Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #581  
Vechi 05.12.2013, 07:43:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca tu consideri ca numai pt pacate strigatoare la cer trebuie sa ne spovedim inseamna ca ar trebui sa trecem cam rar pe la par.duhovnic.
Ai deschis linkul din Rusia ?
Nu eu consider, așa era odată. La început creștinii nu se spovedeau decît pentru păcatele alea nasoale, de moarte, pe care nici azi un creștin nu le-ar face. Așa a fost, nu e simpla mea părere.

Nimeni nu te împiedică să te spovedești tot atît de frecvent ca și pînă acum, să zicem o dată la o lună jumate sau o dată la trei luni. Iarăși, nimeni nu e împiedicat să mărturisească toate păcatele duhovnicului, care trebuie să le știe pentru a ne oferi ajutor spre îndreptare. Dar între timp, cu binecuvîntarea lui, te poți teoretic împărtăși săptămînal, dacă te lasă conștiința. Așa fac și preoții înșiși.

Dacă te referi la o anumită informație din link, citeaz-o te rog aici.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #582  
Vechi 05.12.2013, 07:57:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Noi trebuie sa ne pocaim permanent pt pacatele facute ,adica sa regretam din suflet .
Amin!

Citat:
Daca nu le spovedim eu nu le consider iertate si asta o dovedeste starea de bucurie pe care o are crestinul cand pleca de la spovedanie
Încep să cred că e o eroare generală la ortodocși cel puțin. Ca și cum Maslul și Împărtășania nu ne curăță de păcate, ca și cum Sfinții Părinți se înșeală cînd susțin că așa trebuie să ne rugăm: cu credința că Domnul ne iartă atunci, pe loc (Sfîntul Ioan Gură de Aur, Sfîntul Ioan Carpatul în Filocalie, autorul anonim al Pelerinului rus, Sfîntul Nicolae Cabasila și alții). Tot zici de rugăciunea Lui Iisus, dar dacă aștepți iertare abia la următoarea Spovedanie, pentru ce te mai rogi pînă atunci (mă refer strict la rugăciunile de cerere pentru milă, iertare, curățire, vindecare șamd)?

Citat:
Parintele meu duhovnic recomanda spovedanie la 40 zile ,nu cred ca s-ar bucura sa merg mai des la impartasit ,eu fiind un om obisnuit. Am incredere in recomandarile dumnealui .
Dar ai vorbit cu el pe tema asta? Pînă una-alta e prsupunerea ta că nu s-ar bucura ca tu să vrei a te apropia mai des de Potir, eventual de fiecare dată cînd el te invită la fiecare Liturghie.

Citat:
Daca ai spune mai des rugaciunea lui Iisus ar fi mai bine pt tine ,nu trebuie sa te fortezi ,cand esti singur striga la Hristos sa te miluiasca.
E buna si forma scurta pt inceput .Cu timpul rugaciunea va veni singura .Chiar daca nu te vei desavarsi , sigur vei pacatui mai putin.
Prefer versiunea originală și completă care se spune că a fost așa:

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi!

Deci nu uita ce spune Hristos:

”De aceea vă spun: Pe toate câte le cereți rugându-vă, să credeți că le-ați și primit, și le veți avea.”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #583  
Vechi 05.12.2013, 14:56:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Chiar citeam azi un pasaj din Sfantul Ioan Gura de Aur: "Să vă curățați des de murdăria păcatelor, prin spovedanie."
Cred ca e clar.
Reply With Quote
  #584  
Vechi 05.12.2013, 15:03:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Și Petru Pruteanu, și Ioan Ică Jr. vor să-i copieze pe catolici? Și grecii de la Athos?
Dsepre parintele Pruteanu am si spus ca ajungea ca considere si pe cei necasatoriti la Biserica vrednici de impartasanie, practic nu mai ramanea niciun pacat pentru care ar trebui sa se spovedeasca cineva, doar un omor.
S-a ajuns de la impartasania deasa, la impartasania fara spovedanie si apoi la impartasania fara sa conteze nici pacatele.
Diac. Ica a spus si el asa ceva? Da, are unele influente moderniste, dar nu stiu sa fi spus ca ne putem impartasi fara spovedanie. Grecii de la Munthele Athos sunt calugarii. Spui ca duhovnicul a fost la Muntele Athos, merg si catolici, si protestanti la Muntele Athos. Daca Biserica spune ca nu mai e nevoie de spovedania decat cand ne trezim noi atunci, da, putem discuta. Daca 1-2 preoti spun altceva decat ce spun ceilalti si Biserica, atunci nu, nu prea avem nici macar ce discuta.
Reply With Quote
  #585  
Vechi 05.12.2013, 16:22:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu eu consider, așa era odată. La început creștinii nu se spovedeau decît pentru păcatele alea nasoale, de moarte, pe care nici azi un creștin nu le-ar face. Așa a fost, nu e simpla mea părere.

