Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #441  
Vechi 29.03.2011, 12:55:18
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

E ceartă iar pe politicaly corect, adică să ne arătăm politicoși... (ce artă? artă marțială și joială... că doar o dată pe an postește și fariseul, într-un an marți și în celălat joi, căci în rest e vorba de artă... teatralitate și rânjială mulțumită de sine.)

Păi e-vreu sau o-vreu dar mai ales j-ido-v sau adasusul ici sau ilici la numele lor au un sens foarte profund duhovnicesc lăsat așa de Domnul pentru ca să priceapă tot copilul de om cu ce se ocupă omul de 7000 de ani încoace, cum își fură el singur căciula sau femeia ca să se asemene cu omul ce se crede mai mare ca Dumnezeu.

Așa e și la noi moda și năravul ăsta, căci așa a apărut termenul de români, rumâni, romi, rromi, ardeleni, munteni, olteni, moldoveni, așa și pe dincolo a apărut și se observă deci o denumie care ne reprezintă minteresele:

-rom-ul care este ceva alcool amețitor făcut din zahăr și
-finalul eni, de la moș ene care visează la ilene cosânzene...

adică iată termenul de romeni sau rumeni... căci suntem ca niște pui de avicola rumeniți cu tot felul de sulimeneli ca să părem plini de viață, dar e vorba de cosmunism și diletantism... căci problema noastră e doar să arătăm că am fii avut stofă... dar ne-am ratat vocația și nu din vina noastră... ci din pricina neputinței, căci nu am știut spune pe r la timpul potrivit, căci e greu să faci să-ți trepideze limba. Iar dacă îndrăznești și reușești să zici corect pe r, devi imediat membru universal al populației rromeni, căci imediat se vor găsi unii ca să te încadreze... la arhetipul ăla care s-ar omeni mereu cu tot ce prinde la-ndemînă... nepăzit.

Nu e nici o supărare, căci omul e om oricâte nume și porecle și-ar pune; nu poate să fie altceva oricât nu-i convine și-i pare rău... că altul e mai sus ca el prin muncă cinstită, muncă duhovnicească... firește.

Last edited by vsovivi; 29.03.2011 at 13:07:07.
Reply With Quote
  #442  
Vechi 30.03.2011, 21:05:07
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
"Ovreu" nu este peiorativ, ci mai degraba arhaic:
"nu a geniului princiar. Selim, tot ca Ivan, nu știa ce este o bătălie. Administrațiunea se afla pe mâinile vizirului și ale unui favorit... ovreu! Sultanul nu ieșea din harem, închinând mereu frumuseților circaziene cupe cu vin de Malvasia. În cronicele turce el este cunoscut sub porecla de "cel bețiv ..." Bogdan Petriceicu Hasdeu, Ioan Voda cel Cumplit
Asa ca, fara amenintri, draga calator prin ploaie, ca nu e frumos.
Nu sunt amenintari ci CORECTARI...ca stiu cat va "plac"....Voua celor care nu inghititi evreii, uitand ca si Fiul tot evreu e.....Nu mai dati vina pe arhaisme ca traim secolului XXI, chit ca unii sunt "ramasi" in urma....a mult prea multe lucruri...Asa ca..miha-anca...stai in banca ta frumos si nu incerca sa ma aburesti, ca realmente "nu tine"............
Reply With Quote
  #443  
Vechi 04.04.2011, 13:06:08
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci e clar, ești o-vreu, e-vreu și apoi ajungi mai-vreu... adică e-vrei la nesfârșit, semeția sfințeniei de sine fără Dumnezeu... adică e vorba de aia furată sau învârtoșată din inima limbochiul zânului, pe care șade duhul rău... și care nu e altceva decât pofta răutății ca să distrugi tu duhul rău cu om cu tot, pentru idolii tăi. Lupta cea bună se dă numai cu duhurile răutății care se află în văzduhuri, cu începătoria și cu lenea ta luată drept întingeală stăruitoare și râvnă multă căci iată că după ce ai ridicat ochii din pământ și ai văzut că holdele sunt albe, cu toate astea nimeni nu se apucă de muncă pentru ca să adune roadele în jitnițela Domnului ... ci le lasă așa la voia întâmplărilor hazlii, fără păstorire.

