Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2011, 23:26:18
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Sfat in legatura cu un botez

Buna! Sunt cam nehotarata in privinta unui lucru...poate puteti sa ma ajutati cu un sfat!
O fosta colega de facultate ce e protestanta, s-a casatorit doar legal cu un barbat ortodox, acum au dat nastere unui copil pe care vor ca eu cu sotul sa il botezam...
Deci ei nu sunt casatoriti la biserica ortodoxa, cu toate ca in vara am inteles ca vor face nunta in biserica ortodoxa, dar ea netrecandu-se la ortodoxism...ramanand protestanta.

Noi suntem niste nasi responsabili de fel, si nu stim cum ar fi bine...daca le botezam, sfaturile noastre pt copil s-ar bate cap in cap cu ideile mamei(semnul crucii, Sfintii, Maica Domnului,spoveditul...etc...pe care religia mamei nu le accepta), si ce altceva am putea sa invatam pe viitorul finut, cum sa manance corect?!
Eu zic ca parintii spirituali au datoria de ai da sfaturi in legatura cu credinta... ma gandeam ca pe viitor copilul ar asculta de mama lui mai mult, nu de noi...deci ar fi sanse putine ca el sa fie un ortodox cat de cat...adica sa faca macar minimul...mersul la spovedit, facutul crucii..si nu ne-am simti linistiti spiritual stiind ca avem un finut care ...e departe de a fi un ortodox bun,cu toate ca e botezat ortodox...

nu as crede ca mama lui l-ar duce la impartasit...sau la spovedit...sau ca l-ar invata sa faca crucita si sa spuna tatal nostru inainte de culcare...cum o invatam noi pe fetita noastra...si asta m-ar durea in suflet cumva...ca am fi fara nici o putere...practic....si totusi ar di copilu nostru spiritual...raspunzand in fata lui Dumnezeu pentru el....

Si ne-am gandit si sa refuzam politicos...dar mi-au venit idei precum...poate nu gasesc pe cineva sa le boteze si renunta la gandul de a-l mai boteza ortodox si il vor boteza in religia mamei...si...tot nu ar fi bine!
Sau ma mai gandeam...alta persoana daca le boteaza poate nici atat interes nu ar avea fata de copil...in legatura cu credinta....Numai Dumnezeu stie!

De altfel, femeia asta e o persoana fff respectoasa, sare in ajutor....Un ex. ea a fost singura fosta colega de facultate care a venit la maine la maternitate cand am nascut de 2 ori, inca...cu flori, fructe si hainute pt copil...si nefiind o persoana cu situatie materiala ff buna, e profesoara, deci va dati seama....fapt ce m-a impresionat...pt ca la fel cum ma inteleg cu ea ma inteleg cu mai multe foste colege...si de la restul nu am primit nici macar un telefon...la maternitate cu toate ca stiau ca trebuia sa stau internata 2 saptamani...
Si in general...era saritoare in facultate...cu cursuri...cu un ajutor daca putea...si mi-a placut mereu de ea din punctul asta de vedere.....

Chiar nu stiu cum sa facem mai bine, il vom intreba si pe duhovnicul nostru cand o sa mergem la spovedit...dar voiam opinie si de la voi....

Va multumesc pt eventualele sfaturi si va doresc post usor atat cat mai este!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.04.2011, 11:02:43
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
Va multumesc pt eventualele sfaturi si va doresc post usor atat cat mai este!
Adevărurile lui Thales din Milet :
Care este cel mai ușor lucru?
R. Să dai sfaturi. :)

Din acest motiv nu o sa va dau un sfat, ci doar o sa imi exprim parerea.
Intru toate trebuie sa urmam voia Lui Dumnezeu. Dar care este aceasta? Un preot imbunatatit ne poate ajuta foarte mult atat cu sfaturi cat mai ales cu rugaciuni.

