Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.07.2008, 15:21:45
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Marina, cred ca ai inteles gresit atitudinea lui vsovi. El nu a spus asa decat din mila sau ingrijorare pt situatia in care esti. In fine.
Sa stii ca intr-adevar faptul ca ai Sf Aghiazma Mare este cel mai bun lucru, daca nu reusesti sa ajungi la o biserica ortodoxa!! Nu mai lua in considerare faptul ca te poti impartasi la catolici, pt ca doar iti pierzi vremea - si nu am nici o atitudine de superioritate prosteasca fata de o astfel de practica a unor ortodocsi, desi e de plans... dar pur si simplu impartasania de la catolici nu e valida! (preotul catolic nu spune nic o rugaciune cum spune preotul ortodox pt ca asupra painii si vinului sa se reverse Duhul Sfant si sa se transforme in Trupul si Sangele Mantuitorului - asta e toata povestea, daca intelegi bine, daca nu, asta e ...nu e nici un fanatism atitudinea aceasta ca nu trebuie sa ne imparasim de la catolici, romano sau greco sau de ce natie or mai fi!!). In sfarsit, cum ziceam, poti sa iei chiar in fiecare zi, fara sa bei sau sa manaci ceva inainte, Sf. Aghiazma, si va fi bine si suficient. Dar sa nu uiti nici de partea cu rugaciunile! Sa auzim de bine cand revii dupa operatie! Dumnezeu si Maica Domnului o sa-ti ajute!!! :rolleyes:
Reply With Quote
  #52  
Vechi 18.07.2008, 15:29:19
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
vai de capul tau... ???:(:(
vsovi ce este cu atitudinea asta?oare ce este emai rau?sa te impartasesti intr-o biserica catolica sau iti jignesti aproapele care este nou venit si cauta putina alinare printre noi,asa-zisii "crestini"?
Reply With Quote
  #53  
Vechi 18.07.2008, 15:37:44
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Marina Biserica Ortodoxa ,in caz de nevoie,da voie unui om pe patul de moarte,sa fie spovedit de un crestin care este aproape si care nu este preot.Asta pentru ca nu exista alta posibilitate.Asa ca,cu ce este mai prejos un preot catolic,care vorba aia,traieste dupa principiile crestine,decat un oarecare crestin?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 18.07.2008, 15:38:34
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Romani 14:23. [color=red]Iar cel ce se indoieste, daca va manca, se osandeste[/color], fiindca n-a fost din credinta. Si tot ce nu este din credinta este pacat.
Vsovi cred ca s-a ingrijorat pentru faptul ca MarinaAlca nu era sigura pe ce urma sa faca, si asta era pacat.

Insa eu daca as fi fost in situatia sa fiu operat in acele conditii, nu as fi mancat, ci as fi apelat 100% la exemplul dat de cel rastignit langa Iisus.

Conteaza sa nu iti asumi riscuri in fata lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 18.07.2008, 15:47:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu ai voie sa intri ca sa te rogi intr-o sinagoga eretica sau unde se aduna apostatzii, te duci sa te plimbi, sa priveshti, dar daca intri acolo sa te rogi... te spurci! este shi canon... te afuriseshti...???
Reply With Quote
  #56  
Vechi 18.07.2008, 15:48:58
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

...insa exista si celalt risc, ca daca esti singur nu o sa ai suficienta putere sa strigi "Doamne pomeneste-ma cand vei veni in Imparatia Ta"

pentru fiecare riscurile sunt diferite...

Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.07.2008, 15:50:18
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Romani 14:23. [color=red]Iar cel ce se indoieste, daca va manca, se osandeste[/color], fiindca n-a fost din credinta. Si tot ce nu este din credinta este pacat.
Vsovi cred ca s-a ingrijorat pentru faptul ca MarinaAlca nu era sigura pe ce urma sa faca, si asta era pacat.

Insa eu daca as fi fost in situatia sa fiu operat in acele conditii, nu as fi mancat, ci as fi apelat 100% la exemplul dat de cel rastignit langa Iisus.

