Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1021  
Vechi 13.04.2014, 14:11:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow pilda de azi - nu citește nimic, dar face totul

Unul dintre călugării ruși de la Mănăstirea "Sfântul Pantelimon", puțin contrariat de faptul că Siluan Athonitul era un monah simplu și neînvățat, a întrebat bibliotecarul lavrei: "De ce oare se duc atâția oameni la el? Mi se pare că nu citește totuși nimic". Bibliotecarul i-a răspuns: "Nu citește nimic, dar face totul, pe când ceilalți citesc totul, dar nu fac nimic".
Reply With Quote
  #1022  
Vechi 10.05.2014, 19:22:05
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Reply With Quote
  #1023  
Vechi 11.05.2014, 19:14:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cand nu-l "inghiti" pe aproapele tau tu esti problema.

Cand stomacul nu mai poate sa "digere" mancarurile pe care le inghiti, inseamna ca ai o problema, esti un om care sufera. Si, daca iti doresti sanatatea, va trebui sa te ingrijesti sa afli modul potrivit prin care sa-ti vindeci stomacul.

Acelasi lucru este valabil si cu "stomacul" care se numeste suflet. Cand nu-l "inghiti" pe aproapele tau, cand, asa cum se spune, nu-l ai la inima, tu esti problema, nu aproapele tau! Deci esti in postura celui care sufera! Si daca iti doresti sanatatea, tu va trebui sa te indrepti, nu aproapele tau.
Arhimandrit Vasilios Bacoianis
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1024  
Vechi 14.05.2014, 05:44:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

'Sometimes men are tested by pleasure, sometimes by distress or by physical suffering. By means of His prescriptions the Physician of souls administers the remedy according to the cause of the passions lying hidden in the soul.'

St. Maximos the Confessor
Reply With Quote
  #1025  
Vechi 20.05.2014, 07:27:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit



Îmi scrie odată un intelectual care se frământa cu mintea: «Îmi este foarte greu. Aparent, toate sunt bune, treburile merg bine, familia este fericită, soția este bună. Dar nenorocirea este că nu am cui să deschid sufletul la ceea ce tânjesc eu, soția nu se pricepe, iar copiii sunt încă mici. Ce să fac? Cum să mă eliberez de urât și de durere?».

Eu l-am sfătuit să citească Psaltirea. Acolo, în Psalmul 93, este un verset: «Când s-au înmulțit durerile mele în inima mea, mângâierile Tale au veselit sufletul meu». Luați-vă după acest stih și începeți să citiți Psaltirea. Cred că Dumnezeu vă va mângâia. A mai trecut un oarecare timp și primesc o scrisoare. «V-am ascultat, am început să citesc Psaltirea și nimicuța nu înțeleg». Îi răspund: «Marele Stareț Ambrozie, la astfel de mărturisiri, răspundea: Tu nu înțelegi, dar diavolii înțeleg minunat și fug afară. Citește deocamdată fără să înțelegi. Iar cândva vei începe să înțelegi...».

Și vouă vă repet: citiți Psaltirea în fiecare zi, câte puțin, și Domnul nu vă va lăsa pe voi și cu mila Sa va fi întotdeauna Ajutătorul și Mângâietorul vostru.”

(Starețul Varsanufie de la Optina, Editura Doxologia, Iași, 2011, p. 238)
Reply With Quote
  #1026  
Vechi 26.05.2014, 03:41:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Împărăția lui Dumnezeu este înăuntrul vostru

Cercetați-vă viețile și fiți atenți la lucrurile care nu sunt necesare pentru voi și care vă complică mai mult viața.
Căutați simplitatea în viața voastră și apoi veți descoperi Împărăția lui Dumnezeu înăuntrul vostru.


sursa: http://orthodoxwayoflife.blogspot.ro via www.doxologia.ro
Reply With Quote
  #1027  
Vechi 26.05.2014, 06:13:43
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu e ascuns în poruncile Sale. (Sfântul Marcu Ascetul)
Reply With Quote
  #1028  
Vechi 31.05.2014, 20:45:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Reply With Quote
  #1029  
Vechi 01.06.2014, 20:04:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O ipotetica rugaciune a Botezatorului

Exista un pasaj, in Noul Testament, cand ucenicii il roaga pe Iisus sa-i invete sa se roage, aducand ca argument faptul ca Ioan Botezatorul isi invata ucenicii cum sa se roage (Luca 11:1).Si astfel Iisus ii invata rugaciunea clasica a crestinismului, Tatal nostru, insa multi si-au pus o intrebare: cum ii invata Ioan sa se roage pe ucenicii sai? Noul Testament pastreaza tacerea, eventual se poate incerca o posibila reconstructie pe baza specificului persoanei, contextului si predicarii Botezatorului, dar nu ar fi decat o presupunere, fara a fi sustinuta de dovezi.

In acesta sectiunea, a presupunerilor,se pare ca ar exista manuscrise siriace(?) sau un manuscris mandeean la Bodleian Library ( Universitatea Oxford) in care s-ar regasi doua versiuni,una scurta si una mai lunga,a unei rugaciuni a lui Ioan, atribuita lui de catre mandeeni.Tinand cont de specificul acestei abordari religioase, mandeeana,este greu de spus( foarte putin probabil) daca aceasta rugaciune chiar ii apartine lui Ioan sau (cel mai probabil) este o productie tarzie care zugraveste mai degraba felul cum oamenii isi imaginau ca Ioan s-a fi rugat.Este o interesanta schita a mentalitatii dintr-o perioada a crestinismului,sub aceste auspicii o postez.

,,Sfant Parinte pazeste-ne prin puterea Ta, arata-ne slava Ta facandu-ni-l cunoscut pe Fiul Tau, si umple-ne, Domnul nostru,cu Spiritul Tau care aduce lumina prin cunoasterea Ta."

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 01.06.2014 at 20:09:30.
Reply With Quote
  #1030  
Vechi 01.06.2014, 21:54:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Question rugăciunea Sf. Ioan Botezătorul

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
,,Sfant Parinte pazeste-ne prin puterea Ta, arata-ne slava Ta facandu-ni-l cunoscut pe Fiul Tau, si umple-ne, Domnul nostru,cu Spiritul Tau care aduce lumina prin cunoasterea Ta."
Dar știa Ioan că Hristos este Fiul lui Dumnezeu? Unde se spune asta? înainte de Botez.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03