Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.05.2011, 18:55:17
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

@vintage: nimeni n-a spus ca solutia corecta e si cea mai usoara sau lipsita de riscuri.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.05.2011, 19:03:43
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
@vintage: nimeni n-a spus ca solutia corecta e si cea mai usoara sau lipsita de riscuri.
Miron, solutia cu riscuri est nu este corecta.
Solutia corecta poate fi grea dar nu este riscanta... Oricum, fata trebuie sa aleaga singura..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.05.2011, 19:04:35
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Bineînțeles, oamenii au foarte puține amintiri de la vârste fragede.
Ai rujat peretele, deci? :)) Mama mea nu folosea farduri. Eu folosesc, dar le țin la loc sigur, că și fetița mea mai atentează la ele. Acum a primit de la bunica ei propria "trusă" de farduri. Are o oglinjioară, un balsam de buze și o perie mare, din-aceia ce se folosește când te dai pe obraz cu pudră sau cu perle. Și cu aia se tot face ea pe față. Bineînțeles, e curată, nu are strop de fard, dar îi place senzația.
Se intampla ca desi am acum 35 de ani inca mai am amntiri de cand eram foarte mica... inclusiv cutremurul din '77 desi eu aveam 1 an iar in orasul in care locuiesc s-a simtit ( nu ca in Bucuresti desigur). Probabil ca din cauza conflictelor din familie nu m-am identificat cu nimeni. Singura mea dorinta era sa cresc mare :).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.05.2011, 19:07:47
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=vintage;363586]Miron, solutia cu riscuri est nu este corecta.

a se citi" "solutia cu riscuri nu este corecta"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.05.2011, 19:26:28
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri.
Da, mersul la biserica si rugaciunea; da. Trebuie sa recunosc ca sunt cam paralela. Cand eram mica stiu ca ma rugam si il mai trageam de mana pe tata sa mergem la biserica. Dar asta a fsot cand eram mica. M-am departat mult de la biserica si de la ortodoxie. Nici n-am fost crescuta intr-un mod religios. Nu am nici icoane, nici biblie, nici carte de rugaciuni nimic in casa. Ba parca am o bibile mica dar n-are cruce pe ea. Nu cred ca e ortodoxa. Nu mai stiu sa ma rog si intr-un fel imi e si rusine, adica eu cu pacatele mele in spate si cu ratacirea mea sa ma rog pentru mai bine. Plus ca am inteles ca nu se asculta rugaciunile daca nu esti spovedit sau asa. E adevarat?
N-am deschis acest topic ca sa imi judec parintii, l-am deschis ca sa vad cum sa ii ajut si sa ma ajut. Sa fie clar. Am incercat sa discut cu ei, am incercat de toate cu ei si nu ama juns la nici un rezultat. Nu stiu ce sa mai zic. Mai astept pareri/sfaturi.
Multumesc.
Dumnezeu te iubeste dovada ca ai intrat pe un forum crestin si nu oricare ci ortodox. Poi aici gasesti tot ce nu ai :biblia, icoane ,rugaciuni, filme crestine, intimplari, muzica bizantina si alte lucruri bune pentru linistea sufletului tau.
Pace si liniste sa dea Domnul in casa voastra.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.05.2011, 19:27:55
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LaReine Vezi mesajul
Se intampla ca desi am acum 35 de ani inca mai am amntiri de cand eram foarte mica... inclusiv cutremurul din '77 desi eu aveam 1 an iar in orasul in care locuiesc s-a simtit ( nu ca in Bucuresti desigur). Probabil ca din cauza conflictelor din familie nu m-am identificat cu nimeni. Singura mea dorinta era sa cresc mare :).
E bine atunci. Eu am 21 și stau rău de tot cu memoria. Îmi amintesc unele chestii mărunte, care nu au o valoare sau o importanță evidentă, în schimb uit lucruri elementare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.05.2011, 19:29:20
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Buna Laura

