Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.12.2006, 17:05:41
moriane moriane is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2006
Mesaje: 18
Implicit

Am mai vazut ca unii se intreaba ce cauta un subiect despre sinucidere pe un forum crestin. Dar sinuciderea e o problema si pentru religie. Sa crezi in Dumnezeu si sa te sinucizi pare a fi un paradox. Cred ca poti sa crezi in Dumnezeu si sa te sinucizi doar daca Il urasti. E probabil cel mai bun mod de a-ti exprima acest tip de sentimente. Pe toti ceilalti care cred in Dumnezeu dar vor sa se sinucida nu pre pot sa-i inteleg. Cum poti sa te sinucizi si sa crezi in cineva atotputernic care te mai si iubeste. El poate sa faca orice, deci nu exista situatie din care sa nu te poata scoate. Atata timp cat taiesti inca mai poti suportata, pt. ca daca nu ai putea, nu ai mai trai. Daca merita sa traiesti asa? Cred ca da.

Cum am mai spus, sinuciderea este si o posibilitate, avem libertatea sa o facem. Si cred ca trebuie sa respectam decizia celor care au ales-o. In fond era dreptul lor.

Citystar, nu numai crestini se gandesc la sinucidere, si nici nu sunt ei cei mai nefericiti. De multe ori cei pe care ii credem fericiti nu sunt asa. Iar nepasarea nu e o forma de fericire, e o forma de moarte interioara. Ca sa fi fericit trebuie sa fi sensibil la fericire.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.01.2007, 03:30:57
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

nu sunt de acord cu cioran in problema sinuciderii
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.01.2007, 21:25:20
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Dragii mei, hai sa fim optimisti in noul an si sa nu ne mai gandim la rele. Daca totusi intalnim persoane cu ganduri macabre legate de suicid sa le intindem o mana caci ei sunt foarte nefericiti si bolnavi. Sa ii ajutam sa isi poata purta boala pana la capat fara sa sufere mult. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.01.2007, 22:45:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moriane
Liertatea ne defineste ca oameni, si probabil de aceea dintre toate fiintele de pe pamant, omul inregisreaza cea mai mare rata la sinucideri. Avem libertatea de a ne sinucide. Dreptul la sinucidere rezulta din libertate. Motivele pentru care ne putem sinucide sunt variante, si importante, majoritatea cauzate de disperare. Intr-adevar ma intereseaza resorturile care il pot impinge pe un om la acest gest, ma intereseaza sinucigasi, dar dintre toti, cel mai mult ma intereseaza cei care incearca sa se sinucida de dragul sinuciderii. Nu trebuie sa fie disperati, bolnavi, raniti in dragoste, sau sa-si urasca trupul. Trebuie doar sa-si doreasca sa intre in nefiinta. Pentru cei care cred in nemurirea sufletului, asa ceva e absurd, pentru ceilalti...

Pe cei care impartasesc aceleasi curiozitati ca si mine, ii rog sa-si exprime parerile, si nu numai pe ei.
Libertatea este o notiune care defineste normalitatea unei lumi echilibrate,civilizate si prospere. Viata in sine in esenta ei nu ne apartine. Ea este apanajul numai si numai al Divinitati. Modul nostru de organizare de creeare de valori si de convietuire , apartine omului in deplina lui libertate pe acest pamint. Revenind la problema care ne framinta pe acest topic, privind sinuciderea ca fenomen al zilelor noastre, pot afirma cu tarie ca reprezinta un dezechilibru mai mult sau mai putin grav al psihicului nostru. Depresiile nervoase ignorate si netratate la timp duc in cele mai multe cazuri la acte necugetate. O alta cauza ar fi lipsa credintei in Dumnezeu si o mare lasitate interioara combinata cu un egoism patologic. A accepta sinuciderea ca un drept normal al fiecaruia in parte reprezinta o ignoranta crasa in intelegerea si combaterea acestui comportament deviant al psihicului uman.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.01.2007, 22:46:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moriane
Liertatea ne defineste ca oameni, si probabil de aceea dintre toate fiintele de pe pamant, omul inregisreaza cea mai mare rata la sinucideri. Avem libertatea de a ne sinucide. Dreptul la sinucidere rezulta din libertate. Motivele pentru care ne putem sinucide sunt variante, si importante, majoritatea cauzate de disperare. Intr-adevar ma intereseaza resorturile care il pot impinge pe un om la acest gest, ma intereseaza sinucigasi, dar dintre toti, cel mai mult ma intereseaza cei care incearca sa se sinucida de dragul sinuciderii. Nu trebuie sa fie disperati, bolnavi, raniti in dragoste, sau sa-si urasca trupul. Trebuie doar sa-si doreasca sa intre in nefiinta. Pentru cei care cred in nemurirea sufletului, asa ceva e absurd, pentru ceilalti...

