Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 14.10.2016, 16:25:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Aha..deci tu esti Lorin..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #382  
Vechi 14.10.2016, 16:59:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aha..deci tu esti Lorin..
Pardon, ''Eu sunt Florin!..
Reply With Quote
  #383  
Vechi 14.10.2016, 23:52:37
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
... o să pricepeți măcar prima pagină a Scripturii: Facerea!
Apropos, poti sa ne dai o lista scurta cu textele Sfintilor Parinti pe care i-ai studiat pe tema asta?
Zi acolo, 2-3 pentru inceput... Eventual rezuma, te rog, pozitia lor - comparativ cu a ta...
Reply With Quote
  #384  
Vechi 15.10.2016, 08:03:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Pardon, ''Eu sunt Florin!..
Băi pardon, dar ghilimoacele când le închizi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #385  
Vechi 15.10.2016, 10:58:08
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu a primit semese oniric de la sigilatica, pardon, verjinica, sa inchida ghilimelele. In NIP-ul lui peste e disciplina, ca in orice loc in care se aud voci in cap.
Reply With Quote
  #386  
Vechi 16.10.2016, 17:02:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai am spus eu ca ar fi vami
https://www.youtube.com/watch?v=M-9IwQgOAVE
Reply With Quote
  #387  
Vechi 17.10.2016, 11:17:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
''-Te rog trimite-l pe săracul Lazăr. Să-și moaie degetul în apă și să vină să-mi dea să beau căci mă chinuiesc foarte în focul deșertului de aici.
-Nu se poate pentru că așa sunt întărite locurile ca oricine să nu poată trece de la voi la noi și nici de la noi la voi. Așa e drept, tu ți-ai luat binele pe pămînt și acum te chinuiești în veșnicie iar săracul Lazăr și-a luat răul pe pămînt și acum se desfată întru fericire.
-Atunci măcar trimite la ai mei pe cineva înviat din morți ca să le spună unde or să ajungă dacă fac toată viața lor așa ca mine și se iau după mine.
-Păi dacă nu-L cred pe Moise și pe prooroci atunci nici dacă va învia cineva din morți nu vor crede. Așa că lasă-i pe ai tăi în seama lui Dumnezeu.'' Cam așa a sunat dialogul Părintelui Avraam cu bogatul nemilostiv și crud care pînă a murit Lazăr ce ședea la poarta sa și se ruga de bogat nu a primit nici măcar firmiturile și gunoiul de la masa lui.
asta e versetul biblic care spui tu ca ar demonstra ca ar exista vami? Glumesti nu? Pai UNDE spune aici ceva de vami?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #388  
Vechi 17.10.2016, 11:59:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cu o imaginatie buna, tupeu si nesimtire cat casa, scrie orice vrei sa scrie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 19.10.2016, 17:24:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Apropos, poti sa ne dai o lista scurta cu textele Sfintilor Parinti pe care i-ai studiat pe tema asta?
Zi acolo, 2-3 pentru inceput... Eventual rezuma, te rog, pozitia lor - comparativ cu a ta...
Păi așa ca mine mărturisește sf. prooroc Solomon, sf. Ioan gură de aur și alții care au priceput Adevărul Adevărat de la Dumnezeu în ceea ce privește Creația, Facerea, așa cum ne învață sfînta scriptură.

Poziția lor și a mea este așa cum ne învață Dumnezeu Tatăl și anume că Soarele și Luna sunt semisferice și că pămîntul e plat, Soarele e de piatră și Luna de ghiață pe partea semisferică, alunecînd ambele pe Tărie pe partea discoidală; din Soare curge spre noi lumină și căldură iar din Lună în direcție opusă, frig și noapte bună și toate au fost făcute prin Cuvânt așa cum este scris la Facerea. Creația e mică, bună și frumoasă și arhisuficient de mare pentru oameni și din pricina că este finită ai proprietatea că în orice direcție ai merge tot drept ajungi exact de unde ai plecat. Mările de deasupra cerurilor și pămîntul de deasupra cerurilor se află sub noi între care se află întăritura pămîntului care desparte mările de la noi de mările de dedesubt care sunt inversate față de noi. Simplu și frumos, asta e pe scurt și așa se interpretează Facerea, locul în care ne aflăm.

Cine crede bine, cine nu n-are decît să creadă în tot felul de minciuni așa cum îi păcălesc oamenii de ''știință ai gLumii'' cu sfere și milioane de ani... lumină și miliarde de ani de la bigbang și cu tot felul de sori mult mai mari și galaxii imense și alte prostii ale întîmplării și hazardului. Defapt stelele sunt mici și se aseamănă cu Soarele și Luna, ele se învîrt în cercuri păstrînd semnele, în jurul stelei și axei polare în nord și celelalte, din emisfea sudică în sens invers în jurul unei stele negre așa ca Luna, în jurul axei polare sudice.

Nu pricep de ce nu credeți voi în purul adevăr și de ce mai bine vă place să credeți în tot felul de teorii greșite și mincinoase?

