Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 12.09.2012, 00:56:28
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun, am facut lumina in chestiune pana la urma, daca ai sa ramai fata batrana poat macar nu mai intrebi retoric "de ce, de ce eu, Doamne?"
Nu ma uit dupa un fotomodel sau sa fie imbracat nu stiu cum. Si uite o experienta, o conluzie total gresita. L-am vazut la biserica (pe cel ce mi-a dat de inteles ca vestimentatia mea lasa de dorit in ceea ce il priveste) ca fiind un baiat imbracat modest, cam cu aceleasi lucruri pe el mai mereu, fara prea multe schimbari. Stii care a fost ideea mea despre el? "Mmmm, omul asta nu pune accent pe haine! Imi place asta!" ca mai tarziu sa aflu ce de fapt este total opusul. Ufff! Caut doar pe cineva care sa mi se potriveasca si pt care sa ma potrivesc. Pe cineva simplu, modest. Recunosc ca as vrea si eu sa aiba nu stiu ce calitati, sa arate ca fat-frumos, dar decat sa am impresia vesnica de a nu fi suficient de buna pentru el, prefer pe cine-mi va da Dumnezeu. Numai sa-mi dea si mie ochi sa-l vad. Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 12.09.2012, 00:59:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Nimic nu ne este garantat de cand ne nastem.
În afară de nesemnificativul amănunt că toate trec și nu se mai întorc, iar când îți vine rândul te caută cumătra cu coasa, care te găsește și în gaură de șarpe.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.09.2012 at 01:02:09.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 12.09.2012, 01:04:51
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Gabriela, tocmai asta e frumusetea vietii pe Pamant. Faptul ca niciodata nu vom stii ce se va intampla maine. Nimic nu ne este garantat de cand ne nastem. Totul dobandim pe parcurs, cu fiecare zi care trece. Care ar mai fi scopul nostru daca am stii de la inceput ca vom gasi sau nu vom gasi un sot bun, ca vom fi sau nu vom fi mame bune? Tocmai datorita acestei incertitudini permanente, ne straduim sa fim din ce in ce mai buni si luptam sa obtinem fericirea si mantuirea in viata.
Legat de aceasta problema, a faptului ca nu-ti gasesti perechea potrivita, as tinde sa-ti dau un sfat mai obiectiv. Eu consider ca o viata plina de activitate, o viata antrenanta iti permite sa vezi altfel lucrurile. Poate din cauza monotoniei zilnice, ai aceata anxietate si te gandesti permanent la problema ta.
Concret: In locul tau m-as implica in cat mai multe activitati pentru a-mi umple timpul. Mi-as dezvolta noi pasiuni, care automat m-ar conduce catre oameni noi. Daca iti place sa citesti, incepe sa merge la o sala de lectura. Acolo, pe langa carti poti cunoaste persoane cu care ai ce discuta. Daca esti o fire analitica, orienteaza-te catre stiinte exacte. Te poti apuca sa inveti de exemplu programare, statistica, analiza financiara. Poti vizita forumuri de specialitate, ca apoi sa aplici lucrurile invatate. Te poti apuca de fotografie. Chiar si cu un aparat de slaba calitate, poti invata incet incet sa captezi imagini