Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 04.02.2011, 23:01:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
d-le Mihnea cum se transmite pacatul stramosesc?
Modalitatea de transmitere a păcatului strămoșesc este mister al credinței.
Trebuie să admitem că anumite lucruri pe care Dumnezeu ni le-a revelat nu le putem înțelege pe deplin. Din fericire, nici nu este necesar, este necesar însă să credem în ceea ce ne învață Dumnezeu și, în ceea ce privește înțelegerea, să sperăm că o vom dobândi în viața de veci, în special după Judecata cea de Obște, când toate se vor da în vileag.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #102  
Vechi 04.02.2011, 23:05:04
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Modalitatea de transmitere a păcatului strămoșesc este mister al credinței.
Trebuie să admitem că anumite lucruri pe care Dumnezeu ni le-a revelat nu le putem înțelege pe deplin. Din fericire, nici nu este necesar, este necesar însă să credem în ceea ce ne învață Dumnezeu și, în ceea ce privește înțelegerea, să sperăm că o vom dobândi în viața de veci, în special după Judecata cea de Obște, când toate se vor da în vileag.
Parca Augustin sau cine spunea ca se transmite prin concupiscenta... Singurul care nu s-a nascut prin concupiscenta a fost Hristos... Fecioara Maria s-a nascut prin concupiscenta ca orice om... Daca Fecioara Maria s-a nascut fara pacat stramosesc atunci si noi ne nastem fara pacat stramosesc.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.02.2011, 23:06:07
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Este evident că, în această privință (și nu: în general) nu sunteți de aceeași parte a baricadei. Admit că Sfinții Părinți nu spun nimic răspicat despre chestiunea pe care o dezbatem aici: nici așa, nici altfel. Prin urmare, considerați că un ortodox care ar susține că Sf Fecioară este neprihănită încă de la zămislirea ei încetează de a mai fi ortodox din cauza acestei credințe ?
Dacă așa considerați, de ce atunci opinia contrară ar fi ortodoxă ?
De exemplu Sf. Ioan Maximovici nu sustine aceasta idee.
Ce intrebare imi puneti, cum credeti ca pot raspunde la astfel de intrebare. In general, multi ortodocsi nu stiu multe, nu ca ar fi cazul de fata, ca nu am cunostinta de ceea ce stie doamna Noessia. Eu imi sustin ideea, ca am explicatia clara, dar asta nu inseamna daca dumneaei sustine contrariul nu e ortodoxa, aceasta chestiune o stie dumneaei.
Pentru dumneavoastra cei care nu cunosc astfel de detalii devin automat "necatolici"?
Opinia contrara acestei dogme este explicata in BO.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.02.2011, 23:07:59
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Modalitatea de transmitere a păcatului strămoșesc este mister al credinței.
Pai apare o intrebare simpla, de exemplu, BC il pomeneste si il considera pe Vasile cel Mare, sfant? (imediat va pun si intrebarea dupa ce primesc acest raspuns)
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.02.2011, 23:11:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ulterior acestei postări, mai exact chiar în postarea 42, dv ați afirmat că BC susține că Sf Fecioară mai întâi a înviat, apoi s-a ridicat cu trupul la cer. Nu este aceasta minciună, cât timp dogma catolică nu spune asta ? Nu este aceasta dovadă de rea-credință ? Și apoi, vă mirați că sunt chiar utilizatori ortodocși care nu iau în considerare postările dv, intuind măsluirea ?
Ca sa continuam situatia penibila, tot eu o sa caut sa ma justific in ceea ce am spus, ca la dvs. nicio sansa.
In acelasi link, si mai clar decat atat scrie: "Dumnezeu a făcut-o să beneficieze de învierea trupului, ridicând-o “cu trupul și cu sufletul în slava cerească."
"Sfântul Francisc de Sales, pătruns de un sănătos spirit al credinței, ne pune această întrebare: Care copil, dacă ar putea, nu ar învia-o pe mama sa și nu ar pune-o în paradis, cât mai curând după moartea ei? "
" în sfârșit, papa mai citează un alt scriitor din vechime, care afirmă la rândul său: Cristos, Mântuitorul și Dumnezeul nostru, dătătorul vieții și al nemuririi, a fost de datoria lui de a-i reda viața mamei. A fost de datoria lui de a o învia din morți și de a o primi alături de el, traversând o cale numai de el cunoscută."
Reply With Quote
  #106  
Vechi 04.02.2011, 23:14:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Parca Augustin sau cine spunea ca se transmite prin concupiscenta... Singurul care nu s-a nascut prin concupiscenta a fost Hristos... Fecioara Maria s-a nascut prin concupiscenta ca orice om... Daca Fecioara Maria s-a nascut fara pacat stramosesc atunci si noi ne nastem fara pacat stramosesc.
Corect, asa am scris si eu.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 04.02.2011, 23:15:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
De exemplu Sf. Ioan Maximovici nu sustine aceasta idee.
Se prea poate, numai că Sf Ioan Maximovici nu face parte dintre Sfinții Părinți. În general, prin "Sfinții Părinți" înțelegem acei sfinți ai Bisericii Nedespărțite care ne-au lăsat o operă teologică de referință.