Vi se pare că Soarele ar fi sferic? La fel și Luna? Credeți că pămîntul e glob și se învîrte ca o sferă în jurul altei sfere și a axei sale? Credeți mai ușor că Luna e sferică și mult mai aproape de pămînt? De ce? De ce ar fi Luna mult mai aproape decît Soarele? Nu pricepeți că oamenii evului mediu au încercat să-și explice mișcările corpurilor cerești și au însăilat o teorie care să pară valabilă pe care oamenii de știință moderni au cusut cu ață albă tot felul de teorii explicaționiste? S-au înșelat! Toți se înșeală... chiar dacă pare neverosimil și imposibil. Din păcate necredincioșii și ateii și ereticii se înșeală.

E simpu, trebuie să vă folosiți mintea și înțelepciunea și să vă dați singuri seama care explicație e valabilă și Adevărată ca să alegeți să credeți în una din variante.

Eu vă sfătuiesc să credeți așa ca mine fiindcă așa se pricepe corect Facerea scrisă de sf. prooroc Moise, proorocul Domnului. Puteți să căutați în multe locuri ale scripturii și vă veți convinge singuri că am dreptate și nu eu ci Dumnezeu. Trebuie însă să vă folosiți mintea, credința, înțelepciunea, căutarea... și veți ajunge la Adevăr. De voi depinde... Dacă eu am putut pricepe și crede și înțelege, atunci oricine poate... iubi... Adevărul Lui Dumnezeu.

Last edited by vsovi; 19.10.2016 at 17:31:50.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 19.10.2016, 17:33:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Pardon, ''Eu sunt Florin!..
Băi pardon, dar ghilimoacele când le închizi?
Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Nu a primit semese oniric de la sigilatica, pardon, verjinica, sa inchida ghilimelele. In NIP-ul lui peste e disciplina, ca in orice loc in care se aud voci in cap.
Păi tocmai, că nu le mai închid, le las deschise. :)

Voi ați făcut vreodată deosebire între ce spun vocile pe care le auziți? În cap, în burtă, în interior sau afară?
Deci nu osîndiți toate vocile dea valma ci faceți deosebire între ele. Așa cum nu e vinovat cineva pentru că aude sau vede, sau că aude ori vede mai mult ca alții, ceea ce alții nu văd și nu aud tot așa nu puteți osîndi pe cineva care scrie ce aude atît timp cît voi nu ați citit ce spune vocea respectivă. Vocea respectivă grăia la început direct prin gura sfintei Verginica cu glasul sfintei Verginica cît timp ea se afla în stare de somn profund. De auzit au auzit mulți martori dar mă întreb a citit cineva ce a spus vocea aceea ca să priceapă cu discernămînt ce spune? Există cartea din 1955-1980. Oare a fost valabil ce este scris? Dar apoi... din 1980-1990. Dar apoi din 1990-2016?

Toți sunteți absolut siguri... deși n-ați citit, n-ați înțeles, n-ați căutat, n-ați cercetat. Cum deci e posibil să osîndiți pe cineva, Verginica sau Duhul care grăia, atîta timp cît nu ați citit suficient de mult ca să încercați să vă lămuriți?
I-ați crezut pur și simplu pe denigratori și răstălmăcitori. Nu pricepeți că denigratorii au avut toate interesurile ca să vă mintă?

Încercați să citiți, nu puțin ci toată cartea... și apoi mai stăm de vorbă ca să ne lămurim Cine e Duhul care a grăit și care mai grăiește de peste 60 de ani nonstop.

Oare ce grăiește El de toți se tem și fug de frică pentru ca nu cumva să creadă? Ce găsim în Cuvînt atît de înfricoșător încît nimeni nu are puterea să citească?

Cine a citit cartea își poate permite să emită o părere cinstită... cine nu, e clar că habar nu are ce face. Practic recită ce l-a pus omu' acoperit din serv-vicii... invocînd tot felul de argumente aiuritoare căci dacă ar crede că e chiar Domnul atunci asta i-ar schimba modul de viață... pur și simplu Adevărul te-ar obliga într-un fel sau altul la o atitudine. Deci oamenii preferă să se mintă singuri așa ca vulpea argintie: ''strugurii sunt acri și sunt sădiți de cel rău. Nu citiți că o să vă faceți... sfinți. Mai bine muriți în păcatele voastre așa ca toată gLumea.''

Ursul păcălit de vulpe, știți povestea, a mers iarna la pescuit cu coada din dotare așa cum l-a sfătuit vulpea argintie și a pierdut-o cînd a venit frigul și a înghețat apa... deci s-ar putea ca așa să vă pierdeți și voi această imensă posibilitate, acest dar imens, această minune... Dumnezeiască. De ce pierdeți șansa asta unică? De ce nu vreți să căutați Aevărul? De ce nu vă pasă? De ce nu sunteți curioși? Păi în vechime fiecare prooroc scria o carte, scurtă, cîteva pagini și tot Israelul vechi afla ce a zis Domnul și se îndreptau. Voi de ce nu sunteți interesați?

Last edited by vsovi; 19.10.2016 at 18:02:05.
Reply With Quote
Răspunde