Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2009, 16:01:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

noi oamenii nu trebuie sa ne comparam intre noi si sa ne mandrim ca unii suntem mai buni ca altii... noi trebuie sa ne comparam cu Dumnezeu, ca sa ne dam seama cat de mici suntem, toti o apa si-un pamant.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2009, 17:52:04
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
noi oamenii nu trebuie sa ne comparam intre noi si sa ne mandrim ca unii suntem mai buni ca altii... noi trebuie sa ne comparam cu Dumnezeu, ca sa ne dam seama cat de mici suntem, toti o apa si-un pamant.
Foarte frumos spus Mirela. Multi dintre noi din pacate facem glume si ne judecam unii pe altii intre noi, ca popor. Ala e oltean si este asa, celalalt este moldovean si este nu mai stiu cum....Fiecare dintre noi este unic si are propriul mod de a gandi si de a actiona.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2009, 20:29:57
izvoran izvoran is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
noi oamenii nu trebuie sa ne comparam intre noi si sa ne mandrim ca unii suntem mai buni ca altii... noi trebuie sa ne comparam cu Dumnezeu, ca sa ne dam seama cat de mici suntem, toti o apa si-un pamant.
Si totusi, va comparati cu homosexualii, mormonii si in general toti care nu respecta dogma crestina. Simt cumva putina ipocrizie in aceasta afirmatie?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.02.2009, 08:25:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ipocrizie, prea mult spus

era vorba de cei care fac voia lui Dumnezeu intr-o masura mai mica sau mai mare, nu de cei care calca in picioare legile lui Dumnezeu si ale firii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.02.2009, 23:21:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nu tine sa facem diferenta intre oameni

Corect ar fi sa ne consideram pe noi a fi ultimul dintre oameni, si pe toti ceilalti apti de mantuire; dar nu am ajuns noi la asemenea smerenie. Mai avem inca multe de invatat si mai ales de exersat.
Chiar azi am citit ce spune Pr. Arsenie Papacioc: iadul este marea durere a lui Dumnezeu. El ne iubeste pe toti, indiferent de faptele noastre. La fel sa spunem si noi ca El:"Doamne, sa sufar eu in locul lor, numai sa-i scoti de acolo din iad". Aceasta este iubire.
Deci ori ca este homosexual, ori ca este criminal, sau betiv, noi sa-i iubim ca oameni, veniti aici pentru mantuire. Caci nu se stie ce se intampla cu ei intr-o zi si se lasa de pacatele lor si ajung sfinti, in vreme ce noi ramanem cu judecata.
Acelasi lucru e valabil si pentru evrei si pentru palestinieni si restul.
Tot incercand, vom ajunge intr-o zi la acest ideal de iubire.

In ceea ce priveste tangentele mele cu evreii, cele putine pe care le-am avut, au fost bune, caci am intalnit numai evrei destepti, pe care i-am admirat. Din pacate unul dintre ei, cu o minte stralucitoare, a fost gasit mort in apartamentul lui in NY la numai 24 ani. Deci nu i-a folosit prea mult desteptaciunea, daca nu a avut si intelepciune de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.03.2009, 17:19:42
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Corect ar fi sa ne consideram pe noi a fi ultimul dintre oameni, si pe toti ceilalti apti de mantuire; dar nu am ajuns noi la asemenea smerenie. Mai avem inca multe de invatat si mai ales de exersat.
Chiar azi am citit ce spune Pr. Arsenie Papacioc: iadul este marea durere a lui Dumnezeu. El ne iubeste pe toti, indiferent de faptele noastre. La fel sa spunem si noi ca El:"Doamne, sa sufar eu in locul lor, numai sa-i scoti de acolo din iad". Aceasta este iubire.
Deci ori ca este homosexual, ori ca este criminal, sau betiv, noi sa-i iubim ca oameni, veniti aici pentru mantuire. Caci nu se stie ce se intampla cu ei intr-o zi si se lasa de pacatele lor si ajung sfinti, in vreme ce noi ramanem cu judecata.
Acelasi lucru e valabil si pentru evrei si pentru palestinieni si restul.
Tot incercand, vom ajunge intr-o zi la acest ideal de iubire.

