Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 17.10.2010, 20:40:58
anonim30 anonim30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Mai oameni buni, nu e de joaca cu calaugaria. Ca nu am noroc in lume, hai la manastire, ca acolo mi-o merge mai bine! NU! Complet fals! Daca nu esti in stare sa iti faci un rost in lume, daca etsi neputincios in lume, cu atat mai mult vei fi la manastire!

Si, in sfarsit, sa nu-si inchipuie cineva ca numai daca esti calugar, esti primit de Dumnezeu spre mantuire. Eu cred ca cei mai multi ratati si cei mai multi "improvizati" sunt in viata calugareas*ca. De ce ? Pentru ca viata calugareasca este o viata de exceptie, iar daca se strecoara in ea oa*meni comuni, atunci oamenii aceia nu vor putea face niciodata lucruri care tin de o viata superioa*ra. E mai bine pentru toata lumea ca unii ca aces*tia sa ramana in afara manastirilor.




- Revenind la alt subiect, parinte, spuneti ca in calugarie sunt cei mai multi ratati si ca in calugarie trebuie sa intre oameni de exceptie. Ce inseamna om de exceptie?
-Inseamna un om care nu se joaca cu viata lui, un om care stie ce-i calugaria, stie ceea ce a lasat si ceea a gasit si care nu mai poate fi clintit din calea calugariei. Adica, nu oameni cu lipsuri, pentru ca in manastiri sunt foarte multi oameni cu lipsuri, lipsuri fizice, psihice, oameni fara cultura, oameni care nu s-ar fi descurcat in viata comuna. Or, acestia niciodata nu vor fi niste calugari buni, vor fi niste domiciliati si niste improvizati la manastire. Daca te duci prin manastiri si cercetezi, poti constata multi din acestia, care nu sunt nici de casatorie, nici de calugarie. Acestia nu inainteaza, nu fac parte din randul oamenilor de exceptie. Un om de exceptie este un om care ar fi putut face fata si in casatorie si care nu e refugiat la manastire.

Arhim. Teofil Paraian


Subscriu

Ar fi o alegere mai potrivita sa ne traim viata in lume, alaturi de El. Iar casatoria sa fie una care sa respecte regulile care ar conduce la El....de fapt tema discutata..
Calugaria ar trebui aleasa DOAR din dragoste pentru El si nu ca fuga de problemele noastre lumesti. Trebuie mai intai curatare de patimi, de dorinte lumesti si deabia dupa aceea gandit daca aceasta ar fi alegerea voita.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 17.10.2010, 22:49:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Desart-te de voia ta,fie ca ea este casatoria,sau chiar calugaria.
Nu mai vrea nimic cu alte cuvinte,ci zii: "faca-se voia Ta Doamne. "
"Arata-mi calea care o doresti pentru mine"
Nu ca mine sa se faca ci ca Tine"
Roaga-te,dar nu ca si cum ti s-ar cuveni ceva,sau Dumnezeu ar trebui sa faca in felul in care vezi tu. Roaga-te pentru intreg ansamblu vietii tale,pentru mantuire,si Dumnezeu iti va da ceea ce e mai bun pentru tine,din toate punctele de vedere .

Urmeaza sfatul dat catre feciorele Libanului,din Cantarea cantarilor:
"Nu cauta,nu fugi dupa dragoste,pana ce nu apare ea!"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.07.2013, 02:45:18
alex251012 alex251012 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 2
Implicit si eu imi doresc acelasi lucru de mai multi ani

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Cand spui ' lume ', la ce te referi ?

Insa sunt sigur ca tine de noroc , de destin chestia asta.
Noi putem fi ceea ce ne dorim ..dar cu siguranta partenerul are optiunile lui .
cand dai peste un om care stie sa iubeasca...totul pare banal...cand nu..totul e in ceata, si nu stii pe ce lume te aflii exact.


alexandru_constantin1981@yahoo.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.07.2013, 15:45:30
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex251012 Vezi mesajul
Insa sunt sigur ca tine de noroc , de destin chestia asta.
Noi putem fi ceea ce ne dorim ..dar cu siguranta partenerul are optiunile lui .
cand dai peste un om care stie sa iubeasca...totul pare banal...cand nu..totul e in ceata, si nu stii pe ce lume te aflii exact.


alexandru_constantin1981@yahoo.com
Nu exista noroc sau/si destin.
Ti se pare banal un om care iubeste atunci cand tu nu sti sa iubesti si sa apreciezi dragostea.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.07.2013, 23:17:11
alex251012 alex251012 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2013
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu exista noroc sau/si destin.
Ti se pare banal un om care iubeste atunci cand tu nu sti sa iubesti si sa apreciezi dragostea.

