Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.12.2010, 21:55:43
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit Ce sa facem in timpul liber?

Dupa ce vin de la munca, seara de obicei ma uit la televizor sau stau la calculator. Pierd foarte mult timpul degeaba. Ce as putea sa fac in schimb, sa fac ceva folositor cu timpul liber? Am incercat sa citesc dar ma plictisesc foarte repede. In weekend mai ies pe afara sau ma duc la prieteni dar seara nu stiu ce sa fac. E rau mai ales cand e vremea urata si sunt obligat sa stau in casa.
Voi cum va relaxati, cum va petreceti timpul liber?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.12.2010, 21:57:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Dupa ce vin de la munca, seara de obicei ma uit la televizor sau stau la calculator. Pierd foarte mult timpul degeaba. Ce as putea sa fac in schimb, sa fac ceva folositor cu timpul liber? Am incercat sa citesc dar ma plictisesc foarte repede. In weekend mai ies pe afara sau ma duc la prieteni dar seara nu stiu ce sa fac. E rau mai ales cand e vremea urata si sunt obligat sa stau in casa.
Voi cum va relaxati, cum va petreceti timpul liber?
Sper sa nu te plictisesti atat de tare incat sa te insori ..:-))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.12.2010, 22:07:13
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Caută niște lecturi interesante, sunt sigură că ai să găsești ceva care să-ți placă și ție, trebuie doar să cauți. Gândește-te că îți îmbogățești cultura generală cu fiecare carte citită. Mai fă și niște rugăciuni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.12.2010, 23:25:17
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://arhiva-ortodoxa2.info/autoind...p?dir=1.video/ ....nu iti rezolva problema dar gasesti pe acolo niste chestii misto de urmarit in timpul liber...s-ar putea sa gasesti si dubiosenii dar alegi si tu ce e bun :)

iti recomand din lista in special documentarul "Sf. Nicolae al Serbiei" despre Nicolae Velimirovici....e exceptional
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.12.2010, 23:35:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Unul din cele mai dureroase lucruri e sa auzi ca omul se plictiseste, ca nu mai stie sa se bucure de timpul liber. Asta demonstreaza ca traim prea mult in afara noastra si prea putin in noi. Daca am trai mai mult in noi, nu ne-am plictisi niciodata atunci cand am ramane doar cu noi insine.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.12.2010, 23:58:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Preoblema nu e simpla plictiseala,ci cred ca e mai adanca.Si eu am aceste stari.E cautarea a ceva care sa te capteze,sa te atraga. Cand zice ca cititul il plictiseste sa o luam ca atare.Poate ca nu a gasit cartea potrivita,poate nu e el in aceea stare in care poate asimila.Sau poate stilul autorilor e prea dificil intr-un anumit moment.Si nu e obligatoriu ca doar cititul sa fie reteta valabila pt toti.
Pe de o parte ai vrea sa faci ceva legat de credinta,iar pe de alta nu gasesti ceva care sa te atraga din prima,la fel cum ar fi o iesire cu prieteni de exemplu.
Nu iti pot oferi sfaturi,ca nici eu nu stiu f bine pt mine ce sa fac.Dar in timp,te obisnuiesti,te linistesti,si iti gasesti o cale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.12.2010, 23:58:26
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Bucura-te ca esti tanar

Doamne-ajuta!

Alex, problema ta este ca in acest moment nu ai un proiect. Nu ai un scop, un obiectiv. Esti ca intr-o sala de asteptare, dar fara sa-ti fi cumparat bilet. Inca. Te mai gandesti in ce tren sa te urci.

Din randurile tale mai razbate si un usor aer de singuratate. Acel gen de singuratate intre altii. Adica prieteni ai, dar comunicare si dragoste nu.