Unde or fi plecat deci toți secerătorii? Unde le este mintea? La plimbare? Dimineața pe răcoar-e... Iar la Cluj e tot mereu senin și frumos, căci bunica bate toba.

Last edited by vsovivi; 07.04.2011 at 12:37:18.
Reply With Quote
  #444  
Vechi 09.04.2011, 22:26:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu sunt amenintari ci CORECTARI...ca stiu cat va "plac"....Voua celor care nu inghititi evreii, uitand ca si Fiul tot evreu e.....Nu mai dati vina pe arhaisme ca traim secolului XXI, chit ca unii sunt "ramasi" in urma....a mult prea multe lucruri...Asa ca..miha-anca...stai in banca ta frumos si nu incerca sa ma aburesti, ca realmente "nu tine"............
Calatorn prin ploaie, stai si tu in banca ta si nu mai vorbi in plus. Te rog.
Reply With Quote
  #445  
Vechi 13.04.2011, 09:15:42
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Calatorn prin ploaie, stai si tu in banca ta si nu mai vorbi in plus. Te rog.
Nu ma mai urmari peste tot ca seamana a hartuire si nu-i sade bine unui crestin postitor.....Iar la opinii are FIECARE dreptul, ca-ti convine au ba! Punct! Post usor fara ispite...
Reply With Quote
  #446  
Vechi 15.04.2011, 15:15:03
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu ma mai urmari peste tot ca seamana a hartuire si nu-i sade bine unui crestin postitor.....Iar la opinii are FIECARE dreptul, ca-ti convine au ba! Punct! Post usor fara ispite...
Păi dacă nu vor mai fi ispispite, atunci oare la ce anume vom posti? La auotosugestie firește... căci omul se aprinde de propria sa poftă de furăciuni viclene și șjmechere ca apoi să se plângă toată ziua că iar a greșit... că nu a poftit mai mult... că omul e viceversa vicentoarsa viceglobul pământesc... și doar v-am tot zis că nu există nici un glob de pământ ci un imens glob de apă cristalină a fost în prima zi a Creației, dar și așa a existat un sus și un jos, căci Duhul Domnului se plimba pe deasupra apelor, deci pe partea de sus a imensei sfere, căci apa nu curgea spre josul sferei ci era așa ca o picătură fără lumină și întuneric era deasupra genunei de apă, și așa a apărut Cerul și Pământul apoi din apele de jos...

Deci ar fi bine ca să postim la minciună și mândrie și răutate și viclenie, căci soiul acesta de diavoli creduli și necredincioși și plini de grozaviștie nu iese decât cu post și rugăciune și cu fapte tainice de milostenie.

Asculți sau mori ca Adam și Eva. Dar unii au iubit mai mult moartea fiindcă nu au cunoscut Viața și nu le-a păsat ci au ridicat turnul cel preînalt al morților care se cred vii, adică au scris ''ascultă și slujește tu și mă laudă pe mine și nu pe Dumnezeu așa cum mă laud eu singur că singur eu aș fiii ascultat și slujit''.

