Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2010, 21:40:17
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Cool Ateismul e sexy



Asta zic niste baieti care au care au sistematizat datele adunate de pe okcupid.com, o retea sociala cu milioane de utilizatori. Ateii de ambele sexe sunt preferati celor de alte religii.



Nimeni nu-i iubeste pe cei care iau religia prea in serios. Nici macar cei ca ei.

Last edited by Bast-et; 10.09.2010 at 21:46:26.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2010, 23:15:32
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Unii se bazeaza doar pe aspectul fizic atunci cand apreciaza o persoana.
Altii pun pret si pe felul de a fi al altor persoane chiar in proportie mai mare decat aspectul fizic.

Cea de a doua categorie nu prea se regaseste pe sit-urile de socializare. Cu alte cuvinte, vazand un profil pe un sit nu poti zice imi place acea persoana ci doar imi place cum arata(fizic) acea persoana.

P.S. Si daca din sondajele alea reiesea ca sunt preferati crestinii, ce titlu puneai la topic? Crestinismul e sexy?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*

Last edited by florinbrasov0; 10.09.2010 at 23:21:01.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2010, 23:25:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nimeni nu-i iubeste pe cei care iau religia prea in serios..
Nu e de mirare. Nici pe Hristos nu L-au iubit multi. Era destul de incomod pentru ei, prezenta Lui le amintea mereu ca trebuie sa-si schimbe viata. Dupa ce L-au omorat s-au mai linistit. Iar El a spus:

" Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște." Ioan 15: 18,19
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2010, 23:35:02
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
P.S. Si daca din sondajele alea reiesea ca sunt preferati crestinii, ce titlu puneai la topic? Crestinismul e sexy?
Bineinteles.

Citat:
Nu e de mirare. Nici pe Hristos nu L-au iubit multi. Era destul de incomod pentru ei, prezenta Lui le amintea mereu ca trebuie sa-si schimbe viata. Dupa ce L-au omorat s-au mai linistit. Iar El a spus:

" Dacă vă urăște pe voi lumea, să știți că pe Mine mai înainte decât pe voi M-a urât. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al său; dar pentru că nu sunteți din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea vă urăște." Ioan 15: 18,19
Mda, cred ca o femeie musulmana ar fi foarte fericita daca ar sta cu unul de seama care ia prea in serios religia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2010, 23:54:10
miles to truth's Avatar
miles to truth miles to truth is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit ateismul e sexy?

in primul rand imi cer scuze da titlul e cat se poate de stupid....poate crestinii sunt mai atrasi de atei din cauza faptului ca isi doresc sa ii convinga si pe ceilalti, sa ii atraga la crestinism. daca te simti mai atras fata de cineva de alta religie poate fi din cauza faptului ca esti defapt atras de ceva nou...in niciun caz nu religia sta la baza acestei chestiuni, ci diverse clisee care capteaza atentia noastra...doar o intrebare:) esti ateu? pt ca e cam ciudat pt un crestin sa posteze asta...just saying ;-)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2010, 00:06:03
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Sa stii ca omul crestin nu isi propune sa fie sexy, tinde la lucruri mai inalte. De fapt sensul lui este(sau cel putin, ar trebui sa fie), unidirectionat catre dragoste de Dumnezeu si de ceilalti oameni, in principal.

De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunator. Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt. Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. Dragostea nu se poarta cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată. (Corinteni I-13).
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2010, 00:50:51
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miles to truth Vezi mesajul
in primul rand imi cer scuze da titlul e cat se poate de stupid....poate crestinii sunt mai atrasi de atei din cauza faptului ca isi doresc sa ii convinga si pe ceilalti, sa ii atraga la crestinism. daca te simti mai atras fata de cineva de alta religie poate fi din cauza faptului ca esti defapt atras de ceva nou...in niciun caz nu religia sta la baza acestei chestiuni, ci diverse clisee care capteaza atentia noastra...doar o intrebare:) esti ateu? pt ca e cam ciudat pt un crestin sa posteze asta...just saying ;-)
buna, in primul rand binevenit pe forum :D.
Nu stiu, poate pentru simplul motiv ca religia influenteaza mult relatia si libertatea acesteia.
Da sunt atee.

Last edited by Bast-et; 11.09.2010 at 01:10:33.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2010, 03:57:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Si eu intru in categoria tinerilor si mi-e destul de greu sa-mi gasesc pe cineva cu conceptii religioase (ortodoxe,desigur) puternice. Am avut prietene destule dar... nu erau ceea ce cautam. Asta nu inseamna ca trebuie sa deznadajduim sau sa ne gasim perechea intr-un ateu. Asa este,nici pe Hristos nu L-au iubit multi. Dar ce conteaza? Noi Il avem pe El si stim ca ne iubeste,asta conteaza enorm!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2010, 08:55:52
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
buna, in primul rand binevenit pe forum :D.
Nu stiu, poate pentru simplul motiv ca religia influenteaza mult relatia si libertatea acesteia.
Da sunt atee.
Pana cand in viata ta se va intampla un big bang. Atentie mare la timpul cand va fi acesta ca s-ar putea ca tu sa nu mai poti face nimic pentru a aduna bucatelele sufletului tau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.09.2010, 08:58:02
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit Pentru Bast-et

Si eu am fost candva atee si deci stiu exact ce vorbesc. Unde esti tu acum eu am trecut candva.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ateii si ateismul androneo Secte si culte 37 27.04.2012 17:02:34
Ateismul (part 2) informatorul Alte Religii 142 09.11.2011 01:44:27
ateismul andaluzia Generalitati 14 30.03.2009 12:38:49
ATEISMUL saccsiv Generalitati 130 28.03.2009 16:19:05
Ateismul spinu Alte Religii 411 23.07.2008 21:50:10