frumoase. Daca esti interesata de probleme ecologice, te poti inscrie intr-o organizatie pentru protectia mediului. In afara de conferinte interesante, ai sansa sa protejezi Pamantul de ceea ce ii face rau. Te poti implica in actiuni umanitare, la fel, in organizatii non-guvernamentale. Astfel, vei simti, ca ajuti lumea sa fie mai buna si sa-l iubeasca pe Dumnezeu. Poti strange bani din salariu si poti merge intr-un pelerinaj la Manastiri cu ocazia Sfintei Sarbatori a Nasterii Domnului.
Viata e frumoasa, din simplul fapt ca Dumnezeu ne-a oferit-o. De ce sa ne gandim la o singura problema, cand de fapt sunt mii de lucruri in aceasta lume care ne pot aduce bucurie si zambet? Scoala este doar o baza a educatiei, dar parerea mea, este ca Dumnezeu ne-a oferit prea multe posibilitati pentru a ne limita doar la ceea ce invatam in timpul anilor de studii. De ce sa nu descoperim mai multe din ce ne-a lasat?
Incepe prin a intoarce rand pe rand filele vietii, invatand din fiecare cate ceva. Poate nu ti se pare un sfat obiectiv, dar crede-ma cel mai mare remediu pentru depresii este activitatea continua. Ia-l, te rog, in considerare. Implica-te in cat mai multe activitati, invata din toate ceva si vei avea cu siguranta sansa sa cunosti oameni buni care te vor fascina. Unii iti vor ramane prieteni, altii iti vor marca existenta poate doar cu o vorba, pe unii ii vei ocoli, dar poate va fi unul dintre ei, care iti va ramane alaturi toata viata.
Nu-ti pot garanta ca vei gasi ceea ce iti doresti, dar iti pot garanta ca vei aprecia fiecare clipa mult mai mult!
Ai grija de tine! Doamne ajuta!
Am spus deja ca implicarea in alte activitati ma face sa nu fiu atat de disperata pe cat as fi daca nu as avea aceste activitati. Din raputeri incerc sa imi ocup timpul. Chiar si colega mea de apartament se intreaba pe unde umblu toata ziua (seara dupa servici). Incerc sa ma vad cu prietenii, sa particip la diferite actiuni etc. Numai ca uneori omul se simte obosit, asa ma simt si eu acum. Am scris durerea mea aici ca sa mai aflu si alte pareri si, recunosc, si din lipsa de activitate pentru moment, caci nu ma aflu acasa ci undeva mai departe. Dar cand sunt acasa incerc, insa starea aceasta tot ma napadeste cand ajung acasa si pun capul pe perna sau cand incerc sa-mi fac pravila, daca mai apuc sa o fac. Multumesc frumos pentru sfaturile frumoase.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 12.09.2012, 01:11:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu ma uit dupa un fotomodel sau sa fie imbracat nu stiu cum. Si uite o experienta, o conluzie total gresita. L-am vazut la biserica (pe cel ce mi-a dat de inteles ca vestimentatia mea lasa de dorit in ceea ce il priveste) ca fiind un baiat imbracat modest, cam cu aceleasi lucruri pe el mai mereu, fara prea multe schimbari. Stii care a fost ideea mea despre el? "Mmmm, omul asta nu pune accent pe haine! Imi place asta!" ca mai tarziu sa aflu ce de fapt este total opusul.
Ai aflat de unde? De la binevoitori? Ai stat de vorba cu el personal?

