Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2008, 13:18:10
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Din experienta mea de viata de pana acum, am ajuns la concluzia ca Dumnezeu ne vorbeste, dar intr-un mod pe care, ca sa-l intelegi, trebuie sa ai macar deschidere catre ideea ca exista Dumnezeu si ca putem sa-i observam prezenta in ceea ce e in jurul nostru.
Cu sfintii, Dumnezeu vorbeste probabil si altfel - prin ingeri, prin Maica Domnului, prin alti sfinti, voci, etc.
Noi, oamenii obisnuiti insa, trebuie sa intelegem prezenta, bunatatea si voia sa din ce se intampla in jur.
De exemplu, cand ai pierdut orice speranta si renunti la toate demersurile ca sa realizezi prin proprii eforturi cel mai important vis al tau, intelegand ca numai o minune dumnezeiasca te poate ajuta sa-ti realizezi visul, iar dupa cateva luni ti se implineste fara sa faci nimic(asta dupa ce te-ai chinuit 10 ani fara sa reusesti), trebuie sa intelegi ca exista Dumnezeu, te-a auzit si a dorit nu numai sa te ajute, dar si sa-ti dea o dovada ca exista.
Asta mi s-a intamplat mie.
Si mi s-au mai intamplat si altele.
De exemplu, intr-o zi am facut o porcarie de care mi-a fost rusine si m-a facut sa ma dispretuiesc si sa ma intreb: fiinta asta sunt eu?
La cateva minute dupa aceea, imi bate la usa cineva. Cerea bani din partea unei fundatii pentru un copil bolnav.
Bineinteles, nu am facut legatura si am refuzat.
Peste vreo jumatate de ora, ies in oras cu o treaba si doar ce ies afara, ca ma si opreste cineva din drum sa-mi ceara bani. Abia atunci mi s-au aprins "beculetele de alarma" si am inteles ca s-ar putea sa mi se spuna ceva. De data asta am dat.
Altceva: mutandu-ma acum catva timp in casa noua, am gasit acolo cateva biblii neortodoxe (banuiesc ca protestante sau neoprotestante) lasate acolo de fostii proprietari. Una dintre ele am citit-o. Nu stiu daca erau toate identice, pe restul nu m-am uitat. Acum cateva zile, am fost printr-un anticariat de la Piata Universitatii si am cumparat doua carti. Una din ele era o carte de rugaciuni. Cand ma uit pe ea astazi, vad ca e greco-catolica. Cu ocazia asta am aflat ca Crezul greco-catolic este cel ortodox (Duhul Sfant purcede doar de la Tatal, nu si de la Fiul). E drept, ei ii spun Spiritul Sfant, dar e doar o denumire care desemneaza unul si acelasi lucru.
Ce am inteles eu din aceste intamplari legate de cartile altor culte, care ajung la mine accidental? Ca e bine sa le citesc si fac bine ca nu dispretuiesc alte credinte crestine si biserici, esenta fiind aceeasi. (O.K., de aici ii exclud pe cei care nu cred in Sfanta Treime, in divinitatea lui Hristos sau virginitatea Maicii Domnului - nu ca i-as dispretui, dar astea sunt aspecte esentiale ale crestinismului).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.01.2008, 00:56:47
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Cred ca ai inteles foarte bine. Am observat , din postarile tale, ca ai o atitudine nepatimasa asa cum trebuie sa fie un adevarat crestin care nu are voie sa judece si sa jigneasca pe nimeni mai ales cand este vorba de probleme de credinta. Dumnezeu raspunde tuturor celor care il cauta cu SINCERITATE, indiferent ca apartin ortodoxiei , catolicismului sau cultelor protestante. Am ajuns la aceasta convingere tocmai datorita imprejurarilor in care s-a produs intoarcerea mea spre credinta , imprejurari la care au contribuit impreuna o veche si foarte frumoasa icoana ortodoxa infatisandu-L pe Hristos, un film catolic (celebrul "Isus din Nazareth" al lui Franco Zeffirelli)si o biblie protestanta ( bibliile protestante erau aproape singurele pe care le puteai procura, cu mare fereala, inainte de 1990).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2008, 07:38:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

un material gasit pe acest site:

O minune antiecumenista

25 ianuarie 2007

Eu am iesit sa te impiedic, deoarece calea ta nu este dreapta inaintea mea.
Numerii 22, 32

Domnul nostru Iisus Hristos ne-a spus ca daca oamenii vor tacea, pietrele vor striga. Acest cuvant s-a adeverit atat in Vechiul Testament, cand "dobitocul fara grai, graind cu glas omenesc, a oprit nebunia proorocului" (II Petru 2, 16), cat si in Noul Testament prin calul Sfantului Haralambie, de ex., care a mustrat pe tortionarii sfantului.

