim, ca doar Sf Apostoli nu au fost spovediti de Domnul nostru Iisus Hristos, si asta trebuie sa fi fost pentru ca El le cunostea pacatele fara sa le spuna! Sa mai spun ca se considera ortodox, doar ca isi pune intrebari. Si ca isi doreste sa se impartaseasca.
Cum pot fi atat de convingatori? De ce nu vad si misionari ortodocsi?
Nu am stiut ce sa-i raspund. Trebuie sa fie de vina cunostintele mele in domeniu, nu foarte vaste. Poate stie cineva de pe-aici.
Va rog, pomeniti in rugaciune si pe Teodor si Lidia.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.04.2008, 09:13:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sotul meu, dupa ce a discutat cu protestanti (probabil), vine sa-mi spuna ca nu intelege de ce trebuie sa ne spovedim, ca doar Sf Apostoli nu au fost spovediti de Domnul nostru Iisus Hristos, si asta trebuie sa fi fost pentru ca El le cunostea pacatele fara sa le spuna! Sa mai spun ca se considera ortodox, doar ca isi pune intrebari. Si ca isi doreste sa se impartaseasca.
Cum pot fi atat de convingatori? De ce nu vad si misionari ortodocsi?
Nu am stiut ce sa-i raspund. Trebuie sa fie de vina cunostintele mele in domeniu, nu foarte vaste. Poate stie cineva de pe-aici.
Va rog, pomeniti in rugaciune si pe Teodor si Lidia.
Domnul nostru Iisus Hristos a spus :
"3. Si a zis: Adevarat zic voua: De nu va veti intoarce si nu veti fi precum pruncii, nu veti intra in imparatia cerurilor"(Matei ,cap.18)
Cum putem fi ca pruncii decat spovedindu-ne?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.04.2008, 09:15:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Si le-a dat apostolilor putere sa ierte pacatele ,a zis ,"de-ti va gresi unul de 70 de ori cate sapte sa il ierti"(am citat din memorie)
Protestantii fac abstratie in mod intentionat de unele din fragmente din Evanghelie .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.04.2008, 09:31:53
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

In Sfanta Scriptura, in Vechiul Testament:

Pildele lui Solomon 28:13 Cel ce isi ascunde păcatele lui nu propăseste, [color=null]iar cel ce le mărturiseste si se lasă de ele va fi miluit.[/color]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.04.2008, 09:38:24
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

In Sfanta Scriptura, in Noul Testament:

Iacov 5:16 [color=red]Marturisiti-vă deci unul altuia păcatele[/color] si vă rugati unul pentru altul, ca să vă vindecati, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.05.2008, 16:20:05
copil copil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sotul meu, dupa ce a discutat cu protestanti (probabil), vine sa-mi spuna ca nu intelege de ce trebuie sa ne spovedim, ca doar Sf Apostoli nu au fost spovediti de Domnul nostru Iisus Hristos, si asta trebuie sa fi fost pentru ca El le cunostea pacatele fara sa le spuna! Sa mai spun ca se considera ortodox, doar ca isi pune intrebari. Si ca isi doreste sa se impartaseasca.
Cum pot fi atat de convingatori? De ce nu vad si misionari ortodocsi?
Nu am stiut ce sa-i raspund. Trebuie sa fie de vina cunostintele mele in domeniu, nu foarte vaste. Poate stie cineva de pe-aici.
Va rog, pomeniti in rugaciune si pe Teodor si Lidia.
Draga Lidia, In primul rind sa sti ca porti un nume care este din Biblie. Citim in faptele apostolilor de vinzatoarea de purpura care sa intors la Dumnezeu la predica ap Pavel. Apropo sti ce insamana sa te intorci la Dumnezezu? Sau mai bine zis asa cum spune prorocul eramia. Intoarcema tu si ma voi intoarce. Cu privire la sotul tau lasal sa caute adevarul care se gaseste in Scriptura. Dumnezeu are pentru el ceva deosebit.

