Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 10.03.2011, 16:13:48
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Uite aici încă un exemplu că nu era regele Carol al II-lea cel care l-a ucis pe căpitan ci legionarii lui Sima
Svovi, cred ca ai dat link gresit; accesand linkyul "aici" am gasit scris despre Valeriu Gafencu.
Draga mea, link-ul era bine dat, problema e că tocmai întemnițarea lui Valeriu Gafencu, demonstrează că regimul Antonescu nu era unul cinstit, și că nu Carol al II-lea i-a băgat în pușcărie. Și cine poate crede că un tânăr student de 20 și ceva de ani foarte creștin și iubind dreptatea ca cel mai strălucit student la drept ar fi făcut vreodată vre-o faptă condamnabilă? Cine altcineva decât legionarii lui Sima care îngroșând partidul comunist dacă nu au fugit în Gemania sau Spania s-au bucurat să-l țină la răcoare mult și bine pe Valeriu Gafencu. Deci frățietatea crucii, s-a realizat în pușcăriile comuniste doar între cei sinceri... evrei, țigani, politicieni, țărani, creștini, preoți, artiști, maghiari... toți care căutau cu sinceritate o credință curată.

Last edited by vsovivi; 10.03.2011 at 16:20:03.
Reply With Quote
  #422  
Vechi 11.03.2011, 01:01:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Draga mea, link-ul era bine dat, problema e că tocmai întemnițarea lui Valeriu Gafencu, demonstrează că regimul Antonescu nu era unul cinstit, și că nu Carol al II-lea i-a băgat în pușcărie. Și cine poate crede că un tânăr student de 20 și ceva de ani foarte creștin și iubind dreptatea ca cel mai strălucit student la drept ar fi făcut vreodată vre-o faptă condamnabilă? Cine altcineva decât legionarii lui Sima care îngroșând partidul comunist dacă nu au fugit în Gemania sau Spania s-au bucurat să-l țină la răcoare mult și bine pe Valeriu Gafencu. Deci frățietatea crucii, s-a realizat în pușcăriile comuniste doar între cei sinceri... evrei, țigani, politicieni, țărani, creștini, preoți, artiști, maghiari... toți care căutau cu sinceritate o credință curată.
Cam ruginita logica ta de fier, draga svovi.
Uite iti dau si eu un link, poate te mai lamuresti ca este o aberatie ceea ce afirmi referitor la arestarea lui Gafencu:
http://www.miscarea.net/prizonierii-axei1.htm
Reply With Quote
  #423  
Vechi 11.03.2011, 11:06:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cam ruginita logica ta de fier, draga svovi.
Uite iti dau si eu un link, poate te mai lamuresti ca este o aberatie ceea ce afirmi referitor la arestarea lui Gafencu:
http://www.miscarea.net/prizonierii-axei1.htm
Păi dacă voi îi credeți pe toți mitomanii și criminalii gen Horia Sima cu tot ce debitează și ce scriu ei, atunci nu-i de mirare ca să mă persiflați pe mine împreună cu logica mea beton armat și cu sf. Cruce pe post de cătare... Dar eu trag cu pușca cu apă dulce pentru unii și amară pentru alții... funcție de faptele lor și de minciunile în care trăiesc ei... Deci link-ul este aberant și mincinos și degradant dacă mai și crezi poveștile și basmele alea... elucubrațiile unui infatuat iubitor de mărire de sine care dă informații ''istorice'', care se și credea un erou național... ceva gen furerul social-naționalist... cu crucea romană și morișca sanscrită ca simboluri... ca superstiții și acoperire pentru răzbunări.

Deci afirmam că nu regele Carol al II-lea a fost dușmanul de moarte al legionarilor, că pe vremea aia sub Căpitan, avuseseră doar acte de caritate și gesturi benevole în slujba neamului, pentru cei hororopsiți... dar când a înțeles ce urmărește filonul Sima care era aliat cu furerul și pus pe accedere la putere, fără respectarea regulilor democrației politice, și fără respectarea Casei Regale și a Jandarmeriei și ordinei de drept, din care făceau parte mulți ofițeri care au câștigat primul război, atunci a dat mână liberă jandarmeriei ca să răzbească în confruntările armate stradale... lucru pe care Sima și masonii l-au folosit în interesul lor aruncând vina pe rege, că cică el dăduse ordin. Păi atunci pentru ce să distrugă urmele de pe cadavre folosind acid?.. de frica Justiției și Jandarmeriei Regelui Carol al II-lea?

