Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.09.2010, 19:27:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Mie imi place muzica sectanta si ma apropie de Dumnezeu. Bine, sa nu fie rock sau hip-hop , sau cine stie ce eschibitii, ci muzica serioasa...Si sa fie cantata de crestini seriosi; si asta conteaza foarte mult.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #62  
Vechi 17.09.2010, 20:33:51
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

Trebuie sa recunoastem cu sinceritate ca ritualul bisericilor traditionale, clasice,apostolice, este unul anacronic, sub aspect muzical,si ramas in urma !

Astfel, ajungi sa te plictisesti de moarte, tot asculand cateva ore bune,corul bizantin ortodox,cu acea muzica straveche, care parca e buna numai de inmormantare (sa mai erte D-zeu !)

La penticostali,exista o muzica moderna ,daptata estetic, pentru gusturile omului de acum,in care acest om se regaseste cu dorintele si problemele lui contemporane !

Mesajul muzical conteaza,muzica fiind o creatie a spiritului,cu atat mai mult,cand constituie o lauda la adresa lui Dumnezeu,sau expune framantarile noastre umane in dumul spre El !

Penticolstalii au de ex, fanfara, au muzica folk, si chiar...muzica lautareasca !

Cine a ascultat melodiile cunoscutei cantarete Gabi Lunca, nu cred ca nu a simtit mesajul lor sincer si pios !

Biserica ortodoxa e incremenita in ritual,si nu mai corespunde cu nevoile muzicale ale omului contemporan !
  #63  
Vechi 17.09.2010, 21:07:47
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Trebuie sa recunoastem cu sinceritate ca ritualul bisericilor traditionale, clasice,apostolice, este unul anacronic, sub aspect muzical,si ramas in urma !

Astfel, ajungi sa te plictisesti de moarte, tot asculand cateva ore bune,corul bizantin ortodox,cu acea muzica straveche, care parca e buna numai de inmormantare (sa mai erte D-zeu !)

La penticostali,exista o muzica moderna ,daptata estetic, pentru gusturile omului de acum,in care acest om se regaseste cu dorintele si problemele lui contemporane !

Mesajul muzical conteaza,muzica fiind o creatie a spiritului,cu atat mai mult,cand constituie o lauda la adresa lui Dumnezeu,sau expune framantarile noastre umane in dumul spre El !

Penticolstalii au de ex, fanfara, au muzica folk, si chiar...muzica lautareasca !

Cine a ascultat melodiile cunoscutei cantarete Gabi Lunca, nu cred ca nu a simtit mesajul lor sincer si pios !

Biserica ortodoxa e incremenita in ritual,si nu mai corespunde cu nevoile muzicale ale omului contemporan !
Eu cred însă că tu ești rămas în urmă
  #64  
Vechi 17.09.2010, 23:02:10
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mie imi place muzica sectanta si ma apropie de Dumnezeu. Bine, sa nu fie rock sau hip-hop , sau cine stie ce eschibitii, ci muzica serioasa...Si sa fie cantata de crestini seriosi; si asta conteaza foarte mult.


Normal ca iti place, Doriana... Si eu ador muzica bisericeasca ortodoxa....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #65  
Vechi 17.09.2010, 23:03:27
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Trebuie sa recunoastem cu sinceritate ca ritualul bisericilor traditionale, clasice,apostolice, este unul anacronic, sub aspect muzical,si ramas in urma !

Astfel, ajungi sa te plictisesti de moarte, tot asculand cateva ore bune,corul bizantin ortodox,cu acea muzica straveche, care parca e buna numai de inmormantare (sa mai erte D-zeu !)

La penticostali,exista o muzica moderna ,daptata estetic, pentru gusturile omului de acum,in care acest om se regaseste cu dorintele si problemele lui contemporane !

Mesajul muzical conteaza,muzica fiind o creatie a spiritului,cu atat mai mult,cand constituie o lauda la adresa lui Dumnezeu,sau expune framantarile noastre umane in dumul spre El !

Penticolstalii au de ex, fanfara, au muzica folk, si chiar...muzica lautareasca !

Cine a ascultat melodiile cunoscutei cantarete Gabi Lunca, nu cred ca nu a simtit mesajul lor sincer si pios !

Biserica ortodoxa e incremenita in ritual,si nu mai corespunde cu nevoile muzicale ale omului contemporan !

Habar n-ai ce vorbesti... si te mai numesti ortodox... Dumnezeu sa-ti ajute, frate
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #66  
Vechi 18.09.2010, 00:01:39
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Wink

Decat atata vorba, mai bine auditie placuta la o mostra de „muzica sectanta”:

http://www.youtube.com/watch?v=9cCfa...eature=related

Aleluia!!!




P.S. Hmm...ce zici doctore? Ai curaj sa spui Amin?

Last edited by penticostalulmantuibil; 18.09.2010 at 00:04:31.
  #67  
Vechi 18.09.2010, 00:07:05
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Trebuie sa recunoastem cu sinceritate ca ritualul bisericilor traditionale, clasice,apostolice, este unul anacronic, sub aspect muzical,si ramas in urma !

Astfel, ajungi sa te plictisesti de moarte, tot asculand cateva ore bune,corul bizantin ortodox,cu acea muzica straveche, care parca e buna numai de inmormantare (sa mai erte D-zeu !)

La penticostali,exista o muzica moderna ,daptata estetic, pentru gusturile omului de acum,in care acest om se regaseste cu dorintele si problemele lui contemporane !

Mesajul muzical conteaza,muzica fiind o creatie a spiritului,cu atat mai mult,cand constituie o lauda la adresa lui Dumnezeu,sau expune framantarile noastre umane in dumul spre El !

Penticolstalii au de ex, fanfara, au muzica folk, si chiar...muzica lautareasca !

Cine a ascultat melodiile cunoscutei cantarete Gabi Lunca, nu cred ca nu a simtit mesajul lor sincer si pios !

Biserica ortodoxa e incremenita in ritual,si nu mai corespunde cu nevoile muzicale ale omului contemporan !
sigur esti ortodox
  #68  
Vechi 18.09.2010, 00:07:51
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Decat atata vorba, mai bine auditie placuta la o mostra de „muzica sectanta”:

http://www.youtube.com/watch?v=9cCfa...eature=related

Aleluia!!!




P.S. Hmm...ce zici doctore? Ai curaj sa spui Amin?
Asta-i muzică de pietiști. Nu mă fă să îți arăt adevărate exemple de muzică sacră, nu fandoseli dintr-astea "pocăite".
  #69  
Vechi 18.09.2010, 00:10:54
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Tocmai ai ratat sansa sa zici „Amin” la rugaciunea: „O creste-mi iubirea in inima mea”...

P.S. Suntem pe topicul „muzica sectanta”. Nu uita!
Daca te mai agiti fara rost iti mai pun cateva piese...:))

Last edited by penticostalulmantuibil; 18.09.2010 at 00:14:18.
  #70  
Vechi 18.09.2010, 01:17:15
sorin_b sorin_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.09.2010
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Credeti ca este rau daca ascult asfel de muzica,mie unul imi place si nu vad ce e rau in asta asta?
Daca muzica "sectanta" te alunga de langa Dumnezeu si/sau te indeamna la rau, atunci nu o asculta. Dar daca te apropie de El, atunci ce poate fi rau in asta?

Pentru ca tot s-a postat extreme negative, postez si eu dar de data aceasta niste linck-uri cu muzica de calitate, contemporana, pe care eu unul o ascult cu mare placere:
http://www.youtube.com/watch?v=keGI4...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=jQY6J...eature=related
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24