Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.09.2008, 23:31:18
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Orice dependenta irina este daunatoare. Eu spre exemplu m-am obisnuit sa beau in fiecare dimineata ceai. Ori si acesta este o dependenta care imi dauneaza cand doresc sa postesc aspru peste zi. Acest (subtil) obicei ce pare inofensiv ma ingreuneaza. Sa luptam cu cele mici si inlaturandu-le pe ele vom scapa si de cele mari. Asa cum spunea mirelat, sa luam pauze lungi de la computer. Sa inlocuim timpul petrecut aici in fata monitorului cu diverse activitati. Eu m-am apucat de impletit :) Lucrez doi pe fata doi pe dos si mai zic un Doamne Iisuse, iara doi pe fata iara doi pe dos mai zic un Doamne Iisuse si tot asa. Important este sa nu ramanem la a spune patima ci sa o si inlaturam asa dupa puterile noastre.:) Doamne ajuta!
si eu am dependenta cu ceaiu, dar la mine se manifesta iarna, cand e frig si beau mereu ceai ca sa ma incalzesc. Imi place ca impletesti rugandu-te! :)
Citind acest topic m-a regasit si eu in aceeasi oala cu voi, dependent de calculator si internet. Dar ma bucur in acelasi timp sa aflu ca macar sunte-ti constienti de aceasta problema, mai mult sau mai putin grava, depinde cat si la ce-l folosim. Ce bine ar fi daca am reusi sa deschidem cat mai rar calculatorul, iar cand il deschidem, sa o facem doar pentru strictul necesar.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.09.2008, 12:50:29
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

pfff
aici e problema mea
odata cand am fost la o biserica de tara acol nu is cantori profesionisti si am fost dezamagit de cum a fost cantat din pacate ca eu ma uit doar la suprafata slujbei si nu reusesc sa aprofundez :(-de .sf Liturghie e vb.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.09.2008, 13:22:50
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

eu nu vad dependenta de calculator ca ceva grav.
exista o perioada in care chiar ocupa mult timp. poate ca mi se pare singura dependenta care trece.


la copii mi se pare ceva grav. ei au nevoie de copilarie nu de jocuri. dar la adulti e doar o treapta de cunoastere , de comunicare, de uz caznic chiar.

cum este aragazul asa mi se pare si calculatorul.
Avem nevoie de mancare.
Avem nevoie de a comunica cu cei dragi care sunt la 3000 km.
Avem nevoie de a cunoaste lucruri noi, dar desigur ca exista riscul de a ne frige.
Ca si in bucatarie, priceperea sta in experienta, iar experienta se capata in timp.


eu am ajuns ortodox datorita internetului, indirect. daca internetul si calculatorul nu ar fi fost nu as fii descoperit-o niciodata pe Maica Domnului sau as fii cunoscut-o in alt mod.
Vedeti imi datorez chiar viata acestui simplu pc caci prin el am vazut o mare mare "Taina".

Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2008, 14:44:04
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irinarb
Vreau sa intru mai rar pe internet, dar nu mereu imi iese...
In ce te priveste pe tine, atat timp cat pe internet esti ocupata cu aflarea Celor Sfinte, nu-ti face nici o problema, ca nu devii dependenta de computer/internet ci de Cele Sfinte:)
Daca sunt altele, atunci e bai !

In ce priveste discutiile prin internet, totul e sa nu le lasi sa se transforme in barfe, in discutii inutile.. .pierdere de vreme!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.09.2008, 15:00:35
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanhodean
pfff
aici e problema mea
odata cand am fost la o biserica de tara acol nu is cantori profesionisti si am fost dezamagit de cum a fost cantat din pacate ca eu ma uit doar la suprafata slujbei si nu reusesc sa aprofundez :(-de .sf Liturghie e vb.
Dumnezeu sa ne ajute Ionele! -sa devenim mai flexibili, astfel incat sa nu mai judecam, ...ci sa ne bucuram de orice Sf Liturgie, oricat de saraca ar parea... la exterior!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.09.2008, 20:51:54
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Priviti cum acest sfant parinte este dependent de metania si rugaciunea sa chiar si pe patul de suferinta!
http://www.youtube.com/watch?v=JTDUBgxCCz4&feature=related
Cum ne aflam noi fata de sfintia sa in dependenta noastra ce calculator?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.09.2008, 23:12:54
alexa.oni alexa.oni is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2007
Mesaje: 51
Implicit

eu te sfatuiesc sa te refugiezi in carti, sa citesti si sa faci cea ce iti place
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.09.2008, 15:52:40
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

E foarte grea dependenta de calculator! Pe mine personal m-a costat o casnicie.Da! Am pus capat unei casnicii datorita unui calculator in sensul ca fostul meu sot nu putea sa faca nimic altceva decat sa se joace la calculator.Eu trebuia sa fac totul in casa!Nu e normal si firesc.Dependenta e dependenta orice ai spune si orice ai face!!!Oricat ti-ai spune ca eu nu stau mai mult ca X sau ca Y..insusi faptul ca nu poti trai fara sa deschizi calculatorul e anormal.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.09.2008, 16:01:42
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynnna
Priviti cum acest sfant parinte este dependent de metania si rugaciunea sa chiar si pe patul de suferinta!
http://www.youtube.com/watch?v=JTDUBgxCCz4&feature=related
Cum ne aflam noi fata de sfintia sa in dependenta noastra ce calculator?
m-a impresionat.
pacat ca nu inteleg limba.. :(
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.09.2008, 21:51:49
podolski podolski is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2008
Mesaje: 58
Implicit

Nu vreau sa par tampit, :) dar ma nemultumeste ca oamenii filmeaza pe ceilalti pe patul de moarte. Sau in suferinta. sau in intimitate , sau in rugaciune fara acordul lor.
Mi se pare foarte urat din partea parintelui staret sa dai voie unor straini de mireni sa vada sufletul unui monah.

Eu nu le-as da voie daca as fii fost monah, si m-as fii rugat tare mult sa ii pedepseasca Dumnezeu pe acesti violatori de intimitate.

Sincer, noua ne-ar placea sa ne vada milioane de oameni rugandu-ne din tot sufletul nostru?
Parintele staret se ocupa de mireni in loc sa se ocupe de cei care Dumnezeu i-a daruit.:(
si de mireni se poate ocupa fara a calca ...pe monahi. :(
regret nepasarea lor.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dependenta de calitate mirelat Generalitati 160 29.04.2009 20:28:38
Ce calculator folositi? Noesis Generalitati 63 03.03.2009 14:51:51
Dependenta MARIUS_DANIEL Generalitati 10 08.11.2007 23:08:49
Dependenta si lipsa de concentrare dorina_ro Generalitati 8 15.02.2007 03:50:10