Deci căpitanul a fost ucis de camarazii lui care au distrus mișcarea îngerească legionară și au transformat-o într-un gard de fier, gardul morții, după care i-ar fi băgat ăia pe toți ce le-ar fi stat lor în calea intereselor de a se emana ei la putere ca niște sfințișori salvatori ai neamului.

Valeriu Gafencu fiind un student strălucit la drept, având și sentimente profund creștine din familie primite, de mic, credea cu adevărat în idealurile creștine... și afirmam că tocmai legionarii și antonescu l-au băgat în pușcărie și l-au ținut acolo până a murit, tocmai pentru că nu greșise nimănui, și nu cedase și nu se învoise cu nici o putere mincinoasă, și de aceea era incomod pentru orice parveniți ajunși la putere, căci cine își poate închipui că un student strălucit la drept și un creștin practicant poate face gesturi criminale sau tâlărești? Decât un nebun.

Iar cum în mișcarea legionară existau și simpatizanți ai regelui Carol al II-lea, chiar Sima scrie, putem pricepe astfel foarte clar că partidele politice masonice și nemulțumite împreună cu legionarii lui Sima l-au găsit pe Antonescu ce era certat cu regele Carol al II-lea ca să formeze alianța trădării naționale, trădarea pactului cu Casa Regală pe motiv că ne pierde Carol II-lea țara... El care o ridicase din temelii și o puse în slujba lui Iorga și a Patriarhului Miron Cristea... și astfel folosindu-se legionarii de diversiune și de poporul amăgit au instaurat jertfa neamului în deșert, răzvrătind neamul împotriva a tot felul de ''vinovați''... când ei erau cei mai mari vânzători și trădători ai sufletului și spiritului național... pentru că neluând în calcul ocuparea Ardealului de nord și a sudului Dobrogei au cerut ajutor de la furer ca să-i ajute să elibereze Basarabia și Bucovina... Păi nu erau Basarabia și Bucovina ocupate prin tratatul Ribentrop-Molotov? Deci mai mare umilință nu cred că poate să existe, ca să intri în război de partea celor care au vrut să ne desfințeze ca țară cu câțiva ani în urmă, și să lupți împotriva Greciei, Franței sau poporului rus, cu care ai câștigat primul război și ai dobândit independența. E drept că și la independență țarul ne-a furat meritele și victoria, deși ei n-au chemat și atunci în război de partea lor ca să ne obținem independența față de poartă. Apoi au vrut să-l ia ostatec pe Carol I. Deci și Stalin a făcut la fel ca țarul: văzând câte pierderi au ei cu turcii sau cu nemții ne-au cerut ajutorul, iar după război ne-au luat pe noi prizonieri ca prin manevra asta să se recunoască numai pe sine ca victorios... defapt am fost jucați mereu la cazinourile mai marilor gLumii după ce i-am scos din iad. Sau cine a sărit în sprijinul lui Mihai? L-a apărat cineva după ce a schimbat soarta războiului? Sau știi dumneata ce pierderi au avut canadienii, americanii, englejii și francejii în războiul din vest până la intrarea României în război de partea lor? De ce crezi că s-au mirat ei atunci când românii și sârbii urmați de sovietici au ajuns înaintea lor în Polonia și la granița cu Germania? Iar apoi, după ce sârbii și românii s-au întors victorioși acasă, sovieticii au ocupat Germania distrugând toate clădirile cu tunul și cu tancul, toate orașele ca să creadă fraierii că ei au avut ofensivă de la Moscova începând nu s-au mai oprit... nici vorbă, românii și sârbii și-au eliberat țara, apoi i-a ajutat pe unguri, cehi, slovaci, polonezi să facă la fel în timp ce sovieticii ocupau și furau meritele. De ce crezi că Tito nu s-a înțeles cu bolșevicii? Căci Tito avea informații exacte, și știa ce urmăreau bolșevicii, prin minciună, furt și crimă, exact ce au urmărit naziștii nemulțumiți că au pierdut austro-ungaria-germania primul război mondial. Deci pe noi veșnic ne-au păcălit dând vină că cică o meritam... și că ei ne-au învins... păi n-au învins nimic nici naziștii și nici bolșevicii și ci doar se laudă după ce au furat meritele și au ocupat satele și orașele căci ei veneau în urma armatei române și în timp ce noi muream ei făceau tancuri și avioane și catiușe și peste tot au lăsat soldați de ocupație... au știut ei ce plănuiesc încă de la început... Dar Mihai și-a sacrificat țara în cunoștiință de cauză pentru binele mondial căci știa situația exactă din discuția cu Antonescu, deci pentru franceji și engleji și canadieni și greci și ruși și pentru sufletul creștin și dreptatea acestui popor a acceptat întoarcerea armelor și nu a luat prizonieri din armata germană ci le-a dat 3 zile ca să părăsească țara. Deci a luptat drept și onorabil și nu a trădat decât interesele absurde ale unui furer nebun, care fusese asociatul bolșevicilor la cucerirea Poloniei și a Ardealului de nord și a Basarabiei și Bucovinei.