Consider ca cel mai bine este sa putati o discutie sincera atat cu preotul duhovnic cat si cu mama copilului, sa expuneti exact si clar toate temerile dvs. Poate mama copilului va fi determinata atat de purtarea dumneavostra "fara prihana" cat si de cea a copilului (educat dupa randuiala crestina ortodoxa), sa doreasca sa devina ortodoxa crestina... insa se poate la fel de bine sa fie o ispita, sa nu puteti fi nasa dupa randuiala ortodoxa crestina.

A fi ortodox crestin nu inseamna doar a face cruce intr-un anumit mod (Dumnezeu nu se uita la formalisme ci la inima omului), ci inseamna a trai, a intelege bucuria crucii lui Hristos "luati jugul meu asupra voastra caci povara mea este usoara" (pacatele sunt grele. Viata crestin ortodoxa intru Hristos nu inseamna nicidecum ingradire ci libertate. Crucea, postul, rugaciunea, morala crestina sunt libertate nu restrictii!)

Toti crestinii spun "Tatal nostru" dar cati il traiesc, cati il inteleg, in viata catora dintre noi (crestinii ortodocsi) se vede ca noi traim cu adevarat intru Adevar?

A fi ortodox crestin nu inseamna implicit a fi mantuit. Toti vom fi judecati pentru faptele noastre, iar noi ortodocsii care "am stiut si nu am facut" vom fi mult mai aspru judecati decat ceilati, pentru ca bucuria comuniunii cu Dumnezeu pe care o putem trai intru Hristos in Biserica Sa (ortodoxa) nu are seaman pe Pamant.

Doamne ajuta.

P.S. Postul este usor, pacatul (si patima... robila lor) este grea. Postul este libertate, este bucurie... pacatul si patimile sunt lanturi si tristete. Hristos e iubirea, calea, Adevarul si viata.

Last edited by Eugen7; 13.04.2011 at 11:08:24.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.04.2011, 18:35:33
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
Buna! Sunt cam nehotarata in privinta unui lucru...poate puteti sa ma ajutati cu un sfat!
O fosta colega de facultate ce e protestanta, s-a casatorit doar legal cu un barbat ortodox, acum au dat nastere unui copil pe care vor ca eu cu sotul sa il botezam...
Deci ei nu sunt casatoriti la biserica ortodoxa, cu toate ca in vara am inteles ca vor face nunta in biserica ortodoxa, dar ea netrecandu-se la ortodoxism...ramanand protestanta.

Noi suntem niste nasi responsabili de fel, si nu stim cum ar fi bine...daca le botezam, sfaturile noastre pt copil s-ar bate cap in cap cu ideile mamei(semnul crucii, Sfintii, Maica Domnului,spoveditul...etc...pe care religia mamei nu le accepta), si ce altceva am putea sa invatam pe viitorul finut, cum sa manance corect?!
Eu zic ca parintii spirituali au datoria de ai da sfaturi in legatura cu credinta... ma gandeam ca pe viitor copilul ar asculta de mama lui mai mult, nu de noi...deci ar fi sanse putine ca el sa fie un ortodox cat de cat...adica sa faca macar minimul...mersul la spovedit, facutul crucii..si nu ne-am simti linistiti spiritual stiind ca avem un finut care ...e departe de a fi un ortodox bun,cu toate ca e botezat ortodox...

nu as crede ca mama lui l-ar duce la impartasit...sau la spovedit...sau ca l-ar invata sa faca crucita si sa spuna tatal nostru inainte de culcare...cum o invatam noi pe fetita noastra...si asta m-ar durea in suflet cumva...ca am fi fara nici o putere...practic....si totusi ar di copilu nostru spiritual...raspunzand in fata lui Dumnezeu pentru el....

Si ne-am gandit si sa refuzam politicos...dar mi-au venit idei precum...poate nu gasesc pe cineva sa le boteze si renunta la gandul de a-l mai boteza ortodox si il vor boteza in religia mamei...si...tot nu ar fi bine!
Sau ma mai gandeam...alta persoana daca le boteaza poate nici atat interes nu ar avea fata de copil...in legatura cu credinta....Numai Dumnezeu stie!