Si eu am tot 19 ani si am traiat aceeasi experienta ca a ta . Chiar mai grava as putea spune ... Tata era la fel , ii placea sa bea muuuuult , nu contea cu cine , apoi incepea scandalul in familie . Gasea un motiv sa se ia de mama , chiar o batea , din pacate ... Ma rugam la Dumnezeu sa se lase de baut , dar nimic nu se intampla . Nu era saptamana fara sa vina beat de la servici (lucra in armata) si sa faca scandal ( si ce scandal ) . Si da, era si inca e un om bun cand nu bea . Din pacate , a suferit un infarct si a fost nevoit sa faca operatie pe cord ...
Legat pe mama , nici ea nu este sfanta . Ii placea sa se certe cu oricine . Pe fratii mei , inclusiv pe mine , ne batea rau cand eram mici .

Eu incercam sa evit scandalurile . Plecam din casa deseori . Altfel , eram martor al unei scene de violenta cruda .

Sincer , pe parinti nu ai cum sa ii schimbi . Eu am incercat , dar nu am reusit . Sunt prea maturi ca sa fie schimbati. O sa ai o ura oarecum pentru ei , dar incearca sa ii ierti . Sunt totusi parintii tai , chiar daca au GRESIT !

Imi pare nespus de rau pentru tine ...
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.05.2011, 19:32:13
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
Buna Laura

Si eu am tot 19 ani si am traiat aceeasi experienta ca a ta . Chiar mai grava as putea spune ... Tata era la fel , ii placea sa bea muuuuult , nu contea cu cine , apoi incepea scandalul in familie . Gasea un motiv sa se ia de mama , chiar o batea , din pacate ... Ma rugam la Dumnezeu sa se lase de baut , dar nimic nu se intampla . Nu era saptamana fara sa vina beat de la servici (lucra in armata) si sa faca scandal ( si ce scandal ) . Si da, era si inca e un om bun cand nu bea . Din pacate , a suferit un infarct si a fost nevoit sa faca operatie pe cord ...
Legat pe mama , nici ea nu este sfanta . Ii placea sa se certe cu oricine . Pe fratii mei , inclusiv pe mine , ne batea rau cand eram mici .

Eu incercam sa evit scandalurile . Plecam din casa deseori . Altfel , eram martor al unei scene de violenta cruda .

Sincer , pe parinti nu ai cum sa ii schimbi . Eu am incercat , dar nu am reusit . Sunt prea maturi ca sa fie schimbati. O sa ai o ura oarecum pentru ei , dar incearca sa ii ierti . Sunt totusi parintii tai , chiar daca au GRESIT !

Imi pare nespus de rau pentru tine ...

URĂ față de părinți?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.05.2011, 19:34:08
iulian92's Avatar
iulian92 iulian92 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Locație: Bz
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
URĂ față de părinți?
A existat draga mea , din pacate . Nu stii ce inseamna sa suferi , sa te doara cu adevarat inima , copil fiind . Sa regreti ca ai asemenea parinti . Dar acum i-am iertat pentru toate cele facute ...
__________________
Unde nu-i lumina , nu-i caldura .
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.05.2011, 19:36:26
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulian92 Vezi mesajul
A existat draga mea , din pacate . Nu stii ce inseamna sa suferi , sa te doara cu adevarat inima , copil fiind . Sa regreti ca ai asemenea parinti . Dar acum i-am iertat pentru toate cele facute ...
Aha... Și pe ce anume te bazezi când spui că eu nu știu ce înseamnă să suferi din cauza părinților?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dati-mi un sfat izmenuzza Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 64 10.09.2012 19:28:47
Dati-mi un sfat va rog! alinutzica Generalitati 14 06.07.2011 15:25:18
Dati-mi un sfat, va rog Ana_Maria Generalitati 97 23.06.2011 11:32:44
dati-mi un sfat sadiy Umanitare 5 21.07.2008 22:07:31
Dati-mi un sfat Dia Rugaciuni 7 15.12.2006 23:26:26