Citat:
asta nu inseamna daca dumneaei sustine contrariul nu e ortodoxa,
Exact aceasta este și părerea mea: poți fi un bun ortodox crezând în Neprihănita Zămislire. Mă bucur că (mai de nevoie=) ) ați ajuns la această concluzie.

Citat:
Pentru dumneavoastra cei care nu cunosc astfel de detalii devin automat "necatolici"?
Unii, da ! Fiindcă nu e același lucru: noi avem aici o dogmă definită. Respingerea unui adevăr de credință, dacă e făcută nu din neștiință, ci cu încăpățânare, ne plasează în erezie. Deci, ceea ce la noi este dogmă, la dv este domeniu liber pentru reflecția teologică, în care diferite păreri personale sunt permise.

Veți înțelege imediat deosebirea dacă am să vă pun același tip de întrebare cu termeni schimbați: "un ortodox care nu crede în Sfânta Treime încetează să mai fie ortodox ?".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 04.02.2011 at 23:17:52.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.02.2011, 23:19:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
De exemplu Sf. Ioan Maximovici nu sustine aceasta idee.
Ce intrebare imi puneti, cum credeti ca pot raspunde la astfel de intrebare. In general, multi ortodocsi nu stiu multe, nu ca ar fi cazul de fata, ca nu am cunostinta de ceea ce stie doamna Noessia. Eu imi sustin ideea, ca am explicatia clara, dar asta nu inseamna daca dumneaei sustine contrariul nu e ortodoxa, aceasta chestiune o stie dumneaei.
Pentru dumneavoastra cei care nu cunosc astfel de detalii devin automat "necatolici"?
Opinia contrara acestei dogme este explicata in BO.
Am observat ca Noessia sustine toate dogmele catolice diferite de ale noastre, respingandu-le astfel pe cele ortodoxe (cele referitoare la purgatoriu, zamislire, etc.). Dar chiar si asa daca ramane ortodoxa se poate spune de nestiinta. Si fiind in Biserica beneficiaza de Sfintele Taine, pentru ca acestea asigura mantuirea. Important e ca o biserica sa nu accepte erezii pentru ca pierde harul. Un credincios poate fi scuzabil.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.02.2011, 23:23:57
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Veți înțelege imediat deosebirea dacă am să vă pun același tip de întrebare cu termeni schimbați: "un ortodox care nu crede în Sfânta Treime încetează să mai fie ortodox ?".
Pai nu crede in Sfanta Treime, nu crede ca Iisus Hristos e Unul din cei Trei. Nu respecta exact prima porunca. E ortodox numai cu numele, nu prin fapte de credinta.
Nu este aceiasi intrebare, in primul caz e vorba despre negarea Sfintei Scripturi in principiu si a tuturor parerilor Sfintilor Parinti, o intoarcere impotriva lui Dumnezeu, in cel de-al doilea caz e o supravenerare, o dogma care reduce meritul Sfintei Fecioare Maria.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.02.2011, 23:25:13
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Pai apare o intrebare simpla, de exemplu, BC il pomeneste si il considera pe Vasile cel Mare, sfant? (imediat va pun si intrebarea dupa ce primesc acest raspuns)
Desigur, este nu un "simplu" sfânt, ci, dacă memoria nu mă înșeală, doctor al Bisericii, adică scrierile lui, fără a fi, totuși, magisteriale, sunt de referință. Face parte dintre Sfinții Părinți, în orice caz. Și este patronul bisericuței mele...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta de DNA Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 51 21.08.2012 16:03:50
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16