Citat:
Numai sa-mi dea si mie ochi sa-l vad. Doamne miluieste!
Poate aici e buba de fapt.
Si poate ochii ii ai, cum ai si liberul arbitru, dar nu stii sa-i manuiesti, aici Dumnezeu prea mult nu se baga, ca de asta ti-a dat cap, inima si libertate.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 12.09.2012, 01:28:56
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Povestea asta lasă pe seama imaginației noastre o continuare posibilă.

Iată o variantă:

Una dintre "ele": Wow, ce sexi, m-aș duce și eu să gust ceva servit de el. Poate am șanse la "specialitatea casei", dacă mă organizez în așa fel încât să "nimeresc" în intervalul de "happy hour".
Alta dintre "ele": Am simțit eu că-i diferit de carieriștii ăștia plictisitori și insensibili cu care ne-am măritat ca proastele, doar ca să ajungem apoi abandonate ca niște piese de mobilier demodate. Dacă nu-l obsedează cariera, nu-i mai rămâne decât amorul. Romeo, ești al meu!
:))

Nu e nimic rau in a te intalni cu un chelner, daca asta doresti.
Foarte, foarte rau este sa te intalnesti cu un chelner care da impresia ca ar fi mult mai mult.

In cei 36 ani ai mei am invatat ("the hard way"- calea amara) ca nu trebuie sa te increzi in barbatii care se ocupa prea mult de aspectul lor (mai ales daca statutul lor nu justifica aceasta sau daca situatia materiala nu o permite!).
Pentru cine doreste explicatii: preocuparea excesiva pentru aspect tradeaza nesiguranta (omul simte ca este nedecvat/lasa de dorit intr-o privinta sau mai multe sau se simte inferior si incearca sa compenseze).
Similar, daca el cere ca sotia /partnera sa arate ca din revista, este tot din cauza faptului ca el se simte inferior..
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca multi barbati foarte eleganti/dichisiti vor si altfel de "confirmare" a imaginii lor: vor ca femeile sa ii placa! Ba si mai mult.
In general, cu cat un barbat "incearca" mai mult sa arate ca este ceva, depune mai mult efort in imaginea sa.. ei, instinctul imi spune ca este ceva in neregula cu el.

Daca un barbat este matur emotional, stie cine este si isi accepta statutul, nu incearca sa se impuna prin imagine.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 12.09.2012, 01:38:56
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ai aflat de unde? De la binevoitori? Ai stat de vorba cu el personal?
Chiar crezi ca as fi persoana care se ia dupa binevoitori? Normal ca am vorbit personal cu el. Nu este bine sa tragi o concluzie despre o persoana cu care nu vorbesti sau nu ii vezi faptele.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 12.09.2012, 01:41:23
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:))

Nu e nimic rau in a te intalni cu un chelner, daca asta doresti.
Foarte, foarte rau este sa te intalnesti cu un chelner care da impresia ca ar fi mult mai mult.

In cei 36 ani ai mei am invatat ("the hard way"- calea amara) ca nu trebuie sa te increzi in barbatii care se ocupa prea mult de aspectul lor (mai ales daca statutul lor nu justifica aceasta sau daca situatia materiala nu o permite!).
Pentru cine doreste explicatii: preocuparea excesiva pentru aspect tradeaza nesiguranta (omul simte ca este nedecvat/lasa de dorit intr-o privinta sau mai multe sau se simte inferior si incearca sa compenseze).
Similar, daca el cere ca sotia /partnera sa arate ca din revista, este tot din cauza faptului ca el se simte inferior..
Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca multi barbati foarte eleganti/dichisiti vor si altfel de "confirmare" a imaginii lor: vor ca femeile sa ii placa! Ba si mai mult.
In general, cu cat un barbat "incearca" mai mult sa arate ca este ceva, depune mai mult efort in imaginea sa.. ei, instinctul imi spune ca este ceva in neregula cu el.

