Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.02.2012, 14:22:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Nu mai stiu de alte poze dar calugarii sunt si acum pe Athos.
Eu cred ca e doar un desen.
Ceva gen "Moartea" din Pestera Polovragi. Poate doar un pic mai artistic.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.02.2012, 14:24:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sincer si eu eram curioasa sa aflu mai multe referitor la aceasta poza...care,mie imi pare mai mult un desen,o schita.Adica nu am vaste cunostinte despre fotografie,insa la prima vedere asa pare.
Si in al doilea rand a mai vazut cineva acesti calugari afurisiti?Pentru ca stiu ca an de an se fac n pelerinaje catre muntele Athos si probabil chiar cativa useri de pe acest forum au ajuns acolo.Ei au vazut aceste personaje?
Asta intrebam si eu. Din 1932 i-a mai vazut cineva?
Acum toata lumea are o camera foto, chiar si pe telefon.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.02.2012, 20:44:10
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Si mie mi se pare ca e un desen.


Last edited by iuliu46; 16.02.2012 at 20:47:43.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.02.2012, 20:48:33
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si mie mi se pare ca e un desen.

eu cred ca este un desen, probabil foarte vechi, facut de cineva probabil foarte credincios si loial, pe baza unor legende existente.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.02.2012, 20:52:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu cred ca este un desen, probabil foarte vechi, facut de cineva probabil foarte credincios si loial, pe baza unor legende existente.
Asa cum am pus-o eu arata poza pe negativ dar cred ca este un desen.Sau hai sa spunem ca nu este o proba convingatoare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.02.2012, 20:58:29
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Antisemit e un inteles gresit,adica daca cineva e impotriva religiei actuale iudaice,e numit anti-semit.
Pai asa poti sa il numesti si pe Sfantul Ioan Gura de Aur antisemit,ca a zis de sinagoga ca e templu dracesc sau pe Dumnezeu Iisus Hristos,ca a zis religiei judaica "sinagoga Satanei" (a se vedea la Apocalipsa).
Referitor la tine mai frate,de iti zici "spre_rasarit" (care e termen judaicesc,intrucat in majoritatea religiei actuale judaicesti Dumnezeu nu mai e vazut nici macar ca persoana ci ca ceva forta irationala) lansezi tot felul de aberatii,pentru ca nu slujeste nimeni cu catolici nici macar aghiasma mica si cu atat mai putin Sfanta Liturghie,cum a fost cu acei clerici.
Referitor la a zice de greco-catolici,ca nu sunt crestini ortodocsi,asta e o aberatie de proportii,pai daca cinstesc pe Sfintii crestini ortodocsi si au acelasi calendar,aceeasi liturghie etc,cum nu sunt crestini ortodocsi?
Doar il cinstesc pe Sfantul Grigorie Palama,pe Sfantul Simeon Noul Teolog care in biserica romano-catolica nu sunt deocamdata cinstiti,dar nu se stie ce se va intampla pe viitor.
Bine nu zice nimeni sa slujesti cu cei de la greco-catolici.

Ca daca a fost un preot in BOR de a slujit cu un preot catolic,a fost caterisit si cam aceea a fost singura abatere de acest sens.

Dar BC a dat bisericilor ortodoxe biserici catolice,de tot,iar acele biserici le sfintesc crestini ortodocsi si ai lacas de cult,Italia si Spania dau de munca multor romani pe care conducerea pro-sionista de acum i-ar altfel sa moara de foame etc.
Referitor la absurditatile fratiei tale fundamentaliste,du-te de vezi traditia la tzarii rusi,crestini ortodocsi,ca era sa se casatoreasca cu o printesa luterana si pe vremea acea luterani se primeau la crestin ortodoxie fara rebotezare.
Sa vad eu crestini ortodocsi din Romania si Grecia urmand in fapte pe crestini din Finlanda (care majoritatea sunt luterani si vreo 100.000 sau mai mult crestini ortodocsi) si apoi cu comentarii,cat de "drept-credinciosi" sunt ei.
Ca daca merge treaba asa bine in Finlanda e pentru ca se respecta acolo mult mai mult legile lui Dumnezeu Iisus Hristos,decat in Romania si in Grecia ,unde merge asa prost treaba pentru ca nu se respecta aproape deloc aceste legi.
Deci cum zice undeva,credinta fara fapte ,moarta este,mai lasa-ne cu fundamentalismul asta ca nimeni nu s-a mantuit cu fundamentalismul.
Iar daca Romania si Grecia sunt tari crestin ortodoxe,da acum au devenit piloni ai fundamentalismului sionist,iar Finlanda nici macar in NATO nu a intrat si nu sustzine sionismul.
Romania a intrecut si pe Grecia,aceptand scutul anti-racheta pe teritoriul nostru,care vroia sa duca la invrajbire cu rusii,de sunt fratii de ai nostri europeni,ba mai mult,crestini ortodocsi.