De altfel, femeia asta e o persoana fff respectoasa, sare in ajutor....Un ex. ea a fost singura fosta colega de facultate care a venit la maine la maternitate cand am nascut de 2 ori, inca...cu flori, fructe si hainute pt copil...si nefiind o persoana cu situatie materiala ff buna, e profesoara, deci va dati seama....fapt ce m-a impresionat...pt ca la fel cum ma inteleg cu ea ma inteleg cu mai multe foste colege...si de la restul nu am primit nici macar un telefon...la maternitate cu toate ca stiau ca trebuia sa stau internata 2 saptamani...
Si in general...era saritoare in facultate...cu cursuri...cu un ajutor daca putea...si mi-a placut mereu de ea din punctul asta de vedere.....

Chiar nu stiu cum sa facem mai bine, il vom intreba si pe duhovnicul nostru cand o sa mergem la spovedit...dar voiam opinie si de la voi....

Va multumesc pt eventualele sfaturi si va doresc post usor atat cat mai este!
Doamna, saru'mana si iertare ca indraznesc, dvs doriti sa fiti buna sau doriti sa fiti corecta? (Stiu raspunsul: si una si alta!) Din faptul ca sunteti constienta de responsabilitati si doriti din toata inima sa va implicati in educatia viitorului fin am dedus ca doriti sa fiti buna. Din faptul ca va ingrijorati ca nu puteti sa-l invatati corect cum se face semnul crucii si altele am inteles ca vreti sa fiti corecta. Eu nu va pot da niciun sfat ca nu sunt nici corect, nici bun. Dar pot sa va spun ca veti primi doua categorii de sfaturi: unele va vor indemna sa fiti corecta, altele sa fiti buna. Alegerea e la dvs.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.04.2011, 19:07:43
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

[quote=MariS_;354215]Doamna, saru'mana si iertare ca indraznesc, dvs doriti sa fiti buna sau doriti sa fiti corecta? (Stiu raspunsul: si una si alta!) Din faptul ca sunteti constienta de responsabilitati si doriti din toata inima sa va implicati in educatia viitorului fin am dedus ca doriti sa fiti buna. Din faptul ca va ingrijorati ca nu puteti sa-l invatati corect cum se face semnul crucii si altele am inteles ca vreti sa fiti corecta. Eu nu va pot da niciun sfat ca nu sunt nici corect, nici bun. Dar pot sa va spun ca veti primi doua categorii de sfaturi: unele va vor indemna sa fiti corecta, altele sa fiti buna. Alegerea e la dvs.
Har, smerenie si jertfa de sine.[/quote


De cand corectitudinea si bunatatea se exclud una pe cealalta?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.04.2011, 19:35:12
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

[quote=iana;354222]
Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Doamna, saru'mana si iertare ca indraznesc, dvs doriti sa fiti buna sau doriti sa fiti corecta? (Stiu raspunsul: si una si alta!) Din faptul ca sunteti constienta de responsabilitati si doriti din toata inima sa va implicati in educatia viitorului fin am dedus ca doriti sa fiti buna. Din faptul ca va ingrijorati ca nu puteti sa-l invatati corect cum se face semnul crucii si altele am inteles ca vreti sa fiti corecta. Eu nu va pot da niciun sfat ca nu sunt nici corect, nici bun. Dar pot sa va spun ca veti primi doua categorii de sfaturi: unele va vor indemna sa fiti corecta, altele sa fiti buna. Alegerea e la dvs.
Har, smerenie si jertfa de sine.[/quote


De cand corectitudinea si bunatatea se exclud una pe cealalta?
Din momentul cand corectitudinea a rastignit Bunatatea! Bunatatea avea anii dvs. Corectitudinea, anii mei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2011, 19:41:42
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

[quote=MariS_;354228]
Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul

Din momentul cand corectitudinea a rastignit Bunatatea! Bunatatea avea anii dvs. Corectitudinea, anii mei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Adica sa-nteleg ca Hristos n-a fost corect, a fost doar bun?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.04.2011, 19:49:58
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