Deci logica e simplă, ea se bazează pe fapte și pe Adevărul, și nu pe gâturile de lebădă ale unor speculanți... și astfel se observă cu ochiul liber cum în închisorile comuniste sau legionar-antonesciene au răbdat și au murit întru frățietatea Crucii ortodoxe a trâmbiței nr.4 și 5 preotul Ioan Iovan și Maica Veronica:

La început jandarmii din jandarmeria regelui Carol al II-lea care au învins la Mărășești și Mărăști și Oituz, uciși mișelește de legionarii lui Sima, apoi sub regimul Antonescu-Sima și apoi Antonescu și apoi sub comuniști: evreii idealiști sau credincioși, politicieni, creștini, legionari sinceri și idealiști, țărani români, capitaliști, oameni de afaceri, și orice om ce avea o atitudine demnă și care nu a acceptat să fie obedient sau să se lase manipulat de puterile instalate prin furt, crimă și minciună pe spatele poporului român creștin.

Iar Valeriu Gafencu este un exemplu perfect cum poate o persoană complet nevinovată și dreaptă și demnă să fie ucisă de proprii camarazi, și de cei ce s-au folosit de credința lui în scopurile și interesele lor meschine.

Last edited by vsovivi; 11.03.2011 at 11:47:31.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 11.03.2011, 13:09:29
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

E plină gLumea de diversiuni la adresa reginei România... vor să ne scoate criminali și rasiști cu orice chip.

Uite aici ce prostii scriu ziariștii pe baza unor ''studii'' cică...

Dar și așa, nepricepând ei soluția lui Antonescu la problema țiganilor, se poate constata că erau deportați nu în lagăre, nu spre Germania, ci înspre Transnistria, și nu toți țiganii ci cei de la sate certați cu legea cu preponderență... dacă e să-i credem... deși era vorba de ăia din Basarabia și Bucovina care deveniseră partizani.

De ce această măsură?

Pentru că din 1907 și până în 1940, țiganii de la sate și cu unii cu influențe bolșevice foarte săraci și revoltați, deci săracii care nu voiau să muncească ci să fure, nu făceau altceva decât distrugeau prăvăliile evreilor de la sate și orașele mici înconjurate de sate, jefuindu-le... cu asta se ocupau. Sunt dovezi câte vrei în acest sens. Antonescu se ocupase de problema asta de multă vreme, și spre deosebire de nazism, el a găsit soluția ca să facă în Transnistria o patrie a țiganilor și să-i cantoneze pe toți acolo... mai ales pe cei ce erau certați cu legea... deci era un fel de răspuns la politica furerului de a se ocupa de problema țiganilor... și să nu uităm că furerul îi internase în lagăre de muncă și apoi de muncă și exterminare, dar Antonescu îi debarcase dincolo de Nistru, adică în libertate, să face ce vor... dându-le lor locuințele și pământurile părăsite de bolșevici.

Ăsta vi se pare holocaust? Adică în loc să faci pușcărie ori să fii condamnat la moarte sau pe viață sau pentru câțiva ani la temniță și ocnă, să fii deportat și să ți se dea pământ, case, teren și transport gratuit cu trenul...

Vor unii cu tot dinadinsul să ne umilească... păi cine a mai văzut tratament mai uman față de țigani? Și nu uitați erau cei care în alianță cu ideile bolșevice devastau pe evreii bogați cu case și prăvălii de la sate și orașele mici și periferiile orașelor... căci formaseră bande de jefuitori și de criminali... Iar Antonescu s-a găsit să le dea pământ, sate, orașe, ca să-și facă un ținut al lor... Păi nu așa au procedat austroungarii cu secuimea? Sașii, șvabii, secuii? Nu tot așa au fost deportați și plasați ca să țină piept năvălirilor mongole? Uita așa au fost plasați de către Antonescu pentru ca să țină ei păiept năvălirilor bolșevice. Că orice am văzut doar țigan comunist nu... afară de doi trei... care nu-și recunosc aparteneța și etnia.