Pe cei care impartasesc aceleasi curiozitati ca si mine, ii rog sa-si exprime parerile, si nu numai pe ei.
Libertatea este o notiune care defineste normalitatea unei lumi echilibrate,civilizate si prospere. Viata in sine in esenta ei nu ne apartine. Ea este apanajul numai si numai al Divinitati. Modul nostru de organizare de creeare de valori si de convietuire , apartine omului in deplina lui libertate pe acest pamint. Revenind la problema care ne framinta pe acest topic, privind sinuciderea ca fenomen al zilelor noastre, pot afirma cu tarie ca reprezinta un dezechilibru mai mult sau mai putin grav al psihicului nostru. Depresiile nervoase ignorate si netratate la timp duc in cele mai multe cazuri la acte necugetate. O alta cauza ar fi lipsa credintei in Dumnezeu si o mare lasitate interioara combinata cu un egoism patologic. A accepta sinuciderea ca un drept normal al fiecaruia in parte reprezinta o ignoranta crasa in intelegerea si combaterea acestui comportament deviant al psihicului uman.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.01.2007, 00:11:47
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

ATENTIE LA TEXTUL CARE URMEAZA -DESCRIE INTOCMAI DELIRUL SINUCIDERII AL CARUI APOLOGET A FOST SARMANUL "MARELE CIORAN"!!-CITAT MAI SUS CU NAIVITATE DE ORY. CINE OARE AR FI PUTUT SA-L INSPIRE? DUMNEZEU SA NE FEREASCA!! AM SCRIS NUMAI CU MAJUSCULE CA SA IDENTIFICATI FARA EROARE CEEA CE-MI APARTINE DIN POSTARE.
LIVIU


Aroganţa rugăciunii
personale [ ]
fragment


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
de Emil Cioran [Emil_Cioran]

2005-03-02 | | Înscris în bibliotecă de serban georgescu



(Doamne, dă-mi tăria să nu mă rog niciodată, cruţă-mă de nebunia oricărei adoraţii, depărtează de mine ispita unei iubiri ce m-ar dărui ţie pe veci. Fie ca vidul să se întindă între inima mea şi cer! Nu-mi doresc defel pustiurile populate cu prezenţa ta, nici nopţile tiranizate de lumina ta şi nici Siberiile topite sub soarele tău. Mai singur decât tine, îmi vreau mâinile curate, spre deosebire de ale tale care s-au mânjit pe veci plămădind lutul şi amestecându-se în treburile lumii. Nu cer stupidei tale atotputernicii decât respectul cuvenit singurătăţii şi chinurilor mele. N-am ce face cu vorbele tale; şi mă tem de nebunia care m-ar îndemna să le ascult. Dăruieşte-mi miracolul recules de dinaintea primei clipe, pacea pe care n-ai putut s-o înduri şi care te-a stârnit să faci o spărtură în neant ca să deschizi aici acest bâlci al timpurilor şi să mă osândeşti astfel la univers, - la umilinţa şi la ruşinea de a fi.)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.01.2007, 02:01:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Liviu,stiu ca Cioran a fost nonconformist,si ca a avut o viziune pozitiva asupra sinuciderii,n-am spus ca-i sustin toate teoriile si scrierile,ci doar pe cea pe care am relatat-o care am considerat-o plauzibila.Imi place Cioran in anumite ipostaze psihologice,dar aceasta nu inseamna ca-l sustin in totalitate,si mi se pare normal sa ssuporte perioade de declin si de triunf launtric,sa-si fi exprimat asa cum a considerat el,gandurile si cugetele influientate de simtirile,trairile si mentalitatea proprie,dar aceasta nu inseamna ca e dezis de Dumnezeu.Si Eminescu si-a exprimat astfel de neputinte,as putea spune,controversata,caci uneori a zis:"eu nu cred nici in Iehova....,"si altadata a spus;"rugaciunea unui Dac",poezie pe care o consider de o mare smerenie fata de Creator.
Mi se pare normal ca in decursul unei tumultoase vieti sa oscilam in simtiri si considerente,mai ales cand este vorba de personalitati complexe si atat de publice precum cei citati.(ca sa nu spun inteligenti...)
Avem acces la atatea lucruri,atatea informatii,de noi depinde ceea ce asimilam,ceea ce consideram ca se adapteaza mai bine personalitatii noastre,daca un om spune si lucruri rele si lucruri bune,trebuiesc luate in consideratie cele bune,pentru folosul tau,asta nu-nseamna ca de vreme ce a exprimat si rele trebuie inlaturat cu desavarsire,avem capacitatea sa discernem.
Nu exista oameni care exceleaza in cele rele,asa cum nu exista oameni care exceleaza in bune,fiecare are si seva bun si ceva rau.
Asa deci,daca l-am citat pe Cioaran,sper ca ai observat ca am ales teoria mai suportabila si firesca,care de altfel e reala,dar nu te speria,nu sustin multe din scrierile lui cu conotatie pesimista exagerata,oei nepasare exagerata,chiar daca nu a facut decat sa exprime ceea ce poate sa existe in interiorul fiintei lui,si-a noastra poate,la un moment dat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.01.2007, 10:36:14
liviusinorchian liviusinorchian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 16
Implicit