Daca un barbat este matur emotional, stie cine este si isi accepta statutul, nu incearca sa se impuna prin imagine.
Cred ca este destul de adevarat ce ai spus
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.09.2012, 01:51:11
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Un sfat bun as zice.
Citat:
În prealabil postat de Andra_07 Vezi mesajul
Gabriela, tocmai asta e frumusetea vietii pe Pamant. Faptul ca niciodata nu vom stii ce se va intampla maine. Nimic nu ne este garantat de cand ne nastem. Totul dobandim pe parcurs, cu fiecare zi care trece. Care ar mai fi scopul nostru daca am stii de la inceput ca vom gasi sau nu vom gasi un sot bun, ca vom fi sau nu vom fi mame bune? Tocmai datorita acestei incertitudini permanente, ne straduim sa fim din ce in ce mai buni si luptam sa obtinem fericirea si mantuirea in viata.
Legat de aceasta problema, a faptului ca nu-ti gasesti perechea potrivita, as tinde sa-ti dau un sfat mai obiectiv. Eu consider ca o viata plina de activitate, o viata antrenanta iti permite sa vezi altfel lucrurile. Poate din cauza monotoniei zilnice, ai aceata anxietate si te gandesti permanent la problema ta.
Concret: In locul tau m-as implica in cat mai multe activitati pentru a-mi umple timpul. Mi-as dezvolta noi pasiuni, care automat m-ar conduce catre oameni noi. Daca iti place sa citesti, incepe sa merge la o sala de lectura. Acolo, pe langa carti poti cunoaste persoane cu care ai ce discuta. Daca esti o fire analitica, orienteaza-te catre stiinte exacte. Te poti apuca sa inveti de exemplu programare, statistica, analiza financiara. Poti vizita forumuri de specialitate, ca apoi sa aplici lucrurile invatate. Te poti apuca de fotografie. Chiar si cu un aparat de slaba calitate, poti invata incet incet sa captezi imagini frumoase. Daca esti interesata de probleme ecologice, te poti inscrie intr-o organizatie pentru protectia mediului. In afara de conferinte interesante, ai sansa sa protejezi Pamantul de ceea ce ii face rau. Te poti implica in actiuni umanitare, la fel, in organizatii non-guvernamentale. Astfel, vei simti, ca ajuti lumea sa fie mai buna si sa-l iubeasca pe Dumnezeu. Poti strange bani din salariu si poti merge intr-un pelerinaj la Manastiri cu ocazia Sfintei Sarbatori a Nasterii Domnului.
Viata e frumoasa, din simplul fapt ca Dumnezeu ne-a oferit-o. De ce sa ne gandim la o singura problema, cand de fapt sunt mii de lucruri in aceasta lume care ne pot aduce bucurie si zambet? Scoala este doar o baza a educatiei, dar parerea mea, este ca Dumnezeu ne-a oferit prea multe posibilitati pentru a ne limita doar la ceea ce invatam in timpul anilor de studii. De ce sa nu descoperim mai multe din ce ne-a lasat?
Incepe prin a intoarce rand pe rand filele vietii, invatand din fiecare cate ceva. Poate nu ti se pare un sfat obiectiv, dar crede-ma cel mai mare remediu pentru depresii este activitatea continua. Ia-l, te rog, in considerare. Implica-te in cat mai multe activitati, invata din toate ceva si vei avea cu siguranta sansa sa cunosti oameni buni care te vor fascina. Unii iti vor ramane prieteni, altii iti vor marca existenta poate doar cu o vorba, pe unii ii vei ocoli, dar poate va fi unul dintre ei, care iti va ramane alaturi toata viata.
Nu-ti pot garanta ca vei gasi ceea ce iti doresti, dar iti pot garanta ca vei aprecia fiecare clipa mult mai mult!
Ai grija de tine! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.09.2012, 10:32:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Am spus deja ca implicarea in alte activitati ma face sa nu fiu atat de disperata pe cat as fi daca nu as avea aceste activitati. Din raputeri incerc sa imi ocup timpul. Chiar si colega mea de apartament se intreaba pe unde umblu toata ziua (seara dupa servici). Incerc sa ma vad cu prietenii, sa particip la diferite actiuni etc. Numai ca uneori omul se simte obosit, asa ma simt si eu acum. Am scris durerea mea aici ca sa mai aflu si alte pareri si, recunosc, si din lipsa de activitate pentru moment, caci nu ma aflu acasa ci undeva mai departe. Dar cand sunt acasa incerc, insa starea aceasta tot ma napadeste cand ajung acasa si pun capul pe perna sau cand incerc sa-mi fac pravila, daca mai apuc sa o fac. Multumesc frumos pentru sfaturile frumoase.
Da, te inteles foarte bine. Totusi, raman convinsa ca este o solutie foarte buna, chiar daca tot suferi si chiar daca iti doresti altceva.
Imi amintesc ca si eu as fi vorbit la fel, desi ma ocupam cu multe lucruri interesante. Simteam ca sunt facuta si pentru viata de familie.
Dar cum am mai zis, in cazul meu, din aceste activitati am ajuns pana la urma sa il cunosc pe sotul meu. Nu direct, ci oamecum indirect.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 12.09.2012, 16:14:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Dar nu inteleg barbatii.
Incepe prin a intelege/cunoaste/convietui/trai crestineste cu unul dintre ei. Doar cu unul, cu un barbat. E suficient, asa cred. Lasa "barbatii"... Sa ma ierti de indemn.
Lasa si femeile, zic eu. Adica ocupa-te de o singura femeie: de tine insati.

Astfel, un barbat si o femeie, impreuna, in dragoste de Dumnezeu, vor avea cu adevarat prilejul invatarii si trairii unei vieti binecuvantate de Domnul. Asa zic eu sa ne ajute Bunul Dumnezeu, fiecaruia si tuturor. Ma iertati pentru interventie.

Last edited by ioan cezar; 12.09.2012 at 16:20:00.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 23:43:56
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 19:22:26
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 14:12:39
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 17:56:47
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 13:00:44