Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.12.2009, 17:17:14
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

wireless este doar la clasa I. eu detin un modem. Din pacate, s-a lasat intunericul si nu am cum sa mai fac poze. Insa, chiar si zi cum era, nu am vrut sa imortalizez nimic ca sa am totul viu in memorie- e o practica tot mai frecventa aceea de a nu mai face poze care vine din prea multele facute.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.12.2009, 17:27:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Hello de peste Ocean...
Sa-ti ajute Domnul sa ajungi cu bine acasa.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.12.2009, 17:34:35
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
wireless este doar la clasa I. eu detin un modem. Din pacate, s-a lasat intunericul si nu am cum sa mai fac poze. Insa, chiar si zi cum era, nu am vrut sa imortalizez nimic ca sa am totul viu in memorie- e o practica tot mai frecventa aceea de a nu mai face poze care vine din prea multele facute.
pozele erau pentru...noi...
Dar ai dreptate, mai bine in cap decat in calculator; oricum, n-aveam nici un drept sa cer asa ceva...nu mai fac, nu mai fac...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.12.2009, 17:44:21
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

iertare, elizabeta...cand am vazut mesajul tau, se lasase deja intunericul...imi pare rau. as fi facut doar pentru voi.
hartford, multumesc de incurajari. Fac de prea multe ori drumul acesta si, slava Domnului, nu am frica. Oricum, trenul imi este ca a doua casa si ma simt foarte in siguranta in el. chiar acum, ma gandem cat de mult ador sa merg cu trenul. cand eram in liceu,mergeam cu personalul pana la iasi si chiar si nenorocitele acelea de vagoane etajate-salon aveau farmecul lor. pe care inca il detin. ma bucur ca le-am apreciat dintotdeauna.
Din gandurile mele de tren: " Trenul se misca ireal. Nu aud decat corul cantand. Imperceptila eternitate devine acum senzoriala. Campul se intinde, e acelasi peste tot, griul viscolului e monoton identic, cerul nu mai exista, topitu-s-a in vant. Nu aud zgomotele din tren. poate ca nemiscatul lui parmenide il putem zari /il poti concepe din tren.poti simti eternitatea, poti sa stai undeva de departe si sa te simti pe tine, esti inauntru a ceva si in afara a tot. De undeva de unde poti zari totul. Aud plansetul ingerilor. E incredibila cantarea aceasta. As muri ca sa aud vesnic cantece ca acesta. As muri ca sa iau raiul. Dar nu e suficient, trebuie si sa traiesc. Ador trenul. Ador sa merg cu trenul. Borges spunea ca viata este ca un rau care curge cu tot ce poarta el. Iar, el, Borges este raul. Si nu viata asa cum spune literatura de cele mai multe ori. Asa si eu ma simt de parca trenul sunt eu. Eu ma odihnesc intru tren. Exista o metafizica a trenului? A calatoriei? A calatoriei in care esti purtat, dus, in acelasi timp facut spectatorul a tot ceea ce lasi in urma. Cum e timpul in calatorie? Exista un timp al calatoriei? In tren, orice dorinta se evapora, orice suferinta se stinge, nu exista confort, exista doar o singura prinsoare. Ai ceva in comun cu trenul. Se intampla doar ca el sa mearga in aceeasi directie cu tine. Te ia si pe tine. Sunt ganduri aiurea.
Timpul suspendat..."
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.12.2009, 10:32:12
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Eu voi calatori sambata spre Romania. Sper ca nu voi ramane inzapezita pe undeva pe drum...Si sper ca CFR-ul sa nu care cumva sa nu dea caldura in tren, cum mai are prostul obicei cateodata, fiindca 7 ore intr-un tren neincalzit in toiul iernii sunt chiar de groaza, am patit-o de cateva ori. Sau sa nu dea exagerat de multa caldura, fiindca si asta e chinuitoare. Plus ca nu am cu mine haine si incaltari de -12 grade cate se preconizeaza sa fie prin Moldova sambata dupa amiaza/seara/noaptea.
Draga mea, informeaza-te ca nu cumva sa pierzi legatura spre casa:
http://www.adevarul.ro/locale/bucure...73382767.html;
http://www.ziare.com/actual/social/1...zapezii-978166

Last edited by elizabeta; 18.12.2009 at 10:34:43.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 18.12.2009, 18:17:46
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Multumesc elizabeta.
De acum asta e, cu Dumnezeu inainte.

In general nu ma sperie/ingrijoreaza/enerveaza intarzierile in calatorie. Mi s-a intamplat de destule ori sa pierd avionul sau trenul, sau sa fie tot felul de intarzieri, dar in general s-a intamplat ca nu a fost chiar asa de rau, fie am intalnit oameni interesanti asteptand, fie am vazut lucruri interesante...Numai frig prea mare sau caldura prea mare sa nu fie. :D
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.12.2009, 21:49:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Multumesc elizabeta.
De acum asta e, cu Dumnezeu inainte.

In general nu ma sperie/ingrijoreaza/enerveaza intarzierile in calatorie. Mi s-a intamplat de destule ori sa pierd avionul sau trenul, sau sa fie tot felul de intarzieri, dar in general s-a intamplat ca nu a fost chiar asa de rau, fie am intalnit oameni interesanti asteptand, fie am vazut lucruri interesante...Numai frig prea mare sau caldura prea mare sa nu fie. :D
Romania e deja un cod total si general al nervilor ! Cel mai bine e acasa , sau in mjlocul naturii , departe de zgomot si aglomeratie . Oricum , Romania e intr un BLOCAJ TOTAL !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.12.2009, 23:06:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Drum bun si usor tuturor care va intoarceti acasa!

Elizabeta, sa stii ca eu ma bucur de ninsoare si de zapada! si imi place tare mult sa ma plimb pe strada cand ninge sau imediat dupa aceea. Si azi am mers vreo ora pe jos si m-am bucurat de zapada... stiu ca e enervant cand e aglomeratie si polei,dar sa ii multumim lui Dumnezeu pentru toate. la cat de mult mi-am dorit eu sa ninga!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.12.2009, 10:03:51
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Drum bun si usor tuturor care va intoarceti acasa!

Elizabeta, sa stii ca eu ma bucur de ninsoare si de zapada! si imi place tare mult sa ma plimb pe strada cand ninge sau imediat dupa aceea. Si azi am mers vreo ora pe jos si m-am bucurat de zapada... stiu ca e enervant cand e aglomeratie si polei,dar sa ii multumim lui Dumnezeu pentru toate. la cat de mult mi-am dorit eu sa ninga!

Da,e frumoasa zapada,partea urata pentru mine este ca nu imi place sa fiu imbracat pana in gat cu 15 bluze:)
Cum prind o bucata de gheata,"ma dau" pe ea :))
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.12.2009, 16:28:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

...si am ajuns cu bine acasa marti dupa amiaza, dupa ce aviounul de luni dimineata a fost anulat din cauza zapezii, au fost chiar atat de draguti incat ne-au dat chiar si bani de mancare. :D In rest calatoria a fost ok, bineinteles ca a fost cam prea cald in tren, dar toate bune. :)

Sarbatori fericite tuturor! :)
Reply With Quote
Răspunde