Conteaza sa nu iti asumi riscuri in fata lui Dumnezeu...
pai tocmai ca Marina tot la Hristos apeleaza.Ar putea sa nu o intereseaze,sa spuna nu am biserica ortodoxa,nu ma mai duc.Dar ea tot iL cauta pe Hristos si se adapteaza situatiei.
Daca Marina nu s-ar impartasi,s-ar putea sa se gaseasca pe patul de moarte fara binecuvantarea Sangelui si Trupului lui Hristos.Asa,impartasita,Dumnezeu va tine cont de credinta ei si nu de locul unde s-a impartasit.Cum va tine cont,sunt sigura,si de credinta catolicilor care au lucrat cuvantul lui Dumnezeu.Si cum NU va mai tine cont si de ortodocsii nascuti sub Adevar dar care nu au inteles nimic din el.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.07.2008, 15:51:02
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Probabil MarinaAlca, trebuia sa caute mai din timp sa se impartaseasca... si s-ar fi evitat aeasta situatie.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 18.07.2008, 15:53:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de vsovi
vai de capul tau... ???:(:(
DE CE OARE?????? PTR CA EXPRIM CEEA CE SIMT SI GANDESC?? PTR CA SUNT DEPARTE DE A FI PERFECTA?? PTR CA NU VORBESC IN TIPARE CA ALTII???PTR CA IMI CAUT RASPUNSURI INTR-O LUME CONFUZA SI REA??? PTR CA INCERC SA GASESC LUMINA PRINTRE ATATIA OAMENI "INTUNECATI"??
DACA ASTEA SUNT MOTIVELE ATUNCI PERFECT DE ACORD CU TINE... VAI DE CAPUL MEU!!! DAR NU UITA: NU JUDECA CEEA CE NU POTI INTELEGE,NU DE ALTA DAR E POSIBIL CA MAINE SA FI TU IN LOCUL CELUI PE CARE IL JUDECI!! TE-AM IERTAT DEJA PTR REMARCA MINUNATA... DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA SI NADEJDE DE MANTUIRE SA AI DRAGULE!!! :)SI MAI SI ZAMBESTE!!! ESTI UN PRIVILEGIAT CA TRAIESTI!! CA POTI SA TE TREZESTI DIMINEATA SI SA SPUI: MULTUMESC DOAMNE CA MI-AI MAI DAT O ZI SA MA BUCUR DE VIATA!!SI LASA RAUTATILE, PTR CA NU PREA SUNT IN CONCORDANTA CU "EVLAVIE" PE CARE DORESTI SA O EMANI... O ZI BUNA SA AI!! (ATAT CAT A MAI RAMAS DIN EA)
ma iarta draga sora plecata shi din tzara shi la catolici, dar nu am zis-o cu rautate ci pentru ca deshi te-au sfatuit atatzia dumneata ai ramas ca shi cum nu ai priceput nimic sau ca shi cum eshti hotarata sa faci contra... deci de asta am zis ca ei te-au sfatuit cred ca bine... shi va fi vai de capul tau caci nu-i iei in seama... nu ca sa te jignesc... ci e un vaiet... o durere, nu o batjocura... vai shi amar de capul tau...???:(:( caci tot la catolici te pierzi... o shi catzi romani merg pe la toate sectele shi cultele shi credintzele... unii chiar shi la evrei shi musulmani... de aia nu mai zic vai de capul lor ca aia nu mai au nici CAP ci de aia doar vai shi amar...???
Reply With Quote
  #60  
Vechi 18.07.2008, 16:19:30
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
IMI CAUT RASPUNSURI INTR-O LUME CONFUZA SI REA PTR CA INCERC SA GASESC LUMINA PRINTRE ATATIA OAMENI "INTUNECATI"??
Marina, in ce tzara te afli daca nu sunt prea indiscret?
Caci, eu tare cred ca mai peste tot sunt biserici ortodoxe. Nu la fiecare coltz de strada ca in Romania, dar sunt...:)chestia e sa vrei doar...

Desigur sunt si cazuri mai deosebite, precum cea amintita de Alexandra; daca esti bolnava, ori ai alte deficiente trupesti care te impiedica sa ajungi la o biserica ortodoxa... atunci e normal ca n-ai sa te izolezi de oameni pt ca sunt de alta religie! Suntem doar fiinte sociale menite sa traiasca impreuna... Dar dupa cum ai precizat si tu, desi te afli printre straini, in inima ta sa continui sa fii ortodoxa:) sa traiesti ortodox. Caci mai important e sa traiesti ortodox decat sa te mandresti cu stampila de ortodox.

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
vreau sa botez! 21andreea Stiri, actualitati, anunturi 24 12.12.2011 14:56:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26