Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 04.02.2011, 20:47:27
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Ce confuzie puteti face.
In aceiasi masura Fecioara Maria este numita "Fiica lui Adam". Va lamuresc in acest sens daca vreti.
Maica Domnului este noua Eva, pentru ca a sfarmat capul sarpelui. Prin femeia Eva a venit pe pamant pacatul, prin Fecioara Maria s-a ridicat. Aceasta denumire este de natura sa arate contrastul dintre cele doua.
Sigur, fiica lui Adam, fiind fiinta umana, toti suntem fii ai lui Adam. Hristos se numeste Fiul Omului.

Eva in starea ei de dupa cadere nu putea sa sfarme capul sarpelui. Numai cineva precum Eva dinaintea caderii ar fi putut. Astfel o avem pe noua Eva, Maica Domnului, cea fara pacat precum Eva cand a fost creata.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #82  
Vechi 04.02.2011, 20:48:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu pot fi impotriva. Dar nu mai exista acest liber arbitru din moment ce e nascuta fara pacat.
Dar Adam a fost creat cu păcat ? Și oare n-a avut liber arbitru ? N-a avut dreptul de a a alege liber dacă să se supună poruncilor lui Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.02.2011, 20:50:09
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Nu pot fi impotriva. Dar nu mai exista acest liber arbitru din moment ce e nascuta fara pacat.
Dar nu a avut Eva liber arbitru cand a fost creata? Si a fost creata fara pacat...si totusi a avut suficient liber arbitru incat sa aleaga sa pacatuiasca. Nu a fost un pion nicicum. Si daca asa sta cazul, cum anume ar fi Maica Domnului pion daca s-ar fi nascut fara pacatul original...? Nu ar fi fost, cum nu a fost nici Eva.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.02.2011, 20:51:48
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sigur, fiica lui Adam, fiind fiinta umana, toti suntem fii ai lui Adam. Hristos se numeste Fiul Omului.

Eva in starea ei de dupa cadere nu putea sa sfarme capul sarpelui. Numai cineva precum Eva dinaintea caderii ar fi putut. Astfel o avem pe noua Eva, Maica Domnului, cea fara pacat precum Eva cand a fost creata.
Eu nu zic ca Maica Domnului are vreun pacat, doar ca s-a nascut cu pacatul stramosesc care a fost ridicat din momentul in care a aflat har la Dumnezeu. Acest har nu si-ar fi avut rost, daca era fara pacat stramosesc.

Interesant, prin "noua Eva" intelegi fara de pacat, dar prin "fiica a lui Adam" nu mai intelegi cu pacat stramosesc.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #85  
Vechi 04.02.2011, 20:57:12
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar Adam a fost creat cu păcat ? Și oare n-a avut liber arbitru ? N-a avut dreptul de a a alege liber dacă să se supună poruncilor lui Dumnezeu ?
Cand Adam a fost creat nu exista pacat in lume, nu intrase moartea in lume. Deci nu-si are rost comparatia.
Fecioara Maria a avut o viata normala, de om, pana la Bunavestire. Tocmai asta o face sa fie "mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii", ca prin virtutea, credinta si smerenia ei a fost aleasa pentru rascumpararea neamului omenesc. O fericesc toate neamurile. Ea si-a ales o astfel de viata, nu i-a fost impusa.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 04.02.2011, 21:07:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Cand Adam a fost creat nu exista pacat in lume, nu intrase moartea in lume. Deci nu-si are rost comparatia.
Moartea nu are nici o influenta asupra integritatii liberului arbitru. Oamenii nu devin pacatosi fiindca exista moarte in lume, ci invers. Prin pacat a intrat moartea in lume, ceea ce inseamna ca intai a fost pacatul, si ca urmare a venit moartea.

Citat:
Fecioara Maria a avut o viata normala, de om, pana la Bunavestire.
Si eu am avut o viata de om normala pana acum, dar sa imi inchipui ca pot deveni vreodata mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decat serafimii....hehehehehe.