Nimeni nu te împiedică să te spovedești tot atît de frecvent ca și pînă acum, să zicem o dată la o lună jumate sau o dată la trei luni. Iarăși, nimeni nu e împiedicat să mărturisească toate păcatele duhovnicului, care trebuie să le știe pentru a ne oferi ajutor spre îndreptare. Dar între timp, cu binecuvîntarea lui, te poți teoretic împărtăși săptămînal, dacă te lasă conștiința. Așa fac și preoții înșiși.

Dacă te referi la o anumită informație din link, citeaz-o te rog aici.
De ce vrei sa fii ca preotii ?
Chiar luna trecuta am fost la parastasul unui sfant parinte si era un domn ,acolo care spunea ca cineva care se spovedea des a avut ceva necazuri ,nu a fost ferit .Acela , personal a avut parte de ceva neplacut.
Deci atentie cum te impartasesti .
Parintele meu duhovnic a spus impartasanie la 40 zile ,ce rost are sa il intreb ?
Eu fac ascultare.
Reply With Quote
  #586  
Vechi 06.02.2014, 16:50:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dsepre parintele Pruteanu am si spus ca ajungea ca considere si pe cei necasatoriti la Biserica vrednici de impartasanie, practic nu mai ramanea niciun pacat pentru care ar trebui sa se spovedeasca cineva, doar un omor.
S-a ajuns de la impartasania deasa, la impartasania fara spovedanie si apoi la impartasania fara sa conteze nici pacatele.
Diac. Ica a spus si el asa ceva? Da, are unele influente moderniste, dar nu stiu sa fi spus ca ne putem impartasi fara spovedanie. Grecii de la Munthele Athos sunt calugarii. Spui ca duhovnicul a fost la Muntele Athos, merg si catolici, si protestanti la Muntele Athos. Daca Biserica spune ca nu mai e nevoie de spovedania decat cand ne trezim noi atunci, da, putem discuta. Daca 1-2 preoti spun altceva decat ce spun ceilalti si Biserica, atunci nu, nu prea avem nici macar ce discuta.
Mitropolitul Serafim Joanta recomanda deasa impartasanie, pentru mine acest mitroplit este un mare traitor. Iata si argumentarea parintelui Petru Pruteanu"Din ea fac parte cei care promovează ideea unei împărtășiri dese sau chiar sistematice, cu posibilitatea(!), pentru cei mai râvnitori și conștienți, de a se împărtăși pe perioada a 2-4 săptămâni cu o singură spovedanie. Nu toți credincioșii activi sunt pregătiți pentru o așa abordare, dar de aceștia sunt destul de mulți, iar libertatea duhovnicească care li se oferă întărește mai mult conștiința și evlavia lor. Eu sunt adeptul acestei „tabere”, iar singurul risc pe care-l văd este acela de a nu ști când omul este pregătit să treacă de la spovedania înainte de fiecare împărtășire, recomandabilă într-o primă etapă, la împărtășirea de câteva ori cu aceeași spovedanie. Riscul este însă mult mai mic decât dacă s-ar merge pe ideile promovate de prima și a doua „tabără”, iar rezultatele pozitive pot fi observate în mai multe comunități unde se lucrează intens și conștient în această direcție."
Reply With Quote
  #587  
Vechi 11.04.2014, 06:57:08
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian Vezi mesajul
Asculta de duhovnicul tau. Parintele Rafail Noica (un adept al impartasaniei dese) si parintele Cleopa (un adept la impartasaniei rare) spuneau ca noi trebuie sa ne impartasim dupa sfatul duhovnicului. In primele veacuri erau impartasiri dese deoarece oamenii erau vrednici de aceasta (nu ca ar putea sa fie cineva vrednic de Impartasanie) dar dupa ce a devenit crestinismul religia oficiala a imperiului roman au aparut necazurile. Aceasta deoarece unii pagani nu treceau la crestinism din dragoste de Hristos; atunci se facea crestinarea la toti locuitorii imperiului. Asa ca Biserica vazand ca unii crestini nu realizeaza importanta Sf. Impartasaniei s-a recurs la anumite obiectii fata de cat de des ne impartasim. Sau primii crestini ca si romanii din Ardeal se impartaseau des deoarece erau deseori in pericol de moarte (crestinii in privinta paganilor iar romanii in privinta catolicilor) pe cand cei din Moldova n-aveau astfel de probleme fiind intr-o tara ortodoxa. Dar cel care mananca se nu judece pe cel care nu mananca si invers.
Iată că acum câțiva ani erau răspunsuri mai echilibrate pe forum.
Am aflat de curând că prin Ardeal se practică împărtășirea mai deasă.
Aveți (mai multe) explicații - de ce în Ardeal mai des decât în alte regiuni ale țării?