Acelasi lucru s-a intamplat si in cadrul teribilei "saptamani de rugaciune pentru unitatea crestinilor". In ultima seara, joi 25 ianuarie 2007, la slujba desfasurata in catedrala patriarhala, s-a petrecut o minune dumnezeiasca.

Dupa cum este obiceiul, a fost incropita o slujba foarte politically correct, care sa nu ofenseze pe nimeni. In afara de ortodocsi, erau prezenti reprezentanti armeni, romano-catolici, greco-catolici, anglicani, luterani, reformati si toti ascultau slujba. Aceasta pseudo-slujba continea si citirea unei parti din Sfanta Evanghelie. Evident, fusese aleasa una care sa nu aminteasca nimic despre vreo posibila deosebire intre adevarul ortodox si minciunile eterodoxe. Fusese ales textul de la Sfantul Evanghelist Luca, cap. 24, versetele 44-52. Dar, fiindca gandurile Domnului nu sunt ca gandurile oamenilor (Isaia 55, 8), cel care a tehnoredactat la computer vrajmasa slujba a savarsit o greseala elementara: in loc sa introduca in slujba textul de la Luca 24, 44-52 a introdus textul de la Faptele Sfintilor Apostoli 7, 44-52 care se incheia cu urmatoarele profetice cuvinte, ce au fost citite de episcopul nostru ortodox, in auzul si spre uimirea tuturor eterodocsilor prezenti: "Voi cei tari in cerbice si netaiati imprejur la inima si la urechi, voi pururea stati impotriva Duhului Sfant, precum si parintii vostri, asa si voi! Pe care dintre prooroci nu l-au prigonit parintii vostri? Si au ucis pe cei ce au vestit mai dinainte sosirea Celui Drept, ai carui vanzatori si ucigasi v-ati facut si voi acum".

Din aceasta intamplare tragem cateva concluzii. Pe de o parte este un semn ca asemenea slujbe incropite "pe genunchi", fara acordul unor comisii liturgice sinodale si chiar pan-ortodoxe, sunt cu totul nefiresti. Pe de alta parte, Domnul cel milostiv, pentru incalcarea sfintelor canoane, ne-a rusinat in fata eterodocsilor, cum ca nu stim sa facem deosebirea intre textul Evanghelic si cel al Apostolului. De asemenea, este un semn de intrebare in ce priveste profesionalismul si grija pentru mantuirea eterodocsilor din partea unor slujitori ai administratiei noastre patriarhale.

Dar, mai mult decat toate, este o minune prin care Domnul ne-a aratat, prin cuvintele bineplacutului sau Mucenic Stefan si cu rugaciunile Slavitului Ierarh Grigorie de Dumnezeu Cuvantatorul, a carui pomenire se savarsea in ziua aceea, care este atitudinea crestineasca autentica pe care trebuie sa o avem fata de cei care s-au lepadat de dreapta credinta.

Sa luam aminte si sa spunem si noi precum Valaam dupa ce a fost mustrat de asina si de Ingerul Domnului:
"Daca aceasta nu este placut in ochii tai, atunci ma voi intoarce" (Num. 22, 34).

F.V.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2008, 16:10:31
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
un material gasit pe acest site:

O minune antiecumenista

25 ianuarie 2007

Eu am iesit sa te impiedic, deoarece calea ta nu este dreapta inaintea mea.
Numerii 22, 32

Domnul nostru Iisus Hristos ne-a spus ca daca oamenii vor tacea, pietrele vor striga. Acest cuvant s-a adeverit atat in Vechiul Testament, cand "dobitocul fara grai, graind cu glas omenesc, a oprit nebunia proorocului" (II Petru 2, 16), cat si in Noul Testament prin calul Sfantului Haralambie, de ex., care a mustrat pe tortionarii sfantului.