Last edited by vsovivi; 11.03.2011 at 13:13:26.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 11.03.2011, 14:27:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuze, svovi, dar ar trebui sa-i cred mai mult pe comunistii influentati de bolsevici?!?
Dar sigur, tu daca ai trait acele vremuri... vorbesti ca un "martor ocular" si de aici betonul armat. Altfel, te bazezi ca si noi pe marturii, mai mult sau mai putin subiective; mai mult sau mai putin contrafacute. Adevarul insa doar Dumnezeu il stie. Totusi multe li s-au pus in carca legionarilor, fara a le fi facut: joc politic, nimic altceva.
Nu poti fi obiectiv daca nu asculti si tii cont de ambele parti.

Iarta-ma, svovi, dar chestia cu "transportul gratuit" pentru evreii deportati... mi se pare umor negru. Zici ce ar fi fost posibil sa le ceara si bani de transport, dupa ce ca i-a alungat din casele lor?
Iar tiganii au murit in Transnistria, dupa ce li s-au confiscat cocoseii... au primit despagubiri de la nemti, deci este adevarat.

Este asa de gogonata afirmatia cu Gafencu, incat ma abtin.

Last edited by Miha-anca; 11.03.2011 at 14:43:12.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 11.03.2011, 14:58:00
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Scuze, svovi, dar ar trebui sa-i cred mai mult pe comunistii influentati de bolsevici?!?
Dar sigur, tu daca ai trait acele vremuri... vorbesti ca un "martor ocular" si de aici betonul armat. Altfel, te bazezi ca si noi pe marturii, mai mult sau mai putin subiective; mai mult sau mai putin contrafacute. Adevarul insa doar Dumnezeu il stie. Totusi multe li s-au pus in carca legionarilor, fara a le fi facut: joc politic, nimic altceva.
Nu poti fi obiectiv daca nu asculti si tii cont de ambele parti.

Iarta-ma, svovi, dar chestia cu "transportul gratuit" pentru evreii deportati... mi se pare umor negru. Zici ce ar fi fost posibil sa le ceara si bani de transport, dupa ce ca i-a alungat din casele lor?
Iar tiganii au murit in Transnistria, dupa ce li s-au confiscat cocoseii... au primit despagubiri de la nemti, deci este adevarat.

Este asa de gogonata afirmatia cu Gafencu, incat ma abtin.
Decredibilizezi ceva, insinuezi ceva, dar habar n-am ce vrei să zici, ci tu doar insinuezi că eu mint și nu sunt martor ocular. Dar argumente ioc, n-ai argumente și negi că eu din mărturii oculare ți-am scris, adică pui ghilimele absurde.

Eu vorbesc de țiganii și săracii puturoși care atacau prăvăliile și casele celor ceva mai înstăriți conform cu ideile bolșevice și tu zici că am zis de evrei, și că e umor negru... eu vorbesc pe fapte tu vorbești din simțiri pătimașe, eu vorbesc de la Adevărul și din mărturii și dovezi și tu zici că e gogonată afirmația cu Valeriu Gafencu, dar nu zici care anume? Păi nu pricepi cine l-a închis pe Gafencu și cine l-a ținut în pușcărie până a murit complet nevinovat? Nu l-a închis Carol al II-lea și nu l-a ucis el pe Căpitan ci iată camarazii lor aliați ba cu masonii ba cu comuniștii, și ai tupeul să spui că mă las influențat de comuniști sau bolșevici? Eu nu m-am lăsat influențat decât de Adevărul și de faptele și sentimentele curate... dar se pare că dumneata ai căzut în patima legionară... pofta de a băga cuțitul pe la spate ascuns apoi sub pielea de oaie. Și a fost băgat în sufletul poporului român creștin și a Regelui Carol al II-lea... de niște mincinoși avizi de a câștiga puterea rapid... ei... niște ucigași mișelește de eroi naționali.

Cum îți permiți să mă faci mincinos dacă nu pricepi nici ce zic și nici unde bat? Pentru faptul că ai dat tu link-ul cu Sima și ai citit și i-ai crezut pe legionari? Ăia nu mai erau legionari ci erau armata lui faraon sau a lui Abesalom.

