Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2017, 21:11:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Dacă în Anglia câștigă bine, după cum s-a afirmat, să se întoarcă în Anglia împreună cu fetița.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.10.2017, 22:28:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cineva care nu poate sa castige de o chirie si un copil in .ro nu te poti astepta sa faca o tona de bani afara, e posibil sa nu aiba nici macar un job stabil care sa-i permita sa acceseze niste ajutoare sociale pentru copil iar afara o bona/scoala cu afterschool te arde, nu ca aici.
Si daca ar fi castigat asa bine nu-l lasa nevasta pentru un italian. Dar asa, no money, no fun..iar ea era inca 'funny' ca de altfel d'asta l-a palit si iubirea oarba la inceput..

Morala: aveti grija ce iubiti ca nu doar voi v-o luati ci si copiii.
Ceea ce tipul clar n-a invatat daca inca plange dupa o panarama in stare sa-si abandoneze copilul.
Nu ca el e foarte departe, clar nu-si propune sa-l creasca personal.

Iar problema nu se rezolva cu o bona gratuita care sa mai aduca eventual si bani in casa. Nici prin satele sarace din moldova nu cred ca gaseste una dispusa sa mearga dupa unul care nu are bani nici de chirie si obligatii dintr-o casnicie anterioara doar asa, ca e bun la suflet' si ii trimite bani pentru cheltuielile de zi cu zi.

Nu va faceti iluzii, oamenii au interese punctuale si concrete, el vrea cineva sa-i creasca copilul si sa-i aduca si bani in casa, ce ofera in schimb practic daca nici nu va sta cu ea?

Deci sotie la distanta - exclus.
Poate o bunicuta cu suflet bun si pensie modesta care s-ar multumi cu vreo 500E cheltuieli ea si copil - dar mai greu de gasit, nu imposibil.

Ar mai fi o varianta: sunt familii/persoane care au in custodie copii abandonati si primesc bani pentru asta, ar putea poate pentru o suma asemanatoare lua un copil in plus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.10.2017 at 00:10:41.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2017, 22:40:07
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Poate ca nu ar fi trebuit sa scriu acest mesaj aici dar m-am gandit ca aici se poate gasi un suflet care are pe Dumnezeu si care are nevoie de un suflet bun.
Este vorba despre fratele meu care are 30 de ani, care a fost casatorit 6 ani si care are o fetita de 6 ani.
Povestea lui si a sotiei lui incepe in Iasi. Nustiu daca a fost dragoste la prima vedere sau cum spun unii ,, a fost dragoste oarba,,. Pareau o familie fericita si au impreuna o minunatie de fetita. La un moment dat din cauza problemelor financiare el a fost nevoit sa plece la munca in Anglia si castiga destul de bine. Cu toate ca ceilalti colegi ai lui vin acasa doar de Pasti, de Craciun si in concediu de vara el a venit ori de cate ori sotia lui l-a chemat ca are nevoie sa-i fie alaturi.
Ruptura s-a produs anu trecut, sotia lui a plecat in Italia si nu a vrut sa mai stie nici de el si nici de fetita. Am inteles ca acolo si-a gasit pe altcineva si are si un alt copil cu persoana respectiva.
Greseala s-a produs de la bun inceput si problema asta am intalnit-o in "n" cazuri. Unul pleaca pe timp indelungat in strainatate si celalalt se incurca cu altul ,sau chiar cel plecat, si se destrama familia. Este o mare eroare cand nu se pleaca cu ideea ca familia sa se reuneasca dupa putina vreme(luni de zile), cand omul poate castiga cat sa se intretina familia acolo. Trupul are nevoile lui ,si cei doi au nevoie unul de altul.
Deci cand spun de lucrurile astea, spun si ptr alte cazuri care sunt inainte de a pleca si sa nu o ia pe un drum gresit.Nevoile trupesti sunt nu doar ptr cei care au in jur de 30 de ani, si cand ai mai mult trebuie avut grija cu aceasta problema.


Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
...
Am vorbit cu el, e foarte demoralizat si stiu ca singura solutie ar fi sa-si gaseasca o partenera de viata care sa accepte sa se vada doar in sarbatorile de iarna, de Pasti si in concediu din vara. Daca cunoasteti o femeie care ar vrea sa incerce sa se intalneasca cu el v-as ruga sa-mi scrieti in privat.
Mentionez ca nu este un barbat urat si are un suflet bun.
Deci o o idee "foarte buna" ca eroarea sa se continue tot asa, el acolo ea la 2000 de km(daca o gaseste pe femeia asta doritoare sa ia crucea asta) .Samburele discordiei sa fie de la inceput sadit ,ca sa se faca iara NIMIC, si femeia sa o ia la sanatoasa te miri pe unde.
El dupa atata timp in Anglia nu are un servici stabil?Felul lui de a munci nu i-a creat un nume, chiar daca de cateva luni nu mai este acolo? Daca da, femeia respectiva impeuna cu fetita ar putea merge cu el ceea ce ar fi cel mai bine.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2017, 20:06:15
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Va multumesc tuturor pentru postarile si parerile date. Dar nu ar fi posibil ca o femeie si mai ales fetita sa mearga cu el pentru ca tipul face parte dintr-o categorie de oameni aparte. Redau mai jos o postare de-a lui de pe facebook
,,Timpul petrecut pe șosele,prin parcări,de fiecare dată în altă țară,te fac să devii ușor dur ,nu neapărat datorită muncii prestate,ci datorită acestui mod de viață hoinar,în care doar tu îți poți purta de grijă,în care problemele celorlalți practicanți de alte joburi par niște chestii banale
Sunt zile în care nu știi exact ce data este,ce zi a săptămâni este,ești rupt de realitate și totusi ești acolo
Te trezești uneori la Paris dimineață ,iar seara dormi la Milano,nici nu realizezi când ai ajuns acolo
Camionagii trăiesc în lumea lor,se bucura de lumea lor,o lume înțeleasă puțin de cei din afara acestei branșe
Nu percepem distantele în km ca si ceilalți,le percepem în curse din punctul x în punctul y,întotdeauna mintea noastră rulând ca un program Gps
Pt cei născuți să facă asta,este rutină,pt cei ce se alătura acestei branșe doar pt bani va fi greu si cel mai probabil nu se vor adapta
Cei care fac din meseria asta un mod de viață,este o viață frumoasă,dar care uneori te transforma intr-un personaj neînțeles de ceilalți
Ciudat este că oricând,oriunde ne întâlnim colegii prin parcări ,subiectele de discuție pot dura ore sau zile,în schimb pt cunoscuți ,pt prieteni devenim doar șoferii plecați cu lunile de acasă,oameni dedicați mai mult jobului decât vieții personale.Nu ne este frică să ne aventurăm pe șosele muntoase acoperite de zăpadă,zâmbim când auzim că alții sunt înspăimântați de o zi caniculara ,ca trebuie să se trezească la ora 6 pt a merge la job la birou,multi dintre noi atunci încheie programul ,după o noapte în care au condus în siguranță un mastodont de 40 t.Nu prea percepem problemele ca niste oameni normali,pt noi problemele încep când vreo vamă e închisă,când camionul se defecteaza în vreun colt uitat de lume,când ești amenințat de hoți prin parcări,nu prea luăm în seama problemele oamenilor de rând care se plang ca au job nasol,ca nu au conexiune la net,ca nu le funcționează telefoanele,ca mâine trebuie să se trezească la 6 etc
Probabil psihicul nostru este mai puternic,mai antrenat să depășească problemele considerate mari de alții
Astea toate pt a fi zilnic pe șosele,pt a stăpâni mastodontul în traficul marilor orașe,pt a auzi turația motoarelor cu mulți cai,pt a privi lumea de sus ,din spatele volanului
Cei care începeți acum,nu renunțați,va fi greu la început,dar strângeți din dinți și depășiți momentele zâmbind.Peste ani,veți scrie voi rânduri ca astea și veți fi fericiti ca va puteți numi șoferi profesioniști.O branșă neinteleasa de oamenii de rând,dar care are povestea ei,o poveste spusă cu zâmbetul pe buze de mii de colegi care zilnic își încep ziua de lucru cu muzica produsă de motorul partenerului de drum lung.
Respect colegelor și colegilor din trafic
Noi ducem greul pe roti si ne mândrim cu asta.
Drumuri bune să aveți..oriunde va aflați ..."
Poate astfel de oameni trebuie judecati, poate trebuie pusi la zid ca si marinarii, care se duc pe mari si nu se stie daca se mai intorc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.10.2017, 21:00:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cine se casatoreste cu un marinar stie de la inceput ce isi asuma si chiar si asa, cand termina cursa vin acasa.
Ca si camionagiu pleci mai putin, o saptamana poate doua dar pe urma te intorci acasa.
Nu si cand familia e in tara si tu lucrezi in strainatate si iti propui din start sa-i vezi de 2-3 ori pe an si culmea sa speri ca cineva va accepta asta ca tu sa te simti nu stiu ce erou necunoscut intr-un pelerinaj imaginar.