Fara de Hristos nu vei face nimic. Incearca sa vorbesti cu Maica Domnului, cu Sfantul/Sfintii cu care ai o legatura mai stransa. Fa rugaciune sa-ti spuna ce ar trebui sa faci in aceasta viata. Ai rabdare si insista pe aceasta cale si o sa vezi cum ti se vor deschide orizonturi noi, atat catre interiorul tau cat si catre exterior, atat pe orizontala cat si pe verticala.

Pune genunchiul la rugaciune si roaga-L sa-ti spuna incotro trebuie sa-ti indrepti fiinta si data urmatoare ne vei intreba: "Voi ce faceti cu problemele pentru care 16-18 de ore/zi nu va sunt suficiente pentru a le solutiona?"

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 30.12.2010 at 00:00:48.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2010, 01:52:45
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Unul din cele mai dureroase lucruri e sa auzi ca omul se plictiseste, ca nu mai stie sa se bucure de timpul liber. Asta demonstreaza ca traim prea mult in afara noastra si prea putin in noi. Daca am trai mai mult in noi, nu ne-am plictisi niciodata atunci cand am ramane doar cu noi insine.
Da, exista doua stari total diferite : singuratatea si solitudinea! Prima este o stare negativa, pentru ca reprezinta o absenta,absenta cuiva.A doua este o stare pozitiva,deoarece reprezinta o prezenta: prezenta ta !
Asa cum sugereaza si Costel, cauta sa cunosti starea de solitudine,nu de singuratate.Incearca sa fii multumit cu tine insuti,incearca sa te cunosti mai bine,sa stai de vorba cu tine si atunci ai sa simti si ce ai nevoie sa faci in timpul liber.Sugestiile exterioare poate nu ti se potrivesc.Singur trebuie sa ajungi la tine.:-)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2010, 09:39:21
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Foarte, foarte pe scurt

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Da, exista doua stari total diferite : singuratatea si solitudinea! Prima este o stare negativa, pentru ca reprezinta o absenta,absenta cuiva.A doua este o stare pozitiva,deoarece reprezinta o prezenta: prezenta ta !
Asa cum sugereaza si Costel, cauta sa cunosti starea de solitudine,nu de singuratate.Incearca sa fii multumit cu tine insuti,incearca sa te cunosti mai bine,sa stai de vorba cu tine si atunci ai sa simti si ce ai nevoie sa faci in timpul liber.Sugestiile exterioare poate nu ti se potrivesc.Singur trebuie sa ajungi la tine.:-)
Doamne-ajuta!

Alex, cred ca nu singur trebuie sa faci acest drum.

Acest univers este o matrice de iubire. Cine nu iubeste, se autoexclude din el si devine un om singur. Pentru a te reintegra in firescul acestei lumi, in dragoste, calea este una singura: prin Hristos. Mergand catre Hristos vei ajunge la tine. Dar vei ajunge la tine impreuna cu Hristos, cu Maica Domnului, cu Sfintii, cu ingerii si cu oamenii din jurul tau. Din acel moment nu vei mai fi singur si tot de atunci rezidirea propriei tale fiinte, in raport cu El si in raport cu semenii, punandu-L pe Dumnezeu inainte si tu ascultandu-i Voia iti vor da libertate totala si comuniune in dragoste. Si, atunci cand iubesti este imposibil sa te simti singur, sau sa te plictisesti.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.12.2010, 10:46:34
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Mergand catre Hristos vei ajunge la tine. Dar vei ajunge la tine impreuna cu Hristos
Hai sa nu fiu rea si sa spun doar ca e multa metafora aici...
Eu ii spuneam ca SINGUR trebuie sa ajunga la el, referindu-ma DOAR la faptul ca nu trebuie sa creada ca ajutorul ii vine de la mine,de la tine,de la altii..ci DOAR de la el..Iar cum vrea sa ajunga la El, e alegerea lui!:-)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 18:21:42
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 19:59:37
Liber la droguri si prostitutie?!? coralina Generalitati 230 01.10.2009 16:21:17
ce facem asa verona Biserica Ortodoxa Romana 2 02.02.2007 20:12:09