Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2010, 17:04:51
liliana1 liliana1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Blestemul

Domnule profesor A. Cocosila, am mai citit pe acest site un articol despre blesteme cred ca era al parintelui Papacioc, dar am marea rugaminte sa ma lamuriti dumneavoastra, persoana care cunoaste teologia cu adevarat, si nu forumul,daca este un blestem intr-adevar daca patesti un necaz, treci printr-o lucrare a unui dusman, clar care a lucrat impotriva ta, si spui despre el sau lui personal \"sa iti ajute Dumnezeu, sa treci prin ce m-ai trecut pe mine sa vezi cum este\" sau sa ti se faca ce mi-ai facut tu mie, ca sa vezi pe propria piele cum este\", va rog mult lamuriti-ma, am auzit mai multe persoane cu frica si credinta in Dumnezeu spunand ca nu-l blesteama pe respectivul ci doar ii doreste sa vada cum este sa ti se faca rau gratuit, pe propria pieleSti religia noastra se spune sa te rogi pentru dusmanul/ vrasmasul tau, in alte cazuri il ocaresti pe fata sau altii doar in minte, nu pe fata, dar daca ii spui sa-i ajute Dumnezeu sa treaca prin ce te-a trecut pe tine tocmai pentru ca poate asa va intelege si nu va mai face rau gratuit unui om, care poate si asa este in necaz..poti sa fii indiferent fata de cineva, poti sa nu vrei sa te bagi sa-l ajuti, dar ca sa-i pui si piedici cand sti ca e in necaz si nu dai nici macar din buzunarul tau acel favor, cred ca numai patind la fel mai ai o sansa sa realizezi ca nu e bine, ca poti pati si tu la fel...
Numai bine va doresc,
Doina Alexandru
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2010, 22:23:09
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liliana1 Vezi mesajul
Domnule profesor A. Cocosila, am mai citit pe acest site un articol despre blesteme cred ca era al parintelui Papacioc, dar am marea rugaminte sa ma lamuriti dumneavoastra, persoana care cunoaste teologia cu adevarat, si nu forumul,daca este un blestem intr-adevar daca patesti un necaz, treci printr-o lucrare a unui dusman, clar care a lucrat impotriva ta, si spui despre el sau lui personal \"sa iti ajute Dumnezeu, sa treci prin ce m-ai trecut pe mine sa vezi cum este\" sau sa ti se faca ce mi-ai facut tu mie, ca sa vezi pe propria piele cum este\", va rog mult lamuriti-ma, am auzit mai multe persoane cu frica si credinta in Dumnezeu spunand ca nu-l blesteama pe respectivul ci doar ii doreste sa vada cum este sa ti se faca rau gratuit, pe propria pieleSti religia noastra se spune sa te rogi pentru dusmanul/ vrasmasul tau, in alte cazuri il ocaresti pe fata sau altii doar in minte, nu pe fata, dar daca ii spui sa-i ajute Dumnezeu sa treaca prin ce te-a trecut pe tine tocmai pentru ca poate asa va intelege si nu va mai face rau gratuit unui om, care poate si asa este in necaz..poti sa fii indiferent fata de cineva, poti sa nu vrei sa te bagi sa-l ajuti, dar ca sa-i pui si piedici cand sti ca e in necaz si nu dai nici macar din buzunarul tau acel favor, cred ca numai patind la fel mai ai o sansa sa realizezi ca nu e bine, ca poti pati si tu la fel...
Numai bine va doresc,
Doina Alexandru
Imi permit sa raspund la aceasta intrebare, desi nu mi-a fost adresata... Dumnezeu rasplateste fiecaruia dupa fapta sa. De aceea este un Dumnezeu drept. Rasplata Lui este tot timpul pentru toti, dupa faptele si gandurile fiecaruia. Datoria omului nu este sa doreasca raul niciunui om, chiar daca i-a gresit. Binecuvantand pe cel care-ti face rau ai doua avantaje: 1. binecuvantarea lui Dumnezeu catre tine; 2. Dreptatea lui Dumnezeu fata de acea situatie. Acestea fiind spuse, intreb: Ce este mai bine? Sa binecuvantezi sau sa blestemi?