Cred că ai ajuns de nu mai pricepi nimic din Iistorie... citește bine și exact ce am scris că ăla e Adevărul... iar prostiile lui Sima sau ale altor legionari sunt elucubrațiile gâtului de lebădă ale îngerilor căzuți în răzbunări după ce s-au corcit cu interesul necurat și demascați au încercat la nesfârșit să își acopere faptele prin tot felul de diversiuni ''eroice'' ca niște victime vrednice... și văd că stilul tău de a răspunde seamănă tot mai mult cu al lor... diversionist, ironic, decredibilizant, persiflant... și astă e semnul pătimășiei, te crezi și tu victimă, căci de frica 'moralei' gLumii lovești în betonul armat al meu turnat în piepturile puilor de lei... puii de lei ai regelui Carol al II-lea, care avea Jandarmeria și vânătorii de munte aceiași care luptaseră în primul război, iar legionarii i-au arestat și pe mulți eroi din primul război i-au ucis mișelește în închisoare, exact ca niște lași nenorociți... că cică de ce au slujit lui Carol al II-lea și dreptății, și de ce i-au arestat pe ei, care voiau binele națiunii, adică ei și nu Carol al II-lea? Păi cine erau ei? Niște foști creștini care s-au nazificat trecând la răzbunări și linșaje și diversiuni și provocări iar apoi, mai târziu după ce au fugit care pe unde au mai și demonstrat că cică până și naziștii îi persecutaseră pe ei victimele... Păi pe cine cred ei că păcălesc? Nu ți-am zis că eu am turnat în suflet până în sandale beton armat cu oțel inox și suflat cu aur de 24 carate?

Deci jongleria cu viceversa vicentoarsa viceglobul pământesc e o politică practicată de orice pătimaș. Și nu există nici un glob... de pământ.

Last edited by vsovivi; 11.03.2011 at 15:47:55.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 11.03.2011, 16:42:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Te-ai infuriat inutil svovi.
Daca citesti ceea ce scriu fostii detinuti politici despre acele vremuri, vei avea alta imagine despre tot ce s-a intamplat.
Au fost legionarii de partea comunistilor? atunci de ce au incercat comunistii sa-i extermine pe legionari? Raspunsul il gasesti in Interviul luat lui Lenin de Giovanni Papini.
Spui ca Sima a vrut sa ia puterea de la Capitan? Nu de la Capitan, ci de la Antonescu, motiv pentru care nu a mers la intalnirea cu Hitler din '41, fapt care i-a atras ura lui Hitler. Acesta i-a dat mana libera lui Antonescu in privinta ML. Am vazut la TV inregistrare pe film a revenirii in tara a generalului Antonescu dupa intalnirea cu Hitler: radia de fericire pentru rezultatul obtinut: promisiune de reintregire a Romaniei, precum si permisiunea de a-i putea inlatura pe legionari. Era atat de fericit, incat el, omul sobru ce era, si-a sarutat sotia pe aeroport!
Acum ma intreb cam cat de tembel trebuie sa fi un conducator, ca sa cauzeze voit arestarea a mii de membrii din organizatia sa, slabind-o astfel definitiv? Nu ma indoiesc ca Sima a facut greseli, dar aceasta greseala, precum si acuzatia ca ar fi vrut sa introduca bolsevismul in Romania, sunt de-a dreptul de necrezut. Daca ar fi vrut sa introduca comunismul in Romania, ce acauta sa ceara azil politic in Germania hitlerista?!? S-ar fi putut duce in Savietkaia Saiuza, ca era mai aproape: doar trecea Prutul.

Dealtfel afirmatia ta, ca nu mai pricep nimic din istorie nu corespunde adevarului: abia acum incep sa inteleg ceva.
Nu ma indoiesc de sentimentele tale curate, dar patima legionara nu am si nu voi avea. Am insa un ascutit simt al dreptatii.
Citat:
Ăsta vi se pare holocaust? Adică în loc să faci pușcărie ori să fii condamnat la moarte sau pe viață sau pentru câțiva ani la temniță și ocnă, să fii deportat și să ți se dea pământ, case, teren și transport gratuit cu trenul.
Scuze. Intr-adevar am confundat; era vorba de tigani, nu de evrei. Acestora insa li se luasera carutele cu cai, precum si aurul ascuns in oiste; vorbim de cateva kg de caruta. Chiar si in acest caz mi se pare umor negru sa amintesti de transport gratuit, avand in vedere ca nu s-au mai intors acasa. Au fost insa despagubiti de nemti; ori asta spune ceva.

