Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.07.2010, 08:13:47
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cer_indurare Vezi mesajul
Imi doresc sa fiu hetero si nu stiu ce sa fac ca sa devin. Credeti-ma, imi doresc din toata inima si I-am spus si Lui asta... si efectiv nu vad nicio ameliorare.
Salut,

O initiativa demn de laudat , dar speram noi sa nu ramana doar initiativa. Nu sunt in masura sa dau sfaturi (valbile) pentru ca inca nu am ideile bine formate despre homosexualitate dar uite sunt unii care au studiat mai profund ca mine. Sper sa-ti fie de folos:

http://savatie.trei.ro/savatie/scrisoare1.htm
http://savatie.trei.ro/savatie/scrisoare2.htm

Toate cele bune iti doresc si sa auzim de bine!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.07.2010, 14:30:58
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

E o poveste trista...faptul ca ai fost sincer, ca stii ce vrei in viata te va ajuta mult. Apropie-te de Dumnezeu cu credinta mare si nu-L minti, fa voia Lui . Vorbeste cu un preot, dar si cu un psiholog, poate astfel vei face lumina in viata ta. Ce este pacat, ramane pacat, deci, paraseste pacatul, ca sa-ti fie bine tie si copiilor tai.Vei reusi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.02.2012, 04:22:14
Andreea25cb Andreea25cb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2012
Mesaje: 1
Implicit Cand simt ca nu mai pot, clachez, simt ca trebuie sa renunt la viata

Cand simti ca nu mai poti, la mine de intampla la celmult 3 zile.Acelasi prbl,serviciu stabil-da,putini bani, f putini, datorii la scoala, incapacitatea de a simti gandurile optimiste cum ma inunda, comparatia permanenta cu altii, incapacitatea de a avea rel.interumane sanatoase, cred in oricine,,sunt dezamagita si urasc apoi pe cei in care au crezut.
Gandesc ok, 2-3 zile apoi ma gandesc de ce cred ca ar putea fi bine daca sunt aceiasi de ieri?
Ce am eu sa mi s schimbe viata?Pana acum nu am avut noroc si ce am vrut f rar s-a intamplat, de ce as crede ca se poate acum.
Cand simt ca vreau s cedez, ca nu am pentru ce sa mai lupt sau mai bine zis ca nu am resursele necesare sa lupt, gandesc negativ si atrag numai mizerii si daca gandesc pozitiv, imi amintesc de substratul meu (relatii bolnavicioase,nu amoroase, ci colegiale, incapacitatea de a vedea un viitor ok, de a crede ca pot schimba ceva etc) si ma inrreb cum sa gandesc bine cu atatea incapacitati.
Vreau s imi fie bine, dar nu gasesc solutii pentru prbl mele si ma simt prea putin din ce vreau sa fiu si nimic din ce ar trebui sa am.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.02.2012, 08:26:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea25cb Vezi mesajul
Cand simti ca nu mai poti, la mine de intampla la celmult 3 zile.Acelasi prbl,serviciu stabil-da,putini bani, f putini, datorii la scoala,
Dacă aveți un serviciu stabil, deja stați mai bine decât mulți care și-ar dori acest lucru. Nu îmi e clar ce înseamnă "datorii la școală", dar una dintre chestiile care mi-au rămas bine înșurubate în cap de la bunicul meu, un preot cu gândire sănătoasă, de țăran, este că a avea datorii înseamnă a te împrumuta de la viitor. Mulțumesc lui Dumnezeu că nu am datorii.

Citat:
incapacitatea de a simti gandurile optimiste cum ma inunda,
Dar cine spune că ar trebui să fim inundați de gânduri optimiste ?

Citat:
comparatia permanenta cu altii,
Este foarte bine să ne comparăm cu alții (nu știu dacă permanent). Comparându-ne cu alții, vom vedea, pe de o parte, cât de mult a făcut Dumnezeu pentru noi, dându-ne tot felul de daruri și de ocazii bune, iar pe de altă parte cât de puțin profit am tras din ele. Când văd atâția oameni amărâți: unii săraci lipiți, alții ciungi, șciopi sau chiori, când văd atâția bolnavi care își perindă bolile prin fața mea, mă compar cu ei și mă gândesc cât de bun este Domnul care m-a ferit de asemenea lucruri. Când văd că episcopul meu, care este mai tânăr decât mine, cunoaște Scripturile mai bine decât mine, dând un sens nou, la fiecare predică, sens care era acolo, dar nu îl vedeam, mă întreb de ce am irosit atâția ani.

Citat:
incapacitatea de a avea rel.interumane sanatoase, cred in oricine,,sunt dezamagita
Trebuie să credem doar într-un singur om: în Cristos. El nu ne va dezamăgi niciodată.

Citat:
si urasc apoi pe cei in care au crezut.
De ce să-i urâți ? Mila este simțământul pe care trebuie să îl aveți.

Citat:
Gandesc ok, 2-3 zile apoi ma gandesc de ce cred ca ar putea fi bine daca sunt aceiasi de ieri?
Nu sunteți aceeași de ieri, din moment ce sunteți cu o zi mai aproape de întâlnirea, față către față, cu Domnul nostru.