Acum avem un prim-ministru care e pro-sionist pe fatza,a spionat si pentru SUA prin Irak etc si fratzia ta vii cu aiureli,care nici macar nu se intampla,cum am zis,sa distragi atentia de la problema mare ca e acum,cu acest prim-ministru,de a nu vrut sa dea voie celor din guvern nici macar icoane sa isi tina.
Si cand a vazut ca sunt proteste mari,a dat-o cotita,ca nu a zis,ca sunt dezinformari etc.
ce te-a apucat cu anti-sionismul?uita-te la topic
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.02.2012, 21:32:04
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asta intrebam si eu. Din 1932 i-a mai vazut cineva?
Acum toata lumea are o camera foto, chiar si pe telefon.
din ce am citit,au fost tinuti mai la vedere pana in sec XVIII, cand unul dintre pelerini,mai slab de inima, cand i-a vazut a facut atac de cord si a murit. Atunci calugarii si-au dat seama ca desi sunt un bun instrument pedagogic, poate nu e cea mai buna idee sa fie expusi in public.
asa ca i-au bagat intr-o pestera ascunsa (sau in litoralul grecesc sau cel romanesc,nu mai stiu)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.02.2012, 22:05:01
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Domnul fie laudat!
Opinia mea este aceasta: cam in acelasi fel in care consuna "clopoteii" cadelnitei in timpul cadirii, cu rasetele, soaptele, barfele si certurile oarecare pe care le auzim, din pacate, in timpul sfintelor slujbe.
Mie imi pare un raport destul de apropiat.
Aceasta-i lumea in care traim aici cu totii! Adica una perfect posibila pentru mantuire, pentru sfintire. Acum depinde de fiecare cum se asaza...

Eu va doresc sa aveti multa rabdare pe acest forum, mult discernamant, multa dragoste. Asa sa va daruiasca Bunul Dumnezeu!
Ma bucur cu tot sufletul ca sunteti aici. Bine ati venit!
Multumesc pentru aceste cuvinte. Va impartasesc opinia, si eu cred acelasi lucru. Sper sa ma pot bucura de multele virtuti pe care le-ati enumerat, din belsug, si va doresc asemenea si dvs. Cu o mica precizare totusi: nu cred ca ar fi normal ca intr-un "loc" ca acesta sa trebuiasca sa apelez la indelunga-rabdare prea des, tinand cont ca "aparent" toata lumea se presupune ca are cele mai bune intentii. Nu vi se pare la fel? Am citit si mesaje care numai crestinesti nu sunt, "pseudotribunale" religioase care ii judeca definitiv si irevocabil pe unii ori pe altii ca "au draci in ei" (cum e si cazul acestei postari), ca sunt eretici, ca "danseaza demoni in jurul lor", ii condamna la chinuri vesnice prin ceva groapa din iad... si fel de fel de grozavii de te infiori cum pot iesi din gura unui crestin. Nu-mi pierd vremea citind asemenea lucruri groaznice, ci le voi privi ca uneltiri contra pacii lui Dumnezeu. Ci mesajele ziditoare de suflet si aducatoare de pace imi sunt bineplacute spre lectura.
Sa va binecuvanteze Dumnezeu si Preacurata Fecioara cu indestulare de roade duhovnicesti si sa va astepte cu bucurie in rai!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.02.2012, 15:48:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
din ce am citit,au fost tinuti mai la vedere pana in sec XVIII, cand unul dintre pelerini,mai slab de inima, cand i-a vazut a facut atac de cord si a murit. Atunci calugarii si-au dat seama ca desi sunt un bun instrument pedagogic, poate nu e cea mai buna idee sa fie expusi in public.
asa ca i-au bagat intr-o pestera ascunsa (sau in litoralul grecesc sau cel romanesc,nu mai stiu)
eu stiu ca atunci cand aduci un argument care sa-ti sustina ideea, prezinti toate dovezile de care dispui, pentru a credibiliza respectivul argument.
niciodata nu spui: stiti, am o dovada fantastica, dar mi-e frica sa v-o arat ...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.02.2012, 19:55:45
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
eu stiu ca atunci cand aduci un argument care sa-ti sustina ideea, prezinti toate dovezile de care dispui, pentru a credibiliza respectivul argument.
niciodata nu spui: stiti, am o dovada fantastica, dar mi-e frica sa v-o arat ...
din cauza aceasta am zis ,,din ce am citit''. Dovada mea este articolul care insotea poza.
Veridicitatea acestuia nu o pot dovedi sau infirma, deci va puteti rezerva indoiala daca doriti.
uite bucata din articolul din linkul de pe prima pagina:

Respectivii monahi, după ce au murit și au fost îngropați în afara cimitirului mănăstirii, la dezgroparea lor, au fost găsiți neputreziți, având trupurile cu totul negre și o înfățișare înspăimântătoare, de neînchipuit pentru mintea umană. Trei dintre cele șapte trupuri de monahi au fost aduse în pronaosul bisericii Sfinților Apostoli a cimitirului mănăstirii, unde au și rămas spre vederea tuturor până în secolul al XIX-lea. În ultimii ani ai șederii trupurilor lor acolo, un pelerin, zărindu-i, a pățit atac de cord și a murit pe loc. Acesta a fost și motivul pentru care au fost duși într-o peșteră, pe plaja schitului românesc, unde, după ce i-au așezat, au zidit intrarea cu pietre, ca să nu îi mai poată vedea nimeni. Restul de patru trupuri, care sunt și cele mai înfricoșătoare, au fost transportate îndată după dezgroparea lor într-o peșteră greu accesibilă aproape de Mănăstirea Marii Lavre, unde se află până astăzi.

V
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
"Plasul calugarilor'' monica73 Arta bisericeasca in general 1 16.04.2010 12:35:44
Poza graitoare referitor la avorturi sergiu Generalitati 0 19.09.2009 15:17:06