Acelasi lucru s-a intamplat si in cadrul teribilei "saptamani de rugaciune pentru unitatea crestinilor". In ultima seara, joi 25 ianuarie 2007, la slujba desfasurata in catedrala patriarhala, s-a petrecut o minune dumnezeiasca.

Dupa cum este obiceiul, a fost incropita o slujba foarte politically correct, care sa nu ofenseze pe nimeni. In afara de ortodocsi, erau prezenti reprezentanti armeni, romano-catolici, greco-catolici, anglicani, luterani, reformati si toti ascultau slujba. Aceasta pseudo-slujba continea si citirea unei parti din Sfanta Evanghelie. Evident, fusese aleasa una care sa nu aminteasca nimic despre vreo posibila deosebire intre adevarul ortodox si minciunile eterodoxe. Fusese ales textul de la Sfantul Evanghelist Luca, cap. 24, versetele 44-52. Dar, fiindca gandurile Domnului nu sunt ca gandurile oamenilor (Isaia 55, 8), cel care a tehnoredactat la computer vrajmasa slujba a savarsit o greseala elementara: in loc sa introduca in slujba textul de la Luca 24, 44-52 a introdus textul de la Faptele Sfintilor Apostoli 7, 44-52 care se incheia cu urmatoarele profetice cuvinte, ce au fost citite de episcopul nostru ortodox, in auzul si spre uimirea tuturor eterodocsilor prezenti: "Voi cei tari in cerbice si netaiati imprejur la inima si la urechi, voi pururea stati impotriva Duhului Sfant, precum si parintii vostri, asa si voi! Pe care dintre prooroci nu l-au prigonit parintii vostri? Si au ucis pe cei ce au vestit mai dinainte sosirea Celui Drept, ai carui vanzatori si ucigasi v-ati facut si voi acum".

Din aceasta intamplare tragem cateva concluzii. Pe de o parte este un semn ca asemenea slujbe incropite "pe genunchi", fara acordul unor comisii liturgice sinodale si chiar pan-ortodoxe, sunt cu totul nefiresti. Pe de alta parte, Domnul cel milostiv, pentru incalcarea sfintelor canoane, ne-a rusinat in fata eterodocsilor, cum ca nu stim sa facem deosebirea intre textul Evanghelic si cel al Apostolului. De asemenea, este un semn de intrebare in ce priveste profesionalismul si grija pentru mantuirea eterodocsilor din partea unor slujitori ai administratiei noastre patriarhale.

Dar, mai mult decat toate, este o minune prin care Domnul ne-a aratat, prin cuvintele bineplacutului sau Mucenic Stefan si cu rugaciunile Slavitului Ierarh Grigorie de Dumnezeu Cuvantatorul, a carui pomenire se savarsea in ziua aceea, care este atitudinea crestineasca autentica pe care trebuie sa o avem fata de cei care s-au lepadat de dreapta credinta.

Sa luam aminte si sa spunem si noi precum Valaam dupa ce a fost mustrat de asina si de Ingerul Domnului:
"Daca aceasta nu este placut in ochii tai, atunci ma voi intoarce" (Num. 22, 34).

F.V.
Ma intreb cand o sa incepeti sa vedeti si voi minuni pro - ceva, orice.
Auzi, minune anti! Parca am vorbi de politica.
O fi fost "minune" (desi astfel de fapte marunte eu nu le-am considerat minuni, e prea mare cuvantul). Sau poate nu a fost nici o minune si cel carea tehnoredactat a gresit intentionat.
Oricum, aici era vorba despre mici intamplari din viata de zi cu zi, nu de patimi anti-, adica politica bisericeasca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.02.2008, 12:44:24
marinana80 marinana80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