Daca te multumesti sa raspunzi cu aceiasi moneda, Dumnezeu nu mai are ce sa faca in aceasta situatie. Dreptatea deja ti-ai facut-o singur, fiind blestemat si blestemand la randul tau.

Last edited by maria-luisa; 22.04.2010 at 22:35:32.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2010, 00:26:15
liliana1 liliana1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Lightbulb Blestemul

Luiza, nu ai citit intrebarea cu atentie, deaceea am adresat-o domnului Cocosila tocmai pentru a nu primi un raspuns "ca din carti", am scris deja ca stiu ce se spune in preceptele religiei, aici era vorba despre o alta nuanta si intrebare clara, si eu pot judeca asa la prima vedere, dar sa nu-mi spui ca n-ai "injurat", "ocarat" macar o data in gand pe cineva care ti-a facut un rau "gratuit" atunci cand putea sa-ti faca un bine...poate esti prea tanara...problema si intrebarea era alta, asa ca las-l pe pe dansul sa-mi raspunda, cunoaste si diferenta intre pacate, a ocara si a blestema... si multe altele....doar ca e prea ocupat...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2010, 10:12:21
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de liliana1 Vezi mesajul
Luiza, nu ai citit intrebarea cu atentie, deaceea am adresat-o domnului Cocosila tocmai pentru a nu primi un raspuns "ca din carti", am scris deja ca stiu ce se spune in preceptele religiei, aici era vorba despre o alta nuanta si intrebare clara, si eu pot judeca asa la prima vedere, dar sa nu-mi spui ca n-ai "injurat", "ocarat" macar o data in gand pe cineva care ti-a facut un rau "gratuit" atunci cand putea sa-ti faca un bine...poate esti prea tanara...problema si intrebarea era alta, asa ca las-l pe pe dansul sa-mi raspunda, cunoaste si diferenta intre pacate, a ocara si a blestema... si multe altele....doar ca e prea ocupat...
imi cer scuze ca m-am bagat "unde nu-mi fierbe oala". sunt convinsa ca domnul profesor va va da raspunsul pe care il asteptati.

Numai bine!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.05.2010, 02:05:59
paicuadina paicuadina is offline
 
Data înregistrării: 13.10.2009
Mesaje: 1
Implicit draga gabriela nedelcu

despre ispite si pacate...hm...o sa te invat ceva ,tu singurica pe genunchi la ora 12 noaptea timp de 40 de zile cu o lumanare de ceara curata incearca sa rostesti ACATISTUL CATRE ATOTPUTERNICUL DUMNEZEU ,draga mea o sa gasesti acolo scris foarte frumos DOAMNE DA-MI PUTERE IMPOTRIVA PACATULUI SI A DIAVOLULUI ,numai rugaciunea te poate mantui, iar daca nu poti sa faci asta zi macar de cateva ori pe zi gandindu-te la ispitele si pacatele tale ,mergand pe strada sau la servici ,nu conteaza ,zi rugaciunea inimii care e foarte scurta si de mare folosinta DOAMNE ISUSE HRISTOASE FIUL LUI DUMNEZEU MILUIESTE-MA PE MINE PACATOASA,zi-o mereu de cate ori poti si atunci vei vedea ca vei avea putere sa lupti .daca o sa vrei sa te invat mai multe lucruri iti dau id-ul meu ...paicuadina...DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA SA
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BLESTEMUL cristiboss56 Vrajitoria 109 07.06.2018 21:18:05
blestemul de sine fallen Intrebari utilizatori 17 16.08.2011 12:31:48
Blestemul uciderii de frate ! Radu32 Generalitati 20 21.09.2010 18:15:59