M-am exprimat gresit.. 'totul pare foare clar foarte normal atunci cand intalnesti omul potrivit .
Am vazut femei care stiu sa isi iubeasca prietenul , sotul insa eu nu am avut parte de asa ceva niciodata desi am oferit totul in relatiile mele.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.07.2013, 02:18:13
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex251012 Vezi mesajul
M-am exprimat gresit.. 'totul pare foare clar foarte normal atunci cand intalnesti omul potrivit .
Am vazut femei care stiu sa isi iubeasca prietenul , sotul, insa eu nu am avut parte de asa ceva niciodata desi am oferit totul in relatiile mele.
... atunci incearca sa dai mai putin, caci si in relatiile interumane actioneaza o lege, si anume 2. lege a termodinamicii:
Cand doua corpuri sunt diferit de calde, caldura merge de la cel mai cald la cel mai rece.
Cu alte cuvinte: cel care iubeste mai putin, sau cel putin nu arata ca iubeste, primeste mai mult.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 29.08.2013, 08:26:48
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonim30 Vezi mesajul
Da. Vreau o familie si nu una oricum, ci una care sa respecte regulile prin care as putea ajunge la El. Imi doresc atat de mult asta, ca am ajuns intr-o stare de depresie din care nu reusesc sa mai ies, vazand ca nu se intampla orice as incerca sa fac: fie apare cate cineva pe care eu nu-l consider potrivit, fie el nu ma considera potrivita lui.
Cum sa fac sa scap de depresie? Stiu ca acum poate vorbesc precum fariseul dar: la slujbe merg, post tin, cu vreun barbat nu am mai fost de vreo 10 luni..Ce-i drept am pacatuit tare in trecut, dar incerc sa-mi plang pacatele cum pot.
Ma intreb: daca este pedeapsa, de ce nu ma omoara pur si simplu? Am unele stari de gandesc ca uneori ar fi mai simplu asa..Oare nu este voia Lui casatoria pentru mine?
Da draga, is in aceeasi situatie ca si tine. De maritat e usor, dar sa gasesti pe cineva care vrea sa faca lucrurile cum trebuie, cum ce am vazut eu e aproape de imposibil. Si cine sustine sus si tare ca vrea o sotie ortodoxa practicanta, de fapt vrea una doar cu numele, stiu bine ce spun... si da, pot sa generalizez, ca am vazut prea multe cazuri. Incep sa cred ca singurii barbati care vor/au vrut sotii ortodoxe au luat demult drumul manastirii pt ca au vazut ca este imposibil de gasit prima varianta.

M-am saturat, sincer, incep sa cred ca Dumnezeu doarme in cer si ne lasa pe noi aicea sa ne chinuim ca mormolocii. Dragostea din ziua de azi... nu stiu daca poate fi numita dragoste, zici ca-ti ia cineva inima si ti-o bate cu ciocanul de shnitzele pana se face terci.

Vorbe prea mari. Auzi... iubire... unde? Stiu, la Dumnezeu. Dar Dumnezeu te lasa singur in mijlocul furtunii, putem doar sa privim cu jale spre tabor, si in aceeasi balta de suferinta ne scaldam. Parca urci pe coate munti cu culmi imaginate, si nu ai cum sa ajungi vreodata...

Asta e iubirea. Cum zice Sf.Apostol Pavel. Unde la oameni poti gasi asa ceva? Nu e posibil pur si simplu. Sunt intr-o deznadejde teribila, stiu... dar vad realitatea.

Capitolul 13
1. De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.
2. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
9. Pentru că în parte cunoaștem și în parte proorocim.
10. Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa.
11. Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului.
12. Căci vedem acum ca prin oglindă, în ghicitură, iar atunci, față către față; acum cunosc în parte, dar atunci voi cunoaște pe deplin, precum am fost cunoscut și eu.
13. Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.08.2013, 08:36:53
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Dumnezeu nu te lasa singur/ă. Chiar daca nu te casatoresti, nu te lasa singur/ă. DEfapt, nu ai cum sa fi singur/ă cand Il ai pe Hristos cu tine.

Nu prea cred ca Dumnezeu pedepseste si face rau oamenilor. Asta e asa, dam vina pe altcineva, numai noi suntem perfecti. Dumnezeu nu ne vrea raul, asa ca sa nu mai dam cu pietre in El. Sa ne uitam in oglinda cu sinceritate.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.08.2013, 08:40:52
ortodoxa2310 ortodoxa2310 is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.03.2012
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dumnezeu nu te lasa singur/ă. Chiar daca nu te casatoresti, nu te lasa singur/ă. DEfapt, nu ai cum sa fi singur/ă cand Il ai pe Hristos cu tine.
perfect. numai daca am avea toti vocatzie de pustnici.

sf parinti spun ca singuratatea e mai rea decat moartea
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.08.2013, 08:58:19
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Singurătatea înseamnă să fii fără Dumnezeu. De aceea e mai rea ca moartea.
Nici căsătoria și nici pustnicia nu sunt fericite în lipsa Lui. Și invers: În ambele poți fi fericit numai dacă ești, întâi de toate, cu El.
În rest, iluzii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta in familie? alexaa Generalitati 56 12.01.2015 21:51:12
In familie cred_cu_adevarat Generalitati 6 21.11.2011 09:52:25
Familie VS Servici Mirela0110 Generalitati 16 19.06.2010 18:52:00
Familie sau Celibat colaps Generalitati 19 14.05.2010 17:33:59
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07