Citat:
Ce am eu sa mi s schimbe viata?Pana acum nu am avut noroc si ce am vrut f rar s-a intamplat, de ce as crede ca se poate acum.
Mulți ne-am schimbat viața. Asta nu pentru că avem ceva, ci pentru că avem pe Cineva. Era acolo și până atunci și ne aștepta, cu uluitoare răbdare, dar nu nu îl vedeam, nici nu vroiam să știm de El. Dar ne-am întors, ne-am lăsat mâinile noastre în mâinile lui, El ne-a zâmbit nouă și ne-a cucerit. Apoi, ne-am schimbat viața până acolo încât, privind la viața noastră dinainte, spunem că eram morți și am înviat.

Citat:
Cand simt ca vreau s cedez, ca nu am pentru ce sa mai lupt sau mai bine zis ca nu am resursele necesare sa lupt,
Răul este așa de mare și nimeni nu-i poate sta de unul singur în cale, atât de covârșitor este. Adunați cu mai mulți, rezistăm un pic mai bine, fiindcă în unire e puterea, dar, în final, tot ne covârșește. Tot secretul este să îl avem pe Domnul cu noi: de la El vin resursele necesare ca să ducem lupta noastră. Iar, pentru creștin, lupta asta are cu totul alt înțeles decât pentru cel al lumii. Și pentru noi lupta există și este teribilă, fericirea care nu cunoaște tulburare și luptă noi nu am câștigat-o încă, deși i-am primit arvuna și am pregustat-o. Lupta pe care suntem chemați să o dăm mereu, zi de zi, ceas de ceas, este o luptă care se desfășoară pe două fronturi: în noi înșine și în lume. Iar adversarii noștri sunt trei la număr: diavolul, noi înșine (aplecarea noastră spre păcat, comoditatea noastră, latențele noastre și ceea ce am păstrat din omul vechi), și lumea (cu sugestiile ei, cu ispitele ei, cu "valorile" ei înșelătoare). Acuma, cred că e clar că în asemenea luptă noi nu putem câștiga singuri. Pe de altă parte, nu putem crede că Isus, care ne cheamă să dăm așa o luptă, ne-ar lipsi de armele necesare ca să o ducem.

Citat:
gandesc negativ si atrag numai mizerii si daca gandesc pozitiv, imi amintesc de substratul meu (relatii bolnavicioase,nu amoroase, ci colegiale, incapacitatea de a vedea un viitor ok, de a crede ca pot schimba ceva etc) si ma inrreb cum sa gandesc bine cu atatea incapacitati.
Dumnezeu a preaînălțat oameni neputinicioși, față de care mereu a avut o predilecție. Dintr-unul, care nu era bun la altceva decât ca să păzească animalele numeroasei sale familii, pe care tatăl său se rușina să îl prezinte oaspeților, a făcut prim-ministru în Egipt. Dintr-altul, adus cu pluta, a făcut izbăvitorul neamului Său din captivitatea în care ajunsese în aceeași țară. Iar după dezrobire, cel mai mare împărat a ajuns unul care era cioban profesionist și care își închipuia că va câștiga, luptând cu o praștie, împotriva unui luptător de meserie, armat cum trebuie, uriaș la trup și neînvins până atunci. Culmea e că ciobanul cu praștia a câștigat, fiindcă toată speranța și-a pus-o în Domnul. Din cei doisprezece apostoli aleși de El, 7 erau pescari. Unul era vameș, adică un fel de hoț cu acte și voie de la Poliție, etc. Până acolo a ajuns Dumnezeu, ca să ne arate puterea Sa, încât dintr-un măgar a făcut profet. Și cât de rău a dus-o, El, după ce S-a întrupat, și majoritatea oamenilor Lui ! Vărul Său mânca lăcuste prin deșert, despre El citim că mânca cel mai adesea pâine și pește și că ucenicii Lui erau amărâți când nu prindeau pește, fiindcă nu aveau ce pune pe masă. Cu prima delicatesă, un fagure plin cu miere, s-a delectat abia după ce a înviat.

Citat:
Vreau s imi fie bine, dar nu gasesc solutii pentru prbl mele si ma simt prea putin din ce vreau sa fiu si nimic din ce ar trebui sa am.
Vorbiți aceste lucruri cu Domnul nostru. El, care a ajutat în chip atât de minunat pe cei de mai sus și încă pe mulți, mulți alții, vă va ajuta și pe dv. Dialogul cu Dumnezeu are următoarele două părți:
a) când noi vorbim cu El, numim asta "rugăciune"
și
b) când El ne răspunde, noi numim asta "credință".

Cu frățietate creștină și iubire în Domnul,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.02.2012 at 13:27:34.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poti sa ai o masina scumpa ? Daniel_7 Generalitati 302 20.05.2013 14:01:11
Ce rugaciuni sunt recomandate cand nu poti dormi ? anisoara Generalitati 13 16.07.2012 22:00:33
Ce simti tu cand te gandesti la...? tigerAvalo9 Generalitati 39 13.12.2010 19:47:06
cum te simti cand ti se citeste slujba de dezlegar annan Vrajitoria 24 16.10.2010 07:48:34
poti sa mori in vis? The_Fallen Generalitati 9 30.06.2010 10:19:48