gabriel, este prima data cand intru pe site si mi-a placut mesajul si optimismul tau, cu ideea ca Dumnezeu ne vorbeste. sti ce se intampla, si ce practic nu inteleg eu ca de ce exista momente in viata mai ales cum traiesc eu in ultimii 3 ani, cand simt ca nimic nu merge bine, tot ce-mi doresc nimic nu se indeplineste si pe de alta parte persoane-i care in viata asta mie mi-a facut destul rau totul, absolut tot ii merge bine. cred ca toata lumea a trec prin momente din astea in viata dar eu sincer chiar nu pot sa-mi explic. multumesc f mult si sper sa fie ok mesajul, este o parerea de a mea
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2008, 19:20:48
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marinana80
gabriel, este prima data cand intru pe site si mi-a placut mesajul si optimismul tau, cu ideea ca Dumnezeu ne vorbeste. sti ce se intampla, si ce practic nu inteleg eu ca de ce exista momente in viata mai ales cum traiesc eu in ultimii 3 ani, cand simt ca nimic nu merge bine, tot ce-mi doresc nimic nu se indeplineste si pe de alta parte persoane-i care in viata asta mie mi-a facut destul rau totul, absolut tot ii merge bine. cred ca toata lumea a trec prin momente din astea in viata dar eu sincer chiar nu pot sa-mi explic. multumesc f mult si sper sa fie ok mesajul, este o parerea de a mea
nu trebuie sa-ti para rau ca acelei persoane ii merge bine .bucura-te pentru el,roaga-te,nu purta ura si vei vedea ca iti va fi si tie bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2008, 21:29:30
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
[Oricum, aici era vorba despre mici intamplari din viata de zi cu zi, nu de patimi anti-, adica politica bisericeasca.
Intervine inca o Mirela ,cea din Romania, care ii da dreptate din nou lui Gabriel. Eu nu sunt pro-ecumenism, nici anti, pentru ca nu stiu foarte bine ce scopuri are aceasta miscare. As vrea ,insa , sa nu ne mai privim cu suspiciune si chiar cu dispret, unii pe altii, crestini de diferite confesiuni, pentru ca , de vreme ce la nivel personal nu avem niciunul certitudinea ca pana la sfarsit vom fi mantuiti, atunci,cum putem afirma despre altii ca se vor mantui sau nu ? Atunci cand se pronunta asemenea condamnari drastice impotriva membrilor altor denominatiuni crestine sunt invocate mereu scrierile Sfintilor Parinti, pe care nu stiu cati dintre noi le cunosc si le interpreteaza corect, eu una recunosc ca nu le citesc. Dar , am o oarecare banuiala ca toata aceasta atitudine antiecumenista intalnita pe unele site-uri si in unele publicatii ortodoxe, si care s-a inflamat exact dupa moartea patriarhului Teoctist, cand era destul de clar ca succesor ii va fi mitropolitul Moldovei, nu este altceva decat reactia partidei adverse actualului patriarh, care nu a acceptat ideea ca a pierdut. Poate ca oponentii patriarhului Daniel spera ca prin acuze grave de erezie ,ecumenismul fiind catalogat asa de unii clerici, patriarhul, cu vederile sale mai largi si cu studii in strainatate la institute teologice protestante, va fi discreditat si ,cine stie, chiar inlaturat. Adica exact ce a spus Gabriel, totul este politica bisericeasca, doar biserica este institutie divino-umana, asa ca manevrele politice mai mult sau mai putine deschise nu-i sunt straine ierarhiei ecleziale. Iar noi astia mai mici si mai putin informati in loc sa discutam si iar sa discutam despre ecumenism, pe forumul acesta orice subiect am aborda ne intoarcem aproape inevitabil tot la ecumenism, am scrie depre problemele noastre sufletesti reale. Mie mi-a placut topicul deschis de Gabriel si mi-a parut rau ca timp de o luna nimeni nu a mai postat ceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.02.2008, 22:39:08