Off-topic: Dar nu inteleg de ce se discuta despre ML aici pe "Iudaism"?
Reply With Quote
  #428  
Vechi 11.03.2011, 16:54:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Draga mea, link-ul era bine dat, problema e că tocmai întemnițarea lui Valeriu Gafencu, demonstrează că regimul Antonescu nu era unul cinstit, și că nu Carol al II-lea i-a băgat în pușcărie. Și cine poate crede că un tânăr student de 20 și ceva de ani foarte creștin și iubind dreptatea ca cel mai strălucit student la drept ar fi făcut vreodată vre-o faptă condamnabilă? Cine altcineva decât legionarii lui Sima care îngroșând partidul comunist dacă nu au fugit în Gemania sau Spania s-au bucurat să-l țină la răcoare mult și bine pe Valeriu Gafencu. Deci frățietatea crucii, s-a realizat în pușcăriile comuniste doar între cei sinceri... evrei, țigani, politicieni, țărani, creștini, preoți, artiști, maghiari... toți care căutau cu sinceritate o credință curată.
Membrii ai Partidului Comunist Roman: Ana Pauker, Teohari Georgescu si alte rubedenii de-ale lor. Inteleg acum de ce ne aflam pe sectiunea "Iudaism.
Sa fi fost acestia "legionarii lui Sima"??
Reply With Quote
  #429  
Vechi 11.03.2011, 18:07:58
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Draga mea, nu m-am înfuriat, și mai ales nu pe tine... iar dacă ai fușerit mesajul meu și mi-ai răspuns cu erori nu-i problemă... că oricine o pățește. Dar nu vezi tu ce mareșal absurd care-și trădează și jurămintele rostite și-și pune nădejdea într-un furer că cică el ne va da nouă reintregirea... păi cum ne-o va da el când tocmai el ne-a luat-o împreună cu Stalin și cu ceilalți tirani imperialiști?

Și nu vorbeam de legionarii de prin închisori care au suferit pentru credința în Dumnezeu și nu pentru legiune ci de cei care imediat ce au furat alegerile comuniștii și au forțat pe rege să abdice șantajându-l cu uciderea studenților regaliști au trecut în corpore la comuniști și nu le-a păsat de frații lor cum era Gafencu de exemplu, care a murit nevinovat complet.

Și e clar că Sima a adus bolșevismul căci naziștii și bolșevicii erau de aceiași sorginte socialistă doar că unii internaționaliști de formă iar ceilalți naționaliști de formă căci ei voiau să reinstaureze fostul imperiul roman, și nu se putea fără ca Sima să nazifice legiunea.

Deci Sima a nazificat legiunea și a pus-o pe răzbunări, diversiuni, provocări, linșaje, crime politice, tamtam mediatic, gât de lebădă prin difuzoare împotriva regelui, ca să acceadă ei la putere, și primul pas a fost ca să-l alunge pe Carol II-lea și să scape apoi de Căpitan.

Comuniștii nu au exterminat decât pe incomozi, adică pe cei ce nu voiau să mintă și să le fie obedienți, și nu uita că Ana Pauker sau Pătrășcanu au fost comuniști și au sfârșit și ei la fel ca ceilalți, pentru că au susținut că înainte de a fi comuniști sunt români respectiv că nu e drept să li se ia pământul țăranilor decât boierilor iar evrei pot liber să plece din țară.

Deci nu e vorba de politică, ci doar de interesul celor ce folosesc politica pentru scopurile lor lacome și de accedere la putere... sau nu erau tot comuniști muncitorii brașoveni sau minerii care s-au revoltat pe vremea lui ceaușescu?

Politica asta are un interes... nu caută nimeni dreptatea... că dacă ar căuta cu Adevărat o ar găsi-o la Domnul.

Last edited by vsovivi; 11.03.2011 at 18:18:22.
Reply With Quote
  #430  
Vechi 11.03.2011, 18:47:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

svovi, multumesc ca nu te-ai suparat pe mine. Iarta-ma daca te-am suparat cu ceva.
Nu ma timp acum sa continui, dar cred nu vei avea o imagine mai clara a evenimentelor de atunci, daca nu citesti marturiile celor intemnitati, care dupa multa suferinta au pus pe hartie, unii chiar cu riscul libertatii lor si a vietii, tot ce au patit, precum si tot ce au trait inainte de condamnarea lor. Sinceritatea lor nu poate fi pusa la indoiala, caci sunt cei, de care toata lumea stie s-au sfintit prin suferinta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16