Last edited by vsovivi; 15.04.2011 at 15:29:31.
Reply With Quote
  #447  
Vechi 15.04.2011, 20:19:25
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilinta Vezi mesajul
Iisus Hristos iubeste in momentul de fata toti oamenii inclusiv evreii dar respingerea dragostei Sale
se transforma in bici de foc care arde . Acesta este iadul.Pe cei ce lasa sa fie imbratisati Lumina
ii lumineaza iar pe cei ce o resping ii arde.Arderea a milioane de oameni de catre fascisti in lagare
nu se poate compara cu Holocaustul prezent de care este vinovat Cel fara de vina ,Iisus Hristos.
Astazi, dragilor, daca cineva omoara UN om e considerat criminal si judecat, daca se omoara o MIE de oameni se considera revolutie si nu e nimeni vinovat, daca se omoara un MILION de oameni se considera razboi de aparare si se decoreaza eroi, iar daca se omoara un MILIARD de oameni se va considera ... curatenia de primavara a planetei! Pare cinic, dar e adevarat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #448  
Vechi 18.04.2011, 14:49:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Astazi, dragilor, daca cineva omoara UN om e considerat criminal si judecat, daca se omoara o MIE de oameni se considera revolutie si nu e nimeni vinovat, daca se omoara un MILION de oameni se considera razboi de aparare si se decoreaza eroi, iar daca se omoara un MILIARD de oameni se va considera ... curatenia de primavara a planetei! Pare cinic, dar e adevarat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Trist dar adevarat. Totusi e o mare diferenta intre a omorî un om si a duce un razboi: motivatia este alta. Spunand acest lucru, nu ma refer la cuceritori, ci la cei care participa la razboi aparandu-si tara. Cuceritorii se inscriu, dupa parerea mea, la prima categorie indicata de tine, MariS.
Reply With Quote
  #449  
Vechi 18.04.2011, 14:51:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Nu ma mai urmari peste tot ca seamana a hartuire si nu-i sade bine unui crestin postitor.....Iar la opinii are FIECARE dreptul, ca-ti convine au ba! Punct! Post usor fara ispite...
Nu te-am urmarit, ci am raspuns la multele tale postari. Si daca consideri ca tu ai dreptul la opinie, atunci si eu am.
Reply With Quote
  #450  
Vechi 18.04.2011, 16:20:53
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Citat:
În prealabil postat de umilinta Vezi mesajul
Iisus Hristos iubeste in momentul de fata toti oamenii inclusiv evreii dar respingerea dragostei Sale
se transforma in bici de foc care arde . Acesta este iadul.Pe cei ce lasa sa fie imbratisati Lumina
ii lumineaza iar pe cei ce o resping ii arde.Arderea a milioane de oameni de catre fascisti in lagare
nu se poate compara cu Holocaustul prezent de care este vinovat (de ce vinovat, te intreb eu ?, nu noi oamenii prin nerusinarea noastra ni le facem toate si prin tot ceea ce facem ne atragem osanda ?) Cel fara de vina ,Iisus Hristos.
Din cate am vazut persoana care a deschis topicul a plecat dupa ce a hulit sau se afla pe forum sub alt nume (cel mai probabil). Desi ar merita sa i se spuna cateva, prefer sa citez doar un Sfant parinte drag mie :
Deci, iubiților, să mulțumim lui Dumnezeu pentru faptul că noi suntem dintre cei mântuiți și că, neputând să ne mântuim prin fapte, am fost mântuiți prin harul lui Dumnezeu. Însă mulțumind, să nu facem aceasta numai prin cuvinte, ci și prin lucruri, prin fapte. Căci atunci este mulțumirea deplină, când noi facem toate acelea prin care Dumnezeu urmează a fi slăvit, și când fugim de acelea de care ne-am izbăvit. Dacă noi, batjocorind pe Împăratul a toate, în loc să fim pedepsiți, am fost cinstiți prin marea Lui iubire de oameni, îți poți închipui câtă nerecunoștință am avea față de El, batjocorindu-L și după aceasta! Atunci desigur că vom fi pedepsiți cu cea mai mare pedeapsă pentru asemenea nerecunoștință, ba încă mai aspră decât cea dintâi. Batjocora dinainte nu ne-ar arăta atât de nerecunoscători pe cât ne arată cea de după cinstea și marea Lui purtare de grijă față de noi. Să fugim, deci, de acelea de care ne-am izbăvit, și nu numai cu gura să-I mulțumim, ca nu cumva să se zică și despre noi: „Poporul acesta se apropie de Mine cu gura și cu buzele Mă cinstește, dar cu inima este departe” (Isaia 29, 13). Căci nu ar fi absurd, când cerurile spun slava lui Dumnezeu, ca tu, cel pentru care au fost făcute cerurile care-L slăvesc, să săvârșești astfel de fapte, prin care de alții este defăimat Dumnezeu, Care te-a făcut pe tine?!

De aceea, nu numai cei ce defaimă pe Dumnezeu sunt răspunzători, ci și tu vei fi răspunzător și vrednic de osândă. ,

si mai departe tot el spune :

Să arătăm că suntem vrednici, făcându-se acestea pentru noi. Căci, dacă ne vom arăta nevrednici de acestea, cum vom putea fi vrednici de Împăratul a toate? Fiindcă toți cei ce trăiesc defăimând pe Dumnezeu, nevrednici sunt de a privi soarele.

Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 10:39:16