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Si acum vreau sa scriu despre o intamplare destul de amuzanta, la care pe undeva a lucrat si Dumnezeu, si din care am inteles ca El ne da ceea ce avem cu adevarat nevoie si nu ce ne inchipuim noi ca ne trebuie.Intr-o perioada din viata mea de eleva am fost foarte emotiva. Din cauza acestei emotivitati am picat la examenul de treapta a doua , la proba de matematica, desi la meditatiile particulare ma descurcam bine, iar patru din cele cinci subiecte ale examenului de mate stiam sa le rezolv. Emotia nu m-a lasa, insa, sa ma incadrez in timp, am lucract f. incet si nu am facut decat jumatate din test. Cand am devenit studenta la facultatea de istorie, noutatea si dificulatile sistemului universitar ca si sobrietatea unor profesori mi-au redesteptat emotivitatea aceea exagerata, pe care o credeam vindecata. Primul examen din prima sesiune era la Orint antic. Eram coplesita de numarul mare de cursuri pe care trebuia sa le invat ca si de zecile poate chiar sutele de nume de popoare si conducatori din vechiul Orient. Si la toate acestea se adauga emotia puternica ce crestea pe masura ce se apropia examenul. Asa ca nu am putut invata mai nimic . Cele mai grele cursuri mi s-au parut cele despre Asiria. Dupa ce le-am rasfoit si m-a luat ameteala vazand ce contin, le-am dat deoparte considerand ca nu pot sa le invat. Pana in ziua examenului ma tot rugam lui Dumnezeu sa ma ajute si sa-mi cada subiecte din acea mica parte a materiei pe care cu chiu cu vai reusisem sa o pregatesc. Ma rugam, mai ales, sa nu imi cada ceva din cursurile despre Asiria, pe care nu le putusem nici macar citi. La examen , care avea doua probe, scris si oral, m-am dus mai mult moarta decat vie. La proba scrisa am avut un subiect mic depre Egipt si unul amplu depre Asiria :(. Am luat un cinci amarat si a doua zi m-am prezentat la oral. Am intrat in sala a treisprezecea si am tras biletul cu numarul treisprezece care continea un scurt subiect despre scrierea hieroglifica si, curat ghinion, " a doua ridicare a Asiriei" cea mai stufoasa perioada din istoria statului asirian :dozingoff: In momentul acela am avut o reactie paradoxala , imi venea sa plang si sa rad in acelasi timp. Sa plang pentru ca Dumnezeu nu mi-a ascultat rugaciunile si, iata, am parte numai de subiecte asiriene,fiind pe punctul sa pic examenul, si sa rad pentru ca mi se parea caraghioasa aceasta insiruire de "ghinioane". Puteam sa devin superstitioasa in acel moment, dar nu s-a intamplat asa. Profesorul a vazut cat de pierduta eram si s-a milostivit de mine, m-a lasat sa spun ce stiam si mi-a dat ca nota finala 6, de incurajare. In momentul in care am iesit din sala m-a cuprins un sentiment de mare usurare, dar si de limpezire sufleteasca. Am inteles atunci ca nu aveam nevoie de "noroc chior", pentru ca eu asta ii ceream lui Dumnezeu cand ma rugam sa-mi cada subiecte din putina materie pe care o invatasem, ci de incredere in mine ca sa pot sa-mi inving emotivitatea exagerata. De atunci, cu ajutorul lui Dumnezeu, eu nu am mai avut nicio emotie la examene, am terminat facultatea de istorie cu medie peste noua si fara nicio restanta. Am urmat si a doua facultate si la fel nu am mai avut emotii care sa ma blocheze, simtindu-ma , mai ales la examenele orale ca pestele in apa:D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.02.2008, 23:02:55
mirela-h mirela-h is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Mesaje: 37
Implicit

Scuze pentru literele mancate si pentru cacofonia pe care am produs-o. Deh, mai fac si profesorii greseli.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.02.2008, 13:04:25
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Imi vine sa-ti pun o intrebare Mirela, si mi-e teama sa nu te superi, si n-as vrea asta. Dar daca ai terminat istoria, cum de nu te-a tentat sa studiezi crestinismul de-a lungul veacurilor si sa-i citesti pe Sfintii Parinti la care se face atata referire pe forum? Doar ei au fost sfinti si au scris insuflati de Duhul Sfant.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 13:12:40
imi pare rau de ceea ce am ajuns sa fiu un.mare.pacatos Intrebari utilizatori 14 24.02.2011 21:54:50
Hotararea B.O.R in ceea ce priveste pasapoartele biometrice dorinastoica14 Stiri, actualitati, anunturi 477 11.10.2010 13:09:52
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 17:26:07