Numai bine
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2008, 09:54:06
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

A te spovedi inseamna si a te smeri...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2008, 12:32:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lidia iata cateva ganduri ale parintelui Staniloae in legatura cu importanta marturisirii: "Eu nu sunt niciodata ceva gata. De aceea nici nu ma cunosc pe mine insumi deplin. Eu sunt mereu intr-o tensiune de a ma face, de a ma realiza, de a ma face mai drept. Dar in imaginea a ceea ce trebuie sa devin, eu pot pune elemente preferate de mine si nu exclusiv ceea ce imi impune o lege obiectiva. De aceea numai impreuna cu altul pot stabili exact imaginea mea viitoare, pe care trebuie sa o realizez. In imaginea ce mi-o fac despre ceea ce trebuie sa ajung, folosesc imaginea normativa a altuia cu privire la mine. Eu imi precizez ceea ce trebuie sa ajung cu ajutorul a ceea ce aflu ca socoteste altul ca trebuie sa ajung, ca ar trebui sa fiu.

Daca nu ma marturisesc, nu ma vede nimeni in tensiunea mea interioara de a ma depasi, ci fiecare ma vede numai ca ceea ce am manifestat pana acum, socotindu-ma fixat in imperfectiunile ce le infatisez, deci vrednic de critica. Toti cei din afara, cu exceptia celui caruia ma marturisesc, ma vad numai ca un om manifestat. Numai eu sunt preocupat mai putin de aceasta si mai mult de straduinta de a ma face, cand nu am renuntat cu totul la aceasta. Dar cel caruia ma marturisesc, ma cunoaste si el in ceea ce vreau sa fiu, nu numai in ceea ce sunt; ma cunoaste si el in puterea ce este in mine pentru a ma depasi si in aspiratia ce o am in acest sens. Deci ma si intelege. Ma cunoaste precum ma cunosc si eu. Si poate intr-un anumit inteles ma cunoaste mai bine in realele mele posibilitati, asupra carora eu pot face aprecieri gresite. Dar cunoscandu-ma, el ma si ajuta ca sa ies din starea de simpla aspiratie sau de insuficient efort de a ma realiza. Caci cata vreme pana nu ma marturisesc, aspiratia mea de a fi mai mult si mai bun decat ceea ce sunt ramane in mare masura un deziderat anevoie de indeplinit, prin faptul ca ma marturisesc, vointa mea de a depasi ceea ce sunt primeste o mare putere de a se realiza. Cata vreme eu cunoscandu-ma ca ceea ce aspir sa fiu, nu am si puterea de a ma realiza cu adevarat ca atare, celalalt cunoscandu-ma prin marturisirea mea, ca ceea ce aspir sa fiu, imi da si o mare putere de a tinde efectiv spre tinta aspirata. Vointa mea de a ma depasi e o mana intinsa dupa ajutor. Iar primirea marturisirii mele cu intelegere de catre altul, e mana care prinde mina mea intinsa dupa ajutor, ca sa ma scoata din noianul gandurilor ce ma invartesc in loc."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2008, 14:39:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

„Amin grăiesc vouă: Oricâte veți lega pe pământ, vor fi legate și în cer, și oricâte veți dezlega pe pământ, vor fi dezlegate și în cer” (Matei 18, 18)

„Luați Duh Sfânt, cărora le veți ierta păcatele, se vor ierta lor; și cărora le veți ține, vor fi ținute” (Ioan 20, 22-23)

Din Sfanta Scriptura.

Vedeti ca si Sfanta Maria Egipteanca dupa toate ostenelile ei cele multe isi afla linistea tot prin taina Sfintei Spovedanii.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari... victortiti89 Din Noul Testament 7 17.12.2011 17:39:11
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 19:21:23
Intrebari mihai.radulescu2003 Generalitati 13 14.04.2011 13:37:38
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 19:38:37