A avut intr-adevar o viata normala, dar normala in sensul pe care Dumnezeu il vede. Noi toti suntem chemati sa fim perfecti, precum El este. Asta a facut si Maica Domnului, a trait in normalitatea lui Dumnezeu. Dar nu cu puterea de la sine insasi, fiindca fara ajutorul si harul lui Dumnezeu noi oamenii nimic nu putem face...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.02.2011, 21:45:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Și atunci, cum îndrăzniți să afirmați "catolicii spun ca Fecioara a inviat si apoi a fost ridicata la cer" ? Înseamnă că iarăși colportați aceleași calomnii înveninate la adresa Bisericii Catolice, care pare principala dv activitate pe acest forum
Eu credeam ca v-ati revenit si ca putem sa discutam ca niste oameni normali, desi de religii diferite. Dar se patre ca sunteti incorigibil, cred ca e a saptea oara aceeasi atitudine penibila din partea dvs. Incepati sa ma jigniti si apoi eu va arat ca am avut dreptate, fara sa va jignesc la randul meu ca aberati fara sa stiti despre ce vorbiti. Nici macar nu va cereti scuze apoi ca v-ati inselat, ca peste putin timp sa faceti acelasi lucru. Nu v-am spus ultim aoara cand ati facut asa (cu putin timp in urma) ca in toate cazurile eu am avut dreptate si dvs. ati dat cu bata fara sa aveti drepatate? Si nu ati treusit sa invatati din asta nimic? Eu pana cand mai trebuie sa suport comportamentul asta aberant? Ca stiti ca de multe ori puteam sa reclam la admin, pentru ca nu mai suntem pe forumul catolic sa puteti sa ne dati in cap si sa nu putem face nimic. dar eu am avut bunavointa si nu am spus nimic, nici la afirmatiile denigratoare (in sensul de afirmatii fara acoperire, doar jignitoare) despre ortodoxie.
Inteleg ca catolicii de pe forum sunt deranjati, dar de ce sunt ortodocsii de vina ca biserica lor a inventat niste dogme fara sa aiba cap? Sa stam si sa ne minunam cum catolicii spun ca vaca are doua picioare si pamantul e patrat? Daca va tine cineva cu forta in BC de ce nu spuneti, ca nu mai e pe timpul inchizitiei. Eu acum ce sa fac? Sa trimit adminului mesajul? Daca nu sunt mai dur probabil o sa faceti asa tot timpul, ca vad ca cu blandetea nu s-a rezolvat nimic.
Revin cu demonstratia pentru a saptea oara ca iar ati aberat si m-ati facut pe mine vinovat.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.02.2011, 21:49:10
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Moartea nu are nici o influenta asupra integritatii liberului arbitru. Oamenii nu devin pacatosi fiindca exista moarte in lume, ci invers. Prin pacat a intrat moartea in lume, ceea ce inseamna ca intai a fost pacatul, si ca urmare a venit moartea.
Am afirmat ca a fost invers?

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
A avut intr-adevar o viata normala, dar normala in sensul pe care Dumnezeu il vede. Noi toti suntem chemati sa fim perfecti, precum El este. Asta a facut si Maica Domnului, a trait in normalitatea lui Dumnezeu. Dar nu cu puterea de la sine insasi, fiindca fara ajutorul si harul lui Dumnezeu noi oamenii nimic nu putem face...
Corect, nu vad sa fi zis eu ceva gresit.
Pai daca nu prin credinta ei a avut o viata curata, si a fost harul lui Dumnezeu asupra ei, care o impiedica sa greseasca, unde este meritul. Intelegeti ce vreau sa zic?
Apostolii au fost umbriti cu Duh Sfant dupa Inaltarea Domnului. Sf. Apostol Pavel s-a lepadat de 3 ori, a fost vointa sa, nu a Lui Dumnezeu. La fel si Iuda, prin vointa sa L-a vandut pe Hristos. Astfel, si Fecioara Maria, prin alegerile sale a devenit vrednica sa fie Nascatoare de Dumnezeu.
Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.02.2011, 21:54:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu v-am reprodus pasajul edificator din însăși dogma catolică, iar apoi v-am dat o legătură către întregul document original. Și atunci, cum îndrăzniți să afirmați "catolicii spun ca Fecioara a inviat si apoi a fost ridicata la cer" ? Sau poate că nu ați înțeles că noi nu punem preț pe ce spune câte un călugăr bărbos "Arsenie" sau "Varzuvie", ci numai pe ce spun cei care au primit în mod deplin misiunea de a învăța în Biserică, iar aceștia sunt numai Papa și episcopii în comuniune cu el ? Iar ceea ce a spus Papa, în termeni de infailibilitate, v-am arătat. Scrie acolo că Sf Fecioară a înviat mai întâi și a fost ridicată la cer mai apoi ? Nu scrie ? Înseamnă că iarăși colportați aceleași calomnii înveninate la adresa Bisericii Catolice, care pare principala dv activitate pe acest forum.
De ce v-am dat eu in mesaj si link-ul catolic? Si de ce credeti ca noi spunem ca s-a inaltat cu trupul la cer, iar romano-catolicii spun ca s-a inaltat cu trupul si cu sufletul?
Iata link-ul dat in mesaj: http://www.predici.cnet.ro/arhive/1474/
Articolul e scris de un preot, nu de un credincios. Ce scrie acolo?
"Destinul final al Fecioarei Maria, adică moartea, învierea și ridicarea în slava cerească, începe să se contureze în lucrările conciliilor."
Nu v-am spus data trecuta cand tot asa ati facut de ce nu ati intrebat inainte sa dati cu bata? Peste cateva zile o sa faceti iar acelasi lucru?
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.02.2011, 22:12:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
1. Ceea ce la Catalin 2 e imposibil, la Dumnezeu e cu putiinta.
2. Si Isus Cristos s-a nascut fara pacat; asta nu inseamna ca nu a avut nici un merit si a fost fara vointa.
3. Ati putea aprecia ca prin aceasta dogma catolicii o cinstesc mai mult pe sfinta Feciora. Nu mai mult decit ortodocsii, ci mai mult fata de cum o faceau inainte; iar acest lucru nu poate fi decit bun
1. Nu e mai usor sa spunem ca BC a gresit decat sa spunem ca girafa are doua picioare si soarele e patrat?
2. Iisus S-a intrupat de la Duhul Sfant, de aceea S-a nascut fara pacatul adamic, nu fara posibilitatea de a pacatui.
3. Chiar am spus ca prin aceasta catolicii o desconsidera pe Maica Domnului, care nu a avut vreun merit: a fost predestinata de la nastere, i s-a sters si pacatul original si i s-a luat si liberul arbitru (posibilitatea de a pacatui, pentru ca catolicii spun ca prin har nu avea posibilitatea de a gresi).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta de DNA Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 51 21.08.2012 16:03:50
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16