Ce mai conteaza pentru cel ramas daca cel plecat e bun/rau cand parinte si sot clar nu este, il vede de cateva ori pe an si in rest contul bancar?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.10.2017, 23:32:16
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Legat de mesajul de mai sus ,dumitru am mai multi cunoscuti in strainatate si in tara care lucreaza pe TIR. Cum e treaba care lucreaza cate doi, sambata si duminica sunt acasa.Si cei care lucreaza singuri, la doua saptamani tot sunt acasa ,dar uneori saptamanal. Deci varianta cu pasti,Craciun si concediu acasa nu e OK. Acuma daca te lasi hamalit de sef dupa cum vrea el, pe unii sefi, niciodata nu ii saturi si te vor trimite tot timpul undeva.Dar trebuie sa le pui o bariera ,am o familie,pot atata. Nu, plec la altii! Dumitre ,familia trebuie sa fie pe primul plan nu serviciul,ca mai gasesti zece servicii, da sotie credincioasa si compatibila mai greu.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.10.2017, 10:13:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si cvasi-imposibil in conditiile in care de la inceput ii spui ca vrei sa va vedeti de doua ori pe an.

Ce ar trebui sa fie in capul respectivei sa accepte asa ceva?

Cei care sunt deja casatoriti, mai tolereaza uneori despartiri indelungate, din diverse motive dar astea lasa intotdeauna urme, mai ales asupra copiilor.

Stiu un caz in care cineva a plecat, chipurile pentru 2-3 ani in Franta ca sa stranga niste bani si de acum sunt cam 6, are doi copii, iar fetita mai mica, de 9 ani care l-a prins doar la o varsta la care abia si-l putea aminti, nici macar nu vrea sa mai vorbeasca la telefon cu tatal ei cu toate ca in vacanta de vara petrece cu el acolo cca. 1 luna, insa in tara doar 1-2 ori pe an mai vine.
El le-a propus sa se mute toti acolo dar fetita asta nici nu vrea sa aude, a zis ca in primul rand uraste tara asta pentru ca i l-a furat pe tata.

Si desi sunt inca casatoriti, relatiile dintre parinti sunt destul de deteriorate, mama copiilor nu il considera capabil si necesar sa se implice in educatia copiilor, probabil de asta a si plecat de la bun inceput si refuza sa se intoarca mai ales ca sotia a si renuntat la un serviciu f. bun iar aici ar insemna sa castige probabil nu cine stie ce in plus fata de minim pe economie.

Si ca mentiune extra, ambii sunt ortodocsi practicanti, ea si mai si poate decat el - dar nu neaparat in sensul bun ci a unui extremism ideologic codimentat cu f. putin discernamant si buna atitudine in chestiuni de viata.

Asadar uitati-va bine pe cine alegeti si nu luati nimic drept garantat, casatoria in sine nu va garanteaza nimic din ceea ce stie/poate face celalat, incercati sa-l cunoasteti inainte, caracterul, felul de a fi, daca aveti obiective comune, lucruri comune (altele decat "vreau o familie si copii") daca manifesta in mod real virtutile crestine, si daca toceste cu genunchii covoarele din biserica - asta spune mai putin despre un om decat puteti crede iar oamenii nu se schimba semnificativ in bine, cu timpul, decat f. rar.

Pe de alta parte nu cautati un om bun ca sa-l puteti abuza crezand ca e legat de maini prin casatorie, copii, etc. - bunatatea in general are si ea niste limite de toleranta, nu toti sunt sfinti sa suporte cu stoicism orice si mai ales cand sunt lucruri care afecteaza si copiii - e chiar absurd sa ii ceri unui parinte sa tolereze comportamentul abuziv al celuilalt atunci cand sunt afectati copiii.

Iar abuz insemna si sa faci copii si sa accepti sa fie educati monoparental in perioada cea mai critica a vietii lor, din motive financiare. Si nu, nu vor aprecia mai tarziu ca au nu stiu ce facilitati materiale in felul asta, daca ai lipsit in perioada 4(5)-14 ani din viata lor, nu mai ai nici un cuvand de spus mai tarziu.