Last edited by Annyta; 11.04.2014 at 10:06:47.
Reply With Quote
  #588  
Vechi 11.04.2014, 09:55:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

La biserica ortodoxa greaca pe care o frecventez,oamenii se impartasesc cu aceiasi lejeritate cu care beau apa sfintita.
Nu se spovedesc inainte,nu tin post de hrana(nu stiu daca si trupesc);cand vad ca toata biserica se ridica sa se impartaseasca cu mic si mare,imi este neclar daca fiecare este chiar vrednic-nu dpdv al judecatii aproapelui ci din motivul respectarii canoanelor ortodoxe.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #589  
Vechi 11.04.2014, 10:26:31
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Iată că acum câțiva ani erau răspunsuri mai echilibrate pe forum.
Am aflat de curând că prin Ardeal se practică împărtășirea mai deasă.
Aveți (mai multe) explicații - de ce în Ardeal mai des decât în alte regiuni ale țării?
Pai Ardealul a fost mult timp sub Austria si Ungaria, ortodoxia nefiind recunoscuta. Cei care au citit istoria Ardealului, inclusiv pe cea spirituala, stiu cate au avut de patimit ortodocsii. Catolicii au adus pana si Inchizitia. Stiti ce s-a intamplat cu greco catolicii si Imparateasa Tereza etc. Apoi, romanii din Ardeal erau tratati ca si indineii din America.
Reply With Quote
  #590  
Vechi 11.04.2014, 10:37:27
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pai Ardealul a fost mult timp sub Austria si Ungaria, ortodoxia nefiind recunoscuta. Cei care au citit istoria Ardealului, inclusiv pe cea spirituala, stiu cate au avut de patimit ortodocsii. Catolicii au adus pana si Inchizitia. Stiti ce s-a intamplat cu greco catolicii si Imparateasa Tereza etc. Apoi, romanii din Ardeal erau tratati ca si indineii din America.
Mulțumesc pentru răspuns. Și totuși, de ce se împărtășesc mai des? Pentru a fi (fost) mai întăriți împotriva pericolelor, pentru a se delimita mai clar de alte confesiuni?
Sau, așa cum scria Saurian, obiceiul era justificat pe vremea când pericolul de a fi fost uciși era mare, și s-a perpetuat așa...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa ne impartasim saptamanal Daniel777 Impartasania (Taina Euharistiei) 433 23.05.2015 03:12:04
Cum sa ne impartasim? Adriana-Simona Impartasania (Taina Euharistiei) 21 09.01.2014 15:17:16