In ceea ce priveste tangentele mele cu evreii, cele putine pe care le-am avut, au fost bune, caci am intalnit numai evrei destepti, pe care i-am admirat. Din pacate unul dintre ei, cu o minte stralucitoare, a fost gasit mort in apartamentul lui in NY la numai 24 ani. Deci nu i-a folosit prea mult desteptaciunea, daca nu a avut si intelepciune de la Dumnezeu.
Caci nu se stie ce se intampla cu ei intr-o zi si se lasa de pacatele lor si ajung sfinti, in vreme ce noi ramanem cu judecata...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.03.2009, 00:21:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai prins esentialul, Crestin_Simona.
P.S. Cel despre care am scris a fost omorat la 24 ani in camera sa! Nu am ce judeca, faptele vorbesc de la sine. Eu il pastrez in amintire ca pe un baiat inteligent, dar care nu a trait decat f putin.
De aceea subliniez pe ici pe colo, ca moartea nu tine cont de varsta si trebuie in orice clipa sa fim pregatiti; sa ne spovedim, sa ne impartasim si sa facem milostenie, care ne va deschide Usa Raiului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.03.2009, 01:54:56
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Personal, nu cunosc evrei, insa cunosc multe persoane care au contact cu evreii.
Religios, sunt tentat sa nu judec si sa admit ca evreii sunt si ei oameni, buni sau rai, cu nimic mai presus sau prejos decat alte natii. Ar fi bine insa daca ar gandi si ei la fel, pentru ca aici este o mare problema: din cate am inteles, ei se cred superiori altor popoare si doresc cu orice pret sa conduca omenirea (nu am insa suficiente detalii, asa ca este posibil sa ma insel).
Insa acum, cand lumea actuala tinde sa fie monitorizata si controlata de niste grupuri de oameni si interese, va intreb, stiti ai carui popor sunt cei mai multi din acesti oameni? Rspunsul e in titlul topicului.....

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.07.2009, 21:27:08
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Baliverne nu lipsesc la subiectul ista.

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Nimeni nu este bun...[color=green]Pentru ce ma numesti Bun? Nimeni nu este bun Decat numai Unul Dumnezeu[/color]: --spune Mantuitorul

Atunci cum poti sa spui despre evreii care il prigonesc pe Hristos de 2000 de ani ca nu sunt oameni rai?

Spune tot Mantuitorul: [color=green]Caci din prisosul inima graieste gura![/color]

De ce Hristosul Nostru i-a numit pui de naparci?

Si mare pacat fac ca ii trag si pe altii la necredinta in Hrstos Calea Adevarul si Viata!

Poti sa ai cea mai mare "dragoste" daca tu il prigonesti pe Iisus, nu-ti foloseste la nimic, aceasta este doar o dragoste de fatada!
Domnul Laurentiu poate sami explice cum "evreii care il prigonesc pe Hristos de 2000 de ani ca nu sunt oameni rai?" ??? Ca dupa cum imi amintesc eu ce am invatat la istorie,intotdeauna crestinii au omorat evreii si nu invers. poate stimatul domn sami explce si sa dea marturii reale la ce pretinde? Multumesc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.07.2009, 21:34:37
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Te inseli domnule,te inseli.

Citat:
În prealabil postat de ioan_si.atat Vezi mesajul
Personal, nu cunosc evrei, insa cunosc multe persoane care au contact cu evreii.
Religios, sunt tentat sa nu judec si sa admit ca evreii sunt si ei oameni, buni sau rai, cu nimic mai presus sau prejos decat alte natii. Ar fi bine insa daca ar gandi si ei la fel, pentru ca aici este o mare problema: din cate am inteles, ei se cred superiori altor popoare si doresc cu orice pret sa conduca omenirea (nu am insa suficiente detalii, asa ca este posibil sa ma insel).
Insa acum, cand lumea actuala tinde sa fie monitorizata si controlata de niste grupuri de oameni si interese, va intreb, stiti ai carui popor sunt cei mai multi din acesti oameni? Rspunsul e in titlul topicului.....

Doamne-ajuta!
Te asigur numai ca evreii nu au coarne si nu coada.Lipsa voastra de intelegere bazata pe lipsa voastra de informatii adevarate si reale in legatura cu evreii va fac sai credeti diavoli si excroci.
Va asigur ca problema este la voi si nu la evrei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 04:03:53
Evreii Mesianici Danut7 Generalitati 0 23.01.2010 10:48:28
Evreii si cetatenia Israeliana Evreulcelales Iudaismul 4 11.11.2009 10:36:09
Evreii in Romania. Evreulcelales Iudaismul 2 02.10.2009 17:42:50
evreii jezisovi_pivo_nelej Iudaismul 28 14.07.2009 19:07:27