Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #17  
Vechi 17.10.2010, 20:40:58
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai oameni buni, nu e de joaca cu calaugaria. Ca nu am noroc in lume, hai la manastire, ca acolo mi-o merge mai bine! NU! Complet fals! Daca nu esti in stare sa iti faci un rost in lume, daca etsi neputincios in lume, cu atat mai mult vei fi la manastire!

Si, in sfarsit, sa nu-si inchipuie cineva ca numai daca esti calugar, esti primit de Dumnezeu spre mantuire. Eu cred ca cei mai multi ratati si cei mai multi "improvizati" sunt in viata calugareas*ca. De ce ? Pentru ca viata calugareasca este o viata de exceptie, iar daca se strecoara in ea oa*meni comuni, atunci oamenii aceia nu vor putea face niciodata lucruri care tin de o viata superioa*ra. E mai bine pentru toata lumea ca unii ca aces*tia sa ramana in afara manastirilor.




- Revenind la alt subiect, parinte, spuneti ca in calugarie sunt cei mai multi ratati si ca in calugarie trebuie sa intre oameni de exceptie. Ce inseamna om de exceptie?
-Inseamna un om care nu se joaca cu viata lui, un om care stie ce-i calugaria, stie ceea ce a lasat si ceea a gasit si care nu mai poate fi clintit din calea calugariei. Adica, nu oameni cu lipsuri, pentru ca in manastiri sunt foarte multi oameni cu lipsuri, lipsuri fizice, psihice, oameni fara cultura, oameni care nu s-ar fi descurcat in viata comuna. Or, acestia niciodata nu vor fi niste calugari buni, vor fi niste domiciliati si niste improvizati la manastire. Daca te duci prin manastiri si cercetezi, poti constata multi din acestia, care nu sunt nici de casatorie, nici de calugarie. Acestia nu inainteaza, nu fac parte din randul oamenilor de exceptie. Un om de exceptie este un om care ar fi putut face fata si in casatorie si care nu e refugiat la manastire.

Arhim. Teofil Paraian


Subscriu

Ar fi o alegere mai potrivita sa ne traim viata in lume, alaturi de El. Iar casatoria sa fie una care sa respecte regulile care ar conduce la El....de fapt tema discutata..
Calugaria ar trebui aleasa DOAR din dragoste pentru El si nu ca fuga de problemele noastre lumesti. Trebuie mai intai curatare de patimi, de dorinte lumesti si deabia dupa aceea gandit daca aceasta ar fi alegerea voita.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta in familie? alexaa Generalitati 56 12.01.2015 21:51:12
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 09:52:25
Familie VS Servici Mirela0110 Generalitati 16 19.06.2010 18:52:00
Familie sau Celibat colaps Generalitati 19 14.05.2010 17:33:59
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07