Draga Ory,
Eu nu mi-am propus sa-l analizez sau judec pe Cioran-are Cine- ci mi s-a parut un fragment extrem de sugestiv referitor la tematica topicului-sinuciderea.Nu cred ca trebuie sa ai neaparat traire si simtire crestina ca sa sesizezi duhul Satanic care l-a inspirat,iar daca o ai cu atat mai mult!Eu am inserat cu mare tulburare acest fragment-de teama de a nu ispiti pe cineva-ATENTIE mare la ceea ce citim ,chiar daca credem ca avem discernamant.Inteligenta si puterea Satanei sunt mari,nu trebuie nici o clipa subestimate- ele nu ne pot atinge daca avem o traire autentic crestina-dar nici sa nu ne incredem fara echivoc in discernamantul nostru.
Discernamantul crestin inseamna sa detasezi fara dubiu lumina de intuneric,binele de rau,frumosul de urat si antitezele pot continua...Iar dubiul il putem inlatura numai cu ajutorul Duhului Sfant prin mijlocire duhovniceasca.
Referitor la puterea si influenta cuvantului,si deci grija cu care trebuie sa-l folosim mi se pare de exceptie exemplul pr.Savatie Bastovoi(cauta pe net,e un tanar "batran" de la care avem ce invata) care la tunderea in monahism s-a dezis in plina ascensiune literara de intreaga sa opera -calificand-o ca "stricatoare de suflete" -cu atat mai mult cu cat cuvantul scris,deci si puterea de influenta a acestuia dainuie in timp.
Doamne,ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.01.2007, 18:21:18
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

In mare parte din cazuri sinuciderea e facuta nu de oameni bolnavi...ci doar de oameni slabi,si nu foarte inteligenti. Dar nu putem generaliza. Pot fi de exemplu oameni foarte inteligenti care au renuntat la viata din variate motive. Pot fi oameni foarte puternici care se sinucid din variate motive. In general sustin urmatoarea fraza "Traieste, caci mort vei fi mult timp."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.01.2007, 18:28:02
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Eu sustin totusi ca se sinucid oamenii bolnavi psihic. Sigur ca este un lucru tragic sa iti iei viata, trebuie sa ne traim viata si cu bune si cu rele. Si eu mai sper ca cine are rabdare pana la capat va avea rasplata multa in cer. Asa sa ne ajute Dumnezeu!
Cat despre ideea ca eu am calea mea ,tu ai calea ta, este adevarat ca oamenii o iau pe drumuri diferite, dar exista bine absolut, frumos absolut si acestea sunt atributele lui Dumnezeu. Noi oamenii insa percepem relativ si diferit adevarul, frumosul, binele, de aici vorba" e frumos ce imi place".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25