[quote=iana;354229]
Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul

Adica sa-nteleg ca Hristos n-a fost corect, a fost doar bun?
Poti sa intelegi si asa daca tii neaparat, dar poti sa intelegi si altfel: ca Hristos nu s-a jertfit din corectitudine, ci din bunatate.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.04.2011, 21:34:40
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

[quote=MariS_;354230]
Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul

Poti sa intelegi si asa daca tii neaparat, dar poti sa intelegi si altfel: ca Hristos nu s-a jertfit din corectitudine, ci din bunatate.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Adica din momentul in care corectitudinea (saducheii) a rastignit bunatatea (adica pe Hristos care s-a jertfit din bunatate, nu din corectitudine), de atunci, acestea doua (corectitudinea si bunatatea), se exclud? Eu ma gandeam ca mai degraba se completeaza.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.04.2011, 21:42:41
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
Deci ei nu sunt casatoriti la biserica ortodoxa, cu toate ca in vara am inteles ca vor face nunta in biserica ortodoxa, dar ea netrecandu-se la ortodoxism...ramanand protestanta.
Nu vor putea face nici o nunta in aceste conditii!

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
Eu zic ca parintii spirituali au datoria de ai da sfaturi in legatura cu credinta...
Mai mult decat atat! Nasii fac un legamant in fata lui Dumnezeu, isi asuma astfel o raspundere si vor fi intrebati despre implinirea legamantului. Copilul nascut din desfranare si lepadare de credinta va purta blestemul parintilor de nu se va pocai! Nu te face partasa spiritual acestui blestem! Mai intai parintii trebuie sa inteleaga pacatul in care traiesc si sa se indrepte, apoi este vreme si pentru copil. Invata-i, cu timp si fara timp, cu dragoste nemarginita, cu lacrimi spune-le ca-si pun sufletele in mainile diavolului de nu se vor pocai si nu se vor indrepta, iar pe copil il vor condamna la moarte sufleteasca, dar nu te face partasa pacatului lor!

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
Si ne-am gandit si sa refuzam politicos...dar mi-au venit idei precum...poate nu gasesc pe cineva sa le boteze si renunta la gandul de a-l mai boteza ortodox si il vor boteza in religia mamei...si...tot nu ar fi bine!
Sau ma mai gandeam...alta persoana daca le boteaza poate nici atat interes nu ar avea fata de copil...in legatura cu credinta....Numai Dumnezeu stie!

Diavolul mandriei iti striga ca daca tu nu vrei sa te amesteci o sa ramana copilul nebotezat. Tot acela te indeamna sa crezi ca esti raspunzatoare de mantuirea acestui copil. Tot el iti spune ca esti cineva si nu mai este altul asa de credincios ca tine! Pai daca tot este clar ca acest copil va merge in iad de nu-l vei boteza fratia ta, atunci sa-i randuiesti si soarelui cand sa rasara, cand sa ploua si cand sa nu ploua, ori cine stie ce alta treaba importanta mai trebuie facuta in lume si fara fratia ta nu se va face! Nu pentru tine spun acestea ci pentru duhul mandriei care indrazneste sa te ispiteasca! Crezi oare ca Domnul, cel care i-a dat viata acelui copil, nu stie cum sa-l mantuiasca? Tu doar roaga-te pentru el, pentru ca asa iti vei implini si nevoia ta spre mantuirea proprie dar vei acoperi si neputinta copilului si a familiei lui.

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
Chiar nu stiu cum sa facem mai bine, il vom intreba si pe duhovnicul nostru cand o sa mergem la spovedit...
Asta este gandul cel bun, de la ingerul lui Dumnezeu; de el sa ascultati!

Iertati-ma fratilor!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.04.2011, 21:43:47
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu nasi ca dumneavoastra copilul acela ar avea macar o sansa, nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari in legatura cu evangheliile ann Din Noul Testament 51 10.02.2012 07:48:29
In legatura cu Biblia Golbi_ Generalitati 16 15.06.2011 14:07:27
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Noi descoperiri rusești în legătură cu ADN-ul andreicozia Teologie si Stiinta 4 17.10.2009 23:27:35