Nu ca e bine sa lipsesti in primii 4-5 ani, nu ca nu s-ar putea recupera ceva-ceva si dupa 14, dar esenta se pierde.
Si ce e trist, e ca multi parinti chiar fiind prezenti fizic langa copilul lor in perioada respectiva, in practica tot lipsesc sau ceea ce pun in viata lor nu e nici pe departe o educatie de calitate.
Si cand spun educatie, vorbesc de toate capitolele, nu doar principii enuntate distant si abstract cu pretentie de reguli absolute.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.10.2017 at 10:28:30.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.10.2017, 17:07:01
dumitrucelmare2000 dumitrucelmare2000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Legat de mesajul de mai sus ,dumitru am mai multi cunoscuti in strainatate si in tara care lucreaza pe TIR. Cum e treaba care lucreaza cate doi, sambata si duminica sunt acasa.Si cei care lucreaza singuri, la doua saptamani tot sunt acasa ,dar uneori saptamanal. Deci varianta cu pasti,Craciun si concediu acasa nu e OK. Acuma daca te lasi hamalit de sef dupa cum vrea el, pe unii sefi, niciodata nu ii saturi si te vor trimite tot timpul undeva.Dar trebuie sa le pui o bariera ,am o familie,pot atata. Nu, plec la altii! Dumitre ,familia trebuie sa fie pe primul plan nu serviciul,ca mai gasesti zece servicii, da sotie credincioasa si compatibila mai greu.
Parerea mea este ca lucrurile astea se mai hotarasc si de comun acord. Adica vreau sa spun ca fratele e un om deschis si dispus sa ia decizii impreuna cu viitoarea lui sotie. Este adevarat ca acolo in occident salariile sunt ceva mai mari decat in Romania dar ar putea gasi o varianta fie sa se mute ea acolo cu copilul sau cu copii, in cazul in care are si ea un copil sau vor avea impreuna sau l-ar putea ajuta sa gaesasca o varianta in care sa fie acasa macar saptamanal.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.10.2017, 21:38:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000 Vezi mesajul
Parerea mea este ca lucrurile astea se mai hotarasc si de comun acord. Adica vreau sa spun ca fratele e un om deschis si dispus sa ia decizii impreuna cu viitoarea lui sotie. Este adevarat ca acolo in occident salariile sunt ceva mai mari decat in Romania dar ar putea gasi o varianta fie sa se mute ea acolo cu copilul sau cu copii, in cazul in care are si ea un copil sau vor avea impreuna sau l-ar putea ajuta sa gaesasca o varianta in care sa fie acasa macar saptamanal.
Ești sigur că fratele tău și-ar dori ca tu să-i cauți soție în locul lui pe un forum creștin ortodox ?
A aflat de postarea ta, (corect așa ar fi) ?

Nu de alta dar mai rău cred că l-ai îndepărtat de o potențială soție după ce i-ai prezentat situația care a fost disecată la obiect de ceilalți comentatori în sensul minusurilor unei conviețuiri funcționale.
Poate va găsi pe cineva tot cu un copil, că e greu în situația lui, nu există mai nou și femei șofer de TIR (în final își saluta colegele) ?

El ar fi dispus să aștepte după o femeie care e mereu pe drumuri gen stewardesă, sau femeie care pleacă prin croaziere ?

Parcă una din condițiile de la căsătorie - pe care ți le citește ofițerul de stare civilă la oficierea cununiei civile - era ca soții să împartă domicilul conjugal, greșesc ?

Cuviosul Paisie Aghioritul exemplifica o istorioară cu o femeie care și-a dorit și mânăstire și căsătorie și în final s-a ales cu un marinar plecat luni de zile de acasă, după tot ea se plângea că e cam apăsătoare distanța.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.10.2017 at 21:40:50.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.10.2017, 21:42:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
...
Cuviosul Paisie Aghioritul exemplifica o istorioară cu o femeie care și-a dorit și mânăstire și căsătorie și în final s-a ales cu un marinar plecat luni de zile de acasă, după tot ea se plângea că e cam apăsătoare distanța.
Cuviosul Paisie Aghioritul exemplifica cum o femeie a primit exact ce si-a dorit.
Marire Tie, Doamne, marire Tie! Neajunse mintii noastre sunt caile Tale!

Citat:
În prealabil postat de dumitrucelmare2000
...Ciudat este că oricând,oriunde ne întâlnim colegii prin parcări ,subiectele de discuție pot dura ore sau zile,în schimb pt cunoscuți ,pt prieteni devenim doar șoferii plecați cu lunile de acasă,oameni dedicați mai mult jobului decât vieții personale....

Respect colegelor și colegilor din trafic
Noi ducem greul pe roti si ne mândrim cu asta.
Drumuri bune să aveți..oriunde va aflați ..."
Admir intelepciunea soferilor de cursa lunga; datorita ei, intelepciunii, discutiile lor sunt nesafasite.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde